dnes je 22.02.2019 a svátek má Petr

Alexander McQueen kolekce Jaro 2019 připomíná slavného figurativního malíře

Značka Alexander McQueen se snaží navracet ke svým britským kořenům. Kolekce na jaro 2019 totiž stojí a padá na ostrých elegantních rysech a vnitřní rozvrácenosti mužské povahy a na  osudovém příběhu významného britského umělce.

Už žádný streetwear styl

Jedna z nejmocnějších pánských kolekcí vůbec - tak označuje novou kolekci Alexandera McQueena většina kapacit módního průmyslu. Jakoby právě touto kolekcí končila jedna módní éra streetwear, která pravidelně už 5 let zaplavuje evropské přehlídky pánské módy. Podle představitelů značky "se streetwear a casual na módní přehlídky prostě nehodí", a proto se rozhodli ohromit s novinkou, jejíž obdoba tu však byla již v 50. a 60. letech jako módní trend dostupná.

Kolekce, kterou stvořila autorka šatů Kate

Ale kde by byla celá kolekce, nebýt kreativní módní ředitelky Sarah Burtonové (na prostřední fotografii), která se stala srdcem celé přehlídky. Byla to právě ona, kdo navrhl svatební šaty vévodkyně Kate Middleton, proto se v módním průmyslu těší velké váženosti. Její nápad pro vytvoření této kolekce spočíval v přenesení modelů do expresivní formy vyjáření mužských citů pomocí barev a střihů oblečení a bot, které bylo na přehlídce prezentováno. Celou kolekcí provází nejen britská atmosféra, ale návrhářka se také nechala inspirovat životem, dílem a osudem dvou slavných osobností - malíře Francise Bacona a fotografa Johna Deakina.

Inspirace těžkým životem dvou britských umělců

Francis Bacon byl britský malíř, narozen v Irsku, jenž se celosvětově proslavil svými figurativními portréty. Náměty pro svou tvorbu často získával u svého kolegy a později i přítele a milence Johna Deakina. Osud malíře nebyl zrovna lehký. Na začátku své kariéry se potýkal s hlubokým opovrhováním a často se naskýtal v hluboké finanční krizi. Dále byl často zavrhován v konzervativní společnosti britského impéria za svou homosexualitu. V 50. letech se však jeho život od základů změnil. Odjel do Ameriky, kde žil velmi divokým životním stylem spolu s představiteli světové literatury - beatníky - například Williamem Burroughsem, Paulem Bowlesem a Allenem Ginsbergem, kde se seznámil s řadou významných lidí světového umění, a tak následovaly výstavy v Miláně či Paříži. Stále se však rád vracel do místa svého bydliště Londýna, kde našel útočiště v baru Soho, tam se seznamoval se svými partnery. Zemřel na dlohodobý neustávající zápal plic dva roky po svém příteli Johnu Deakinovi.

Stírání hranic mezi barvami

To, co si z jeho života odnesla Sarah Burton pro svou kolekci, je nejspíše celková rozvrácenost rysů, kterou můžete ostatně pozorovat jak v Baconových obrazech, tak v kolekci. Balonové pláště, které jsou ledabyle ovázany páskem, aby vynikla nejen ostrost lidské siluety v pase, ale i širokost mužských ramen, které zabíhají do módního military střihu. Dále nezůstává tajemstvím, že v určitém období svého života považoval Francis Bacon za svůj velký vzor malíře Vincenta van Gogha. Toto období je v kolekci vyjádřeno nespojitou barvitostí, která se snaží odstranit bariéry, které se vyskytují při barevném konturování.

Psychologický odraz v módním průmyslu

Citová stránka kolekce nás nakonec pohltí až do stavu schizofrenie. Jedná se o celkovou rozervanost toho, co muž cítí a čím by chtěl být. To je vyjádřeno například volnější velikostí kabátků s prodlouženými volnými rukávy, nepravidelně dopnutými knoflíky a kalhoty ve tvaru slim.

Armádní prvky jako důkaz mužské zranitelnosti

Rozdvojení osobnosti a celkový vnitřní konflikt je pak vyjádřen mixem barev, které jsou změní chaosu a krásy zároveň nebo například rozdvojením materiálů, ze kterých je poskládán balónový kabát či kaftan. Barevná dualita je v kolekci vyjádřena jak vertikálně, tak horizontálně. Militantní prvky jsou konec konců v kolekci důrazem na existenci maskuliní povinnosti absolvovat nějaký čas v armádě, což pro umělecké křehké mužské duše znamená hluboce bolestivý zážitek.

Kožené bundy s vyrytým odkazem

V neposlední řadě je kolekce provázena také čistě koženými težkými kousky, které jsou však také částečně inspirované Baconovým uměním a v kůži na jedné z motorkářských bund je dokonce přímo vyryta část grafity, která je vyobrazena na jedné z fotografií Johna Deakina z roku 1950. "Cítím, že McQueen je vždy o tom, vyprávět příběh, je o kráse, eleganci, ale také o hořkosti - spojení temnoty a světla. Není to o bežné módě. Takže my nemáme tenisky - dobře, máme, ale ne na této přehlídce, takže to by byla lež - ale chtěla jsem tím říci, že je to hlavně o střihu a siluetě a oblečení, které bude v módě navěky," řekla o kolekci návrhářka Sarah Burton. A přesně tato slova jsou více než vystihující.

Vogue; The Fashionisto

ALEXANDER MCQUEEN MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI SARAH BURTON JARO 2019 UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE UMĚNÍ PÁNSKÁ MÓDA PÁNSKÁ KOLEKCE ZAHRANIČNÍ TVORBA

Související články

Michael Kors přivezl do New Yorku vzpomínky na dobré časy módy v čele s modelkou Patti Hansen

Říká se, že módní trendy přicházejí a odcházejí, ale nikdy ne napořád. Značce Michael Kors se v letošní kolekci ready-to-wear podařilo probudit sedmdesátá léta.

Celý článek

Procházka v oblacích na přehlídce JW Anderson

Představivost a fantazie návrháři JW Andersonovi nechybí. Jeho modelky měly vypadat jako by chodily v oblacích.

Celý článek

Intimní zpověď v kolekci Simone Rocha

Dvojsmyslný dialog oděvů ve velmi ženské kolekci, kde sexualita a erotika bojují o svou pozornost v té nejelegantnější formě, je fenomenální kolekcí.

Celý článek

Co oblékly česko-slovenské krásky na ples sezóny?

6. ročník Česko – Slovenského plesu se konal v Obecním domě za účasti známých osobností. Hlavní ozdobou večera byly české a slovenské krásky. Jaké róby oblékly na tento vrchol plesové sezóny?

Celý článek

Nesourodá podzimní kolekce Victoria Beckham postrádala šmrnc

Módní přehlídky návrhářské špičky, jakou Victoria Beckham bezesporu je, jsou jedněmi z nejočekávanějších. Ne vždy si však odnesou patřičnou salvu. Podzimní kolekce 2019 nenadchne ani neurazí.

Celý článek

Rozkvetlé vinice a lesy na šatech Marchesa jsou fantastickým snem

Známá značka večerních šatů z New Yorku nezklamala. Kolekce se dá popsat jako nádherný výlet do říše fantazie italských zahrad, vinic a lesů. 

Celý článek

Nový koncept oblékání od Diane von Furstenberg

DVF přichází se staronovým způsobem, jak obohatit dámský šatník a usnadnit výběr oděvu při ranním spěchu. Po 45 letech také slaví narozeniny známé zavazovací šaty!

Celý článek

Ženský půvab v objemných kreacích od Marca Jacobse

Extrémní objem byl k vidění na ženských šatech a kabátech z rukou Marca Jacobse. Milovník alternativních ženských siluet úspěšně představil novodobou krásu.

Celý článek