Zařizujeme dům v koloniálním stylu

Zařizujeme dům v koloniálním stylu

Koloniální styl je stylem, kde již samotný název naznačuje jeho hlavní rysy

Služba v koloniích byla velmi prestižním zaměstnáním a přinášela impériu velké zisky. Domy evropských přistěhovalců byly přepychově zařízené. Před příchodem kolonizátorů v zemích Orientu výroba nábytku nebyla rozvinuta. Proto lidé z Evropy, pokud chtěli mít své pohodlí, dováželi evropský nábytek, jímž zařizovali své domovy.

Postupně si místní řemeslnící osvojili výrobu nábytku a interiérových doplňků, přičemž je zdobili exotickými ornamenty, či do nich zakomponovali orientální prvky. Interiérové doplňky jsou vyrobeny ručně, a proto dokonale navozují pocit klidu a dům je prostoupen „teplem“ lidských rukou. Třešničkou na dortu koloniálního stylu je bezesporu „zvířecí“ tematika. A to není nutné abyste si pořizovali drahou kůži exotického zvířete, nebo vycpaného krokodýla či želvu: tento dekorační prvek je přítomen tehdy, když interiérové doplňky napodobují obrysy zvířat, anebo části jejích těla. Například, nožíčky u sofa jsou ve tvaru lvích tlap. Opěradlo křesla a gauče jsou ozdobeny sloními figurkami. Zvířecí motivy mají svůj sakrální význam, chrání obydlí a lidi před zlými duchy, slouží jako talisman. Byt zařízený v koloniálním stylu má zařízený třeba herečka kateřina Hrachovcová, nebo Dara Rolins, která se ráda inspiruje etnickými vlivy, výraznou barevností, nebojí se míchat nejrůznější styly a nápady do elektrizujícího pestrého koktejlu. Velkou oporou jí byl výtvarník Tomino Kelemen.

Koloniální nábytek se vyrábí z ekologicky čistých materiálů. Velmi populárním je teakové dřevo. Je ideální pro vyřezávání, velmi odolné vůči klimatickým změnám a vlhku. Samozřejmě pro koloniální styl se rovněž hodí, kaučukové dřevo, tis, asijský ořech, čínské červené dřevo a tartanová palma. Poslední se těší velké oblibě, protože nejen že je lehká a odolná, je univerzální v jakémkoliv podnebí. Etnický kolorit přidáte svému obydlí doplňky z bambusu. Nábytek z bambusu je raritou, obvykle tento materiál kombinují s rattanem, nebo kůží.

A jak si zařídit dům od podlahy až po závěsy?
Stěny: stěny jsou buď bílé, béžové, nebo v pastelových barvách. Můžete je dekorovat také „vsuvkami“ z přírodních materiálů, jako cihlu, dřevo, bambus, korek apod.
Podlahy: ideální jsou dřevěné, nebo lamináty s texturou dubu či jiných dřevin. Aktivně se používá keramická dlažba se kamenitým vzorem. Aktuálně budou na podlaze vypadat rohože, velký koberec.
Textil: polštáře z thajského sametu, s výšivkou zlatými nitěmi. Na okna si dejte žaluzie z přírodních materiálů, lehký týl, pokud možno nedávat těžké závěsy.
Doplňky: stolní lampy, svícny, sošky, lustry, zrcadla s bronzovým rámem, či rámem z vyřezávaného dřeva udělají váš interiér jedinečným a vytvoří prostředí kam se budete rádi vracet. Na stěny si dejte paroží divokých zvířat, vějíře, africké masky či zarámované fotografie z vaší exotické dovolené.
Rostliny: koloniální atmosférru podtrhnou exotické orchideje v čínské porcelánové váze, bambus a palmy ve velkých hliněných květináčích.

Pokud se pustíte do zařizování svého domu v koloniálním stylu, nepřehánějte to s pestrými dekoračními látkami. Přírodní barvy a odstíny nejlépe podtrhnou atmosféru přirozenosti a vybízejí k odpočinku. Koloniální styl „má rád“ volný prostor, a proto platí zásada: méně nábytku.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram