dnes je 24.09.2020 a svátek má Jaromír

Britská královna Alžběta II. bojuje za módu bez zvířecí kožešiny

Přidat na Seznam.cz
Téma udržitelné módy dorazilo i do Buckinghamského paláce. Královna Alžběta II. se rozhodla zasadit o udržitelnou módu, konkrétně bojuje za konec zvířecím kožešinám. 

Konec róbám z leopardí kůže

Královská rodina je ve Velké Británii bezpochyby největším influencerem, a nevypadá to, že se to v nejbližší době změní. Oblíbenost královské rodiny a života okolo ní je neuvěřitelná. Svou moc a působení na veřejné mínění si jistě uvědomuje i sama hlava britské monarchie královna Alžběta II. Bylo tedy otázkou času, kdy se Alžběta II. začne angažovat v tématu udržitelné módy, které se stalo celosvětovým trendem. Královna totiž začala bojovat za omezení používání zvířecích kožešin v módě. A začala právě u sebe samotné. Je to svým způsobem paradox. Králové, královny a královské dvory jsou z historického hlediska považováni za největší zastánce používání zvířecích kožešin, vždyť i lov zvířat a zhotovování trofejí má ve Velké Británii velkou tradici. Zvířecí kožešina tehdy dokládala bohatství i majestát urozenosti. A královna Alžběta II. není výjimkou. V 50. letech jsme ji často vídali v pravé leopardí kůži a na začátku 21. století se na veřejnosti často objevovala v krásném bílém přehozu z norka. Proto byla také terčem kritiky ze strany aktivistických organizací za práva zvířat.

Skutečná kožešina bude nahrazena

To všechno se ale změnilo tento týden. Důvěrnice královny a její osobní návrhářka Angela Kelly o počinu královny napsala prohlášení pro britská média. Podle tohoto prohlášení bude královna nosit pouze nepravou kožešinu, a to především z důvodu její výhřevnosti a majestátného vzhledu. Některé modely z královnina šatníku, například kabát s kožešinou, který královna nosila během oficiální návštěvy Slovenska v roce 2008, budou obměněny za stejný model, ale s umělou kožešinou. Celý svůj šatník však královna měnit nebude, a tak ji budeme moci vidět v pravé kůži při některých oficiálních příležitostech a ceremoniích.

Ve Velké Británii se tak věci začínají pomalu, ale jistě hýbat. Zákaz kožešinových farem byl přijat před více než 20 lety, společnost se však o téma začala zajímat až později, kdy kožešinu ze své produkce vyřadily i nejpřednější módní domy jako Versace, Gucci či Prada. Počin královny Alžběty II. je dalším krokem k udržitelné módě, a i uvědomělé společnosti.

Insider; Pinterest; New York Times; Guardian

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KRÁLOVNA ALŽBĚTA II KRÁLOVSKÁ RODINA OCHRANA ZVÍŘAT PRÁVA ZVÍŘAT KRÁLOVSKÁ MÓDA KOŽEŠINA UMĚLÁ KOŽEŠINA

Související články

Čeští i slovenští designéři znovu šijí šaty na malé panenky v rámci charitativního projektu Helping Dolls

Charitativní projekt Pink Carpet: Helping Dolls přichází s pátým ročníkem. Na podzim se tak můžeme těšit na šaty českých i zahraničních návrhářů vyrobených na malé panenky.

Celý článek

Cardi B je tváří zimní kampaně Balenciaga

Minulý týden otřásla Twitterem úžasná novinka, kterou na svém účtu zveřejnila známá raperka Cardi B. Bude spolupracovat se značkou Balenciaga. A první grafické vlaštovky upozorňují, že se máme na co těšit.

Celý článek

Tour de France: Legenda o žlutém trikotu

I letošní ročník slavného cyklistického závodu Tour de France se pomalu chýlí ke konečné etapě, kdy závodníci projedou hlavním městem Francie - Paříží. Francouzské cyklistické žně nejsou pouze o sportu, ale také překvapivě o módě. Podívali jsme se proto na historii legendárních trikotů.

Celý článek

Značka Estée Lauder po obvinění z rasismu stahuje určité produkty z prodeje

Značka Estée Lauder stahuje z prodeje a znovu reviduje veškeré své produkty. Děje se tak v souvislosti s obviněním, že některé produkty jsou rasistické. Kritika míří především na zesvětlovací kosmetické produkty.

Celý článek

Zahradní architektka Dana Makrlíková: Zahradu zahradou dělá láska majitelů k ní

Začínala jako redaktorka a moderátorka zpráv na ČT1, na Nově i v hlavních zprávách TV Prima. I když již nemoderuje, dodnes pomáhá s pořadem Polopatě. To hlavní, co ji baví a živí, jsou však zahrady a jejich design. Jaké to je být zahradním architektem a co vše to obnáší?

Celý článek

Jděte k volbám! Vyzývají americké módní značky

Silná prohlášení provázejí americké volby od nepaměti. Polarizující se společností se však ke slovu dostávají i módní značky, designéři i retaileři. Mají totiž pro voliče jeden důležitý vzkaz: „Jděte volit!"

Celý článek

Kožedělník Jan Planička: Jakékoliv činnosti musíte věnovat deset tisíc hodin, abyste v ní byli skutečně dobří

Umíte si představit, že zabalíte práci v kanceláři a začnete se věnovat klasickému řemeslu? A co víc, že budete muset k práci používat vlastní ruce? Honza Planička do toho šel a nyní je z něj kožedělník se slibnou kariérou, prací, která ho baví a spokojenou duší.  

Celý článek

Brad Pitt v podzimní kampani značky Brioni jako neodolatelný elegán

V úterý byla představena nová kampaň značky Brioni, v jejíž popředí stojí herec a producent Brad Pitt. Lehké strniště, polodlouhé vlasy a svůdný pohled berou ženy po celém světě.

Celý článek