dnes je 07.03.2021 a svátek má Tomáš

Boty jsou kombinací módy, průmyslového designu a sochařství, říká novodobá obuvnice Eva Klabalová

Přidat na Seznam.cz
Aktuálně uvedla vlastní značku obuvi a pořádá workshopy, na nichž účastníky učí obuv vyrábět. Eva Klabalová si s námi popovídala o tom, jak je proces výroby bot náročný, jaké jsou workshopy a jestli je novodobodu obuvnicí, nebo ne.

Začněme Vaším aktuálním programem. Pořádáte workshopy - je to Vaše hlavní náplň práce?

Workshopy mou hlavní náplní práce nejsou. Pracuji jako designer a product developer pro zahraniční firmy. Díky tomu jsem často na cestách. Mám za sebou práci například v Číně, Portugalsku, Itálii nebo také v USA. Momentálně mi můj veškerý volný čas bere práce na mé značce tenisek CAVE, vyráběných ve Zlíně. Jde o přehodnocení přístupu k designu, zpracování odpadu, udržitelnost a použití současného strojního vybavení bez výroby čehokoli nového. Během svých pracovních cest jsem se potkala se spoustou lidí, kteří se zajímají o boty, ale nemohou se kvůli své pracovní vytíženosti zúčastnit full-time studia designu obuvi, které je časově i finančně náročné. Já osobně ráda sdílím své znalosti a zkušenosti, a to mě vedlo k pořádání krátkodobých workshopů.

Jak náročné je takový workshop připravit a vést?

Začátky nebyly jednoduché. Výroba obuvi je časově i konstrukčně náročná, takže jsem před sebou měla nelehký úkol, jak postavit strukturu krátkého workshopu tak, aby bylo možné v tomto časovém úseku vyrobit plně nositelné a zároveň krásné boty dle návrhu studenta.

Vybrala jste si prostory nového centra SmetanaQ, jak se Vám tam líbí?

Prostory SmetanaQ jsou skvělé pro pořádání různých eventů. Velkou výhodou je, že díky ateliérům designer je zde možnost použití všech potřebných strojů.

Kdo se Vašich kurzů nejčastěji účastní? Může přijít obyčejný člověk bez návrhářské a výtvarnické průpravy?

Určitě. Naprostou většinu účastníků tvoří lidé, kteří nemají s botami žádné předchozí zkušenosti. Přivádí je jen láska k botám, touha si je ušít vlastníma rukama, nebo potřeba kreativní práce namísto jednotvárné práce v kanceláři. Někteří lidé mají za sebou vzdělání v oboru módy a chtějí své znalosti rozšířit i na boty. Je skvělé, že lidé, kteří můj workshop absolvovali, se vrací i na další, aby své znalosti ještě prohloubili. Mou nejstarší studentkou byla 62letá žena, která zatoužila po změně kariéry, a rozhodla se pro boty.

Věnujete se tvorbě obuvi. Jste tedy novodobá obuvnice?

Asi se to dá takhle říci... Já kombinuji design a staré technologie s technologiemi novými tak, aby byla výroba efektivnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí. V projektech pro firmy pracuji s 3D tiskem i automatizovanými roboty.

Co Vaše práce obnáší? Navrhovat a realizovat obuv musí být těžší než oblečení... Přeci jen, bota musí držet na noze, tričko teoreticky může být neforemné a zas tak se to dnes nepozná...

Ano. Pro mě jsou boty kombinací fashion, průmyslového designu a sochařství. Bota je objekt, který musí vypadat skvěle ze všech stran a zároveň musí být funkční. Konstrukce musí následovat tvar a funkčnost naší nohy. Na to musíme myslet už při první skyce. Když se nad tím zamyslíme, tak v minulosti byla ševcovina výsadou mužů, právě kvůli náročnosti této profese.

Na čem aktuálně pracujete a jaký nejbližší kurz pořádáte?

Právě mám za sebou dvoutýdenní workshop v izraelském Jerusalemě, kam se díky zájmu veřejnosti o mé workshopy vracím již pravidelně. Díky zájmu o veganské boty jsem zde již před čtyřmi lety pořádala workshop veganských sandálů, později bot typu Oxford. S jednou slečnou jsme třeba šily boty z korku, které byly úžasné. Za týden mě čeká workshop v italském Miláně, který je zaměřený na design pro automatizaci a tovární výrobu a je určen pro magisterské studenty. Poté workshop opět v Praze, jehož datum ještě není pevně naplánován. Dále pak workshop v Holandsku, který je plánován na leden či únor. Fotky z workshopů najdete na mých stránkách nebo Instagramu. Všechen další čas mi nyní zabírá značka CAVE, skrze kterou se snažím změnit vnímání lidí o výrobě obuvi a produktů vůbec. V současné době velké značky tlačí na to, aby každá nova kolekce byla úplně jiná než ta předchozí. Nové tvary podešví, nový design svršku boty. S tím přichází nutnost výroby nových forem či vysekávacích nožů. To stojí obrovské množství peněz a energii a tím přispívá ke znečištění naší planety. Je to ale opravdu nutné? Je to ale to, co zákazníci opravdu chtějí? Všude po světě máme mnoho plně vybavených továren s plnými archivy. Rozhodla jsme se tomuto vybavení dát nový život. Použít ho jiným, novým způsobem, aby výsledkem byl nový, současný produkt bez nutnosti “ výroby pro výrobu”. Výsledkem práce je kolekce bot, kde je každá bota barevným originálem a zákazník si je jistý, že je to jen on, který vlastní tuto barevnou variantu. Právě je čerstvě spuštěný web a eshop.

Foto: archiv Evy Klabalové

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ROZHOVOR OBUV BOTY A OBUV CAVE EVA KLABALOVÁ TENISKY ORIGINÁLNÍ MÓDA

Související články

Designérská kolekce značky H&M v podání Simone Rocha

Léta oblíbená a jedna z nejočekávanějších kolekcí roku. Designérská kolekce značky H&M letos vznikla ve spolupráci s irskou designérkou Simone Rocha.

Celý článek

VANS UVÁDÍ KAMPAŇ S NÁZVEM THESE PROJECTS ARE ADS FOR CREATIVITY, KTERÁ DÁVÁ PROSTOR VŠESTRANNÝM UMĚLKYNÍM ZHMOTNIT SVÉ KREATIVNÍ VIZE

Na oslavu Mezinárodního měsíce žen Vans umožnil ženám jako Rewina Beshue, Annabell Lee, Eloise Door, Lalese Stamps či Gaudmother vdechnout život svým kreativním představám.

Celý článek

Inspirace z New Yorku v podobě trendy obuvi na jaro/léto 2021 vás okouzlí

Značka Jenny Fairy se dostává na první místo v nabídce CCC. Nejnovější kolekce je souhrnem nejaktuálnějších trendů, bez kterých se letos neobejdete. Inspiraci čerpala v New Yorku - městě, které nikdy nespí a je Mekkou všech módních trendů.

Celý článek

To nejlepší z newyorského týdne módy: minimalismus i extravagance v podání světových značek

Newyorský týden módy je sice nějakou dobu za námi, ale i přesto není nikdy pozdě na to, ohlédnout se za těmi nejlepšími přehlídkami. Zaujal vás éterický Zimmermann nebo spíše minimalistický Jonathan Simkhai?

Celý článek

Pojďte si zasportovat i v této době, doporučují české krásky Nikol Švantnerová a Fabiana Bytyqi

Krásné ženy, vysportovaná těla a chuť posouvat se dál doplňuje kvalitní sportovní vybavení. Zeptali jsme se profesionální boxerky Fabiany Bytyqi a modelky Nikol Švantnerové, jak se udržují v kondici.

Celý článek

Boty roku 2021: Loafers. Kde najít ty pravé a jak je kombinovat? 

Jestli by vám letos neměl chybět jeden pár bot - jsou to jistě loafers. Loafers jsou totiž boty roku 2021. Kde najít ty pravé a jak je kombinovat? 

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek