dnes je 20.06.2019 a svátek má Květa

Pátý ročník Open House Praha se blíží, nahlédněte mu pod pokličku

Přidat na Seznam.cz
Jindy nepřístupné budovy a prostory v Praze se již za pár dní otevřou široké veřejnosti. Stane se tak popáté za sebou. Festival přinese bohatý program i zajímavá místa k nahlédnutí.

V roce 2014 se několik nadšenců rozhodlo zpřístupnit běžně nedostupné budovy pro lidi, kteří se zajímají o místa kde bydlí a tím i podpořili místní architekturu a veřejné prostory kolem nás. Nezisková organizace tak pátým rokem otevírá hlavní město všem lidem, bez rozdílu věku, vzdělání či profese. Zároveň tak vyvíjí snahu o poznávání širších kulturních a historických souvislostí.

Foto: Eva Kořínková

 

Festival v číslech

V uplynulých čtyřech letech zpřístupnil festival Open House Praha 195 budov a prostorů, které navštívilo 185 000 lidí. Pražský festival je členem mezinárodní sítě Open House Worldwide Family, která čítá již 46 měst na celém světě. Původní koncept festivalu pochází z Londýna z roku 1992. Jeho zakladatelka Victoria Thornton říká:

„Festival otevírá oči, mysl i dveře, abychom obyvatelům města pomohli podpořit jejich vnímání okolí, co se designu a architektury týče. Mým cílem bylo vytvořit festival, který bude pro každého a bude přístupný zdarma, protože město je přeci nás všech a my bychom se do něj měli zapojit a stát se jeho součástí.“

Foto: Hana Krejbichová

 

Co od Open House Praha očekává?

Kromě toho, že nakouknete pod pokličku samotného festivalu, tedy že se podíváte na budovy, které jsou jinak po celý rok zavřené, můžete aktivně vzdělávat sebe i své děti. Workshopy pro nejmenší, nové vědomosti a celkově bohatý program vás určitě nadchne. Můžete se stát zároveň dobrovolníkem akce a s organizací celý víkend pomáhat.

Foto: Vita Liegerová

 

Jak a které budovy navštívit?

Některé budovy jsou zpřístupněny volně, tedy můžete si je v naprostém klidu projít sami vlastním tempem. Ve většině jsou ale zorganizované skupinové prohlídky buď v konkrétním čase, nebo podle množství příchozích lidí. Komentované prohlídky jsou i v anglickém jazyce a také v českém znakovém jazyce. Na výběr máte z 80 různých budov, například historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. Webové stránky akce vás budou intuitivně provázet, abyste si mohli pohodlně vybrat.

Foto: Ondřej Brem

 

Něco navíc

Abyste si z festivalu odnesli hezké zážitky, můžete je podtrhnout tím, že si koupíte festivalový deník, kam si děti i dospělí mohou sbírat samolepky k vybraným budovám, jež navštíví. Ze suvenýrů jsou k dispozici i trička, průvodci, placky či architektoníček. Děti jistě nadchne otevřená lego dílna v budově CAMP nebo zážitková hra.

 

Foto: Dušan Vondra

 

openhousepraha.cz

 

 

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE DESIGN RADY REDAKCE ZE SPOLEČNOSTI OPEN HOUSE PRAHA OPEN HOUSE LONDON ARCHITEKTURA HISTORIE BUDOV

Související články

Nábytek Star Wars, o kterém jste jistě vždycky snili, si nyní můžete koupit v USA

Nejspíš patříte mezi velké fandy Hvězdných válek a každou kapitolu mezigalaktické ságy naprosto hltáte. Pak vás nábytek v duchu Star Wars rozhodně potěší.

Celý článek

Cara Delevingne představuje Dior make-up v rošťáckém vzhledu

Modelka mnoha tváří a stylů, tak by se dala nazvat jedna z nejžádanějších ve svém oboru. Cara aktuálně představuje kosmetické vychytávky v konceptu s názvem „Be Dior“ pro korejskou mutaci časopisu Vogue.

Celý článek

Hana Jiřičková odráží slunečné léto na titulce PORTER Edit

Česká modelka je na titulní straně časopisu PORTER Edit k zulíbaní. Šarmantní francouzský styl a bezelstný holčičí úsměv plus sexy plavky jsou skvělým odrazem toho, co by nám letošní léto mělo přinést.

Celý článek

Berlínská móda je sexy

V hlavním městě našeho západního souseda se lidé ničeho nebojí. Nebojí se jiných kultur, kýče ani zanedbanosti. Může se stát, že nepoznáte rozdíl mezi bezdomovcem a mladíkem kráčejícím na přednášku na univerzitu. A úplně klidně okolo vás na kole projede úplně nahý člověk. A nikdo se neotočí.

Celý článek

POMELLATO A CHIARA FERRAGNI představují „POMELLATO SISTERHOOD INITIATIVE “

Pomellato - Chiara Ferragni - Cass Bird. To jsou tři pojmy, tři ikony, tři jména, která když se spojí, musí vzniknout něco velkolepého.

Celý článek

Meghan Markle poprvé po porodu vystoupila na veřejnosti při slavnostním ceremoniálu a oblékla si Givenchy

Vévodkyně ze Sussexu se minulou sobotu objevila poprvé po porodu na veřejnosti. Vyjela si v tradičním královském kočáře se svým manželem princem Harrym a vévodkyní z Cambridge Kate na každoroční ceremoniál, který oslavuje královniny narozeniny. Meghan byla velmi šik. 

Celý článek

Finalisté soutěže PURE MODEL 2019 zabojují o kontrakt za více jak jeden a půl milionu korun

Česká Miss roku 2016, Andrea Bezděková je ambasadorkou modelingové soutěže a provází tak v rámci castingů všechny účastníky, kteří se mohou stát budoucími TOP modelkami a modely.

Celý článek

Hledáte program na tuto sobotu? Navštivte akci plnou módy, designu i dobrého jídla a pití

15. června pohltí holešovický Vnitroblock klíčová témata recyklace a udržitelnosti v každodenním životě. Akce, která se opakuje již po desáté, vždy však s jiným tématem, přiláká jistě spoustu kreativních duší.

Celý článek