dnes je 22.05.2019 a svátek má Emil

Jak změnil Gianni Versace módní průmysl?

Přidat na Seznam.cz
Módní návrhy Gianni Versaceho obdivovali všichni - od módních kritiků až po celebrity světového formátu. Ve svých kolekcích propojoval svět módy se světem umění a hudby. To ale není jediné, v čem se odlišoval od ostatních návrhářů.

Italský módní návrhář Gianni Versace patřil v módním světě k velikánům. Znali ho dokonce i lidé, kteří s módou neměli nic společného. Když v roce 1997 obletěla svět zpráva, že byl Gianni zastřelen před svým domem v Miami Beach, všichni, včetně rodinných příslušníků, zůstali v šoku. Po jeho smrti převzala vedení módního domu Versace jeho mladší sestra Donatella a starší bratr Santo.

Gianni Versace se svou mladší sestrou Donatellou

 

Gianni byl známý tím, že nikdy neopakoval nic z předešlých kolekcí a vždy se snažil své modely posouvat dál. Byl první, kdo si uvědomil pozitivní přínos celebrit usazených v prvních řadách přehlídek a také skutečný význam super modelek. Například moment, kdy se na konci Versaceho přehlídky v 90. letech prošly po mole supermodelky Naomi Campbell, Linda Evangelista, Cindy Crawford a Christy Turlington za doprovodu písně Freedom od George Michaela, se stal jedním z nejpamátnějších okamžiků módního průmyslu. Kromě toho dokázal Gianni efektivně propojovat módu s uměním a hudbou. „Myslím si, že je povinností návrháře, aby se pokusil porušovat pravidla a bariéry. Jsem trochu jako Marco Polo, chodím kolem a míchám kultury,” řekl Gianni. 

Gianni s nejznámějšími modelkami 90. let


 

Ačkoliv byl Gianni mnohokrát kritizován za to, že je jeho tvorba velmi vulgární a výstřední, právě ona vulgárnost a výstřednost bylo to, co dělalo a stále dělá módní dům Versace odlišným. Není pochyb o tom, že se Gianni Versace navždy zapsal do módního světa a jeho odkaz přetrvá mnoho let.

Nytimes.com, Theguardian.com

Přidat na Seznam.cz
VERSACE GIANNI VERSACE #moda DONATELLA VERSACE SUPERMODELKY NAOMI CAMPBELL CINDY CRAWFORD LINDA EVANGELISTA

Související články

H&M představuje novou kolekci udržitelné módy

V letošní letní kolekci najdeme materiály z udržitelných zdrojů, u kterých byla použita barvící technika přírodními látkami získávanými z rostlin. Nejen, že se při výrobě a likvidaci oblečení ulehčí naší krásné planetě, ale i vy budete s kvalitou a pohodlností materiálu spokojenější.

Celý článek

Tohle si na Milan Design Week rozhodně nenechte ujít

Každoročně se v Miláně potkávají slavní i méně známí designéři a milovníci designu jako takového, aby zde představili a zároveň našli svou novou inspiraci. Které umělce si nesmíte letos nechat ujít?

Celý článek

Živelná, nedbalá a barevná 90. léta vévodila kolekci Versace

Neučesaný grunge styl v kombinaci lidské živelnosti, volnosti ale také zvířecích vzorů, tweedu a rock’n’rollové kůže. Tak předvedla novou kolekci podzim/zima 2019 italská návrhářka Donatella Versace.

Celý článek

Modelka Bella Hadid v oslnivé kampani Kith X Versace

Modelka Bella Hadid se stala novou tváří kampaně Kith x Versace. Z kolaborace sportovní značky a luxusního módního domu vznikla moderní a dynamická kolekce, která své místo v nynějších šatnících určitě nalezne.

Celý článek

Rozkvetlá kolekce Valentino s Naomi Campbell dohnala k slzám megastar Celine Dion

Jarní sezónu na Haute Couture Fashion Weeku 2019 v Paříži zahájila značka Valentino v čele s návrhářem Pierpaolo Piccioli. Krásný design dohnal k slzám i zpěvačku Celine Dion.

Celý článek

Modelka Enikő Mihalik rybaří v české verzi časopisu Vogue

Námořní tematika včetně ryb, kachen a labutí provází lednové vydání časopisu Vogue.

Celý článek

Doutzen Kroes v nové sportovní kampani DK1985

Nizozemská supermodelka Doutzen Kroes se objevila v nové sportovní kampani pro značku Hunkemöller. Linie s názvem DK1985 představila funkční sportovní oděvy v růžovo-černém provedení.

Celý článek

Nejpopulárnější módní kampaně roku 2018

Zdá se, že rok utekl jako voda. Přitom módních kampaní bylo zase o kousek více než rok předtím. Které byly ty nejvíce populární?

Celý článek