dnes je 20.06.2019 a svátek má Květa

Švédsko: země vlídných lidí

Přidat na Seznam.cz
Ty nejkrásnější zážitky života pramení z cestování. Tentokrát se vydáme do středního Švédska. Co nabízí tato severská země?
Cestování

 „Smyslem cestování je regulovat představu realitou.“ „Cestování zabíjí předsudky, bigotnost a úzkoprsost.“ „Cestování je život.“

Moudrá slova, která pramenila z úst spisovatelů, jako je Samuel Johnson, Mark Twain či Hans Christian Andersen. Slova, která zcela vystihují podstatu cestování. Cestování posouvá naše hranice, ať už v momentě, kdy nastoupíme do letadla a překonáme strach z létání, nebo když se v nesnázích domluvíme cizí řečí. Odbourává naše špatné předsudky na rasové menšiny, obohacuje lidské oko o nové přírodní úkazy, ale především testuje nás samotné, sebepoznáváme své klady a zápory, poznáváme, kdo že to vlastně jsme.  Moje cestovatelské motto zní: „Cestuj s pokorou, a pokud s pokorou do světa nepřicházíš, naučí tě jí.“

Právě ty nejkrásnější životní příběhy tvoří cestování. A mně se do mého života vryly nové krásné příběhy ze severského státu Švédsko a zároveň si odškrtávám ze seznamu další stát z Evropy. Mnozí z nás dávají přednost jiným státům z Evropské unie, více těm jižním, jako je Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko. Severské země nejsou tak turisticky oblíbené jako opačná strana Evropy. Jaké krásy a nesnáze ukrývá tato sychravá země? Pojďte se se mnou vydat do středu Švédska, do města Östersund.

Ještě chvíli vás ale budu napínat. Jak a co zažít v tomto nádherném městě, vám odkryji v dalším článku, ale nejdříve vás provedu švédskou kulturou.

Samotná země je pokryta hlubokými lesy, nabízí krajinu plnou jezer a nádherné zvěře. V kontrastu s rušnými a moderními městy jako je Stockholm naleznete ve Švédsku nerušený klid. Švédské království patří k největším velikánům Evropy nejen svou rozlohou, ale především svou životní úrovní. Stát se pyšní nejštědřejším sociálním systémem. Je štědrý nejen ke svým obyvatelům, ale také k imigrantům, kterým zabezpečuje co nejsnazší přístup na pracovní trh.

Spokojenost vládne mezi obyvateli, která pramení z jejich chování. Jací tedy jsou? Leckdo si představí pod Švédem vlasatého chladného muže s bledou tváří, který je maximálně nepřístupný a tento předsudek patří napříč švédskou populací. Faktem je, že seveřané jsou více uzavření do sebe, avšak jsou to velice milí, příjemní a především (!) velmi ochotní lidé. Pokud jste v nesnázích, potřebujete poradit s cestou či chcete poradit s výběrem tradičních jídel, vždy se vám dostane vlídné zacházení a nestane se vám, že by vám nikdo z nich neodpověděl bravurní angličtinou, která byla až zarážející. Po dobu pobytu jsem nenarazila na jediného Švéda, který by mi plynulou angličtinou neodpověděl. Ať už to byla postarší dáma, která nám ochotně pomohla při systému placení u tankovací stanice, prodavačka ve skromné pekárně či maminka na letišti, bez které bych zřejmě neodletěla zpět do Prahy. Čím to je? Důvodem je chybějící dabing ve filmech, ale také kvalitní školský systém.

Někdy mi přijde, že jsem „dítě štěstěny“ a narození v pátek třináctého mi naopak přináší do života více štěstí, než je zdrávo. Nebylo tomu ani jinak po příletu do Švédska. Vítaly nás sluneční teplé paprsky a rafička teploměru ukazovala 15 °C. Nemusím vám vyprávět, jak netypické počasí to pro Švédy je, jsou zvyklí i v jarních měsících na sníh a mrazy hluboko pod nulou, a tak toto počasí vnímají jako léto. Místo sněhu se nám do cesty vkrádaly pučící stromy a Švédové v plavkách, kteří si užívali příznivé teploty na svých zahradách. 

Ačkoliv jsou to velmi aktivní a sportovní nadšenci, tak jsou Švédové přeborníci především v odpočinku a pití kávy, na kterou je vyhrazená „fika time“, neboli pauza na kávu, podávaná ideálně se sladkým pečivem. Jsou to hotoví milovníci sladkého! V supermarketech nenaleznete jen tak slaný chléb, ale především sladké chleby, například s brusinkami. Nejoblíbenějším sladkým pokrmem je bezpochyby skořicový šnek (neboli kanelbulle). Jsou mu oddáni natolik, že je oslavován jedním dnem v roce, který připadá na 4. října. Pokud chcete ochutnat jeho výjimečnou chuť, rozhodně se do Švédska vydejte!

Cestou po krajině se vám budou míjet krásné, útulné dřevěné domky, do kterých proudí světlo skrz nezatemněná okna. Nespatříte, že by Švédové měli v oknech záclony, spíše jejich okraj lemuje závěs, ale v častějším případě uvidíte prázdné okno bez stínidla s lampičkou, jako dominantou. Bojují tak proti temným dnům, ale legenda praví o rozsvěcování lamp v okně, aby pocestný našel za nečasu cestu do úkrytu. Lampičky, různá světýlka a svíčky navíc dodávají teplo a útulnost domova. Skandinávský bytový design patří bezpochyby k těm nejvíce trendy. Atributy jako zemité, přírodní barvy, kožešiny a dekorace v podobě ručně vyřezávaných dřevěných koní Dalecarlian neboli Dala Horse, symbol provincie Dalarny, ale také celého Švédska, který dříve sloužil jako dětská hračka, patří k těm nejkrásnějším a nejútulnějším. 

A jaké jsou tipy na výlety po okolí? To vám prozradím již brzy v dalším článku!

Zdroj: citaty.net; pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE RADY REDAKCE CESTOVÁNÍ ZAHRANIČÍ ŠVÉDSKO

Související články

Dům ze seriálu Big Little Lies si můžete na léto pronajmout

Luxusní dům na pláži, ve kterém žila seriálová postava Madeline Martha Mackenzie, kterou ztvárnila herečka Reese Witherspoon, má sedm ložnic a osm koupelen. Nyní si ho můžete pronajmout.

Celý článek

Chystáte se na Slovensko? Ubytujte se i v létě v Bešeňové, nebudete litovat!

Kdo by o Bešeňové neslyšel? Pramen energie v srdci Liptovského kraje vám dobije baterky a poskytne perfektní útočiště na pár dní volna. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži!

Celý článek

Berlínská móda je sexy

V hlavním městě našeho západního souseda se lidé ničeho nebojí. Nebojí se jiných kultur, kýče ani zanedbanosti. Může se stát, že nepoznáte rozdíl mezi bezdomovcem a mladíkem kráčejícím na přednášku na univerzitu. A úplně klidně okolo vás na kole projede úplně nahý člověk. A nikdo se neotočí.

Celý článek

Potřebujete ubytování v centru Prahy? Známe ideální místo na práci i odpočinek

Jen pár minut od Staroměstského náměstí se nachází hotel, ve kterém se snoubí místo pro odpočinek v blízkosti Staroměstského náměstí i ideální místo na dočerpání energie.

Celý článek
Přírodní kosmetika

Bez jakého kosmetického produktu se nedokážeme obejít?

Ženy a kosmetika. Never ending story. Opravdu potřebujeme všechny ty krémy na den, na noc, pod make-up? Nestačil by jeden? Bez jakého produktu opravdu nemůžete být? V redakci už v tom máme jasno! 

Celý článek

Desatero rad, jak rozpoznat rizikový e-shop

Nebezpečných online míst, které nabízejí fiktivní zboží v České republice, jen přibývá. Desítky webových stránek a e-shopů zkoušejí nalákat důvěřivé zákazníky. Máme pro vás 10 rad, které vám pomohou odhalit nekalé úmysly obchodů na internetu. 

Celý článek

Neexistuje nic lepšího než dobrý příběh, říká René Nekuda na svých kurzech kreativního psaní

Náš mozek strukturuje vzpomínky jako příběh, neumíme žít a myslet bez příběhu, protože neexistuje nic lepšího než dobrý příběh. Ano, vše je o PŘÍBĚHU a jeho světem vás provede René Nekuda.

Celý článek

Neplastuj! Pij zásaditou vodu ze skla!

Všichni jistě víme, že voda je základem života. Bez ní bychom dlouhodobě nepřežili a společně s ní v těle funguje vše, jak má. Zkuste pít vodu jinak než z plastů, ulevíte planetě, ale zejména sobě!

Celý článek