dnes je 22.05.2019 a svátek má Emil

Slovenská návrhářka Andrea Staňová miluje zastrčené obchůdky s látkami

Přidat na Seznam.cz
Módu si zamilovala již jako malé děvčátko, tato láska ji vydržela až dodnes. Talentovaná slovenská návrhářka hledá inspiraci v každodenním životě a pod rukama ji vznikají nádherné, elegantní a čisté modely.

Jak dlouho se věnujete módě? Studovala jste obor návrhářství, nebo Vás tímto směrem zaválo něco jiného?

Móda ma priťahovala od detstva, už v tomto období som rada menila a vylepšovala svoje oblečenie. Všímala som si zpôsob obliekania ľudí v mojom okolí. Od škôlky som vedela, že moja budúcnosť bude pretkaná módou a odevmi. Počas štúdia na odevnej strednej škole sa formovalo moje estetické cítenie. S vďačnosťou vzpomínam na hodiny a hodiny odbornej praxe, ktoré mi umožnili profesne rásť a realizovať sa, napríklad aj účasťou v návrhárskych súťažiach. Mojim najväčším úspechom v tomto období bola výhra v európskej návrhárskej súťaži. Získala som ocenenie najlepší model v kategórii Originalita. Ďalšie kroky k naplneniu môjho snu viedli na Technickú univerzitu v Liberci, študovala som tu obor módneho návrhárstva a technológií. V tomto období som začala spolupracovať s bižutérnou firmou JSB bijoux, ktorá trvá dodnes. Umožnilo mi to nahliadnuť a rozvíjať sa aj v navrhovaní šperku.

Na Vašich modelech se mi líbí čisté linie, elegance a jemnost, přitom je na nich vždy výrazný detail, doplněk, který celému modelu dodá šmrnc. Než začnete návrh kreslit na papír, odkud se berou Vaše nápady?

Inšpiráciu nachádzam v ľuďoch, prírode a každodennom živote. Zbožňujem zastrčené obchodíky s látkami, ich príjemnú atmosféru a vôňu, nachádzam tam rôzne materiály, ktoré mi sami vdýchnu rôzne nápady.

Co podle Vás tvoří hezké šaty?

Pekné šaty ovplivňuje hlavne materiál, z ktorého sú navrhnuté, jeho farba, štruktúra. V mojich očiach je však najdôležitejší dobre padnúci strih. Môžeme ním zvýrazniť prednosti každej postavy, skryť jej nedostatky. Keď sa v modele cítite dobre a sedí vám, vyzeráte dobre.

A z jakých látek nejraději šijete?

Pracujem s materiálmi, ktoré ma zaujmú a inšpirujú. Časom sa moja obľuba rôznych materiálov mení, samozrejme záleží aj na typu realizácie odevu.

Jak vnímáte dnešní ožehavé téma „udržitelná móda“?

Zastávam názor, že je dobré mať v šatníku niekoľko kvalitných, dobre kombinovateľných kúskov, ktorých pôvod majiteľ pozná. Neprehlcovať skrine lacnými vecami z Číny, ktoré si nakoniec ani neoblečiete. Menej je viac aj pre planétu, aj pre šatník.

Jaké máte pracovní ambice a sny? Kde se vidíte za pět let?

Mojím pracovným snom je pokračovať vo svojom remesle naďalej s nadšením. Túžim vytvoriť niečo nové, čo inšpiruje nielen moje okolie. Prajem si robiť celý život to, čo ma baví a napľňa.

Jaké jsou Vaše doposud největší úspěchy?

Ako najväčší úspech vnímam, keď môj zákazník odchádza odomňa s úsmevom na tvári a spokojný. To je pre mňa to najväčšie uznanie.

Na čem právě teď pracujete?

Práve spolupracujem so skvelou fotografkou Barborou Biňovcovou. Z našej spoločnej tvorby mám nesmiernu radosť, je inšpirujúca, odvážna aj vďaka jej osobitému vnímaniu krásy. Výsledok našej spolupráce sa čoskoro objaví v mojej novej kolekcii.

Vyjmenujte tři věci, které by v šatníku žádné ženy neměly chybět.

Malé čierne šaty, pekne vypracované a sadnúce sako, džínsy – pohodlné a sexy.

 

 

instagram.com/andrea.stanova

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR ANDREA STAŇOVÁ SLOVENSKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Cestujete po krásách jižních Čech? Pak rozhodně navštivte Biograf!

Ať už pracovně, nebo soukromě, jižní Čechy jsou populární lokalitou, která láká nejenom pro své přírodní krásy. My jsme při té příležitosti narazili na atraktivní hotel, kde se nám více než dobře spalo.

Celý článek

Jiří Kalfař převzal jako první Čech ocenění od monacké kněžny Charlene

Obrovský úspěch sklidil v rámci Monte Carlo Fashion Weeku český designér Jiří Kalfař. Ocenění za inovativní a udržitelný přístup k módě provází motto: „Ohleduplnost k přírodě je moderní pojetí šik“.

Celý článek

Kdo chce zabít Pamelu Anderson? Aneb nové číslo Vogue CS

Vogue pro své čtenáře připravil ve svém červnovém vydání opravdový zážitek. Na obálce se objeví megastar Pamela Anderson obklopena pláží, zasazena do českého prostředí.

Celý článek

Eva Jiřičná v pražském DOXu

V Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích právě probíhá výstava u příležitosti významného životního jubilea Evy Jiřičné. Nechte se zlákat a inspirovat elegancí a lehkostí, kterou do svých děl první dáma české architektury vkládá.

Celý článek

Nostalgická podzimní kolekce Alexander McQueen vás vezme na cestu historií

Vraťme se o pár desítek let zpátky, do Británie roku 1950, kdy se fotily realistické fotografie, upřednostňovaly se noční kluby a taneční sály a důraz se kladl na poezii, malbu, literaturu i divokou přírodu.

Celý článek

MUDr. Jan Bouda: Když odkvete přirozená krása, přichází na řadu plastická chirurgie

MUDr. Jan Bouda působí jako plastický chirurg ve dvou známých klinikách estetické, kosmetické a plastické chirurgie v západních Čechách. My se ho ptáme na řadu zajímavých témat v oblasti plastických operací.

Celý článek

Alberta Ferretti se zaměřila na denní outfity ve spojení s lehkou výstředností

Italská návrhářka se tentokrát více zaměřila na denní outfity, aby však nezklamala, přidala pár šatů ala červený koberec, u kterých se inspirovala mořem.

Celý článek

Meghan Markle oblékla šaty, které zdůraznily poporodní bříško. Veřejnost ji za to miluje.

Vévodkyně ze Sussexu poprvé ukázala své miminko před několika dny. Dojemné fotografie oblétly celý svět a Meghan zaujala nejen krásným zdravým chlapečkem, ale i tím, co si oblékla. 

Celý článek