dnes je 22.02.2019 a svátek má Petr

Podzimní Haute Couture Zuhair Murad inspirované ruskou carevnou

Velkolepé Rusko v rukách mocných vládců - tak právě do této doby vás s elegancí zanese nová podzimní kolekce Zuhair Murad Haute Couture 2018.

Carské Rusko se ve své době rádo chlubilo svým leskem a přepychem. Ačkoliv byla většina země hluboko pod hranicí chudoby, ve městech jako Moskva či Petrohrad se aristokratická smetánka předháněla svým bohatstvím. Nejoblíbenější kratochvílí se proto stávaly grandiózní plesy, o jejichž významnosti se zmiňuje nejeden ruský klasik. Zmínku o tradičních ruských bálech najdete v Oněginovi či Anně Karenině. Právě touto dobou se nechal inspirovat návrhář Zuhair Murad.

Kolekce je také inspirována konkrétně jednou významnou osobou ruské historie - carevnou Alžbětou Petrovnou, která se ráda obklopovala nejnovějšími módními trendy a jejíž šatník údajně čítal přes 15 000 podobných šatů, které byly na přehlídce v nové formě uvedeny. Podle této mocné ženy byly ušity například i šaty do filmu Anna Karenina, kde hlavní roli ztvárnila hollywoodská star Keira Knightley. Tento film také získal Oskara a cenu BAFTA za nejlepší kostým. Proto se jedná opravdu o jednu z nejlepších inspirací historickou ruskou módu.

Kromě klasických účesů, které jsou pro přehlídky této značky typické, provází touto přehlídkou historické prvky petrohradské módy - zlatě prošívaný brokát, dlouhé carské rukávy a hluboké výstřihy s ostrým lemováním.

Brokát je v šatech nádherně protkán třpytivými kamínky, které dotváří dojem arabesky na benátském vzoru.

Součástí kolekce nejsou pouze nádherné okázalé šaty, ale kolekce se také inspirovala válečným oděním carských vojáků. Tuto představu častého mužského oděvu přetvořil návrhář Zuhair Murad v nápadité ženské kostýmky. Vyztužená ramena, náznaky medailí a vojenských nášivek však neovlivňují ženskost.

Každopádně hlavní část kolekce postavil Zuhair Murad na okázalých, císařoven hodných šatech, které podporují jak ženskou lehkost a křehkost, tak i těžký satén, který podněcuje mocnost a zámožnost.

Okázalým doplňkem, který byl na přehlídce nejvíce opěvován, se staly květované vzory připomínající magické stonky, ze kterých jakoby šaty přímo vyrůstaly. Obdiv vzbudily také šaty se zlatým vyšíváním vzkazů lásky na vlečce.

Zlatým hřebem přehlídky byly samozřejmě svatební šaty. A pokud řekneme zlatým hřebem, tak to myslíme doslova. Nevěsta v představách Zuhair Murada vypadá přesně jako královna - carevna. Obrovské nádherné šaty prošívané zlatou nití v několika vrstvách spodničky s dlouhou vlečkou a zdobenou tiárou doplněnou drahými kameny vzbuzují skutečně dojem carského majestátu. Sama modelka přiznala, že takové šaty může nosit pouze mocná a silná žena, jelikož jsou opravdu mohutné a těžké.

zuhairmurad.com; vogue.com

ZUHAIR MURAD HAUTE COUTURE RUSKÁ MÓDA SATÉN MILITARY PODZIM 2018 MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI

Související články

Nesourodá podzimní kolekce Victoria Beckham postrádala šmrnc

Módní přehlídky návrhářské špičky, jakou Victoria Beckham bezesporu je, jsou jedněmi z nejočekávanějších. Ne vždy si však odnesou patřičnou salvu. Podzimní kolekce 2019 nenadchne ani neurazí.

Celý článek

Rozkvetlé vinice a lesy na šatech Marchesa jsou fantastickým snem

Známá značka večerních šatů z New Yorku nezklamala. Kolekce se dá popsat jako nádherný výlet do říše fantazie italských zahrad, vinic a lesů. 

Celý článek

Podzimní kolekce Oscar de la Renta ve znamení noblesy, orientu a španělské krásy

Od britských vzorů, po rozkvetlou zahradu ve Španělsku se dostanete k vůni orientu se závěrem večerní noblesy. Tak zvěčnili kolekci Oscar de la Renta podzim/zima 2019, Laura Kim a Fernando Garcia.

Celý článek

Dokonalá krejčovská práce od značky Helmut Lang po více než roční pauze má šmrnc

Bezchybné elegantní oděvy s lehkou dávkou fetišismu představil pro roce a půl přestávky luxusní dům Helmut Lang.

Celý článek

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Celý článek

Atmosféra New Yorku byla zachycena v kolekci Proenza Shouler

Moderní pojetí dnešního New Yorku se úspěšně podařilo zachytit dvojici návrhářů Proenza Shouler v nové podzimní kolekci. S čím překvapivým přišli?

Celý článek

Vzpomínku na své avantgardní ideály oprášila návrhářka Tory Burch v nejnovější kolekci

Excentrické kousky podzimní kolekce Tory Burch vyzařovaly elegancí. Návrhářka je představila na vysoké škole Black Mountain College.

Celý článek

Derek Lam podruhé v řadě neprezentoval na velkém přehlídkovém mole

Americký módní návrhář už podruhé za sebou zariskoval a vyhnul se několika stovkám objektivů a vlivu sociálních sítí během prezentace na velkém přehlídkovém mole. Vyplatil se tento risk?

Celý článek