Navštivte pražskou diamantovou výstavu s diamantovými šperky i investičními diamanty!

Navštivte pražskou diamantovou výstavu s diamantovými šperky i investičními diamanty!

Diamantová výstava byla 14. listopadu 2013 slavnostně zahájena 

Šperky za desítky milionů na zahájení výstavy diamantů ozdobily Helenu Vondráčkovou, Mahulenu Bočanovou, Janu Doleželovou, Nikol Moravcovou nebo Michaelu Štoudkovou. Přítomní shlédli módní přehlídku luxusní značky DELOR doplněnou o exkluzivní diamantové šperky od D.I.C., které si nyní na výstavě můžete prohlédnout vŠiroké 15, Praha 1. Speciální tečkou na závěr byl největší 50 carátový diamant vhodnotě 14 miliónů dolarů. Prezident D.I.C. pan MUDr. Luboš Říha společně s Helenou Vondráčkovou a Mahulenou Bočanovou odhalili tento skvost veřejnosti.

Druhý listopadový týden byl na dění týkající se diamantů velmi bohatý. Ostře sledovanou událostí ve světě se stala také aukce růžového kamene jménem Pink star, kterou pořádala aukční síň Sotheby's. Diamant o váze 59,60 karátu pochází z afrických dolů a až do roku 2007 patřil nejvýznamnějšímu hráči světa diamantů, společnosti De Beers. Již samotné oznámení vyvolávací ceny blížící se 60 milionům švýcarských franků potvrdilo, že se Pink star s jistotou stane nejdražším diamantem, který byl kdy v dražbě prodán. Aukční kladívko jej nakonec přikleplo novému majiteli dokonce za 76,3 milionu franků (cena bez aukčních poplatků), tedy přibližně za 1,5 miliardy korun. O den dříve prodala konkurenční síň Christie's patnáctikarátový oranžový diamant za více než 32,6 milionu švýcarských franků (téměř 716 milionů korun). Dosažená suma tak překonala původní odhad i říjnový rekord, který držel bezbarvý diamant vydražený za cenu blížící se 27 milionům franků (přibližně 549 milionů korun). Jak je vidět, diamantům se opravdu daří.

Výstava diamantů na vlastní kůži.

Ano jdu se tam podívat. Krása kamenů mě vždycky přitahovala. Cestou o nich stále přemýšlím. Cesta je na nic stále stojím vzácpě, snad tam někde v centru Prahy zaparkuji. A počasí je taky na kočku. Před očima vidím ten diamant z Titaniku, ale kameny v této velikosti má snad jen anglická královna. Ty velké „šutry“ jsou spíš investiční záležitost. Kameny mají totiž zvláštní fenomén, je přírodní monopol, jsou neopakovatelné a zásoby jednoho dne dojdou, jsou nenahraditelné. To je příčinou toho, že nemění svou hodnotu vzhledem k ostatnímu zboží. Tak například pradědeček koupil prsten, za císaře Pána za něj bylo deset krav, ale dnes taky a další léta též. A že jednoho dne zásoby dojdou, je taky jasné. Je to krystalický uhlík, kameny vznikly při vrásnění zemského povrchu. No doufám, že se země v nejbližší době nebude vrásnit. Tady v Pařížské snad fakt nezaparkuji, ale ty kameny chci vidět. Nikdy jsem nepochopila, jak se kameny brousí, jsou nejtvrdším kamenem. Do šperků se zasazují vysoce broušené diamanty, říká se jim brilianty, pro jejich brus. Spěchám počasí fakt nic moc, ale už jsem u dveří D.I.C. Otevírá mi portýr v elegantním obleku, překročím práh, a zírám. V tu chvíli mi došlo, že jsem zapomněla na na to nejdůležitější, čím vynikají tyto kameny. Mají totiž v sobě magickou sílu, něco, co nedokážu vyjádřit, sílu přírodního kamene. Samozřejmě v tom velkém množství se síla kamene umocňuje. Na ty velké investiční kameny bych dokázala zírat hodiny. Ale jako každou jinou ženu mě fascinují brilianty, které se dají nosit, tedy ve šperku. Pro tvrdost kamenů a jejich brus se usazují do platiny nebo bílého zlata (je totiž tvrdší, než žluté) a tím bílým kovem se ještě více zdůrazní zář kamene. I drobné kamínky třeba v prstenu udělají divy. I náhrdelníky z drobných kamenů jsou fantastické, mne ale jednoznačně uchvátily velké solitéry, bohužel čím větší kámen, tím větší cena a to rapidně. Čím větší kameny, tím se jich nachází méně a ty největší jsou unikát.

Existuje jich jen několik na světě a historie každého kmenu je známa. Jeden má už zmíněná královna, tuším je to Hvězda jihu, ale nejsem si jista. Jdu dál, ale velmi pomalu, prohlížím zdobené hodinky, úžasné. Je pravda, jsou na trhu nesčetné imitace od těch levných až po ty drahé krásné od Swarovského. Ale dejte je vedle sebe! Jakoby v tom diamantu byla ztělesněna ta práce země při jejich vzniku a ta nekonečná práce brusičů. Kolekce šperků jsou klasické, ta klasika je důležitá, šperk je nadčasový a většinou se dědí z generace na generaci. Přesto mě vyvedla z míry kolekce moderních šperků, které musím uznat předčily ty klasické. Blance Matragi se podařila kolekce netradiční, výtvarně dokonalá a přitom i kámen zde má svou důležitost. To fakt stálo za to. Jděte se podívat, výstava nevýstava, v D.I.C. se vás ujmou kdykoliv a ukáží vám šperky nebo vás seznámí s možností investovat.

Zuzana Studenovská Zdroj obrázků: D.I.C.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram