dnes je 07.12.2019 a svátek má Benjamín/Ambrož

Brno otevře první Re-shop v Česku

Přidat na Seznam.cz
Brno má velký náskok před ostatními českými městy v recyklaci odpadu. Dva projekty, Re-use a Retro-use, již nějakou chvíli fungují a myšlenkový maraton, tzv. hackathon, dal příležitost vzniku prvního Re-shopu. Neočekávejte žádný obyčejný blešák, ale místo plné kreativity a obchod s poklady.

V ulici Orlí v centru Brna najdete informační středisko Retro-Use. Jedná se o zatím bohužel ojedinělý projekt, který spolufinancuje Úřad práce přispěním na mzdy několika handicapovaným zaměstnancům. V Brně naleznete šest Re-use pointů v rámci ekodvorů, kam můžete odkládat věci, které nevyužijete. Dnes se můžete zbavit nejenom oblečení, které už celkem obvykle bývá veřejností věnováno buď na charitativní účely nebo do second handů, ale v Re-use se odkládají hlavně domácí potřeby nebo jiné předměty. Čím méně odpadu budeme vytvářet, tím déle budeme moct žít na naší planetě. Z prodeje předmětů, které se v Brně nasbírají, jsou financovány výsadby květin v ulicích Brna.

První náměstek primátorky uspořádal hackathon zaměřený na zlepšení odpadového hospodářství města Brna a účastníci představili celkem 43 návrhů, z nichž nejvíce uspěl právě projekt Re-shop. Navazuje na již rozeběhnuté Re-use pointy, ale zároveň jde ještě dál. Re-shop by měl fungovat jako jedno velké obchodní centrum, ve kterém najdeme i opravnu věcí nebo kavárnu, budou s v něm pořádat workshopy, osvětové kampaně nebo aktivity pro celou rodinu.

Konečná fáze projektu by měla vypadat jako větší eko/envi centrum, kde bude galerie-kavárna, sloužící k přednáškám, relaxaci nebo workshopům, mohou se zde pořádat krátkodobé akce (např. Charitativní bazárek) a součástí by byla i knihovna s inspirací včetně prototypů a mapou s vyznačenými “ekomísty” v Brně. Dále coworkingové centrum: sdílené dílny a kanceláře k pronájmu. V obchodní části bude prostor rozdělen tematicky (zajímavé budou ukázkové pokoje ve stylu IKEA), najdeme zde i dílny (tedy místo pro náročnější předělávky, úpravy a opravy), možný bude pronájem ateliérů s využíváním recyklovaného materiálu a nezbytností jsou skladové prostory pro uskladnění materiálu k dalšímu využití (např. výtvarný materiál pro školy / školky a nábytek z vyřazených provozů).

Marie Kudlíková, která je jednou z hlavních hlav projektu Re-shop, dodává: „Nechali jsme se inspirovat i zahraničními projekty. Rakouský projekt Tandler (ve Vídni) je dotovaný z velké části městem, my bychom se přikláněli k verzi švédského modelu, který se jmenuje Retuna, kdy jsou některé prostory pronajímány soukromníkům, kteří už zpracovávají použitý materiál nebo jej umí opravit. Prostor by tak mohl patřit dílničkám pro úpravu oděvů/obuvi, cyklověcí, opravu spotřebičů, pro květinářství nebo jiný druh dekorativních výrobků - tedy soukromníkům, které bychom motivovali zvýhodněným nájmem a materiálem zdarma, což by přineslo pro tento projekt určitou ekonomickou návratnost, ušetřily by se starosti a náklady na zaměstnance a společně by nám pomáhali dotvářet prostor eko/envi centra.“

„Projekt Retuny jsem sledovala už od jeho vzniku. Miluju blešáky, nerada plýtvám, sama si předělávám kde co... zkrátka si potřebuju věci osahat a nacítit jejich příběh. Brno je úžasné město s potenciálem, ale stále jsou projekty dost roztříštěné a chybělo mi místo, které by jednotlivé aktivity zastřešovalo a zároveň bylo takovou Alenčinou Říší divů - inspirovalo by k jiným pohledům na věci a vytvořilo kladnější vztah k věcem z druhé ruky," uzavírá myšlenku Marie Kudlíková

 

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE ZE SPOLEČENOSTI BRNO RETRO-USE RE-USE RE-SHOP SECOND HAND

Související články

Čočky jsou out, noste brýle jako stylový doplněk

Dříve byly brýle brány jako nehezká nutnost, dnes jsou spíše krásným doplňkem. Ženám zvýrazní oči, orámují obličej a člověk hned vypadá mnohdy chytřejší. I v zimě můžete nosit brýle, jak sluneční, tak klasické.

Celý článek

Pozvánka na vánoční trhy a rozsvícení stromečku

Snad v každém městě a městečku se v adventním čase na náměstí ozdobí krásný strom. V těch větších městech bývá jeho rozsvícení událostí, na které se schází obyvatelé a návštěvníci, vypijí spolu svařené víno a započne tak trhová sezóna.

Celý článek

Hygge aneb šťastný způsob života

Je velmi těžké vysvětlit tento pojem jednou větou a Dánové by to nejspíše svedli lépe. Jde především o umění žít šťastným životem, vytvářet si příjemné prostředí, uklidnit svou duši a užít si šálek kávy.

Celý článek

Designerské sponky do vlasů jsou největším must-have doplňkem sezony

Sponky do vlasů nejsou ničím novým. Oblíbený trend devadesátých let se v minulých sezonách vrátil a jeho obliba stále trvá. Nyní se vyplatí zainvestovat do dražších designerských kousků. 

Celý článek

Co je to minimalismus a jak funguje v praxi

Minimalismus je hodně omílané téma, ale přesto jej někdo ještě nezná. Ukážeme vám kouzlo minimalismu, uvedeme zajímavé příklady a možná se vám život v minimalistickém měřítku zalíbí.

Celý článek

Cítím se dobře, když jsem dobře oblečená

Jak dalece má oblékání vliv na naše sebevědomí? Platí to, že čím lépe jsem oblečená, tím lépe se cítím? Jak dosáhnout spokojeného outfitu, abyste se opravdu cítila díky oděvu lépe?

Celý článek

Camden Town, londýnská oblast plná umění, módy a inspirace

Místo v londýnském městském obvodu známé pro své originální trhy, výborná jídla a talentované umělce. Chcete vidět Londýn z jiného úhlu pohledu? Pak nesmíte vynechat tuto kouzelnou prohlídku.

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek