dnes je 24.04.2019 a svátek má Jiří

Íránský model Aydin Momtaz vypráví o dětství ve válce, o modelingu i o spolupráci s věhlasnými jmény

Přidat na Seznam.cz
V modelingu se pohybuje spoustu let, vyrostl v íránsko-irácké válce, a to hlavní na co ve svém životě vzpomíná, jsou kladné zážitky. Pojďte se o tomto jedinečném muži dozvědět více.

Na první pohled charismatický muž s napůl íránskými a napůl španělskými kořeny, má za sebou již dlouhou modelingovou kariéru. I jeho osobní život však vyčnívá z běžného životopisu dnešních profesionálních modelů. „Modelingu se věnuji už 22 let. Neměnil bych jediný den. Jako vše v životě, je to nahoru dolů, ale já mám štěstí, že mám vlastnost na to špatné velmi rychle zapomenout a pamatuju si jen dobré časy. A mohu zodpovědně říct, že těch lepších bylo nepoměrně více. Pamatuju si velmi dobře i můj první rok. Stále vzpomínám na první snímky a moji první přehlídku, jako by to vše bylo včera. Mám tisíce nádherných vzpomínek a stovky zajímavých historek.“

Foto: Curly Wurly / Značka: Mr. Draper

 

Dětské představy se většinou liší od skutečnosti, kam nás vítr zavane a jakou práci budeme v dospělosti dělat. Někdy však zasáhne osud a vše se odehraje bez předem napsaného scénáře. Podobně osud zasáhl i u Aydina a jeho kariéra se rozjela ráz naráz. „Když jsem byl mladší, opravdu mě nenapadlo, že bych mohl být modelem. Nikdy jsem o tom ani ve snu nepřemýšlel. Vyrostl jsem v Íránu a toho času tam nebylo po modelingu ani ničím podobném památky," říká o svém mládí sympatický model. Stěhování do Londýna mu v devatenácti přineslo spolupráci se slavnou modelingovou agenturou, která odstartovala jeho kariéru. Jako všichni, kdo začínají, jsem cítil okouzlení a pozlátko. Velmi rychle jsem ale zjistil, že modeling mi umožní cestovat na místa, o kterých většina lidí může jen snít. A nejen zadarmo, ale dokonce jsem to měl ještě zaplacené! Čím více jsem cestoval, tím více jsem svoji práci miloval. Vzala mne do nejvíc neuvěřitelných míst na světě. Potkal jsem skvělé lidi, kteří jsou mými přáteli dodnes a získal jsem zkušenosti, na které nikdy nezapomenu. Jsem opravdu šťastný, že se toto vše v mém životě odehrálo. To dobré i špatné…vše.“

 

Spolupráce se světovými návrháři na sebe rovněž nenechala dlouho čekat. Které značky a věhlasná jména si Aydin oblíbil? „Je jich moc na to, abych je jmenoval. Myslím, že to bylo fajn téměř se všemi. Samozřejmě jsem dělal i pro špatné klienty a neprofesionální agentury. Ale už jsem na všechny takové zapomněl. Nemá smysl se vracet ke špatným událostem. Jak jsem řekl… pamatuji si jen dobré zkušenosti, kterých mám tisíce. Moje první přehlídka byla pro Georgio Armani, a práce s ním samotným je opravdu jedna z těch skutečných zkušeností. Nejzábavnější práci, kterou jsem kdy měl, bylo focení pro Sixsense resorts. Fotograf Herbert Ypma měl rád můj styl práce a mou osobnost, a to mě dostalo snad na všechny místa Sixsense resorts na světě. To, co mi utkví, není značka, se kterou spolupracuji, ale lidé se kterými pracuji a které potkávám. A musím se opakovat, že jsem neskutečně šťastný, že jsem zažil tak úžasné spolupráce," svěřuje se nám Aydin Momtaz.

Foto: Mike McKelvie

 

Lidé z módní branže mají jednu hlavní povinnost: udržet se v kondici. Což není vždy úplně snadné. Většinou jsou v tomto směru zpovídané modelky. Jak se ale v kondici udržují modelové? „Jako dítě jsem měl astma, a proto jsem byl stále nemocný a vyhublý. Tam někde jsem si řekl, že chci být fit a zdravý. Fitness je můj život. Cvičím téměř každý den, pokud můžu. Kdekoliv, mezi 20 minutami a hodinou, v závislosti na volném čase. Piji hodně vody, minimálně 5 litrů denně. Nikdy jsem nekouřil a alkohol piju velmi střídmě. Ale jím normálně, nedržím diety. Diety totiž nikdy nefungují dlouhodobě. Jídlo si užívám a jím vydatně. Cukry, tuky, bílkoviny, hodně ovoce a zeleniny. Mám rád sladké. Pokud mi chceš opravdu udělat radost, stačí mi donést zmrzlinu, pak budu tvůj přítel navždy (smích). Na druhou stranu se ale snažím být stále aktivní. Opravdu mám rád a užívám si tréninky. Pokud tě trénink v tělocvičně nebaví, musíš najít jinou cestu, jak zůstat fyzicky aktivní. Můj cíl je být fyzicky fit, aktivní a srdcem mladý i když budu starý muž."

Foto: Christopher Wadsworth

 

Nedávná spolupráce s českou návrhářkou Jitkou Klett byla jedním z impulsů, abychom oslovili Aydina k osobnímu rozhovoru. Přeci jen se do kampaně Integrity SS 2019 vedle modelky Amandy Kaye skvěle hodil a také si to od srdce užil. „Jak jsem už vzpomenul, značky nejsou úplně důležité, avšak lidé, se kterými pracuji, ti jsou. A toto focení bylo jedním z nich. Již od začátku to celé fungovalo jako na drátkách, jako bychom byli přátelé již několik let. Smáli jsme se skrze celé focení, opravdu to byla sranda. Jitku jsem ale potkal poprvé to ráno. Je velmi realistická, pragmatická a sladká. Dlouhé roky také znám Veroniku Veru, fotografku této kampaně, která je rovněž z Čech, takže focení s ní bylo snadné, protože vím, že je skvělá v tom, co dělá. Celkově to bylo skvělé. Celá skupina je stále aktivní na WhatsApp a stále si píšeme. Doufám, že budu moct s Jitkou spolupracovat znovu. Její návrhy a vize jsou super krásné.“

Foto: Veronika Vera / Značka: Jitka Klett

 

Procestovat prakticky celý svět je obohacující zážitek, který každému rozšíří obzory. V Čechách byl Aydin několikrát. Líbí se mu u nás zejména dobré jídlo, fajn lidé i místa, která jsou zde k vidění. Na otázku, kde ve světě se mu líbilo nejvíce, odpovídá s úsměvem, že všude. „Každé místo má svoji unikátní krásu a co nabídnout. Čím více cestuji, tím více si uvědomuji, jak je tento svět veliký a jak málo jsem z něj viděl. Je na něm plno krás. Žil jsme v mnoha městech, Teherán, Londýn, Singapur, Hong Kong, Barcelona a Dubaj. Miloval jsme všechny z nich. Sydney, Bangkok, Miláno, Athény, Paříž, Fankfurt, Kuala Lumpur a Šanghai, všude byla sranda. Ale jestli mám opravdu vybrat jedno místo, je to jednoznačně Indie. Je jen jedna na světě. Na světě není nikde nic podobného. Indie je opravdu místo zázraků, má neskutečnou krásu. Mohl bych napsat mnoho stran o mém cestování a zkušenostech s ním, ale teď je cestování tak snadné a cenově dostupné, že rozhodně doporučuji zažít si svoje a najít si svoji cestou.“

Foto: Hosein DL / Značka Behnoode

 

Dětství v Íránu za íránsko-irácké války popisuje Aydin, jako by to bylo včera. „Pamatuji si to velmi dobře. Pamatuji si živé vysílání z válečné fronty v televizi, nálety a pozdější raketové útoky. Ale byl jsem příliš mladý, abych porozuměl důležitosti toho všeho. Bylo to extrémně těžké a plné stresu pro naše rodiče. Někteří lidé kupčili s jídlem a pohonnými hmotami. Ale pro nás děti to byla zábava, nechodily jsme do školy a trávily čas v krytech a bunkrech s dalšími dětmi, se kterými jsme hrály hry.“ I přes náročné dětství si Aydin udržel do života optimismus a zastává názor, že si máme zachovat v paměti to lepší. Obzor, který mu jeho práce dopřála a rozhled, který nyní má, může být inspirací nám všem. A přesto, že Aydin Momtaz spolupracoval již s mnoha věhlasnými jmény, zůstávají dvě, se kterými by spolupráci uvítal. Jsou jimi Zara a Jean Paul Gaultier.

Instagram.com/forver.aydin

 

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI AYDIN MOMTAZ IRÁNSKÝ MODEL JITKA KLETT

Související články

Vše, co potřebujete vědět o blížící se Met Gala 2019

Jedna z největších módních událostí roku se blíží. Dne 6. května 2019 se uskuteční Met Gala, a proto jsme si pro vás připravili článek o všem, co potřebujete o blížící se události vědět. 

Celý článek

Soutěž Souboj nevěst připravuje nevěsty na to, jak se stát skvělou manželkou

Již osmý ročník Souboje nevěst přinesl devět finalistek, které soutěžily o svatební věno v hodnotě čtvrt milionu korun. Vítězkou se stala první houslistka Národního divadla Táňa Vejvodová.

Celý článek

Většina lidí v České republice zná pojem „slow fashion“ a zajímá se o udržitelnost módy

Výsledky, které vychází z dlouhodobého průzkumu Fashion (Re)search ukazují, že česká populace užívající internet napříč věkem vnímá důležitost původu oblečení i jeho dopad na naši planetu.

Celý článek

Modelka Grace Elizabeth je novým andílkem Victoria's Secret

Americká modelka Grace Elizabeth se stala oficiálním andílkem značky spodního prádla Victoria's Secret. Na instagramu to potvrdila nejen ona, ale i americká značka. Připojila se tak ke třem novým andílkům Alexině Graham, Barbaře Palvin a Leomie Anderson. 

Celý článek

Ponožky od babičky hřejí na nohou i na srdcích

Ponožky od babičky – to je název projektu, za kterým stojí organizace Elpida. BroňaHilliová v Elpidě vede kulturní projekty a značku jako takovu založila a Andrea Eržiaková, která je rukama a srdcem celého projektu, nám dnes pověděly více...

Celý článek

Jennifer Lopez obdrží nejprestižnější módní cenu za své ikonické outfity

Americký módní panel odmění Jennifer Lopez oceněním za její osobitý přínos módě a veřejnosti. Přes 450 návrhářů a dalších módních expertů v panelu se shodlo, že Jennifer si zaslouží obdržet významnou cenu v roce 2019.

Celý článek

Francouzské módní giganty přispěly na opravu Notre Dame 300 miliónů euro

Největší módní společnosti ve Francii Kering a LVMH Group přispívají částkou 300 miliónů euro na opravu Notre Dame. Devastující požár způsobil škody v pondělním incidentu, které se budou opravovat až 15 let.

Celý článek

Nesmí se to nikdy vzdát, říká úspěšná vizážistka Michelle Flores Mua

Pokud někdo rozumí líčení, tak je to sympatická Michelle Flores Mua. Patří k vycházejícím talentům mezi českými vizážisty. Její příběh je inspirativní stejně jako ona sama. 

Celý článek