dnes je 05.12.2019 a svátek má Jitka

Značka Marks&Spencer se ve finančních potížích obává nejhoršího

Přidat na Seznam.cz
M&S je jedním z nejznámějších retailerů ve Velké Británii. Své pobočky má po celé Evropě. V druhé polovině letošního roku však společnost zažívá nečekaný propad, její akcie klesly o 36 % a nedaří se ani tržbám, zisk totiž klesl až o 17 %. Blíží se konec M&S?

Za krizi může poptávka i Brexit

Společnost Marks&Spencer působí na trhu neuvěřitelných 135 let. Teď ale hrozí, že se blíží trpký konec. Ačkoli je totiž společnost zavedena jako jedna z nejznámějších značek ve Velké Británii, v posledních letech expandovala do všech evropských zemí včetně Česka, zisk klesá stejně jako hodnota akcií. Kvůli těmto problémům byla společnost donucena zavřít přes 12 poboček. V první polovině roku se z ničeho nic zisk společnosti snížil až o 17 procent. Vinu na tom údajně nese především propad poptávky po oblečení a produktů do domácnosti. Minulý rok spustilo vedení společnosti "program transformace", který mimo jiné v sobě nesl témata jako udržitelná móda a podpora online. Společnost se dokonce spojila s britským online gigantem v rozvozu potravin Ocado. Ani tento tah však nevyšel a zisky stále klesají. Stejně tak klesá hodnota akcií, a i investoři začínají propadat skepsi vzhledem k okolnostem na trhu. Velký vliv na tento jev má vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU a postupující evropská ekonomická recese.

Konkurence a service jsou kameny úrazu

M&S čelí také tlakům konkurence, především ze strany Primarku, High Street či Asos. Někteří analytici tvrdí, že velkým handicapem M&S je pomalá rychlost, se kterou reaguje na rychle se vyvíjející trendy v retailu. Poptávka nejen klesá, ale také se dynamicky přelévá, a tak je třeba optimalizovat dodávky. V tom však M&S zatím nestačí. Klesají především prodeje oblečení, a to v první polovině tohoto roku o více než pět procent. Naopak tržby za prodej potravin stouply o téměř jedno procento. Společnost však ve své pravidelné zprávě uvedla, že ve čtvrtém kvartálu očekává zlepšení této bilance. Své o tom napovídá i obměna personálu společnosti v oddělení pro marketing a design oblečení. CEO společnosti Steve Row se domnívá, že právě nový pohled na věc by mohl do společnosti přinést tak moc potřebný čerstvý vítr v oblasti inovací. Podle něj by to měli vidět sami zákazníci na nových revolučních designech oblečení již v současné kolekci podzim/zima. A společnost slibuje také zlepšení dodacích podmínek, na které si v poslední době stěžuje řada zákazníků i poboček.

M&S; Business of Fashion; BBC

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KAMPAŇ MARKS & SPENCER MARKS & SPENCER EKONOMIKA BREXIT

Související články

Martin Dejdar a Anna Polívková si v Tatrách užili premiéru filmu Ženská na vrcholu

Herec Martin Dejdar se netají tím, že zimu a zimní sporty miluje. Stejně tak celá jeho rodina, se kterou si zimu bez lyžování nedokážou představit. Tentokrát se v Tatrách objevil po boku hereckých kolegů Anny a Bolka Polívkových.

Celý článek

Modelka Tereza Fajksová se osm měsíců po porodu ukázala v plavkách

Otevření zimní sezóny v Tatrách si nenechala ujít modelka Tereza Fajksová, která po porodu vypadá ještě krásnější než dříve. Do Jasné přijela i s osmiměsíční dcerou Lilian.

Celý článek

Sedm nejvlivnějších módních ikon roku 2019

Rok 2019 se pomalu chýlí ke konci, a tak vznikají nejrůznější žebříčky. Tentokrát se zaměříme na celebrity, které svými outfity ovlivňovaly módní průmysl. 

Celý článek

Pozvánka na vánoční trhy a rozsvícení stromečku

Snad v každém městě a městečku se v adventním čase na náměstí ozdobí krásný strom. V těch větších městech bývá jeho rozsvícení událostí, na které se schází obyvatelé a návštěvníci, vypijí spolu svařené víno a započne tak trhová sezóna.

Celý článek
Tanečnice Lucia Molčányiová

Talentovaná tanečnice Lucia Molčányiová učí ženy smyslnosti pomocí tance

Tanec je silná láska. Člověk je závislý na potlesku, uznání a slávě,“ říká profesionální tanečnice, performerka, choreografka a lektorka Lucia Molčányiová alias Ginger. O tanci, ženské sexualitě a sebevědomí žen se dozvíte v následujícím rozhovoru.  

Celý článek

Under Armour v problémech: přichází o zákazníky i o investory

Nebylo jednoduché prorazit na trhu se sportovním oblečením plném zavedených značek. Under Armour to ale dokázal. Teď ale čelí nejen rapidnímu poklesu tržeb, ale i podezření z nekalých praktik v účetnictví. K lednu příštího roku navíc odstupuje z pozice CEO i zakladatel společnosti Kevin Plank.

Celý článek

Mariana Prachařová se zasnila, co by bylo, kdyby nebyla revoluce

I když dobu před revolucí nezažila, uvědomuje si Mariana Prachařová, jak důležité pro nás toto období bylo, je a stále bude. A proto se společně s make-up artistkou a fotografkou Kateřinou Koki Mlejnkovou zamyslela nad tím, jaké by to bylo, kdyby revoluce neproběhla…

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek