dnes je 26.01.2020 a svátek má Zora

Britská královna Alžběta II. bojuje za módu bez zvířecí kožešiny

Přidat na Seznam.cz
Téma udržitelné módy dorazilo i do Buckinghamského paláce. Královna Alžběta II. se rozhodla zasadit o udržitelnou módu, konkrétně bojuje za konec zvířecím kožešinám. 

Konec róbám z leopardí kůže

Královská rodina je ve Velké Británii bezpochyby největším influencerem, a nevypadá to, že se to v nejbližší době změní. Oblíbenost královské rodiny a života okolo ní je neuvěřitelná. Svou moc a působení na veřejné mínění si jistě uvědomuje i sama hlava britské monarchie královna Alžběta II. Bylo tedy otázkou času, kdy se Alžběta II. začne angažovat v tématu udržitelné módy, které se stalo celosvětovým trendem. Královna totiž začala bojovat za omezení používání zvířecích kožešin v módě. A začala právě u sebe samotné. Je to svým způsobem paradox. Králové, královny a královské dvory jsou z historického hlediska považováni za největší zastánce používání zvířecích kožešin, vždyť i lov zvířat a zhotovování trofejí má ve Velké Británii velkou tradici. Zvířecí kožešina tehdy dokládala bohatství i majestát urozenosti. A královna Alžběta II. není výjimkou. V 50. letech jsme ji často vídali v pravé leopardí kůži a na začátku 21. století se na veřejnosti často objevovala v krásném bílém přehozu z norka. Proto byla také terčem kritiky ze strany aktivistických organizací za práva zvířat.

Skutečná kožešina bude nahrazena

To všechno se ale změnilo tento týden. Důvěrnice královny a její osobní návrhářka Angela Kelly o počinu královny napsala prohlášení pro britská média. Podle tohoto prohlášení bude královna nosit pouze nepravou kožešinu, a to především z důvodu její výhřevnosti a majestátného vzhledu. Některé modely z královnina šatníku, například kabát s kožešinou, který královna nosila během oficiální návštěvy Slovenska v roce 2008, budou obměněny za stejný model, ale s umělou kožešinou. Celý svůj šatník však královna měnit nebude, a tak ji budeme moci vidět v pravé kůži při některých oficiálních příležitostech a ceremoniích.

Ve Velké Británii se tak věci začínají pomalu, ale jistě hýbat. Zákaz kožešinových farem byl přijat před více než 20 lety, společnost se však o téma začala zajímat až později, kdy kožešinu ze své produkce vyřadily i nejpřednější módní domy jako Versace, Gucci či Prada. Počin královny Alžběty II. je dalším krokem k udržitelné módě, a i uvědomělé společnosti.

Insider; Pinterest; New York Times; Guardian

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KRÁLOVNA ALŽBĚTA II KRÁLOVSKÁ RODINA OCHRANA ZVÍŘAT PRÁVA ZVÍŘAT KRÁLOVSKÁ MÓDA KOŽEŠINA UMĚLÁ KOŽEŠINA

Související články

DRAG Queens: Módní ikony a inspirace

Víte, co vše se může skrývat pod zkratkou DRAG (dressed as a girl - oblečená jako dívka)? Dobám, kdy jsme si mysleli, že jsou to ty uřvané paní z karaoke a říkali jsme jim transky, odzvonilo. Pojďte s námi na exkurzi do světa plného zábavy a neskutečných módních kreací!

 

Celý článek

Alžběta Mátyásová: Osobní stylista je opravdu pro každého

Její práci by jí mohl závidět leckdo. Stará se o to, abychom se my ostatní cítili dobře, abychom se dobře oblékali a abychom oboje mohli sladit v praktické i pohodlné řešení.

Celý článek

Sophia Amoruso: Kariéra připomínající jízdu na horské dráze

Dnes společně nahlédneme do života ženy, která si prošla typickým americkým snem. Sophia díky své kreativitě a úsilí vybudovala módní impérium. Ale co se stalo pak?

Celý článek

Jak ovlivní módní průmysl odchod Meghan a Harryho z královské rodiny?

Touha žít vlastní život a věnovat se projektům, které je naplňují, je obrovská. Jaký dopad bude mít pro módní průmysl případný odchod Prince Harryho a jeho ženy Meghan Markle z královské rodiny?

Celý článek

Československá návrhářka Jitka Klett odstartovala rok 2020 v Karibiku

O Jitce Klett je známé, že ráda cestuje a hledá inspiraci v zahraniční. A také, jak lépe si osladit začátek nového roku než dovolenou na jednom z Karibských ostrovů.

Celý článek

Nejhezčí beauty looky ze Zlatých glóbů

Nový rok, nová sezóna a první hollywoodská událost - to jsou Zlaté glóby. Každoroční přehlídka okouzlujících dam. A že jich bylo! My se tentokrát zaměřili na ty nejhvězdnější beauty looky.

Celý článek

Pět nejlépe placených žen Instagramu v roce 2019

Nový seznam odhaluje pět nejlépe placených instagramových influencerek roku 2019. Sociální měna dostává v tomto pojetí nový význam.

Celý článek

Hvězdný styl Victoria Beckham od 90. let až po současnost

Tehdejší popová zpěvačka, dnešní uznávaná módní návrhářka, Victoria Beckham ušla opravdu dlouhou cestu. Podívejte se společně s námi na rekapitulaci jejího osobního stylu za posledních více než dvacet let.

Celý článek