dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

Desatero rad, jak rozpoznat rizikový e-shop

Přidat na Seznam.cz
Nebezpečných online míst, které nabízejí fiktivní zboží v České republice, jen přibývá. Desítky webových stránek a e-shopů zkoušejí nalákat důvěřivé zákazníky. Máme pro vás 10 rad, které vám pomohou odhalit nekalé úmysly obchodů na internetu. 

Internet je v dnešní době hlavním zdrojem informací a my mu přirozeně věříme. Když hledáme něco na sebe, tak se často obracíme právě na net. Ví to však i podvodníci, kteří sází na lidskou naivitu. Poslední dobou se v České republice přímo roztrhl pytel s online obchody, které prodávají neexistující zboží nebo levné padělky. Zklamání při zjištění mnohem později po zaplacení je zdrcující. Přečtěte si rady, které vás spolehlivě ochrání před rozčarováním a vaši peněženku před zkázou. 

1. Rada

Nové stránky, které navštěvujete poprvé, si nejdříve prohlédněte, a pak si na ně najděte hodnocení na googlu nebo jiné doméně. Velmi často je možné zjistit z názorů ostatních na webu, o jaké stránky se jedná. 

2. Rada

Najděte si daný e-shop na České obchodní inspekci. Tam je možné stránku vyhledat a zjistit, jestli už patří do rizikových prostor online nákupů a proč.

3. Rada

Pokud uvažujete o nákupu v neznámém e-shopu, tak si detailně prohlédněte sekci kontakt. Je tam napsaný e-mail, jméno, adresa, telefon, kde firma sídlí? Provozovatel by měl mít adresu v ČR a ne v zahraničí. Pokud tam není žádný kontakt, tak je to první signál. Častým trikem je online formulář, který chce vaše jméno, e-mail a případný dotaz na zboží. Nikdy však nedorazí odpověď. Vždy to před nákupem vyzkoušejte. Poznáte tak úmysly e-shopu. 

4. Rada

Přečtete si spotřebitelská práva daného e-shopu. Dávají smysl? Jsou bez chyb a text je souvislý? Často se jedná jen o nesouvislý text a strojový překlad z jiného jazyka, třeba angličtiny. Při bližším prohlédnutí zjistíte spousty chyb. Výjimkou nejsou ani věty bez jakéhokoliv významu. 

5. Rada

Gramatické chyby v popisu zboží, nesmyslný popis a špatné označení produktu jsou na pováženou. Vyvstává otázka, proč jsou tam chyby a nepůsobí to důvěryhodně. Jak by pak vypadalo zboží, když si prodávající ani nedal tu práci, aby měl popis či název v pořádku?

6. Rada

Zboží od světových návrhářských špiček stojí statisíce. Pokud ho český obchod nabízí za stovky korun, je něco špatně. Pozor si dejte i na velikosti. Je známým faktem, že návrháři málokdy dělají velikosti větší než L. Nebo naopak velmi levné oděvy jsou skoro vždy padělky z Číny. A nejsou k nim skoro nikdy akurátní fotografie! Materiál nikdy neodpovídá obrázkům.

 

7. Rada

Nedodržování zákonných povinností jako je popis zboží či dostatek fotografií jsou silným varovným signálem. Je jasně čitelné nebo viditelné, z čeho výrobek je? Kde byl vyroben, ušit, jeho rozměry, fotografie ze všech stran?

8. Rada

E-shop nereaguje na žádné dotazy? Není možné se na nikoho obrátit? V tom případě se riziko zvětšuje. Předem zaslaný dotaz je lepší než velká škoda později. Důvěryhodné e-shopy mají dnes online chat okénko, kde vám poradí okamžitě. Pokud jim nedisponují, tak zajisté odpoví na dotazy v emailu nebo online formuláři.

9. Rada

Název webu neodpovídá prodávanému zboží. Domény se mohou honosit různými jmény, které však nekorespondují s prodávajícím zbožím. Například nabídka oblečení a obuv na doméně s názvem zahrádka, je už na pohled podivná. 

10. Rada

Nemilým nešvarem je i přeprodej kopií nebo továrně nepovedených kusů z Číny. Český obchodník nakoupí v řádek desetikorun na spolehlivém obchodním portálu Ebay či Amazon a pak stejné věci vydává za značkové a v řádech sto až tisíce korun. Používejte proto dostupné domény, kontrolujte si ceny a nakupujte přímo u zdroje a vyhněte se prostředníkovi, který chce jen vydělat. 

pinterest.com, coi.cz

Přidat na Seznam.cz
JAK SE RADY REDAKCE PODVODNÝ ESHOP RIZIKOVÉ ESHOPY PADĚLANÉ FALEŠNÉ PODVOD RIZIKO POZOR ESHOP ONLINE OBCHOD WEBOVÉ STRÁNKY 10 RAD

Související články

Módní úchylky

Odhaleno! Jaké módní úchylky vedou u nás v redakci?

Každá žena má slabost pro něco jiného. Leckdy to přeroste až v posedlost. Kupujeme nepotřebné věci jen proto, že nám dělá radost je vlastnit. Jaká je vaše módní úchylka?

Celý článek

Džínové sukně - kamarádky žen všech národností i generací

Každá z nás má v šatníku nějakou tu stálici, něco, na co se můžeme vždy spolehnout, i když nemáme tu správnou náladu, něco co se spolehlivě hodí ke všemu. Jedním z těchto kousků, které má každá z nás v šatníku, je jistě i džínová sukně.

Celý článek
Tip na výlety po České republice

Toulkami po Čechách aneb 5 tipů na výlety

Letní počasí v posledních dnech nepřeje vodním radovánkám, ale zato nižší teploty vřele uvítáte při cestovatelském dobrodružství. Nemusíte za ním ani výrazně daleko, naše země nabízí tolik krásných míst!

Celý článek
Letní drinky

Nejlepší letní drinky aneb V hlavní roli levandule

Levandule, slast pro naše tělo, duši, ale také chuťové pohárky. Must-have ingredience do letních osvěžujících drinků!

Celý článek

Červencové MUST HAVE volá po doplňcích!

Nový letní měsíc zalitý sluncem, pohodou, dovolenou, odpočinkem a zábavou jednoznačně volá po tom, abychom se zamyslely nad svými doplňky. Máme na mysli letní slamáky stejně jako pohodlnou a prodyšnou obuv!

Celý článek

Trendy plavky, ve kterých na pláži zazáříte. Už se těšíte?

Koupací sezóna je tady! Ať už se chystáte na dovolenou k moři, nebo jen o víkendu k jezeru, letošní plavkové trendy si zamilujete. Sexy jednodílné, retro, zvířecí potisk, průstřihy… Ještě nevíte, v čem půjdete na pláž?  Zrekapitulujte si s námi nejžhavější trendy.

Celý článek

Jak správně vybrat sluneční brýle?

Sluneční brýle se mohou jevit jako malý drobný doplněk, který se dá účelně použít v letních sestavách outfitů. Ale pokud narazíte na ten správný a dokonale padnoucí pár, hned zjistíte, jak bez nich nedokážete vyjít ani ven vynést koš.

Celý článek

Jak si správně vybrat líčení na svatbu? Čemu se vyhnout a co naopak vyzkoušet?

Každá nevěsta chce být ve svůj velký den tou nejkrásnější. Výběr vhodného líčení ale může být mnohdy složitější, než se zdá. Jak být sama sebou, cítit se ve slavnostním make-upu dobře a ještě vyniknout, vám poradí tento článek.

Celý článek