dnes je 10.12.2018 a svátek má Julie

Podzimní Haute Couture Zuhair Murad inspirované ruskou carevnou

Velkolepé Rusko v rukách mocných vládců - tak právě do této doby vás s elegancí zanese nová podzimní kolekce Zuhair Murad Haute Couture 2018.

Carské Rusko se ve své době rádo chlubilo svým leskem a přepychem. Ačkoliv byla většina země hluboko pod hranicí chudoby, ve městech jako Moskva či Petrohrad se aristokratická smetánka předháněla svým bohatstvím. Nejoblíbenější kratochvílí se proto stávaly grandiózní plesy, o jejichž významnosti se zmiňuje nejeden ruský klasik. Zmínku o tradičních ruských bálech najdete v Oněginovi či Anně Karenině. Právě touto dobou se nechal inspirovat návrhář Zuhair Murad.

Kolekce je také inspirována konkrétně jednou významnou osobou ruské historie - carevnou Alžbětou Petrovnou, která se ráda obklopovala nejnovějšími módními trendy a jejíž šatník údajně čítal přes 15 000 podobných šatů, které byly na přehlídce v nové formě uvedeny. Podle této mocné ženy byly ušity například i šaty do filmu Anna Karenina, kde hlavní roli ztvárnila hollywoodská star Keira Knightley. Tento film také získal Oskara a cenu BAFTA za nejlepší kostým. Proto se jedná opravdu o jednu z nejlepších inspirací historickou ruskou módu.

Kromě klasických účesů, které jsou pro přehlídky této značky typické, provází touto přehlídkou historické prvky petrohradské módy - zlatě prošívaný brokát, dlouhé carské rukávy a hluboké výstřihy s ostrým lemováním.

Brokát je v šatech nádherně protkán třpytivými kamínky, které dotváří dojem arabesky na benátském vzoru.

Součástí kolekce nejsou pouze nádherné okázalé šaty, ale kolekce se také inspirovala válečným oděním carských vojáků. Tuto představu častého mužského oděvu přetvořil návrhář Zuhair Murad v nápadité ženské kostýmky. Vyztužená ramena, náznaky medailí a vojenských nášivek však neovlivňují ženskost.

Každopádně hlavní část kolekce postavil Zuhair Murad na okázalých, císařoven hodných šatech, které podporují jak ženskou lehkost a křehkost, tak i těžký satén, který podněcuje mocnost a zámožnost.

Okázalým doplňkem, který byl na přehlídce nejvíce opěvován, se staly květované vzory připomínající magické stonky, ze kterých jakoby šaty přímo vyrůstaly. Obdiv vzbudily také šaty se zlatým vyšíváním vzkazů lásky na vlečce.

Zlatým hřebem přehlídky byly samozřejmě svatební šaty. A pokud řekneme zlatým hřebem, tak to myslíme doslova. Nevěsta v představách Zuhair Murada vypadá přesně jako královna - carevna. Obrovské nádherné šaty prošívané zlatou nití v několika vrstvách spodničky s dlouhou vlečkou a zdobenou tiárou doplněnou drahými kameny vzbuzují skutečně dojem carského majestátu. Sama modelka přiznala, že takové šaty může nosit pouze mocná a silná žena, jelikož jsou opravdu mohutné a těžké.

zuhairmurad.com; vogue.com

ZUHAIR MURAD HAUTE COUTURE RUSKÁ MÓDA SATÉN MILITARY PODZIM 2018 MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI

Související články

Nová kolekce Alexander Wang Pre-Fall 2019 vyobrazovala americký shon

Módní dům Alexander Wang předvedl během newyorského týdne módy novou kolekci. Hlavním tématem sbírky byl 'americký shon', který módní dům pojal po svém.

Celý článek

Značka Balmain posouvá své jméno díky kolekci pre-fall 2019 do budoucnosti

Návrhář Olivier Rousteing v posledních týdnech na svém Instagramu udržoval fanoušky značky Balmain v napětí. A rozhodně to napětí stálo zato.

Celý článek

Tory Burch ve své kolekci zavzpomínala na slavnou malířku

Návrhářka Tory Burch svou práci miluje, není to však jenom móda, která ji při jejich návrzích ovlivňuje. Jsou to i práva žen.

Celý článek

Anglická žena třicátých let v podzimní kolekci 2019 víc než zaujme

Pozadí fotografií kolekce Preen by Thornton Bregazzi skýtá typicky anglickou atmosféru místních zahrad. Z toho vyplývají i jednotlivé módní outfity.

Celý článek

Victoria's Secret přehlídka 2018 měla nejnižší sledovanost v historii

Nejočekávanější přehlídka spodního prádla v čele s nejkrásnějšími ženami světa se propadla na nejnižší stupeň sledovanosti. Jaké jsou důvody?

Celý článek

Netradiční představení kolekce Můra Návrháře Michala Marka

Návrhář Michal Marek představil novou kolekci s androgenním modelem v hlavní roli. Jak se kolekce představila na přehlídkovém molu?

Celý článek

Nejextravagantnější křídla v historii přehlídek Victoria Secret

Jaká byla historie legendárních a typických symbolů známé značky? 

Celý článek

Martina Vrábelová a její folklórom inšpirovaná kolekcia SLOWenka

V rámci tohtoročných osláv výročia založenia republiky som sa vrátila ku svojim koreňom a našla inšpiráciu v nevyčerpateľnom zdroji -  vo folklóre. 

Celý článek