dnes je 26.06.2019 a svátek má Adriana

Amsterdam: Hříšná krása

Přidat na Seznam.cz
Chcete zažít prodloužený víkend plný dobrodružství? Od rušného města po pohádkovou přírodu? Amsterdam je trefa do černého, tak neotálejte a přidejte si ho na svůj cestovatelský seznam!

Že jste ještě nebyli v evropské metropoli Amsterdam? Nebaví vás chodit po městech plných turistů? Připravili jsme pro vás tři cestovatelské tipy, jak si užít prodloužený víkend v královském Nizozemí. Přijdou si na své romantické duše tíhnoucí k přírodě, umělečtí fajnšmekři, městští obdivovatelé, gurmáni, ale také kavárenští povaleči.

1. Amsterdam

Otevřenost, tolerance, vlídní lidé, vysoká kvalita života, důraz na životní prostředí, historické památky, umění, výborné jídlo ale také uvolněná atmosféra, nespoutaná zábava, prostituce a marihuana. To vše charakterizuje Amsterdam, město na vodě, ve kterém najde zalíbení každý.

Tuhle nizozemskou metropoli si prohlédněte pěšky, není ani z poloviny tak velká jako Praha, takže ty nejzajímavější místa stihnete během jednoho dne. Pokud ale přece jenom neradi chodíte, půjčte si kolo, v Amsterdamu o ně opravdu není nouze! Kolo patří mezi nejzákladnější dopravní prostředek Holanďanů, ale zároveň tím nejnebezpečnějším. Především kvůli turistům, kteří zmateně vstupují do drah určené cyklistům. Hlavní pravidlo zní: „Dej přednost cyklistům!“ Protože hlavní právo na silnici tu mají právě oni.

Začněte třeba u nejvýznamnějšího a největšího muzea Nizozemí, Rijksmuseum Amsterdam neboli Rijksmuseum. Nachází se v jižní části města na malebném a velkém náměstí Museumplein.

Před ikonickým nápisem „I amsterdam“, který se nacházel přímo před Rijksmuseum, se už však nevyfotíte. V prosinci loňského roku se o odvezení slavného nápisu rozhodli radní, kteří chtějí ukázat především toleranci, solidaritu a rozmanitost, než individualitu lidí ve městě, na kterou poukazoval tento nápis. Dalším důvodem byla masa turistů, která se shromažďovala na náměstí a spíše bylo důležité si udělat selfie s nápisem před muzeem, než si umění prohlédnout uvnitř. Slavná písmena budou nainstalována pouze při významných událostech, ovšem ale na jiné místo.

Pokud nejste příznivci „klasického“ umění a hledáte jinou alternativu, navštivte Sexmuseum, jedno z nejstarších muzeí sexu v Evropě nebo Muzeum hašiše, marihuany a konopí. Obě muzea jsou blízko čtvrtě červených luceren. Uličky lásky, kde se právě večer rozsvěcují červené lucerny a velké výlohy, ve kterých se vystavují spoře oděné dívky a ženy různých ras, věku i pohlaví. Lákají svým tělem a koketným pohledem nejednoho muže. Je to vyhledávaná destinace zasnoubených mužů, kteří zde chtějí oslavit rozlučku se svobodou. Tolerantní Nizozemci prostituci pokrytecky nepopírají. Jde o legální byznys a dámy poctivě za svoji činnost odvádějí daně.

Nezapomeňte však především navštívit Dům Anny Frankové. Muzeum věnované židovské dívce, která se v tomto domě ukrývala za doby druhé světové války nejen se svou rodinou.

Pokud budete unavení z celodenního navštěvování muzeí a historických památek, zajděte si do kavárny na vafli nebo si poseďte se svými blízkými v coffeeshopu a zastavte čas s jointem v ruce. Ale všeho s mírou, samozřejmě!

2. Kinderdijk

Tak jako je Holandsko spjato s uvolněnou morálkou, historickými památky, výbornými sýry, poli posetými tulipány, tak bez pochyb také s větrnými mlýny. Můžete se na ně podívat u vesnice Zaanse Schans, ale my doporučujeme vesničku Kinderdijk. Pohled jako z pohádky. Rozlehlý areál s 19 mlýny byl právem zapsán na seznam UNESCO. Areál je přístupný zdarma, tudíž zde uvidíte mnoho rodin s dětmi nebo sportovce, kteří si užívají tu krásu kolem. Budete si tu připadat velmi šťastní, je to ráj pro duši.

Dostupnost do vesničky je velmi dobrá. Z Amsterdamu jede vlak do Rotterdamu, odkud jede autobus přímo k areálu. Řidiči autobusu vám velmi ochotně sdělí, na jaké zastávce vystoupit. Takže nejenže uvidíte skvostnou přírodu, ale také se cestou pokocháte pohledem na město moderní architektury. Dech se vám zaručeně zatají při pohledu na symbol Rotterdamu, Erasmův most.

3. Zandvoort

Tak jo, památky, muzea, mlýny, večerní zábava, to bychom měli, ale co teď? Co takhle výlet k moři? Zakončete svůj výlet stylově v pobřežní destinaci Zandvoort v severním Holandsku. Projděte se několik kilometrů daleko, napříč čistou pláží lemovanou dunami. Zajděte si na sklenku dobrého vína k pobřežnímu baru a vychutnejte si slaný vzduch. Pokud si k vínu objednáte také jídlo, dejte si pozor na racky, jsou drzí a nekompromisní, seberou vám jídlo v moment, kdy to nejméně čekáte.

Spojení z Amsterdamu je opět více než dobré, vlakem budete na místě za necelých 30 minut a intervaly spojení vlaků jsou zhruba 2x za hodinu.

Tak co říkáte? Bude Amsterdam vaše příští zastávka?

Zdroj: instagram @zanetapodlahova; pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI TIPY REDAKCE AMSTERDAM HOLANDSKO CESTOVÁNÍ S MÓDOU NA CESTÁCH CESTUJ S MÓDOU

Související články

Karlie Kloss se podruhé vdala. Tentokrát v šatech návrháře Jonathana Simkai

Druhý svatební obřad Karlie Kloss a Joshua Kuschnera proběhl o víkendu ve Wyomingu. Mezi hosty byli k vidění Katy Perry, Orlando Bloom, Mila Kunis i Diane von Furstenberg.

Celý článek

3 outfity princezny Diany z 80. let se prodaly v aukci za více jak 7,5 miliónu korun

Nejslavnější princezna všech dob nosila nejvíce šik outfity své doby. Každý návrhář ji toužil oblékat. Málokdy se poštěstí vidět v aukci neformální oblečení, které princezna oblékala během 80. let. Prodej v aukci činil rekordní částku.

Celý článek

Andrea Verešová zahájila letní sezónu na akci Bešeňová Fashion Opening

Stylová módní akce, která se konala doslova na vodním mole, ukázala mnoho známých českých i slovenských návrhářů. Mezi nimi pak také známé tváře jako Máriu Čírovou, Dominiku Richterovou či Andreu Verešovou.

Celý článek

Umění, erotické romány a hlavně džíny - to byl svět Glorie Vanderbiltové

V pondělí zasáhl módní svět tragická zpráva. Módní návrhářka a jedna z průkopnic denim džínů Gloria Vanderbilt podlehla ve svých 95 letech rakovině žaludku. Pojďte si s námi připomenout její odkaz, kterým navždy změnila svět oblékání.

Celý článek

Společná pamětní událost značek Chanel a Fendi na počest Karla Lagerfelda proběhla v Paříži

Dva velké módní domy, kde byl ten největší módní návrhář tvůrcem, duší a hlavou všeho, vytvořily pamětní vzpomínkovou akci z nadrozměrných fotografií. Akce se zúčastnilo spoustu známých osobností.

Celý článek

Dům ze seriálu Big Little Lies si můžete na léto pronajmout

Luxusní dům na pláži, ve kterém žila seriálová postava Madeline Martha Mackenzie, kterou ztvárnila herečka Reese Witherspoon, má sedm ložnic a osm koupelen. Nyní si ho můžete pronajmout.

Celý článek

Chystáte se na Slovensko? Ubytujte se i v létě v Bešeňové, nebudete litovat!

Kdo by o Bešeňové neslyšel? Pramen energie v srdci Liptovského kraje vám dobije baterky a poskytne perfektní útočiště na pár dní volna. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži!

Celý článek

Cara Delevingne představuje Dior make-up v rošťáckém vzhledu

Modelka mnoha tváří a stylů, tak by se dala nazvat jedna z nejžádanějších ve svém oboru. Cara aktuálně představuje kosmetické vychytávky v konceptu s názvem „Be Dior“ pro korejskou mutaci časopisu Vogue.

Celý článek