dnes je 20.08.2019 a svátek má Bernard

Karla Olšáková: Jakýkoliv úspěch je odrazem toho, že to, co děláte, děláte dobře

Přidat na Seznam.cz
Česká designérka Karla Olšáková si našla chvíli, aby si s námi popovídala o tom, jaké šperky sama ráda nosí, které materiály jí pro její tvorbu baví, i to, co považuje za své největší úspěchy.

Píle a tvrdá dřina v rámci studií v ateliéru K.O.V. přinesla Karle Olšákové sladkou odměnu. A to nejenom v podobě úspěšného absolvování školy, ale také například stipendiem na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a také na Pontificia Universidad Católica del Perú v Limě.

Karla se věnuje šperkům na míru i omezeným edicím šperků. Kdy přesně si uvědomila, že jí toto povolání bude skutečně naplňovat? „Už během studia na pražské UMPRUM jsem se zúčastnila několika prodejních Designsupermarketů, kde jsem si ověřila, že lidé chtějí autorský šperk nakupovat. Ihned po ukončení studia šperku v ateliéru K.O.V. jsem založila v roce 2011 značku ´Karla´ a věnovala se autorskému, sběratelskému šperku i výrobě na zakázku. Od té doby se snažím přicházet s jednou novou kolekcí ročně.“

„Inspirace je všude kolem nás, důležité je mít oči dokořán. Někdy mne osloví samotný materiál, jindy kniha, ale může to být i téma, které uzrává delší dobu... Často nacházím inspiraci i v architektuře modernismu a funkcionalismu,“ odpovídá Karla na otázku, zda ji prostředí Mikulova, ve kterém momentálně žije naplňuje neustálou inspirací. Z materiálů upřednostňuje stříbro i nerez pro každodenní nošení, ale někdy z toho bývá utahaná a vymění kov za jiný materiál. „Hodně teď pracuji se dřevem, které miluji pro jeho vůni a barevnou škálu exotických dřevin. Pracovala jsem i s dýhou, která je křehká a působí poeticky, zkoušela jsem odlévání betonu a zpracovávala gumu, carbon nebo břidlici. Pracovat s novým materiálem je vždy výzva a v některých případech i experiment. Předem nedovedete odhadnout, jak se bude materiál pod rukama chovat a co vám dovolí. A to je druhá poloha mé tvorby, ve které si můžu dovolit více. Jde především o výrazovou výpověď, na kterou se mohu plně soustředit a šperk tak může být na hranici nositelnosti. Nedávno jsem na festivalu art designu Křehký Mikulov 2019 představila několik šperků a objektů, které vznikly na základě tématu Archeologie,“ doplňuje česká designérka.

Naše téma se stáčí k využití zbytků materiálů a Karla přiznává, že moc zbylého materiálů nemá. „Vytvořila jsem kolekce, ve kterých všechen materiál využívám na maximum. Tímto způsobem se snažím přemýšlet o každé své kolekci a materiálem tak neplýtvat. Toto je podle mě přístup, který by se měl uplatňovat v dnešní době ve všech oborech.“

Když se zaměříme na téma konkrétní zákaznice, má Karla Olšáková jasnou představu: „Moje značka je určena všem, kteří se rádi obklopují minimalismem, jednoduchostí, geometrií a elegantními čistými tvary,“ a pokračuje vyprávěním o nově otevřeném obchodě Charaktery design store, kde se okruh jejích zákazníků přirozeně rozšiřuje, a kde najdete průřez celou její tvorbou plus tvorbu dalších šesti talentovaných designérů.

Které šperky Karla osobně preferuje a proč? „Mění se to, mám sice několik stálic jako je prsten nebo náhrdelník z kolekce Cube, často ale potřebuji otestovat novinku, zda se dobře nosí, takže favorita střídá novinka. Každoročně se taky těším na podzim, se kterým mám spojené své brože na kabátech, které moc ráda nosím a střídám jich hned několik.“ Úspěchy, které řadí mezi své nej jsou například nominace Czech Grand Design 2018, v kategorii Designér šperku roku, a to zejména proto, že šlo o kolekci, která byla hodně výtvarná a krásně vizuálně zafungovala na Designbloku 2018. „Jakýkoli úspěch vždy potěší, je to odraz toho, že to, co děláte, děláte dobře.“

karlaolsakova.cz

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ŠPERKY DOPLŇKY A ŠPERKY KARLA OLŠÁKOVÁ ČESKÁ ŠPERKAŘKA ROZHOVOR

Související články

Podzimní pletená kolekce české návrhářky Božidary nese název Melancholic

Srpen se přehoupl do druhé poloviny a ať už chceme či nikoliv, brzy nás nemine období, kdy se budeme muset zachumlat do hřejivých svetrů a roláků. A když už toto období nastane, proč to nevzít zcela stylově se svetry české návrhářky Božidary?

Celý článek

Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy, říká návrhářka Lenka Jurigová

Chystáte svatbu? Ať už svou nebo třeba kamarádčinu a sháníte vhodné šaty? Máme pro vás jeden perfektní tip, návrhářka Lenka Jurigová vám ušije pohádkové šaty plné ženskosti a elegance.

Celý článek

Rozhovor s kreativní dvojicí známou jako Ester&Josefina

Ester a Josefina, kreativní duo, které zná nejen český instagram! Instagramerky, autorky knihy, majitelky módních kolekcí, pořadatelky besed. A mnoho dalšího… Co znamená značka Ester&Josefina? Vyzpovídali jsme holky v rozhovoru pro móda.cz.

Celý článek

ROZHOVOR S TANEČNICÍ MARTINOU MARKOVOU

Každý den na svém instagramu motivuje tisíce žen. Krásná Martina Marková (27), známá také z taneční soutěže Stardance, si vyhradila čas na zodpovězení pár otázek na španělské pláži, kde tráví svou dovolenou. 

Celý článek

Designérka Bea Dušková je truhlář, lakýrník i čalouník v jednom

Stará křesla nevnímá jen jako kus nábytku k vyhození. Renovuje je, aby jim vdechla novou duši. Stejně tak tvoří nová, vlastní a moc jí to baví. Kdo je Bea Dušková a co všechno umí? Přečtěte si náš rozhovor.

Celý článek

Nová kolekce Helen Mertl vás oslní

Helena Mertlová je česká módní návrhářka, kterou znají především nevěsty. Její svatební šaty jsou nadčasové a originální zároveň. Věnuje se ale i večerním šatům a my se teď můžeme pokochat její novou kolekcí, kterou představuje pod svou značkou Helen Mertl.

Celý článek
Psí trendy

Socializace psů je důležitá, říká majitelka Psího ráje

Jsme národem pejskařů. Za své chlupaté čtyřnohé kamarády jsme ochotni utratit tisíce. Za co nejvíce utrácíme a jaké jsou trendy ze světa psů? Na to vám odpoví majitelka Psího ráje Tereza Švecová.

Celý článek

Slovenská návrhářka Jenny Jeshko miluje výšivky a smysl pro detail

Láska ke kvalitně zpracované módě i hlubší význam dopadu módního průmyslu na naši planetu jsou pohonem pro krásnou a ohleduplnou módní značku slovenské návrhářky Jenny Jeshko. I nás její móda a myšlenky moc baví, proto vám přinášíme aktuální rozhovor s talentovanou designerkou, která působí na Slovensku i v Praze.

 

 

Celý článek