dnes je 18.11.2019 a svátek má Romana

Těchto osm výrobců textilu šetří svět

Přidat na Seznam.cz
Klimatická krize už není tématem, které by firmy přehlížely. Veškeré životní aspekty a úsilí o udržitelnost jsou hlavním programem a my si teď představíme osm společností, které snižují svou uhlíkovou stopu.

Ekologicky šetrné výrobky jsou tím, co zákazníci očekávají, a to bez ohledu na konkrétní průmysl či značku. I v módním světě se děje hodně změn a stranou nejsou ani výrobci textilu, kteří se rovněž snaží snížit svou ekologickou stopu. Jak to vypadá v reálném světě?

Jsou to právě textilie, zejména ty určené pro běžné použití, které jsou chemicky ošetřovány látkami nevhodnými pro životní prostředí. Látky sice zvyšují funkčnost materiálu, zato škodí planetě. Právě proto se některé značky rozhodly přehodnotit staré návyky a změnit způsoby výroby i následného ošetření.

Těchto osm značek se snaží svým přístupem zachránit svět.

1) Recyklovaná vlna od značky Kvadrat

Nejvýznamnější světový producent látek a textilií, společnost Kvadrat, sází na udržitelnost a svou výrobu směřuje ze 45 % na recyklovanou vlnu. Nerecyklovaná vlna dává tkanině její barvu, zatímco recyklované částí snižují její dopad na životní prostředí, protože již byly ošetřeny a zpracovány. Náklady a emise spojené s dopravou, zemědělstvím a barvením jsou z této rovnice jednoduše vynechány.

2) Mikrovlákno značky Knoll

Panelová textilie mikrovlákno je součástí neustále se rozšiřující řady ekologických tkanin značky Knoll. Jejich výroba je ze 100% recyklovaných materiálů. Závazek společnosti k udržitelnému zajišťování zdrojů vedl k šestiprocentnímu poklesu odpadu ze skládky společnosti a k devítiprocentnímu snížení emisí skleníkových plynů. To už stojí za zmínku!


 

3) A Band Apart od značky Maharam

Čalouněná textilie A Band Apart značky Maharam vyvrací zažitou koncepci, že udržitelný znamená neutrální. Barevný a svým způsobem i dost odvážný potahový textil je vhodný pro životní prostředí, má za sebou udržitelné postupy, pochází z recyklovaného materiálu a má certifikaci od společnosti Greenguard.

4) Xorel Kaleidoscope od Carnegie Fabrics

Xorel je materiál používaný v interiéru, například na osvětlení, čalounění i na čelní panely. Je první udržitelnou a vysoce výkonnou textilií společnosti Carnegie Fabrics a pochází z rostlin na výrobu cukrové třtiny místo fosilních paliv. Tato high-tech tkanina byla vyrobena v roce 2013, je velmi kvalitní, a přitom šetrná k životnímu prostředí.


 

5) Venkovní textilie Patio od značky Kvadrat

Venkovní látky jsou obvykle ošetřeny chemickými povrchovými úpravami, a je tedy obtížné přijít s udržitelnou variantou. Patio však představuje ekologickou alternativu ke svým běžným protějškům v přírodě. Značka Kvadrat místo chemických postřiků používá vodoodpudivý povlak na bázi tukem modifikovaných sloučenin, čímž zvyšuje svůj ekologický profil bez znehodnocení funkčnosti daného materiálu.


 

6) Tkanina s hadím vzorem značky Pollacka

Tato 100% recyklovaná textilie má žakárový vzor, ​​který jí dopřává motiv podobný hadí kůže. Výrobní proces používá čtyři různé hmotnosti polyesterové příze, aby látka získala strukturovaný povrch a žebra.


 

7) Potahový materiál značky HBF Textiles

Crafted Cloud je tkanina vyrobená ze 70% rychle obnovitelných zdrojů, především z vlny, což zmírňuje environmentální zátěž ve výrobním procesu. Ne všechny udržitelné materiály musí nutně vykazovat zvláštní certifikaci nebo nějakou matoucí zkratku. Někdy je to podstatně jednodušší.


 

8) Renaissance značky Sunbrella

Když jsou textilie vyráběny, z konečného procesu zůstanou zbytky vláken a příze. Tkanina Renaissance značky Sunbrella dává těmto zbytkům nový život vytvořením vlákna složeného z nejméně 50 % zbytkového materiálu, který je pak roztaven společně s novými materiály, aby bylo zajištěno, že finální produkt splňuje očekávané výkonnostní standardy.

 

foto: archiv značek

Přidat na Seznam.cz
DESIGN NÁKUPY A OBCHOD TEXTILIE LÁTKY UDRŽITELNÉ ZDROJE UDRŽITELNOST UDRŽITE¨ EKOLOGICKÉ PĚSTOVÁNÍ EKOLOGIE

Související články

Londýnská Bond Street jen září: díky Louis Vuitton

Chcete vidět ráj? Pak si určitě udělejte výlet do Londýna. Tam byl totiž znovuotevřen obchod Louis Vuitton. Slibujeme vám, že jste dlouho nic podobného neviděli.

Celý článek

BackYard představil nové designéry

V pražském módním obchodu BackYard se představily dvě nové značky YBA a Messa. Nejen je, ale i mnoho dalšího, přišli obdivovat Andrea a Michal Růžičkovi, Jana Plodková nebo Michaela Maurerová.

Celý článek

Chcete mít dokonalý chrup? Držte se pár základních pravidel

Perfektní zuby a neodolatelný úsměv nejsou zcela běžnou záležitostí. Mnoho z nás trápí zubní kámen, skvrny na zubech i citlivost dásní. Jak s těmito problémy zatočit?

Celý článek

Zalando přislíbilo velké změny a přichází s novou sezónní kolekcí

Pokud neznáte Zalando, jako byste nežili. Je to největší platforma s výběrem módy a trendů v Evropě. Představují svoji novou image pod jasným poselstvím. Blýská se na lepší časy, počínaje uhlíkovou stopou přes jednorázové plasty po marketingovou kampaň.

Celý článek

Nový recyklovaný materiál by mohl snížit závislost na čisté bavlně

Narušit dávno zavedené standardy a zachránit přírodní zdroje pomocí nového materiálu vyrobeného z recyklovaných bavlněných oděvů je hlavním cílem švédské společnosti.

 

Celý článek
Podzimní bytové doplňky

Podzimní interiérové designovky, které vytvoří harmonii ve vašem pokoji

Venku se už pomalu ale jistě ochlazuje a večery strávené v parcích či na venkovních zahrádkách vyměníme za teplo domova. Vytvořte si ze svého bydlení útulné prostředí za pomocí designových doplňků.

Celý článek

Pozvánka na Designblok 2019

Jako každý rok se v prostorách holešovického výstaviště koná Pražský mezinárodní designový festival. Nechte se nalákat na letošní program, který byl již zahájen a potrvá do 21. října.

Celý článek

Upcyklované tenisky značky Converse jsou ohleduplné i pohodlné

I značka Converse stále zlepšuje své metody výroby, aby se ještě více přiblížila k životnímu prostředí. Vypovídá o tom také nová kolekce s názvem Renew.

Celý článek