dnes je 07.12.2019 a svátek má Benjamín/Ambrož

Karla Olšáková: Jakýkoliv úspěch je odrazem toho, že to, co děláte, děláte dobře

Přidat na Seznam.cz
Česká designérka Karla Olšáková si našla chvíli, aby si s námi popovídala o tom, jaké šperky sama ráda nosí, které materiály jí pro její tvorbu baví, i to, co považuje za své největší úspěchy.

Píle a tvrdá dřina v rámci studií v ateliéru K.O.V. přinesla Karle Olšákové sladkou odměnu. A to nejenom v podobě úspěšného absolvování školy, ale také například stipendiem na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a také na Pontificia Universidad Católica del Perú v Limě.

Karla se věnuje šperkům na míru i omezeným edicím šperků. Kdy přesně si uvědomila, že jí toto povolání bude skutečně naplňovat? „Už během studia na pražské UMPRUM jsem se zúčastnila několika prodejních Designsupermarketů, kde jsem si ověřila, že lidé chtějí autorský šperk nakupovat. Ihned po ukončení studia šperku v ateliéru K.O.V. jsem založila v roce 2011 značku ´Karla´ a věnovala se autorskému, sběratelskému šperku i výrobě na zakázku. Od té doby se snažím přicházet s jednou novou kolekcí ročně.“

„Inspirace je všude kolem nás, důležité je mít oči dokořán. Někdy mne osloví samotný materiál, jindy kniha, ale může to být i téma, které uzrává delší dobu... Často nacházím inspiraci i v architektuře modernismu a funkcionalismu,“ odpovídá Karla na otázku, zda ji prostředí Mikulova, ve kterém momentálně žije naplňuje neustálou inspirací. Z materiálů upřednostňuje stříbro i nerez pro každodenní nošení, ale někdy z toho bývá utahaná a vymění kov za jiný materiál. „Hodně teď pracuji se dřevem, které miluji pro jeho vůni a barevnou škálu exotických dřevin. Pracovala jsem i s dýhou, která je křehká a působí poeticky, zkoušela jsem odlévání betonu a zpracovávala gumu, carbon nebo břidlici. Pracovat s novým materiálem je vždy výzva a v některých případech i experiment. Předem nedovedete odhadnout, jak se bude materiál pod rukama chovat a co vám dovolí. A to je druhá poloha mé tvorby, ve které si můžu dovolit více. Jde především o výrazovou výpověď, na kterou se mohu plně soustředit a šperk tak může být na hranici nositelnosti. Nedávno jsem na festivalu art designu Křehký Mikulov 2019 představila několik šperků a objektů, které vznikly na základě tématu Archeologie,“ doplňuje česká designérka.

Naše téma se stáčí k využití zbytků materiálů a Karla přiznává, že moc zbylého materiálů nemá. „Vytvořila jsem kolekce, ve kterých všechen materiál využívám na maximum. Tímto způsobem se snažím přemýšlet o každé své kolekci a materiálem tak neplýtvat. Toto je podle mě přístup, který by se měl uplatňovat v dnešní době ve všech oborech.“

Když se zaměříme na téma konkrétní zákaznice, má Karla Olšáková jasnou představu: „Moje značka je určena všem, kteří se rádi obklopují minimalismem, jednoduchostí, geometrií a elegantními čistými tvary,“ a pokračuje vyprávěním o nově otevřeném obchodě Charaktery design store, kde se okruh jejích zákazníků přirozeně rozšiřuje, a kde najdete průřez celou její tvorbou plus tvorbu dalších šesti talentovaných designérů.

Které šperky Karla osobně preferuje a proč? „Mění se to, mám sice několik stálic jako je prsten nebo náhrdelník z kolekce Cube, často ale potřebuji otestovat novinku, zda se dobře nosí, takže favorita střídá novinka. Každoročně se taky těším na podzim, se kterým mám spojené své brože na kabátech, které moc ráda nosím a střídám jich hned několik.“ Úspěchy, které řadí mezi své nej jsou například nominace Czech Grand Design 2018, v kategorii Designér šperku roku, a to zejména proto, že šlo o kolekci, která byla hodně výtvarná a krásně vizuálně zafungovala na Designbloku 2018. „Jakýkoli úspěch vždy potěší, je to odraz toho, že to, co děláte, děláte dobře.“

karlaolsakova.cz

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ŠPERKY DOPLŇKY A ŠPERKY KARLA OLŠÁKOVÁ ČESKÁ ŠPERKAŘKA ROZHOVOR

Související články

Slovenská značka Moela představila kolekci určenou pro ženy 21. století

Nová módní značka Moela přináší ready-to-wear kolekci, která je v souladu s udržitelnou módou a přírodními materiály. Cílí na ženy 21. století, které jsou úspěšné a zodpovědné.

Celý článek

Alexander McQueen se inspiroval křehkou krásou přírody, kterou vložil do jarní kolekce 2020

Kolekce, kterou sice využijeme až za pár měsíců, nás může potěšit svým bytím už dnes. Alexander McQueen oslavuje faunu a flóru a bohatství Země. To vše propojil ve smyslu krásy žen a květin propletené dohromady.

Celý článek
Tanečnice Lucia Molčányiová

Talentovaná tanečnice Lucia Molčányiová učí ženy smyslnosti pomocí tance

Tanec je silná láska. Člověk je závislý na potlesku, uznání a slávě,“ říká profesionální tanečnice, performerka, choreografka a lektorka Lucia Molčányiová alias Ginger. O tanci, ženské sexualitě a sebevědomí žen se dozvíte v následujícím rozhovoru.  

Celý článek

Olivia Palermo a její nová dámská kolekce

Elegance, styl a smysl pro detail - to je Olivia Palermo. Pokud byste se chtěla oblékat právě jako ona, pak máme dobrou zprávu. Začátkem příštího roku bude mít svou vlastní kolekci. Jak my se těšíme.

Celý článek

Designerské sponky do vlasů jsou největším must-have doplňkem sezony

Sponky do vlasů nejsou ničím novým. Oblíbený trend devadesátých let se v minulých sezonách vrátil a jeho obliba stále trvá. Nyní se vyplatí zainvestovat do dražších designerských kousků. 

Celý článek

Londýnská Bond Street jen září: díky Louis Vuitton

Chcete vidět ráj? Pak si určitě udělejte výlet do Londýna. Tam byl totiž znovuotevřen obchod Louis Vuitton. Slibujeme vám, že jste dlouho nic podobného neviděli.

Celý článek

Nikol a Jakub Ponerovi vsadili na sportovně elegantní městský styl

Módní přehlídka Iconic není tím jediným, co je u sourozeneckého dua Nikol a Jakuba Ponerových nového. Mají za sebou také focení se známými osobnostmi, Nikol Švantnerovou, Jitkou Boho a známou blogerkou Andulou.

Celý článek

Cestování časem s kloboučkem od Diora

Na podzimní módní scéně se znovuobjevil malý diorovský klobouček přezdívaný "bucket hat". Nestárnoucí doplněk, který si díky své roztomilosti získává oblibu napříč celým módním světem a věkovými generacemi.

Celý článek