dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

Tetování má dlouhou historii - ukážeme vám lidi, kteří byli těmi prvními

Přidat na Seznam.cz
O tom, že je v poslední době tetování trend, není pochyb. Pro někoho trend, který zůstane na celý život, pro někoho životní styl a pro někoho důvod si o někom vytvořit zkreslený obrázek.   

Módní ikony, hollywoodské hvězdy nebo třeba kolega v práci. Tetování v dnešní době je čím dál  častějším způsobem zkrášlování. A proto se i v našich očích mění samotný pohled na něj. Ovšem ne vždy tomu tak bylo, a ne vždy bylo společností přijímáno. U některých lidí i přes rostoucí popularitu vyvolává pocit spjatý s kriminalitou, nerozvážností. V Japonsku například toto přiřazení stále přetrvává, mají totiž tetování spojené se značením členů tamní mafie Yakuzy...

Vyjádření, ať už estetické nebo náboženské, to je důvod, který nás při zamyšlení nad tetováním napadne. V historii však tetování nebylo jen o zdobení různých částí těl. Důkazem toho je nález mumie Ötziho, datovaného do doby 3300 př. n. l., kdy jeho tetování v podobě čar mělo být pravděpodobně pro léčivé účely.

Krása, obdiv a občas i údiv skýtá toto umění. V posledních stoletích se lidé chodili udivovat do cirkusu, kde se vedle lvů a akrobatických triků vystavovali i potetovaní lidé. Ty byste na ulici běžně nepotkali, jelikož to bylo zcela nevídané a nepřijatelné. První zaznamenanou potetovanou dámou byla dcera profesionálního tatéra Nora Hildebrandt, která objížděla Ameriku s cirkusem a vystavovala své tělo na obdiv. 

V polovině 20. století se tetování dostávalo mnohem více pozornosti než kdy dříve. Sám o tom ví své známý tatér Don Ed Hardy, který spojil tetování s módou. Probodnutá srdce šípem nebo lebky v plamenech a mnoho dalších ikonických symbolů nám nabídl nosit nejen na těle pod kůži, ale i třeba na extravagantním tričku.

Zpět do současnosti…

V současnosti je tetování velkým hitem a není těžké narazit na člověka, který nějakou kérku má. Svou funkci nálepky lidí už neplní a nositelé jsou často rozdílní lidé bez společných vlastností. I samotní tatéři mají jiný společenský status. Z temných salónků do otevřených tetovacích studií se tak díky rostoucímu zájmu široké veřejnosti dostali samotní tvůrci okrasných děl, kteří jsou nyní považováni za umělce, a ty společnost ocenit vřele umí. Lidé jsou schopní dát za kvalitní tetování i deseti tisíce a počkat si na objednání měsíce. Koneckonců proč ne, tetování je přeci na celý život.

tattooswin.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE KRÁSA TETOVÁNÍ HISTORIE MÓDY MODNÍ TRENDY

Související články

Jaké nové módní knihy byste si neměli nechat ujít?

Módní knihy jsou skvělou inspirací. Pokud se i vy chcete něco nového dozvědět, ale zároveň se podívat na spoustu zajímavých fotografií, určitě investujte do některé z těchto knižních novinek. Zaručeně vás nadchnou tak, jako nás.

Celý článek

Designové vychytávky na červenec

Červenec je jednoznačně měsícem prázdnin a léta ve všemožném pojetí. Od času stráveného u vody, přes výlety do hor až po odpočinek doma na zahrádce. Vybrali jsme pro vás pár designových vychytávek, které by vám (nejenom) v tomto měsíci, mohly být dobrým společníkem.

Celý článek

Brno otevře první Re-shop v Česku

Brno má velký náskok před ostatními českými městy v recyklaci odpadu. Dva projekty, Re-use a Retro-use, již nějakou chvíli fungují a myšlenkový maraton, tzv. hackathon, dal příležitost vzniku prvního Re-shopu. Neočekávejte žádný obyčejný blešák, ale místo plné kreativity a obchod s poklady.

Celý článek

Co nesmí chybět ve vaší plážové tašce?

Jednou z nejpopulárnějších chvil roku, na kterou se těší skoro celý svět, je dovolená u moře. Pokud ji máte ještě před sebou, nechte se inspirovat, jak efektivně se připravit k moři.

Celý článek

Eco-friendly soutěžení s Móda.cz! Vyhrajte oleje Pravájá s nejcennějšími složkami

Připravili jsme si pro vás další soutěž. Tentokrát o tři vzácné a blahodárné oleje, které jsou zcela přírodního složení, testované na skutečných ženách a přináší naší pleti víc než jen léčivé účinky...

Celý článek

Tip na výlet: Záhřeb a návštěva obchodu DeLight

Do Chorvatska na pobřeží se podíval snad každý Čech. Ale i hlavní město Záhřeb toho může nabídnout mnohem víc než jen skvělou zmrzlinu a krásnou katedrálu. V uličce kousek od náměstí se pyšní nádhernými modely obchod s dámskou kolekcí nové chorvatské značky Delight.

Celý článek

50 let od Woodstocku a festivalová móda se téměř nezměnila

V roce 1969 se nedaleko města Woodstock konal nejlegendárnější třídenní hudební festival všech dob. Půl milionu návštěvníků, protesty proti válce ve Vietnamu, nesmrtelní umělci, ale i originální móda, která rezonuje dodnes, to všechno může definovat jednu z klíčových a největších událostí na poli populární hudby.

Celý článek

Dokonalá pedikúra do sandálků na pláž, na party či na festival!

Máte těsně před odjezdem na dovolenou a váháte, zda si zajít na pedikúru, nebo si tuto péči dopřát alespoň v rychlosti doma? Laky na nehty SpaRitual vyřeší vaše dilema. Neobsahují navíc žádné toxické složky!

 

Celý článek