dnes je 18.06.2019 a svátek má Milan

Eva Jiřičná v pražském DOXu

Přidat na Seznam.cz
V Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích právě probíhá výstava u příležitosti významného životního jubilea Evy Jiřičné. Nechte se zlákat a inspirovat elegancí a lehkostí, kterou do svých děl první dáma české architektury vkládá.

Eva Jiřičná pracovala na velkých a významných architektonických projektech po celém světě. V roce 1984 založila v Londýně, kam v roce 1968 emigrovala, své studio Eva Jiricna Architects a v roce 1999 s architektem Petrem Vágnerem studio AI DESIGN sídlící v Praze. V jejím portfoliu najdeme několik stovek návrhů a realizací. Za jednu z vlajkových lodí její práce mohou být označeny skleněná schodiště, která předčila svou dobu a diktovala technické parametry a možnosti jejím budoucím následovníkům.

Jedno z jejích schodišť, které bylo původně umístěno v pařížském obchodu, který zkrachoval (jistojistě ne kvůli nedostatkům designu interiéru), najdeme i v hlavním sále expozice. Monumentální výška, technická preciznost a působivé nasvícení vás ohromí a vy se do děl naší nejznámější české architektky okamžitě zamilujete. Prohlédnout si můžete modely jejich návrhů, fotografie zrealizovaných staveb, rysy a nákresy. Můžete shlédnout i několik dokumentů a filmů natočených o paní Jiřičné nebo její práci.

Dozvíte se také, v jakých městech stojí její budovy. Jednou z těch známějších českých realizací je Kongresové centrum ve Zlíně nebo Oranžerie v Královských zahradách, za jejímž vznikem stála Olga Havlová. Nejenom seznam staveb, měst a států, které krášlí naši planetu, je úctyhodný. Také výčet ocenění, které paní Jiřičná získala, je sáhodlouhý a mimořádný. Zmiňme alespoň Řád Britského impéria, Jane Drew Prize nebo Medaile za celoživotní přínos v architektuře.

Eva Jiřičná ve své profesi kloubí své technické i umělecké vzdělání a výstava nám dává nahlédnout do obou těchto aspektů její tvorby. Můžete se kochat lehkostí a elegancí nebo se detailně ponořit do kouzla statiky a konstrukcí. Každopádně budete odcházet pyšní na to, že je jedna z nejlepších světových architektek právě z České republiky a budete víc rozumět tomu, proč jsou její budovy tak výjimečné.

 

photos: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI ARCHITEKTKA ARCHITEKTURA MODERNÍ ARCHITEKTURA EVA JIŘIČNÁ DOX

Související články

POMELLATO A CHIARA FERRAGNI představují „POMELLATO SISTERHOOD INITIATIVE “

Pomellato - Chiara Ferragni - Cass Bird. To jsou tři pojmy, tři ikony, tři jména, která když se spojí, musí vzniknout něco velkolepého.

Celý článek

Meghan Markle poprvé po porodu vystoupila na veřejnosti při slavnostním ceremoniálu a oblékla si Givenchy

Vévodkyně ze Sussexu se minulou sobotu objevila poprvé po porodu na veřejnosti. Vyjela si v tradičním královském kočáře se svým manželem princem Harrym a vévodkyní z Cambridge Kate na každoroční ceremoniál, který oslavuje královniny narozeniny. Meghan byla velmi šik. 

Celý článek

Finalisté soutěže PURE MODEL 2019 zabojují o kontrakt za více jak jeden a půl milionu korun

Česká Miss roku 2016, Andrea Bezděková je ambasadorkou modelingové soutěže a provází tak v rámci castingů všechny účastníky, kteří se mohou stát budoucími TOP modelkami a modely.

Celý článek

Hledáte program na tuto sobotu? Navštivte akci plnou módy, designu i dobrého jídla a pití

15. června pohltí holešovický Vnitroblock klíčová témata recyklace a udržitelnosti v každodenním životě. Akce, která se opakuje již po desáté, vždy však s jiným tématem, přiláká jistě spoustu kreativních duší.

Celý článek

Originální letní střihy z vlastní dílny? Tyhle látky jsou k tomu jako stvořené!

Baví vás šití, tvorba vlastních návrhů a jejich realizace? Jste vlastně taková malá švadlenka sobě samé, nebo jen nejbližší rodině? Pak by vám tyto látky neměly uniknout.

Celý článek

Elegantní posilovací stroj slibuje úžasné výsledky a stačí jen 15 minut denně

Nový koncept fitness studia v Londýně představil revoluční posilovací stroj s názvem Hodiny. Podle manuálu stačí jen pouhých 15 minut denně na tomto stroji a výsledky se dostaví za měsíc.

Celý článek

Minnie Driver designérkou: představujeme vám její kolekci nábytku a doplňků

Pokud hledáte inspiraci, jak zvelebit váš domov, pak vás určitě zaujme neobvyklá spolupráce herečky Minnie Driver a One Kings Lane.

Celý článek

Brazilská blogerka Camila Coelho přichází se svou vlastní značkou

Brazilská blogerka a influencerka Camila Coelho představuje svou vlastní značku oblečení. Její kolekce je silně ovlivněná diverzitou brazilských dívek a jejich temperamentu.

Celý článek