dnes je 18.09.2019 a svátek má Kryštof

Odivi a Adam Kost na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
Dva návrháři, Iva Burketová se značkou Odivi a Adam Kost, nám ukázali, co si představují pod pojmem udržitelná móda. A Odivi nám vytřelo zrak tím, že poslalo téměř všechny své modelky a modely na molo úplně nahé. 
archiv Merceds-Benz Prague Fashion Week, Foto: Maria Sutter

Na dosud nejdelším molu, které na pražských módních týdnech kdy bylo, v karlínské Invalidovně, se představila dvojice českých návrhářů Iva Burketová a Adam Kost. Do potemnělé uličky plné nedočkavých tváří vešla první modelka a divákům spadla čelist. Návštěvníci museli být starší osmnácti let, takže se dala nahota očekávat, ale že bude kompletní, to někoho možná překvapilo. Co ale překvapilo všechny, že nešlo jen o provokaci prvním modelem a pak by nám Odivi ukázalo, jak šije a co si budeme moct pořídit.

Nahota byla všudypřítomná, intenzivní a dlouhotrvající. Výrazné líčení a kolektivní slepota, znázorněná barevnými a strašidelnými čočkami v očích každého modela, občasný starý korzet nebo spodnice, bosé nohy a obdivuhodné sebevědomí všech performerů provokovalo a nutilo ke smíchu nebo jiným obranným reakcím.

Neviděli jsme módní přehlídku, ale manifest. Dobře promyšlený a velice provokativní manifest. Jediná stoprocentně udržitelná móda je ta, která neexistuje. Módní návrháři pracují s kolekcemi, které přinášejí nové trendy, nové nápady, nové zboží, nové zákazníky. Ale je tohle pro naši planetu stále ještě únosné? Přehlídka Odivi byla inspirována pohádkou Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty. V ní ti, kteří neviděli podvodníky šitý královský háv, byli označeni za hlupáky. Radši se všichni tvářili, že šaty vidí, a že se jim moc líbí.

Jaká bude naše reakce? Máme soudit, jestli je toto vhodné prezentovat nebo se rozhodovat, jestli se nám to líbí? Kdo bude to malé dítě, které vystoupí z řady a řekne: "Vždyť je král nahý!"? Možná proto dnes nebyly na přehlídku puštěny děti, aby nám svou spontaneitou neotevřely oči. Protože na nahotě přece nic nemorálního nebo údivného není, ale lidské hlouposti a malichernosti se divit můžeme do konce všech věků.

Adam Kost snad nezůstane ve stínu své kolegyně a i přes svou poměrně klidnou prezentaci dokáže zaujmout svou vizí. Kost své modelky oblékl do krátkých šatů, hrál si s asymetrickými střihy, řasenými dlouhými rukávy a absencí výstřihů. Modelky šly také bosy, ale napodobovaly chůzi na podpatcích. Co bylo za tímhle nápadem, to se můžeme dohadovat, ale mohlo jít o upozornění na to, že jedeme v zajetých kolejích, i když už pro to nemáme rozumný důvod.

Adam Kost se do teď specializoval na pánské kolekce a do své nynější přenesl několik prvků, které působí téměř unisexově. Minimalismus, asymetrie, nekladení důrazu na ženské křivky, černá barva nebo černá v kombinaci s jinou neutrální barvou, vše působilo velice uzavřeně a kompletně. Zvláštně mimozemsky působily účesy modelek. Několik copánků rozdělených mnoha geometrickými pěšinkami pospojovaných tak, aby vytvářely okolo hlavy modelky zvláštní konstrukci. Líčení bylo velice přirozené a prosté. U Adama Kosta zvítězil střídmý minimalismus nad okázalostí, a nám se to líbí!

Podívejte se do fotogalerie na více fotografií z kolekce Adama Kosta. Pro fotografie z přehlídky Odivi budete muset pro citlivý obsah navštívit oficiální stránky Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

foto: archiv MBPFW

Přidat na Seznam.cz
#moda MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MBPFW SS20 MERCEDES-BENZ BERLIN FASHION WEEK MBPFW 2020

Související články

Erika Příhodová představila kolekci ART plnou elegance se špetkou punku

Kolekce nafocená v prostředí Národního divadla, které Erika Příhodová miluje, není vybrané náhodou. Samotné Národní divadlo bylo návrhářce velkou inspirací, která se odrazila nejenom v materiálech, ale také v elegantním zpracování.

Celý článek

Přehlídku značky Longchamp v New Yorku si nenechalo ujít spoustu známých osobností

Přehlídka, která byla plná známých osobností jako Kendall Jenner, Julianne Moore, Kate Moss, Lila Moss či Charlotte Lawrence, přinesla před pár dny v New Yorku myšlenku sluneční cesty od úsvitu do soumraku.

Celý článek
Karolína Kurková

Karolína Kurková byla hlavní hvězdou Cowanovy módní show v New Yorku

Extravaganci v podobě neonových barev, peří, šachovnice a metalického odlesku předvedl mladý návrhář na týdnu módy v New Yorku.

Celý článek
Oscar de la Renta

Laura Kim a Fernando Garcia se pro novou kolekci inspirovali domovinou Oscara de la Renty

Kreativní ředitelé Laura Kim a Fernando Garcia zavedli diváky do domoviny Oscara de la Renty. Oslnili barevnou paletou barev, krásnými vzory, kvalitními materiály a večerními okázalými garderobami.

Celý článek

Tom Ford pozval diváky na módní jízdu do newyorské stanice metra

Kreativní ředitel Tom Ford vzal diváky do podzemí na Lower East Side, kde představil v rámci newyorského týdne módy nejnovější kolekci. Metalické odstíny barev jsou od nynějška naprostým must-have na nadcházející jarní a letní sezonu. 

Celý článek

Nejnovější kolekce Zimmermann evokovala léto v každém slova smyslu

Pondělní poledne patřilo australské značce Zimmermann. Čistě letní sbírka oděvů potěší každého, kdo se nemůže smířit se začátkem chladnějšího počasí a již je myšlenkami zpět na písčité pláži. 

Celý článek
Princezna Diana

NYFW: Kolekce Tory Burch se nesla v duchu princezny Diany

Americká půvabná návrhářka Tory Burch předvedla na Fashion Weeku v New Yorku nositelnou kolekci plnou ženskosti inspirovanou princeznou Dianou.

Celý článek

Malé černé v nové formě najdete v podzimní kolekci české značky TEG

Návrhářské duo Alexandra Pavalová a Ivana Šafránková s podzimní kolekcí rozhodně bodují. Třetí ze čtyř kolekcí v každém roce je opět plná minimalismu, který milujeme.

Celý článek