Nenechte se zastihnout syndromem karpálního tunelu: dbejte na prevenci!

Nenechte se zastihnout syndromem karpálního tunelu: dbejte na prevenci!

Syndrom karpálního tunelu je jednou z nejčastějších a nejúpornějších zánětů ruky

Karpální tunel je anatomická struktura, která se nachází na úpatí dlaně. Tunel tvoří vazy a zápěstní kůstky. Uvnitř takto ohraničeného prostoru probíhají cévy a především nervy, které inervují dlaň i prsty. Zbytnění a zduřením zanícených vazů se tak tyto struktury utlačí a dojde k typickým klinickým projevům. Jste také rizikovou skupinou a hrozí vám karpální tunel?

Typickou rizikovou skupinou pro syndrom karpálního tunelu jsou starší menší ženy, a to především v menopauze. Během života se tato choroba diagnostikuje až u 4 % obyvatelstva. Ale pozor, postihnout vás může i ve výrazně mladším věku! Syndrom karpálního tunelu je častý také při práci u počítače a manipulace s myší. Ruka je v nepřirozené pozici u administrativních pracovníků téměř až osm hodin denně a to je pro vazy značně namáhavé.

Ale nenechme se ošálit, tento syndrom vzniká i zdůvodů jiných. Příčiny mohou být i díky poruše vnitřního prostředí organismu. Hormonální změny, metabolické choroby a jiné přidružené záněty mohou otok prostoru karpálního tunelu zvětšit. Hormonální dysbalance v těhotenství také onemocnění výrazně zhoršuje.

Další velkou skupinou příčin je i posttraumatické poškození. Pod tímto pojmem si můžeme představit poúrazové stavy, které komplikují a prodlužují hojení zánětu.

Jak poznat syndrom karpálního tunelu?
Máte necitlivost v prstech? Mravenčení a jiné neurčité pocity v rukách? Máte ztuhlé a oteklé zápěstí? Pravděpodobně se může jednat o výše zmíněný syndrom. Ale důležitá jsou samozřejmě další vyšetření u lékaře. Tyto projevy imituje například cukrovka nebo porucha nervových vláken, tzv. polyneuropatie. Avšak u těchto onemocnění bychom pozorovali oboustranné potíže. U syndromu karpálního tunelu často platí pravidlo poškození pouze jedné končetiny. Dbejme proto na prevenci, abychom neskončili v rukou chirurga!

Prevence je velmi důležitá a nijak komplikovaná
Pokud jsme rizikovou skupinou, měli bychom se vyvarovat nadměrné námaze postižené končetiny. Je důležité ruce střídat a naučit se manipulovat i tou nedominantní. Rehabilitace a pravidelné protahovací cviky jsou významných doplňkem preventivního opatření. Je potřeba si dělat během práce přestávky a se zápěstím si zacvičit. Vzhledem k tomu, že útlak karpálního tunelu je typický pro zaměstnance, sedících hodiny u počítače, bylo vynalezeno mnoho ergonomický pomůcek. Používají se speciální podložky pod zápěstí, které ho udržují v jedné rovině s předloktím a tím uvolňují dané nervové struktury. Při větších obtížích nikdy léčbu syndromu karpálního tunelu dlouho neodkládejte, jelikož by mohlo dojít k trvalým změnám ve funkci a struktuře ruky a zápěstí. Onemocnění je zpočátku reverzibilní (vratné), ale později se již poškození vrátit nedá. Léčba je většinou operativní, kdy dojde k přetětí vazu, který nerv utlačuje. Jiným řešení je imobilizace končetiny a aplikace vitaminu B6. Individuálně zabírá i fyzikální terapie, založena na ultrazvukových vlnách, tepelných proudech nebo i hydroterapii.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram