dnes je 18.11.2019 a svátek má Romana

Tetování má dlouhou historii - ukážeme vám lidi, kteří byli těmi prvními

Přidat na Seznam.cz
O tom, že je v poslední době tetování trend, není pochyb. Pro někoho trend, který zůstane na celý život, pro někoho životní styl a pro někoho důvod si o někom vytvořit zkreslený obrázek.   

Módní ikony, hollywoodské hvězdy nebo třeba kolega v práci. Tetování v dnešní době je čím dál  častějším způsobem zkrášlování. A proto se i v našich očích mění samotný pohled na něj. Ovšem ne vždy tomu tak bylo, a ne vždy bylo společností přijímáno. U některých lidí i přes rostoucí popularitu vyvolává pocit spjatý s kriminalitou, nerozvážností. V Japonsku například toto přiřazení stále přetrvává, mají totiž tetování spojené se značením členů tamní mafie Yakuzy...

Vyjádření, ať už estetické nebo náboženské, to je důvod, který nás při zamyšlení nad tetováním napadne. V historii však tetování nebylo jen o zdobení různých částí těl. Důkazem toho je nález mumie Ötziho, datovaného do doby 3300 př. n. l., kdy jeho tetování v podobě čar mělo být pravděpodobně pro léčivé účely.

Krása, obdiv a občas i údiv skýtá toto umění. V posledních stoletích se lidé chodili udivovat do cirkusu, kde se vedle lvů a akrobatických triků vystavovali i potetovaní lidé. Ty byste na ulici běžně nepotkali, jelikož to bylo zcela nevídané a nepřijatelné. První zaznamenanou potetovanou dámou byla dcera profesionálního tatéra Nora Hildebrandt, která objížděla Ameriku s cirkusem a vystavovala své tělo na obdiv. 

V polovině 20. století se tetování dostávalo mnohem více pozornosti než kdy dříve. Sám o tom ví své známý tatér Don Ed Hardy, který spojil tetování s módou. Probodnutá srdce šípem nebo lebky v plamenech a mnoho dalších ikonických symbolů nám nabídl nosit nejen na těle pod kůži, ale i třeba na extravagantním tričku.

Zpět do současnosti…

V současnosti je tetování velkým hitem a není těžké narazit na člověka, který nějakou kérku má. Svou funkci nálepky lidí už neplní a nositelé jsou často rozdílní lidé bez společných vlastností. I samotní tatéři mají jiný společenský status. Z temných salónků do otevřených tetovacích studií se tak díky rostoucímu zájmu široké veřejnosti dostali samotní tvůrci okrasných děl, kteří jsou nyní považováni za umělce, a ty společnost ocenit vřele umí. Lidé jsou schopní dát za kvalitní tetování i deseti tisíce a počkat si na objednání měsíce. Koneckonců proč ne, tetování je přeci na celý život.

tattooswin.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE KRÁSA TETOVÁNÍ HISTORIE MÓDY MODNÍ TRENDY

Související články

Cítím se dobře, když jsem dobře oblečená

Jak dalece má oblékání vliv na naše sebevědomí? Platí to, že čím lépe jsem oblečená, tím lépe se cítím? Jak dosáhnout spokojeného outfitu, abyste se opravdu cítila díky oděvu lépe?

Celý článek

Camden Town, londýnská oblast plná umění, módy a inspirace

Místo v londýnském městském obvodu známém pro své originální trhy, výborná jídla a talentované umělce. Chcete vidět Londýn z jiného úhlu pohledu? Pak nesmíte vynechat tuto kouzelnou prohlídku.

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek

Rakouská přírodní značka dieNikolai přichází se skvělou biodynamickou kosmetikou a vánočními balíčky

Veganská kosmetika z rakouského města Wachau představuje svou kosmetickou značku dieNikolai a vánoční balíčky pro různé typy pleti. Máte rádi vína Ryzlink a Veltlín? Pak budete spokojeni, protože i tohle jsou tajné přísady.

Celý článek

Jasmina Alagič pokřtila novou vegan rtěnku značky ANY COSMETICS

Anežka, známá jako Not So Funny Any je jedinou známou Češkou, která vytvořila vlastní a zcela nezávislou kosmetickou řadu. Podporu Anežka získala i u Global Social Awards.

Celý článek

Podzimní vlasové kreace, aneb jak vlasy upravit, když fouká a prší

Podzim nám svým sychravým počasím už jasně dává najevo, že je zde a v plné síle. To se bohužel o vlasech v tomto větrném a deštivém období říci nedá. Jak si poradit s neposednými loknami nebo rozcuchanou kšticí? Máme pro vás několik osvědčených tipů.

Celý článek

Dámská platinová blond a jak ji nosit

Platinová blond je opět na výsluní. Nebudeme vám lhát i nám se tento trend líbí. Pokud i vy toužíte po změně, máme pro vás inspiraci, jak hvězdně tuto barvu nosit.

Celý článek

Co vám na podzim nesmí chybět v kabelce

Začalo sychravé počasí a s ním období svetrů a stále větší touha zůstat doma na gauči s teplým čajem. Pokud ale doopravdy ven musíte, podívejte se na seznam věcí, které byste měla mít ve své kabelce.

Celý článek