dnes je 24.08.2019 a svátek má Bartoloměj

Představujeme vám Danu Kleinert, slovenskou designérku a návrhářku

Přidat na Seznam.cz
Kdo by si nepamatoval fialové šaty Zuzany Čaputové, které měla na sobě ve chvíli, kdy se dozvěděla, že se stane příští slovenskou prezidentkou. Za těmito a mnoha dalšími šaty stojí výrazná slovenská designérka a ředitelka organizace Slovak Fashion Council. Aktivit, kterými se tato multifunkční žena zabývá, je ale mnohem více.

Být stylistkou a dvorní designérkou vysoce postaveného politika, který musí být za každé situace reprezentativní, je určitě náročné, ale v případě slovenské prezidentky to platí minimálně dvojnásob. Zuzana Čaputová stejně jako všechny ženy, které se staly prezidentkami, jsou pod neustálým kritickým dohledem jak odborníků, tak veřejnosti. Již první žena, která tuto funkci zastávala, tedy islandská prezidentka Vigdís Finnbogadóttir, byla pod drobnohledem módních kritiků. Je to pochopitelné, ale těšíme se na časy, kdy budou ženy v politice i jiných odvětvích respektovány pro své názory a přínos společnosti, a ne kvůli vzhledu.

Na slovenské prezidentce je ale vidět, že důvěřuje profesionálům, kterými je obklopena a nebojí se spolupracovat se slovenskými návrháři. Dana Kleinert je tedy nejenom autorkou šatů, ve kterých čekala Zuzana Čaputová na výsledky v obou kolech prezidentských voleb, ale také ředitelkou Slovak Fashion Council, takže doporučuje ta nejlepší slovenská jména, jako je Boris Hanečka (designér světlemodrých krepových šatů, ve kterých byla prezidentka inaugurována) nebo Jana Kuzmová.

Dana Kleinert zvolila pro vítězný den barvu fialovou, tedy barvu feminismu. A sama je zářným příkladem moderní ženy. Kromě autorské kreativní tvorby se věnuje manažerování několika projektů, které rozvíjí kreativní sektor s cílenými přesahy do veřejných prostorů, stejně jako do sociálních a kulturních politik. V módním odvětví vyhrála Dana Kleinert v roce 2013 se svou kolekcí The Era slovenskou Národnu cenu za dizajn. Originální použití úpletů a absolutní individualismus, tím je celá kolekce prostoupena. V roce 2012 navrhla uniformy pro slovenské sportovce účastnících se zimních olympijských her ve Vancouveru.

Slovenská tvorba nám toho má mnoho co nabídnout. Několik Slováků tvoří i u nás, například Vanda Janda a Miro Sabo, ale rozhodně stojí zato vyrazit i do neznámých bratislavských pop-up storů a malých designových obchůdků. 

foto: danakleinert.sk, pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA DESIGN ZE SPOLEČNOSTI DESIGNÉŘI DANA KLEINERT ZUZANA ČAPUTOVÁ

Související články

Versace vytvořila nové luxusní cestovní balíčky pro leteckou společnost Turkish Airlines

Turecká letecká společnost Turkish Airlines opravdu na svých zákaznících ani zaměstnancích nešetří. Od července totiž svým cestujícím nabízí speciální cestovatelské balíčky od značky Versace. Podívejte se, na co se můžete těšit až příště s touto společností poletíte.

Celý článek

Značka Marc O’Polo plánuje mezinárodní růst, proto znovu vsadila na Annu Ewers

Podzim i zima pomaloučku začínají klepat na dveře. I kdybychom tuto skutečnost v myšlenkách ještě oddálili, možná bychom se mohli alespoň začít poohlížet po parádních sezónních kouscích. Například u značky Marc O’Polo.

Celý článek

Chanel zvažuje zrušení své Cruise show v Hong Kongu kvůli eskalujícím protestům

Před více než měsícem oznámila značka Chanel, že chystá speciální módní přehlídku Cruise 2020 v Hong Kongu. Přehlídka měla proběhnout 6. listopadu. Kvůli eskalujícím pouličním protestům však Chanel zvažuje, že přehlídku zruší.

Celý článek

Značka Noirs klade důraz na módu pro ženy, které se vzájemně podporují

Dost bylo rivality! Je potřeba se sjednotit a myslet alespoň v některých věcech podobně. Například o udržitelné módě, lásce k přírodě a ekologii. To vše a mnohem víc je cílem české značky Noirs.

Celý článek

Co jste nevěděli o Coco Chanel

Kdo by neznal geniální návrhářku, která předběhla svou dobu. Dala ženám nezávislost, sebevědomí i důležitost. Některá fakta však veřejnosti unikla. Pojďte se s námi podívat na 10 věcí, které jste nevěděli o Coco Chanel.

Celý článek

Queens a lokální móda jdou ruku v ruce! Společně s návrhářkou Michaelou Hriňovou připravuje týdenní pop up store

Spolupráce Queensu se slovenskou návrhářkou Michaelou Hriňovou, která vyvrcholí týdenním pop upem v Praze je tím, co nás v nadcházejících dnech čeká. Lokální podpora funguje v tomto směru na sto procent!  

Celý článek

Disney objevuje mladé návrhářské talenty

Není Disney jako Disney. Zatímco nejslavnější kreslené pohádky tvoří profesionálové v Disney Productions, hrané disneyovské pohádky můžete zhlédnout na Broadwayi. Právě zde dali šanci mladým návrhářským talentům, aby ukázali svou fantazii.

Celý článek

Modelka Cara Taylor v kampani Richard Allan x H&M inspirované šedesátými lety

Módní řetězec H&M se spojil s britskou značkou Richard Allan a vznikla kampaň silně inspirovaná šedesátými lety v hlavní roli s modelkou Carou Taylor. Snímky nafocené v ulicích Londýna působí hravým a bezstarostným dojmem. 

Celý článek