dnes je 20.08.2019 a svátek má Bernard

Brno otevře první Re-shop v Česku

Přidat na Seznam.cz
Brno má velký náskok před ostatními českými městy v recyklaci odpadu. Dva projekty, Re-use a Retro-use, již nějakou chvíli fungují a myšlenkový maraton, tzv. hackathon, dal příležitost vzniku prvního Re-shopu. Neočekávejte žádný obyčejný blešák, ale místo plné kreativity a obchod s poklady.

V ulici Orlí v centru Brna najdete informační středisko Retro-Use. Jedná se o zatím bohužel ojedinělý projekt, který spolufinancuje Úřad práce přispěním na mzdy několika handicapovaným zaměstnancům. V Brně naleznete šest Re-use pointů v rámci ekodvorů, kam můžete odkládat věci, které nevyužijete. Dnes se můžete zbavit nejenom oblečení, které už celkem obvykle bývá veřejností věnováno buď na charitativní účely nebo do second handů, ale v Re-use se odkládají hlavně domácí potřeby nebo jiné předměty. Čím méně odpadu budeme vytvářet, tím déle budeme moct žít na naší planetě. Z prodeje předmětů, které se v Brně nasbírají, jsou financovány výsadby květin v ulicích Brna.

První náměstek primátorky uspořádal hackathon zaměřený na zlepšení odpadového hospodářství města Brna a účastníci představili celkem 43 návrhů, z nichž nejvíce uspěl právě projekt Re-shop. Navazuje na již rozeběhnuté Re-use pointy, ale zároveň jde ještě dál. Re-shop by měl fungovat jako jedno velké obchodní centrum, ve kterém najdeme i opravnu věcí nebo kavárnu, budou s v něm pořádat workshopy, osvětové kampaně nebo aktivity pro celou rodinu.

Konečná fáze projektu by měla vypadat jako větší eko/envi centrum, kde bude galerie-kavárna, sloužící k přednáškám, relaxaci nebo workshopům, mohou se zde pořádat krátkodobé akce (např. Charitativní bazárek) a součástí by byla i knihovna s inspirací včetně prototypů a mapou s vyznačenými “ekomísty” v Brně. Dále coworkingové centrum: sdílené dílny a kanceláře k pronájmu. V obchodní části bude prostor rozdělen tematicky (zajímavé budou ukázkové pokoje ve stylu IKEA), najdeme zde i dílny (tedy místo pro náročnější předělávky, úpravy a opravy), možný bude pronájem ateliérů s využíváním recyklovaného materiálu a nezbytností jsou skladové prostory pro uskladnění materiálu k dalšímu využití (např. výtvarný materiál pro školy / školky a nábytek z vyřazených provozů).

Marie Kudlíková, která je jednou z hlavních hlav projektu Re-shop, dodává: „Nechali jsme se inspirovat i zahraničními projekty. Rakouský projekt Tandler (ve Vídni) je dotovaný z velké části městem, my bychom se přikláněli k verzi švédského modelu, který se jmenuje Retuna, kdy jsou některé prostory pronajímány soukromníkům, kteří už zpracovávají použitý materiál nebo jej umí opravit. Prostor by tak mohl patřit dílničkám pro úpravu oděvů/obuvi, cyklověcí, opravu spotřebičů, pro květinářství nebo jiný druh dekorativních výrobků - tedy soukromníkům, které bychom motivovali zvýhodněným nájmem a materiálem zdarma, což by přineslo pro tento projekt určitou ekonomickou návratnost, ušetřily by se starosti a náklady na zaměstnance a společně by nám pomáhali dotvářet prostor eko/envi centra.“

„Projekt Retuny jsem sledovala už od jeho vzniku. Miluju blešáky, nerada plýtvám, sama si předělávám kde co... zkrátka si potřebuju věci osahat a nacítit jejich příběh. Brno je úžasné město s potenciálem, ale stále jsou projekty dost roztříštěné a chybělo mi místo, které by jednotlivé aktivity zastřešovalo a zároveň bylo takovou Alenčinou Říší divů - inspirovalo by k jiným pohledům na věci a vytvořilo kladnější vztah k věcem z druhé ruky," uzavírá myšlenku Marie Kudlíková

 

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE ZE SPOLEČENOSTI BRNO RETRO-USE RE-USE RE-SHOP SECOND HAND

Související články

Trendy decor bytu aneb Co právě frčí?

Zařizujete si právě nový byt nebo aspoň jeho nový vzhled? Chcete se ve svém bytě cítit nejen příjemně a útulně, ale i inspirativně? Rady a nápady jak na to, najdete u nás v článku...

Celý článek

Back to school: Vše, co by vám na začátku školního roku nemělo chybět

A že toho je, co je potřeba na přelomu srpna a září pořídit. V tomto článku vynecháme oblečení, ale zaměříme se na ty nejlepší batohy, školní potřeby a další nezbytnosti do vaší lavice.

Celý článek

I v koupelně se můžete cítit královsky! Zaměřte se na výběr správných doplňků a máte vyhráno

Luxusní design a důraz na kvalitu a původ materiálů můžete vnímat i ve své koupelně. Jedinečné textury, velkolepost, ale také ohleduplnost vůči planetě jsou základními stavebními kameny společnosti Gessi.

 

Celý článek

Máme pro vás novinku: Videa

Nové reportáže, rozhovory s lidmi z módního oboru, vlogy ze zákulisí Fashion weeků i pozvánky na různé akce jsou jen špetkou z toho, co vám naše nová video rubrika společně s Agi Archer přinese…

Celý článek

Drew Barrymore představila svou vlastní kolekci nábytku a designu pro děti

Drew Barrymore, americká hvězda a ikona, nám přináší svou novou kolekci, kterou vytvořila nejen pro své děti. Najdeme v ní cenově dostupný nábytek do dětských pokojů, doplňky, pestrobarevné obrázky nebo polštářky a také spoustu nápadů, jak vyzdobit útočiště malých dobrodruhů.

Celý článek

ROZHOVOR S TANEČNICÍ MARTINOU MARKOVOU

Každý den na svém instagramu motivuje tisíce žen. Krásná Martina Marková (27), známá také z taneční soutěže Stardance, si vyhradila čas na zodpovězení pár otázek na španělské pláži, kde tráví svou dovolenou. 

Celý článek
Psí trendy

Socializace psů je důležitá, říká majitelka Psího ráje

Jsme národem pejskařů. Za své chlupaté čtyřnohé kamarády jsme ochotni utratit tisíce. Za co nejvíce utrácíme a jaké jsou trendy ze světa psů? Na to vám odpoví majitelka Psího ráje Tereza Švecová.

Celý článek

Jaké nové módní knihy byste si neměli nechat ujít?

Módní knihy jsou skvělou inspirací. Pokud se i vy chcete něco nového dozvědět, ale zároveň se podívat na spoustu zajímavých fotografií, určitě investujte do některé z těchto knižních novinek. Zaručeně vás nadchnou tak, jako nás.

Celý článek