dnes je 27.05.2017 a svátek má Valdemar

Porotkyně soutěže Kadeřník roku Jana Burdová vyprávěla o vlastních zkušenostech

Trojnásobná držitelka ceny Kadeřník roku, hair designerka Jana Burdová je členkou letošní komise prestižní soutěže Kadeřník roku. Pro Módu.cz se rozpovídala o soutěži a také vlastních zkušenostech. 

Jano, třikrát za sebou jste získala ocenění Kadeřník roku, takže máte možnost srovnání. Jak na Vás působí letošní vlasové kolekce?

Vzhledem k faktu, že jsem poprvé v porotě české sekce Hairdressing Awards, a tudíž jsem viděla všechny přihlášené kolekce teprve nyní, mohu porovnat spíše českou a zahraniční kadeřnickou tvorbu. Za poslední roky jsem v porotě hodnotila práce holandské, francouzské, německé a švýcarské. Kolekce, které produkují čeští kadeřníci, jsou z tohoto hlediska velmi dobré. Dá se říci, že nejlepších deset českých kolekcí je na vyšší úrovni, než top kolekce ze zmíněných států. Samozřejmě je tu ještě ruská a britská tvorba, které bývají obvykle na nejvyšší úrovni z hlediska kvality kadeřnické práce, celkového stylingu, fotografického zpracování, ale i třeba výběru dokonalé tváře modelky, což v tak vysoké soutěži, jako Hairdressing Awards hraje obrovskou roli. 

Máte v přihlášených vlasových kolekcích nějakého favorita?

Mám a myslím, že nejen já. Pokud jsem správně pozorovala zájem většiny členů poroty, na nejlepších letošních kolekcích bude asi shoda. Kolekce se dají obvykle rozdělit do tří skupin. Ty, které jsou z různých důvodů pro tak vysokou soutěž nedostatečné, následuje kategorie, které říkám „dobrá práce“, a pak je vždy pár prací, které přináší nejen vysokou kvalitu zpracování, ale především vlastní originální nápad. Přináší něco, co tu ještě nebylo, a k tomu stačí malý detail. Tyhle práce vyhrávají. Naopak pokud někdo jde do soutěže s kolekcí, která působí, jako by si ji vypůjčil z prací nominovaných před třemi lety v britské HDA, nedělá dobře. Hairdressing Awards si drží prestiž mezi kadeřnickými soutěžemi právě proto, že dává prostor především vlastní invenci kadeřnických týmů. A já to jako porotce budu vždy respektovat a podporovat.

Který střih nebo účes je podle Vás nadčasový a ze kterého nejraději vycházíte při své práci?

Jakmile bych začala uvažovat tímto způsobem, byl by to typický průšvih unaveného nebo neinspirovaného kadeřníka. :) Kadeřník nikdy nesmí mít žádný „oblíbený nadčasový střih“! Jediné, co musí zkušený profík vidět a vnímat, je osobnost toho, pro koho navrhuje. Mluvím s klientkou a v podstatě s ní splynu a máme obě stejný zájem, a to aby se cítila krásnější. Musím přijít na to, v čem svou krásu vidí ona – a to bývá různé - mladší, štíhlejší, kratší nebo delší. Někdy právě toto bývá nejtěžší část práce a nejčastěji v tom kadeřník chybuje. A k tomu přidám ještě mé vidění její krásy. To dohromady tvoří cestu, na jejímž konci jsou hezčí detaily tváře zvýrazněny, méně dokonalé vymazány a žena se cítí krásnější. To je moje práce a za to mne klient platí. Tenhle styl práce učím celý můj tým, nejen kadeřníky, ale i manažery a ostatní personál. To je pravý smysl naší práce. Úspěch pak přirozeně následuje.

KRÁSA VLASY A ÚČESY JANA BURDOVÁ KADEŘNÍK ROKU 2016

Související články

Lesklá oční víčka žhavým trendem léta 2017

Většinou jsou lesklá a na pohled mastná oční víčka problémem, který se snaží ženy maskovat. Léto 2017 jim ale přeje! 

Celý článek

Elle Fanning zažívá produktivní období. Nově se stala tváří značky L'Oréal Paris

Jedna spolupráce za druhou a ne nijak zanedbatelné se hrnou herečce Elle Fanning. V lednu jsme ji mohli spatřit v kampani značky Miu Miu, nyní svou tvář propůjčila značce L'Oréal Paris.

Celý článek