1. díl: Víme, kolik stojí hubnutí a které šarlatánské metody jsou jenom vyhazováním peněz!

1. díl: Víme, kolik stojí hubnutí a které šarlatánské metody jsou jenom vyhazováním peněz!

Způsobů, jak zhubnout pomocí úpravy jídelníčku, je nepřeberné množství 

V současnosti patří k trendům v hubnoucích procedurách tzv. komplexní nutriční typologie. Jedná se o ucelený systém pro získání kondice a zdraví a redukci hmotnosti. Metoda funguje jednoduše: u každého jednotlivce se nejprve zjistí typ jeho metabolismu a na tomto základě je sestaven výživový plán a jídelníček tvořený běžnou stravou a výživovými doplňky, který má vést k optimalizaci zdraví a ideální tělesné hmotnosti. Součástí programu je pak spolupráce se specialistou, který stravovací návyky kombinuje se způsobem života, pohybovými aktivitami i zdravotními omezeními.

Výhodou této metody je povětšinou individuální přístup specialisty. Diskutabilním a experty spíše negativně přijímaným faktorem této metody je kombinace běžné stravy s potravinovými doplňky, které jednak zvyšují cenu celé terapie (hodinová konzultace vychází na cca 400 korun), jednak zasahují do fungování organismu. Proti komplexní nutriční typologii se částečně vymezuje brněnská metoda Institutu kompliment. Ponechává individuální přístup specialisty ke klientovi a také úpravu jídelníčku. Místo doplňků stravy však doplňuje výživové poradenství pohybovým programem, aplikovaným vždy na konkrétního člověka a partie, které si přeje zeštíhlit. I díky tomuto víceméně přirozenému přístupu se tak metoda kompliment chlubí až 98% úspěšností hubnutí a protože prakticky naučí své klienty, jak se stravovat a jak vše doplnit pohybem, eliminuje také možnost jojo efektu. Aby však byla metoda efektivní, vyžaduje pravidelnou angažovanost hubnoucích (návštěvy odborníků) a nemusí tedy patřit knejlevnějším způsobům hubnutí.

Dalším způsobem, jak začít hubnout změnou jídelníčku, je krabičková dieta. Jedná se o stravovací systém, který spočívá v přípravě nutričně vyvážených pokrmů zabalených do „krabičky“ a doručených klientovi. Ten pak vpřesně určenou hodinu obsah jednotlivých balíčků konzumuje. Podle odborníků má tato metoda smysl vpřípadě, že stravu sestavuje nutriční specialista. Díky tomu, totiž nemusíte ztrácet čas nakupováním a přípravou pokrmů ani počítat denní příjem kalorií. Nevýhodou takovéhoto přístupu však je, že kvůli absenci edukace (informování o tom, jak se mám sám stravovat) se může stát, že po skončení krabičkové terapie nebudete vědět, jak navázat a jak se sám stravovat. Tím pádem hrozí velké riziko JOJO efektu ? po skončení diety se člověk vrátí zpět ke svým původním stravovacím návykům a shozené kilogramy postupně nabere zpět. Cena krabičkové diety se pohybuje od 4 do 8 tisíc měsíčně.

Šarlatánské diety – tohle doma raději nezkoušejte
Japonské dietní brýle. Vedle ověřených a v některých případech velmi funkčních metod je ale možné najít také techniky hubnutí, které lze bez nadsázky označit jako šarlatánské. Patří mezi ně například japonské dietní brýle, které nedávno představili výzkumníci v Japonsku. Na brýlích je kamera, která snímá záběr jídla a posílá ho do počítače, jenž ho následně promítne vašim očím jako mnohem větší a lákavější. Díky tomu si pak údajně připadáte syti mnohem dříve.

Hubnoucí balzam na rty. Fantazie odborníků na hubnutí pak nekončí v Japonsku. Američané například navrhli kouzelný balzám na rty. Jedná se o lesk na rty obsahující chrom, který údajně potlačuje chuť na sladké, L-karnitin a kyselinu hydroxicitronovou, jenž prý podporují spalování tuků. Pro efektivní hubnutí tak stačí olíznout rty.

Institut redukce a prevence nadváhy Institut kompliment® je ojedinělé zařízení, kde klienti efektivně hubnou podle osobního programu sestaveného jim na míru. Redukce tělesné hmotnosti je založena na odborném výživovém poradenství, osobním vedení, edukaci klienta a cvičení ve speciálních mechanoterapeutických lůžkách. Díky metodě kompliment® zredukuje hmotnost 98 % klientů. Tempo hubnutí je 0,5 - 1,5 kg týdně. Na celý proces dohlíží profesionálové vysokoškolsky vzdělaní v oblasti výživy a pohybu. Institut kompliment byl založen vroce 1992 na Slovensku, kde získal záštitu Ministerstva zdravotnictví. Česká pobočka sídlí v Brně.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram