dnes je 24.08.2019 a svátek má Bartoloměj

Slovenská návrhářka Vanda Janda poprvé představí svou práci na Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
Snílek i dříč v jednom, nejlepší kamarádka Mira Saba, dívka, která nedá dopustit na své rodiče, ale především kreativní duše již od malička, to je Vanda Ivica Jandová.

21. letá studentka ateliéru módní tvorby na UMPRUM pod vedením Pavla Ivančica nám již za pár týdnů poprvé představí svou práci na největší módní akci v Česku i na Slovensku. Aby pro nás Vanda Janda nebyla jen neznámou návrhářkou, rozhodli jsme se, že vám jí blíže představíme v našem rozhovoru…

Jste jedním z nováčků na pražském týdnu módy. Rozhodně však nejste nováčkem na poli módního průmyslu. Kam datujete své začátky coby módní návrhářka a jak jste se k tomu dostala?

Velkým miľníkom bola pre mňa rozhodne Stáž u Mira Saba, ktorú som absolvovala počas môjho stredoškolského štúdia módy na Slovensku .Cez letné prázdniny som si miesto úžívania voľna vybrala cestu práce. Bolo to prvýkrát, kedy som sa prekonávala a dostávala do akéhosi nekonfortu, či stresu pred prehliadkou Mira avšak zapáčilo sa mi to. Som názoru, že len momenty počas krorých sa dostaneme mimo svoju konfortnú zónu nás dokážu posunúť. Počas tohto obdobia som sa zoznámila aj s množstvom dôležitých ľudí vrámci módneho biznisu v Československu a veľa z nich sa stalo mojimi priatelmi. Prirodzene ma to teda doviedlo ku štúdiu v Prahe a to konkrétne na UMPRUM. Osamostatnením od rodiny som sa začala módou aj živiť, chcela som žiť v určitom štandarde a tak som sa začala asi až neštandardne na svoj vek “obracať”. Moja značka momentálne  začala obliekať  množstvo žien a asi tento fakt beriem za začiatok.

Od módního blogu až po vlastní kolekce. Zni to jako sen, ale určitě je za tím spoustu dřiny...

Moje spolužiačky po skončení vyučovania na základke šli niakam blbnúť a ja domov písať články. Bola som odjakživa ambiciózna a cialavedomá, takže som to brala ako zábavu a robilo mi to radosť, vnímala som, že je to štart ku niečomu veľkému. Keď som chcela kúsky ako zahraničné blogerky musela som premýšlať za čo si ich kúpim a tak som si začala “zarábať “ stylingom a dostala som sa ku vlastnej módnej rubrike v magazíne. Boli to smiešne sumy, ale v očiach mojich rodičov moja práca dostala uznanie. Neskôr o mne začali písat rôzne média a moje meno začalo byť známe. Musím povedať, že za všetko vďačím prístupu mojich rodičov, tým, že ma nechali sa vytrápiť aby som dosiahla svoj ciel, či si kúpila kabelku ktorú som chcela a umelo mi nepomáhali, ma naučili ku dravosti, schopnosti nápredovať a neuspokojiť sa len tak s niečim. Toto sú vlastnosti, ktoré sú podľa mňa v balíčku s určitým talentom najpodstatnejšie pre módny svet v dnešnej rýchlej dobe, kedy vás hocikto môže hocikedy nahradiť.

Co je Vám inspirací, když vymýšlíte nové modely?

Já (smích), moje okolie, moja rodina, kinematografia a prostredie v ktorom žijem.

Studujete, u toho navrhujete, šijete, tvoříte své projekty. Co všechno ještě stíháte?

Stíham všetko okrem spánku. Ešte stále musím povedať že z veľkej časti svoje kolekcie dopujem zárobkami zo spolupráci na instagrame, stále pôsobím ako influencer a mám dlhodobé spolupráce s firmami z módneho, či beauty prostredia. Snažím sa však čoraz viac pôsobiť ako návrhárka, nie ako influencerka či blogerka. Musím však priznať, že školu mám žial momentálne na poslednom mieste, snažím sa svoje školské práce nezanedbávať, naopak. Avšak úprimne radšej zvolím meeting so svetovou firmou, ktorá somnou ide uzatvoriť spoluprácu ako prednášku materólogie. Nie som za to na seba pyšná, ale uvedomujem si, že látky na novú kolekciu mi nepadnú z neba.

Kam plánujete namířit své kroky po škole?

Po škole by som chcela založiť okrem fungujúcich butikov v zahraničí určite svoju rodinu.

Spolupracovala jste se značkou Dior, je to tak? Co tahle spolupráce obsahovala?

Pre značku Dior som pracovala na pražskej pobočke ako sales assistant.

Vyberte jednoho českého a jednoho slovenského návrháře/návrhářku, kteří Vás opravdu baví?

Miro Sabo ten je tak na pol, Adam Kost a Nora Mojsejová.

Jaký módní kousek máte na ženách nejraději?

Sako.

Co musí udělat návrhář proto, aby se dostal na seznam MBPFW?

Byť nejlepší.

Můžete nám říct pár indicií, jakou kolekci na pražském týdnu představíte?

Takú aká sa odo mňa očakáva, chcem aby bola ako ja. Obsahuje všetky ikonické prvky, ktoré v svojich stylingoch využívam. Avšak jej téma bude asi neočakávané. Chcem však ženám ponúknuť siluety, ktoré nosím ja. Myslím, že v rámci toho, že som zatial hlavne určitá ikona v móde viac než návrhárka je tento prístup správny.

vandajanda.com

Přidat na Seznam.cz
NÁVHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA VANDA JANDA SLOVENSKÁ NÁVRHÁŘKA MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK

Související články

Co byste měli vědět o kolekci navržené vévodkyní ze Sussexu Meghan Markle?

Kolekce, která bude mít podstatně hlubší význam a je spojená s módní návrhářkou Mishou Nonoo, by se měla začít prodávat již toto září.

 

Celý článek

Značka Noirs klade důraz na módu pro ženy, které se vzájemně podporují

Dost bylo rivality! Je potřeba se sjednotit a myslet alespoň v některých věcech podobně. Například o udržitelné módě, lásce k přírodě a ekologii. To vše a mnohem víc je cílem české značky Noirs.

Celý článek

Queens a lokální móda jdou ruku v ruce! Společně s návrhářkou Michaelou Hriňovou připravuje týdenní pop up store

Spolupráce Queensu se slovenskou návrhářkou Michaelou Hriňovou, která vyvrcholí týdenním pop upem v Praze je tím, co nás v nadcházejících dnech čeká. Lokální podpora funguje v tomto směru na sto procent!  

Celý článek

Nová kolekce Helen Mertl vás oslní

Helena Mertlová je česká módní návrhářka, kterou znají především nevěsty. Její svatební šaty jsou nadčasové a originální zároveň. Věnuje se ale i večerním šatům a my se teď můžeme pokochat její novou kolekcí, kterou představuje pod svou značkou Helen Mertl.

Celý článek

Nová kolekce F.designers na přehlídce v Duplexu

Střešní terasa Duplexu se proměnila na přehlídkové molo, po kterém kráčely modelky s nejvybranějšími kousky nové kolekce českých a slovenských návrhářů stmelené pod módním butikem F.designers. Divákům se tajil dech. Zapůsobili i tématem večera.

Celý článek
MBPFW SS20

MBPFW SS20: historická atmosféra, nejdelší molo, rekordní počet návrhářů a značek, ale také osvěta udržitelné módy

Organizační tým představí v nové podzimní edici pražského týdne módy hned několik svěžích novinek. Tou hlavní bude přehlídkový blok věnovaný udržitelné módě.

Celý článek

Fendi v podzimní kampani cílí na jistotu

Že je podzim daleko? Na to rozhodně nesází světové módní domy, které postupně představují své podzimní a zimní módní kampaně. Tedy způsob, jak nejlépe světu ukázat, že vám jejich oblečení bude slušet.

Celý článek

Podzimní kolekce Atelier Versace v hlavní roli se Stellou Maxwell a Meghan Roche

Sesterská značka Atelier Versace, která spadá pod módní dům Versace, představila novou podzimní kolekci. V hlavních rolích se objevily modelky Stella Maxwell a Meghan Roche.

Celý článek