dnes je 21.08.2019 a svátek má Johana

V butiku nenajdete jediný model jen tak pro krásu, říká módní návrhářka Natali Ruden

Přidat na Seznam.cz
Natali Ruden, módní návrhářka se specifickým rukopisem. Co nám chtěla sdělit novou kolekcí Eden a jaké má plány do budoucna?
Natali Ruden

Natali Ruden

Na konci května uvedla Natali Ruden v krásných prostorách Preciosa Flagship Store novou kolekci Eden. Co spojuje jednotlivé modely a jaká úskalí skýtají přípravy nové kolekce? To a mnohem více se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Natali, na konci května jste uvedla novou autorskou kolekci Eden prostřednictvím módní přehlídky v krásných prostorech Preciosa Flagship Store. Proč zrovna název Eden? Co pro Vás znamená?

Eden vnímám na zemi, na nebi, ale především v duši člověka. Byla jsem se synem už několikrát ve Vatikánu, ale když jsem tam byla na podzim minulého roku, shlédla jsem opakovaně fresky Michelangela a ačkoliv je moc dobře znám, měla jsem čas se zastavit a popřemýšlet o nich. V ten moment se mi téma spojilo s mými materiály a cítila jsem, že eden bude provázet moji příští kolekci.

Jaké charakteristické prvky se objevují ve Vaší nové kolekci?

Obecně můj styl tvorby spočívá v tom, že nejdříve vybírám materiály a až následně kreslím návrhy. Takto třeba pracoval i Yves Saint Laurent. Materiál zkrátka diktuje model. Charakteristické nejen pro moji novou kolekci jsou kvalitní materiály. Na těch si obzvláště zakládám. Od hedvábí, společenských látek, jako je organza až po kůži. Dbám na to, aby byl model zevnitř propracovaný, nezapřu v sobě perfekcionalistu. Ve společenských šatech jsou všité korzety, podprsenky a výztuže tak, aby se naše klientky cítily maximálně komfortně, a aby nemusely řešit otázku vhodné volby spodního prádla. Ze všeho nejvíce však myslím na nositelnost. V butiku nenajdete jediný model jen tak pro krásu.

Jak dlouho trvá taková příprava nové kolekce? Myslím tím od prvotní myšlenky až po přeplněný sál lidí, kteří netrpělivě vyhlíží modelky obléknuté ve Vašich nových modelech.

Přibližně půl roku, za kratší dobu to nestihnu, jelikož každá má kolekce obsahuje 50 modelů.

Co je pro Vás z příprav nejobtížnější?

Jednoznačně finance. Tím, že vytvářím dvě přehlídky za rok, tak je to komplikované, ale vzhledem k mým partnerům, kterým jsem vděčná, to každý rok zvládnu. Nejraději bych věnovala veškerý čas pouze tvorbě, kreativitě, ale peníze jsou nedílnou součástí, bez které by tohle všechno nebylo možné. Letošní kolekce Eden byla pod záštitou Ministerstva kultury, což je pro mě velká pocta.

Pro jakou klientelu, typ žen jsou Vaše aktuální modely určené? Je to spíše pro mladší generaci nebo jsou vhodné i pro starší dámy? Jaká je Vaše cílová skupina?

Chci oslovit ženy napříč všemi skupinami. Od mladých slečen, až po starší klientky, od 20 až 70 let. Šijeme také na zakázku, nabízíme velikosti od 36 do 46, pro různé typy postav, ale také různé styly. Tudíž lze směle říci, že si vybere téměř každá žena. A pokud šaty přeci jen nesednou, jsme schopni je zmenšit či zvětšit až o dvě velikosti.

Zprava: Natali Ruden

Chodí za Vámi do salonu i muži a vybírají modely pro své partnerky?

Muži především touží po tom, abych vytvořila i nějaké obleky, všichni se na to ptají a já stále nemám čas. Měla bych o tom už vážně pouvažovat (smích). Muži ale chodí samozřejmě do našeho salonu, aby jejich ženy byly v šatech žádané, sebevědomé, ryze ženské. Tak vnímají nejen muži, ale i dámy naše šaty.

Jak osobně vnímáte styl oblékání českých žen? Jsme tak trochu bázlivé, nebo se naopak nebojíme experimentovat?

České ženy hledají kvalitní nositelné oblečení, vhodné pro více příležitostí, a aby v něm příliš nevybočovaly. Vyhovuje jim střídmější styl oblékání. Jsme opakem slovenských žen, které chtějí být extravagantní. Jsme si tak blízko, přitom jsme úplně odlišné.

V jakém oblečení se cítíte nejlépe?

Ačkoliv jsem za „rockerku“, nebo za něžnou květinu, cítím se dobře snad ve všech stylech. Jsem takový chameleon. Ale co opravdu nemám v oblibě, tak jsou tepláky. Volné, vytahané, plandavé materiály. Mám ráda sportovní golfové věci, v tom se cítím moc dobře.

Jaké máte plány do budoucna? Na co se můžeme těšit?

Chtěla bych expandovat do zahraničí a momentálně hledám řešení, jak toho docílit.

Děkujeme Natali Ruden za příjemné shledání a poskytnutí rozhovoru.

Zdroj fotografií: Anna Mrázek Kovačič
Modelka: Andrea Verešová
Hair styling: Petra Měchurová

Přidat na Seznam.cz
DOMÁCÍ TVORBA MÓDNÍ NÁVRHÁŘI NATALI RUDEN DÁMSKÉ ŠATY ROZHOVOR ANDREA VEREŠOVÁ

Související články

Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy, říká návrhářka Lenka Jurigová

Chystáte svatbu? Ať už svou nebo třeba kamarádčinu a sháníte vhodné šaty? Máme pro vás jeden perfektní tip, návrhářka Lenka Jurigová vám ušije pohádkové šaty plné ženskosti a elegance.

Celý článek

Rozhovor s kreativní dvojicí známou jako Ester&Josefina

Ester a Josefina, kreativní duo, které zná nejen český instagram! Instagramerky, autorky knihy, majitelky módních kolekcí, pořadatelky besed. A mnoho dalšího… Co znamená značka Ester&Josefina? Vyzpovídali jsme holky v rozhovoru pro móda.cz.

Celý článek

ROZHOVOR S TANEČNICÍ MARTINOU MARKOVOU

Každý den na svém instagramu motivuje tisíce žen. Krásná Martina Marková (27), známá také z taneční soutěže Stardance, si vyhradila čas na zodpovězení pár otázek na španělské pláži, kde tráví svou dovolenou. 

Celý článek

Designérka Bea Dušková je truhlář, lakýrník i čalouník v jednom

Stará křesla nevnímá jen jako kus nábytku k vyhození. Renovuje je, aby jim vdechla novou duši. Stejně tak tvoří nová, vlastní a moc jí to baví. Kdo je Bea Dušková a co všechno umí? Přečtěte si náš rozhovor.

Celý článek

Nová kolekce Helen Mertl vás oslní

Helena Mertlová je česká módní návrhářka, kterou znají především nevěsty. Její svatební šaty jsou nadčasové a originální zároveň. Věnuje se ale i večerním šatům a my se teď můžeme pokochat její novou kolekcí, kterou představuje pod svou značkou Helen Mertl.

Celý článek
Psí trendy

Socializace psů je důležitá, říká majitelka Psího ráje

Jsme národem pejskařů. Za své chlupaté čtyřnohé kamarády jsme ochotni utratit tisíce. Za co nejvíce utrácíme a jaké jsou trendy ze světa psů? Na to vám odpoví majitelka Psího ráje Tereza Švecová.

Celý článek

Slovenská návrhářka Jenny Jeshko miluje výšivky a smysl pro detail

Láska ke kvalitně zpracované módě i hlubší význam dopadu módního průmyslu na naši planetu jsou pohonem pro krásnou a ohleduplnou módní značku slovenské návrhářky Jenny Jeshko. I nás její móda a myšlenky moc baví, proto vám přinášíme aktuální rozhovor s talentovanou designerkou, která působí na Slovensku i v Praze.

 

 

Celý článek

Volné šaty na horké dny

Letní horké dny přinášejí do světa módy omezené množství variací denních outfitů. Dnes se zaměříme na letní vzdušné šaty, které vám mohou usnadnit a zpříjemnit den.

Celý článek