dnes je 23.02.2019 a svátek má Svatopluk

Stížnost zákaznice na Facebooku dohnala H&M k zvětšování velikostí

Módní značky si často neuvědomují, jak moc závažné je pro zákazníka to, jakou velikost jeho oblečení má. Přesvědčili se o tom například v H&M po negativních ohlasech, které rozpoutal jeden Facebookový příspevěk.

Studentce Lowri Byrne se jedním postem na Facebooku v roce 2017 podařilo něco neuvěřitelného. Příspěvek donutil nejvyšší management jedné z nejrozšířenějších módních společností na světě změnit svou dosavadní strategii, týkající se velikosti oblečení. "Prosím, upravte velikosti oblečení, protože tohle je naprosto směšné!" napsala Byrnová. "Mám velikost 12 a menší (v ČR 40, M) a dnes v obchodě H&M jsem se musela poohlédnout po těchto šatech velikosti 18 (46,L). Šaty, které mám na sobě na fotografii jsou velikosti 16 (44,L) a téměř se nemohu nadechnout. Nejen, že to bylo nepříjemné, protože ty šaty jsem si chtěla opravdu koupit, ale uvědomila jsem si, kolik žen si bere svou velikost velmi k srdci, a kdyby jedna z nich musela žádat o velikost 18, neumím si ani představit, jak by jí to deprimovalo!"

Její příspěvěk vyvolal na Facebooku nečekané množství podobných zkušeností rozhořčených žen a dívek. "Nedělám si srandu, ale šaty velikosti 12, které jsem v H&M koupila, jsou mé pětileté dceři! Mně samozřejmě nejsou," komentovala to jedna z rozhořčených zákaznic. Mnoho žen jsou toho názoru, že velikosti, které H&M aplikuje centrálně ve všech zemích, je založeno na velikostech mladých dívek, které ještě nejsou plně vyvinuté.

Porovnání velikostí kalhot v H&M (menší) a stejné velikosti kalhot zakoupených v Primarku, autor: Sarah Bell

Co na to H&M?

Reakce firmy na sebe nenechala dlouho čekat. Tehdy se mluvčí H&M k věci vyjádřil pro magazín Cosmopolitan následovně: "H&M si velmi cení jakéhokoliv zákaznického feedbacku. Naším záměrem je, aby se zákazník cítil v našem oblečení dobře a ostatní nepříjemné okolnosti rozhodně nebyly zamýšlené účelně natož chtěné. Velikosti používané H&M jsou globální a konkrétně ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska jsou velikosti naprosto stejné jako v 66 dalších zemích, se kterými H&M obchoduje a stejně tak i v online obchodu. Stále upozorňujeme na tuto problematiku a centrální oddělení pro ustanovení velikostí pracuje na nové strategii."

Přijde změna

Na základě těchto peripetií a dlouhodobých sporů uvnitř firmy nakonec H&M oznámilo tento měsíc, že ve Velké Británii zavádí nové zvětšené velikosti. Společnost přiznala, že nakupování oblečení se v dnešní hektické době stává velmi stresovou záležitostí. Pravdou je, že Velká Británie, kde byly stížnosti největší, se dlouhodobě potýká se zdravotními potížemi své populace z hlediska nezdravého životního stylu. Záhy na toto oznámení společnosti reagovala i dceřiná centrála H&M ve Švédku stejně - tedy vyrovnání velikostí s těmi britskými. Dnes tedy již ženy v Británii a ve Švédsku najdou pod číslem 18 evropskou velikost 40 a ne 38, tedy britských 10, jak tomu bylo ještě minulý měsíc.

H&M group; Facebook.com, Twitter.com,
The Independent, Cosmopolitan.com

H&M ZE SPOLEČNOSTI VELIKOST OBLEČENÍ VĚTŠÍ VELIKOST MÓDA AKTUÁLNĚ

Související články

Nejlepší výroky Karla Lagerfelda o módě, designu interiéru a jeho životním stylu

V úterý módní dům Chanel oznámil, že legenda Karl Lagerfeld zemřel ve věku 85 let. Zavzpomínejme na něj pomocí jeho nejznámějších výroků…

Celý článek

Lenka Zahradnická: Dělám maximum proto, abych byla tou nejlepší mámou

Tato žena se s úsměvem na tváři nejspíš již narodila. Cítí velkou náklonnost k přírodě, stejně jako ke zvířatům. Má svého čtyřnohého parťáka, toho nejlepšího muže na světě a k dokonalosti jim nechybí ani nádherná dcera. Jak se daří herečce Lence Zahradnické?

Celý článek

Navždy odešla legenda v rukavičkách a tmavých brýlích, Karl Lagerfeld

Dnes, tedy 19. února, se Paříž a celý módní svět halí do černého hávu. V nemocnici na pařížském předměstí dnes naposledy vydechla legenda nejen oděvního průmyslu, nezapomenutelný a nenahraditelný Karl Lagerfeld. Zemřel ve věku 85 let.

 

Celý článek

Jak se obléká trojnásobná maminka a herečka Michaela Maurerová?

Zastihnout trojnásobnou maminku, herečku a moderátorku, Míšu Maurerovou je téměř nadlidský úkon. Když se to však podaří, dozvíte se o její vášni k teniskám, o tom, jaké projekty jí opravdu baví i to, jak se udržuje v kondici.

Celý článek

Legendární outfity Rachel z Přátel

Rachel a americký sitcom Přátelé zná asi každý. Jeden z nejoblíbenějších seriálů všech dob stále žije v našich srdcích a my se k příběhům šesti přátel rádi vracíme. Pojďme se tedy podívat na legendární outfity Rachel Green.

Celý článek

Na valentýnskou limitovanou kolekci baretů Tonak si můžete nechat vyšít pusinku, srdíčko nebo xoxo

Uvažujete o rozšíření své sbírky kloboučků, baretů či čepic? Zavítejte bez odkladu ke značce Tonak! Nebudete litovat.

Celý článek

Herečku Kristýnu Janáčkovou jsme zastihli na focení nové kolekce Ivety Paulerové

Být v souladu s přírodou, vnímat sebe i své okolí, ctít ženskou krásu a být spokojená sama se sebou, to jsou hlavní motta sympatické herečky Kristýny Janáčkové.

Celý článek

Zimní móda českých maminek

České maminky se vydávají se svými ratolestmi do zimního počasí stylově oblečené. Ani chladné dny nebo zaneprázdněnost mateřstvím jim nezabrání vypadat skvěle!

Celý článek