8 způsobů, jak bojovat se stresem

8 způsobů, jak bojovat se stresem

Relaxace není nic jiného, než technika, jak ochránit vaši mysl od stresu běžného života. Cokoliv, co Vám posléze navodí pocit klidu a míru. Zde Vám přinášíme několik jednoduchých rad, jak se cítit více uvolněná ve vašem každodenním životě.

Meditace
Meditace může být jedním z těch nejvíce náročných způsobů relaxace, obzvláště jste-li pod velkým tlakem. Výzkum ukázal, že je meditace účinná při snižování srdeční frekvence, krevního tlaku a dokonce zlepšuje tvůrčí výkonnostNajděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit, zavřete oči, uvolněte svaly a soustřeďte se na vaše dýchání. Klíčem úspěchu je zůstat soustředěná a nenechat žádné myšlenky, aby vás rozptylovaly. Máte-li dostatek času, zapiště se na jógu nebo tai- chi, kde vás naučí, jak kombinovat meditaci s pohyby těla.

Pijte zelený čaj
Zelený čaj je velmi uklidňující. Obsahuje theanin, aminokyselinu, která podporuje dobrou náladu a uvolnění. Je také navíc velkým nepřítelem kofeinu. Sráží totiž jeho povzbuzující efekt. Takže pijte zelený čaj namísto kávy s kofeinem, který může vaši reakci na stres ještě více zhoršit.

Jezte povzbuzovače nálady
Mnohé z nás si ve stresu dopřávají sacharidy ve formě cukroví, sladkostí, zmrzliy, preclíků a dalších potravin, které mohou mít uklidňující účinek při stresu, úzkosti nebo napětí. Na vině je nedostatek srotoninu, hormonu, který v mozku navozuje pocity klidu a relaxace. Spousta z nás má totiž pocit, že konzumace sacharidů pomáhá zvýšit hladinu tohoto hormonu. Klidně si občas dopřejte tyto pochouky pro dočasný pocit uspokojení, ale kontrolujte jejich množství. Lepší ovšem bude, pokud se inspirujte v našem článku o těch dobrých povzbuzovačích nálady.

Vytvořte si relaxační místnost
Většina lázeňských a kosmetických center má takovou relaxační místnost, kde klientka před, ale hlavně po ošetření jen tak odpočívá a relaxuje. Vytvořte si takovou místnost i doma. Samozřejmě. Nemusí se hned jednat o celou místnost. Stačí jen pohodlné křeslo nebo lenoška u vás v ložnici určenou pouze pro relaxování. Tlumená světla nebo svíčky, aromalampy, hudba, prostě  cokoliv, co ve vás vyvolává tu správnou náladu. Takové místo, které vás oddělí od všech vnějších stimulů, což je při relaxaci klíčové. Zapomeňte na telefon, notebook nebo tablet.

Poslouchejte hudbu
Poslech uklidňující hudby může být velmi relaxační. Zejména pomalé tempo může vyvolat klidný stav mysli, zpomalit dýchání a srdeční frekvenci. Může vést ke snížení krevního tlaku a uvolnit příliš napjaté svaly. Zajímavé je, že terapie hudbou byla prokázána jako velice užitečná při snižování úzkosti spojené s lékařskými postupy. Bylo prokázáno, že poslech hudby při kolonoskopii pacientům významně snížil tepovou frekvenci a krevní tlak.

Zajděte si na mašáž
Masáž je skvělý způsob, jak se osvobodit od napětí a relaxovat. Použitím aromatických olejů jako je heřmánek nebo levandule v kombinaci s relaxační hudbou si navodíte ten správný odpočinek. Pokud nemáte dostatek času, aby jste si zašla k profesionálům, můžete si aromatické oleje a masážní pomůcky pořídit domů. Zapojte kamarádku, nebo si udělejte příjemný večer s partnerem.

Dopřejte si horkou koupel
Teplo uvolňuje svaly a dlouhá horká koupel může stejně tak uklidnit i vaši mysl. Udělejte si zásobu vaší oblíbené koupelové soli a mýdla, vyzdobte si koupelnu svíčkami a nezapomeňte na polštářek do vany. Vytvořte si malé domácí lázně zahrnující procedury, jako je třeba základní ošetření obličeje, které zvládnete úplně sama.

Cvičte každý den
Alespoň 20 minut cvičení denně pomáhá produkovat více endorfinů, které snižují stres a navozují pocit štěstí a radosti.

 

Zdroj: Womans health

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram