dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

Jaké oblibě se těší outletové obchody v zahraničí a u nás?

Přidat na Seznam.cz
Zlevněné značkové zboží se prodává nejen ve slevách. Přebytečné, kazové nebo to nižší kvality lze koupit za minimální cenu i v outletech. Kupují ho však lidé doopravdy?

Historie outletů

Historicky vznikl obchod s názvem outlet už v roce 1930, a to v Americe. Továrny na výrobu oblečení začaly prodávat zboží druhé třídy, tedy kazové, poškozené, nesezónní, přebytečné a netrendové v oddělené prodejně kousek od továrny. Bylo to míněno pro stávající zaměstnance. Ti dostávali slevu až 80 %. Časem si začali zlevněné vyřazené kusy kupovat i příbuzní zaměstnanců. Majitelé továren si všimli popularity prodeje a začali tvořit outletové obchody i pro veřejnost. Hlavní myšlenkou bylo mít obchod kousek od fabriky. Lehce se tak kazové zboží okamžitě prodalo. Do Evropy se však outlet rozšířil až v roce 1995, nejprve v Anglii. Americký nápad se poté rozšířil do celého světa. 

První outlet v České republice

Počáteční naivitu outletového nápadu vyvrátili sami zákazníci. V Anglii se začala obchodní místa s vyřazeným zbožím těšit obrovské popularitě. Levné věci ke koupi znamenaly ušetřit. V České republice se otevřel první outlet až v roce 2007. Relativně nová obchodní strategie se u nás teprve rozvíjí. Zákazníci se snaží pochopit, co vlastně outlet je. Je to second hand zboží? Je to vždy druhá kvalita? Je to módní oblečení? V České republice se pomalu rozvíjí obliba outletů. V těžké konkurenci levnějších značek s novým zbožím v porovnání se značkovým nemoderním zbožím však stejně levným, ale nižší kvality, nemůže být lehké obstát. 

Outletové vesnice

Moderní doba nabízí outletové zboží i na internetu. Zákazník tedy nemusí jezdit většinou do vzdálené prodejny nebo obchodního centra. Zatímco v Americe se outletová obchodní centra stavěla už před padesáti lety, v České republice teprve před pár lety. V Anglii existují celé vesnice se stovkami obchodů na jednom místě. Outlet nápad se tedy časem zvětšuje a nabízí více a více zboží, protože chce outletový ráj nakupujícího nalákat na co největší výběr. Paradoxem je, že outlet byl vždy součástí továrny. V dnešní době je to samostatný obchod, prodávající zboží od jakékoliv značky. Velmi často také neznámého návrháře.  Zde hraje velkou roli marketing. 

Zboží na zakázku outletům

Mnoho firem, značek a návrhářů si všimlo zájmu zákazníků o koupi věcí s nižší kvalitou a tudíž začali vyrábět zboží přímo pro outlet. Nejde zde tedy už o nutný prodej nepovedeného, přebývajícího nebo starého zboží. Jde jen o peníze. Jak chcete dokázat, že zboží bylo vyrobeno opravdu pro značkový obchod? Není to možné, a proto jsou obrovské slevy spekulativní. Zákazníci však slyší na slevu, zlevněné ceny a výprodej. Původ zboží nebo důvod slevy už mnoho lidí nezajímá. Nekvalitní a nemoderní oblečení tak kupují levně a jsou spokojeni. Outlet tak pomalu vzrůstá na popularitě. Pozor však na chytáky!

hbswk.hbs.edu, pinterest.com, cijeurope.com, telegraph.co.uk, ekonomika.idnes.cz, prague.thestyleoutlets.cz, wikipedia.com

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA ZE SPOLEČNOSTI OUTLET OUTLETOVÝ OBCHOD NÁKUPY SLEVY

Související články

Džínové sukně - kamarádky žen všech národností i generací

Každá z nás má v šatníku nějakou tu stálici, něco, na co se můžeme vždy spolehnout, i když nemáme tu správnou náladu, něco co se spolehlivě hodí ke všemu. Jedním z těchto kousků, které má každá z nás v šatníku, je jistě i džínová sukně.

Celý článek

Seriál Gossip girl (Super drbna) se vrací zpět!

Pro všechny milovnice módních seriálů, a především pro sledovatelky Super drbny, Gossip girl hlásí comeback! XOXO

Celý článek

Polský časopis Fashion Magazine připravil stylový přírodní editorial

Modelka Karina Kurzacz zahalená do klasických krajkových šatů se staženými vlasy působí, jako by vypadla z retro filmu. A přesto vás tento editorial zaujme.

Celý článek

Designové vychytávky na červenec

Červenec je jednoznačně měsícem prázdnin a léta ve všemožném pojetí. Od času stráveného u vody, přes výlety do hor až po odpočinek doma na zahrádce. Vybrali jsme pro vás pár designových vychytávek, které by vám (nejenom) v tomto měsíci, mohly být dobrým společníkem.

Celý článek

Elsa Hosk vytvořila ve spolupráci s J. Brand udržitelnou capsule kolekci

Švédská modelka a Victoria's Secret andílek Elsa Hosk se spojila se značkou J. Brands a společně vytvořili denimovou kolekci s použitím udržitelných zdrojů. A určitě vás nadchne tak, jako nás.

Celý článek

Kolik vydělávají členky známého klanu Kardashian-Jenner?

Není žádným tajemstvím, že si rodina Kardashian - Jenner vydělává veliké sumy peněz. Kromě účinkování v reality show Keeping Up With The Kardashians má každý i svůj vlastní byznys. Jaké částky vydělávají členky tohoto klanu? 

Celý článek

Co nesmí chybět ve vaší plážové tašce?

Jednou z nejpopulárnějších chvil roku, na kterou se těší skoro celý svět, je dovolená u moře. Pokud ji máte ještě před sebou, nechte se inspirovat, jak efektivně se připravit k moři.

Celý článek

Herečka Margot Robbie vyměnila na filmové focení Chanel za amerického návrháře

Margot Robie je od května ambasadorkou značky Chanel. Na focení svého nového filmu si sjednala amerického návrháře. Focení však bylo přerušeno díky jiné hollywoodské hvězdě - Bradu Pittovi.

Celý článek