dnes je 14.04.2021 a svátek má Vincenc/Vincent

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Přidat na Seznam.cz
Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Ďábel nosí Pradu, 2006, 20th Century Fox, Variety

10. Kleopatra

Velkofilm o velké egyptské vládkyni byl natočen v roce 1963. I přes rozpočet čítající 31 milionů dolarů bojoval film s nedostatkem financí. Téměř čtvrtina rozpočtu totiž padla na dobové kostýmy, z nichž nejdražší byla Kleopatřina paruka vytvořena z pravých lidských vlasů a klenot z pravého zlata. Finanční náklady na kostýmy se přitom využily velmi neefektivně, ze 110 kostýmů se v konečném střihu objevilo pouze 65. Představitelka Kleopatry Elizabeth Taylor měla s kostýmy obrovský problém. Nechala se slyšet, že natáčení pro ni bylo jako posilovna. Většinu scén na sobě měla těžké zlaté róby, které se svou vahou vyrovnaly uniformám vojáků v plné polní a královskou korunu vážící přes 7 kilo.

Cleopatra, 1963, 20th Century Fox, io9

9. Hello, Dolly!

Nezapomenutelná Barbra Streisand ve filmové klasice Hello, Dolly! oblékla šaty za 8 tisíc dolarů, jejichž kupní cena by byla v dnešní době 55 tisíc dolarů. Jejich cena byla dána především díky osázení 14karátovými krystaly Swarovski, které se podepsaly i na váze šatů. Herečka na sobě nesla váhu téměř 19 kilogramů. Právě to je důvod, proč v původně tanečních scénách se herečka většinou pohupuje v rytmu hudby.

Hello, Dolly!, 1969, 20th Century Fox, Letterbox

8. Titanik

Mezi filmy s nejdražšími kostýmy se samozřejmě musí počítat i film s největším rozpočtem v historii. Nejdražšími kousky nebyly překvapivě róby hlavní hrdinky, ale samotný náhrdelník, kolem kterého se příběh odvíjí. Ačkoli skutečný příběh tohoto náhrdelníku ve tvaru srdce není příliš jasný, film z něj jistě udělal velmi důležitou věc, do které bylo nutno náležitě investovat. Repliku vyrobilo londýnské klenotnictví Asprey za 10 tisíc dolarů.

Titanic, 1997, Paramount, US Magazine

7. Snídaně u Tiffanyho

Asi nejznámějším kostýmem z tohoto ikonického filmu jsou černé šaty Audrey Hepburn, které si slávu vysloužiliy i dlouho po natočení samotného filmu. Vytvořila je značka Givenchy a v aukci v roce 2006 byly prodány za téměř 900 tisíc dolarů. Šperky použité ve filmu dosahovaly hodnoty přes 50 tisíc dolarů, proto měly při natáčení vlastní ochranou službu a nesměl si je půjčovat nikdo ze štábu.

Breakfast at Tiffany's, 1961, Paramount, Bustle

6. Hra o trůny

Epická série, která změnila životy mnoha z nás. Skalní fanoušci jistě ocenili propracovanost jednotlivých kostýmů. Nejen, že definovaly každou postavu, ale také charakterizovaly i rodinu/klan, do kterého postava náležela. Bylo by proto překvapivé, kdyby tak výpravná série neměla nabitý rozpočet. Kostýmy měla na povel designérka Michele Clapton. Ta v rozhovoru pro Buzfeed přiznala, že nejpropracovanější a zároveň nejdražší kostým byly svatební šaty Margaery s ručně skládanými květy.

Hra o trůny, 2011-2019, HBO, Vanity Fair

5. Sex ve městě

Tyto ženy mají společné jedno - milují Martiny, rády pomlouvají jedna druhou a jsou trendy. Sex ve městě 2 měl proto rozpočet na kostýmy až 2 miliony dolarů. Například ve scéně s karaoke mají na sobě dámy outfity za více než 50 tisíc dolarů.

Sex ve městě 2, 2010, New Line, Bustle

4. Super drbna

Relativně starší seriál v původním znění s názvem Gossip Girl je částečným fenoménem, co se týká ceny použitých kostýmů. Vliv z hlediska módy měl především v USA na celou generaci mladých lidích, kteří dospívali na přelomu milénia. Na outfitech vytvořený pro tento seriál se podílely značky jako Oscar de la Renta, Balenciaga či Dior. Hodnota kabelky hlavní postavy se cenově pohybovala v průměru 30 tisíc dolarů.

Gossip Girl, 2007-2012, The CW, Hollywood.com

3. Black Panther

Marvelovský velkofilm vyniká proti ostatním právě kostýmy, které byly inspirované africkým tradičním oblečením. Postava královny Ramondy nosí vysokou korunu, která je typická pro vdané ženy afrického kmene Zulu. W’Kabi nosí kolem ramene barevnou deku, což je zase typický znak pro Sothy, obyvatele Lesotha. T'Challa zase nosí výrazně barevnou šálu stejně jako Akanové. Kromě afrického umění dbali stylisté také na to, aby se mohly v rámci filmu objevit i speciální designové kousky. Tomu se musel přizpůsobit i rozpočet. Ve filmu tak můžete vidět například sandály Alexander McQueen, kabát Burberry a boty Balmain.

Black Panther, 2018, Marvel Studios, Mic 

2. Ďábel nosí Pradu

Tento film rozhodně v našem výčtu nesmí chybět. Překvapením ani není, že se z hlediska hodnoty kostýmů drží v první trojce. Sám název přímo vybízí k použití drahých outfitů. Hlavní stylistkou filmu byla slavná filmová kostymérka Patricia Field, která měla na kostýmy vyhrazen rozpočet přes 1 milión dolarů. V jedné ze scén například hlavní postava asistentka šéfredaktorky Andrea obuje slavné černé lakované střevíce s červenou podrážkou od Christiana Louboutina. Střevíce zaznamenaly takovou slávu, že byly dokonce okopírovány módním domem Yves Saint Láurent, nicméně následující soudní spor Louboutine prohrál.

Ďábel nosí Pradu, 2006, 20th Century Fox, Variety

1. Šíleně bohatí Asiati

Film z roku 2018 u nás moc nerezonoval. Pokud ale tento umělecký kousek znáte, jistě jste si všimli velmi luxusních kostýmů, které údajně řadí film k nejdražším, co se kostýmů týká. Štáb si kvůli ni najal i soukromou bezpečnostní agenturu. Drahé byly i doplňky například hodinky Rolex

Šíleně bohatí Asiati, 2018, Warner Bros./Digital Spy

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI FILMY SERIÁLY KOSTÝMY KOSTÝMNÍ NÁVRHÁŘ

Související články

Calvin Klein má novou designérskou posilu

V naprosté tichosti se koncem února do módního domu Calvin Klein přidal nový designer, Willy Chavarria.

Celý článek

Značka Valentino se omluvila za svou kampaň, která urazila tradiční japonskou šerpu na kimono

Italský módní dům se omluvil poté, co zveřejnil kampaň v hlavní roli s modelkou Mitsuki Kimurou, známou jako Kōki. Na kampaň se strhla kritika z japonských platforem sociálních médií.

Celý článek

Námořnický styl podle princezny Diany

Princezna Diana je světová módní ikona. A tenhle titul jí už nikdo neodpáře. I dnes můžeme čerpat z jejího šatníku. Přichází totiž jaro a s ním i trend námořnických outfitů. Tipy přímo od Lady D jsou tu pro vás!

Celý článek

Hongkong trpí uzavřením obchodů luxusních značek

Hongkong trpí prudkým poklesem ekonomiky. Svůj podíl nese i uzavření obchodů luxusních značek, které často využívají Hongkong jako vstupenku na asijské trhy. Situace začíná být pro spoustu obchodů kritická.

Celý článek

Skutečnost, že Aliku dnes řídí naše dcery, považuji za svůj největší osobní úspěch v podnikání, říká česká královna oříšků a milovnice koní Jana Kremlová

Znáte oříšky od Aliky? Tuto úspěšnou rodinnou firmu založila Jana Kremlová se svým manželem v roce 1992. Jaká byla cesta k prostějovským pražírnám a co pro ni znamená osobní úspěch, vám přinášíme v dalším exkluzivním rozhovoru, tentokrát s Janou Kremlovou, zakladatelkou společnosti Alika.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek

České osobnosti pod ledem! Otužování hýbe Českou republikou. Které známé tváře praktikují ledovou koupel?

Otužování v posledních týdnech skloňujeme ve všech možných pádech, alespoň tak vypadá čas trávený v zimních měsících v Česku. A je jedno, jestli máte za domem rybník, na zahradě barel s vodou nebo se vyběhnete vyválet ve sněhu. Podívejte se, jak na to jdou známé osobnosti.

Celý článek