dnes je 30.11.2021 a svátek má Ondřej

Být žena je má výhoda, říká Karolína Topolová, generální ředitelka Aures Holdings zastřešující značky AAA Auto i Mototechna

Přidat na Seznam.cz
Karolína Topolová je první ženou, která stanula ve vedení velké automotive společnosti. Jaká je její módní slabost? Chtějí Češi u aut spíše praktičknost nebo design? A s jakými předsudky se jako žena musela potýkat? 

Foto: se souhlasem Aures Holdings

Karolína Topolová je první ženou, která stanula ve vedení velké automotive společnosti. Generální ředitelkou Aures Holdings je již devátým rokem. Tato skupina zastřešuje největšího středoevropského prodejce ojetých aut AAA Auto či značku Mototechna. V roce 2021 se umístila v žebříčku Nejvlivnějších žen magazínu Forbes.

Žena v manažerské pozici a automobilový business. Jak těžké pro Vás byly začátky?

Začátky opravdu nebyly jednoduché. Ne všichni muži mě brali jako partnera a musela jsem jim složitěji dokazovat, že jsem člověk na správném místě. Myslím, že se mi to podařilo rychle překonat a často bylo naopak mojí výhodou, že jsem právě žena. Nejdůležitější bylo, že mě práce neskutečně bavila a baví vlastně do teď.

Setkala jste se někdy se stereotypy v tomto směru?

Když jsem nastoupila do AAA AUTO, nepracovalo tu příliš žen. Nicméně tehdejší majitel Anthony James Denny rozdíly mezi pohlavími nedělal. Přistupoval ke každému stejně a chtěl ode všech i stejně kvalitní výsledky. Ne všichni kolegové to tak měli a předsudky vůči ženám v manažerských pozicích se jich držely déle. Chvilku to trvalo, ale i oni dokázali uznat práci druhých.

Foto: se souhlasem Aures Holdings

Lze efektivně vyvážit pracovní a rodinný život, když jste v pozici CEO holdingu?

Jde to, ale musím přiznat, že to ze začátku nebylo vůbec tak jednoduché, jak jsem si naplánovala. Měla jsem již dlouho před porodem připravený plán, jak to vše bude probíhat, přesto mě zaskočilo, jak náročné to bylo. Postupně jsem ale našla cestu, jak vyvážit čas strávený s rodinou a čas věnovaný práci. Bez podpory manžela a našich maminek by to ale bylo daleko složitější.

Jaký je Váš recept na úspěch? Dokážete si vůbec aktivně odpočinout? A při jaké činnosti?

Pokud chcete být úspěšní, musíte věnovat velkou část svého života práci. Z počátku mé kariéry jsem trávila prací v podstatě veškerý svůj čas. Mojí výhodou bylo, že práce byla vždy i mým koníčkem, a vůbec mi nevadilo pracovat i o víkendech nebo po večerech. I v tomto období jsem si dokázala najít čas na přátele nebo sport. Vždy mě bavil třeba nohejbal nebo snowboarding. V poslední době trávím svůj volný čas hlavně s rodinou, ale společně podnikáme výlety a jsme celkem dost aktivní. Nejsem typ člověka, který dokáže celý den proležet, ale dobrou knížku, třeba severskou detektivku si čas od času ráda přečtu.

Foto: se souhlasem Aures Holding

Jaký je Váš názor na módu? Máte například oblíbenou značku či návrháře?

Jako většina žen mám módu ráda, ale nemám vysloveně jednoho oblíbeného návrháře nebo značku. Je ale pravda, že nakupovat chodím v zásadě jen do jednoho obchodního centra, ale do vícera obchodů. Největší mojí módní slabostí jsou hodinky, kterých mám již větší sbírku.

Když už jsme u značek, můžete našim čtenářům prozradit Vaše oblíbené auto?

Mojí oblíbenou značkou je Mercedes Benz, konkrétně model GLS, který je pro cestování s rodinou dostatečně prostorný a pohodlný.

Foto: se souhlasem Aures Holdings

Co je pro Vás osobně u auta nejdůležitější? Jedná se spíše o styl, funkčnost nebo design?

Pro mě jsou důležité spíše praktické věci. Mám ráda prostorné vyšší vozy, ve kterých se cítím bezpečně.

Jaká auta preferují Češi? Liší se v něčem naše nároky od zbytku světa?

Češi stále milují hlavně Škodovky. Kupuje je u nás až třetina zákazníků. Specifikum bych viděla v tom, že jsme poměrně dost praktičtí a nejde nám jen o vzhled vozu. Častěji zvažujeme naše reálné potřeby, tedy jak velký prostor potřebujeme, kolik míst k sezení, vyšší komfortní prvky výbavy apod. Pro Čechy je důležitá také bezpečnost.

Foto: se souhlasem Aures Holdings

Jak jste se vypořádali s pandemií? Změnil se například způsob prodeje? Museli jste propouštět?

Příchod pandemie nás zaskočil jako všechny podnikatele. Díky tomu, že jsme již testovali on-line prodej, byli jsme schopni začít prodávat touto formou ze dne na den. To byla naše výhoda oproti konkurenci. Přesto jsme v první vlně museli přistoupit i ke snížení nákladů, což se dotklo i zaměstnanců. Zákazníci se ale v průběhu lockdownů naštěstí poměrně rychle naučili kupovat vozy on-line a my jsme tak naše ztráty relativně rychle narovnali a mohli nabrat zaměstnance zpět.

Jak se Váš holding a zvláště pak síť AAA Auto připravuje na éru elektromobility? Jaký je Váš názor na tento trend?

Elektromobilita je z mého pohledu stále ještě přeceňovanou záležitostí. Dokud se nebudou elektromobily vyrábět za dostupnější ceny, baterie nebudou mít vyšší životnost, nebude existovat širší síť dobíjecích stanic a vozy nenajedou minimálně 500 km na jedno nabití, nebudou mít lidé k jejich nákupu dostatečnou motivaci. Je potřeba si také uvědomit, že jsou pryč časy levné elektřiny, takže pomalu padá i argument o levném provozu elektroaut. Větší potenciál vidím spíše v hybridech, o které je také každoročně vyšší zájem.

Foto: se svolením Aures Holdings

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI NEJVLIVNĚJŠÍ ŽENY INSPIRATIVNÍ ROZHOVORY ROZHOVOR

Související články

Díky celoživotnímu soužití se psy jsem měla šanci pochopit zodpovědnost vůči zvířeti, říká úspěšná herečka a zpěvačka Hanka Holišová

Zpěvačka a herečka Hana Holišová zažívá velmi úspěšné roky, nejenom na divadelní scéně, ale i v televizi. Nedávno se také objevila ve dvou projektech, které nadchnou všechny pejskaře.

Celý článek

Jsem žena, jsem kněžka

V Centru současného umění DOX se uskutečnila výstava  uměleckých velkoformátových fotografií Jsem žena, jsem kněžka z charitativně-edukativního cyklu historičky Lilie Khousnoutdinové, partnerky Karla Janečka. Akce spojená s dražbou uměleckých fotografií pomohla navíc získat přes 155 tisíc Kč ve prospěch tří neziskových organizací.

Celý článek

Jeden mladík si od nás objednává LED kolečka, která si upevňuje na paddleboard a dělá zážitkové večerní plavby po Vltavě, říká podnikatelka s dětskými světly Petra Žbánková

Světýlka pro děti přišla jako nápad z nebes, kterého se Petra Žbánková na mateřské chytila. Začít podnikat nebylo snadné. Dnes díky tomu ale dělá radost spoustě dětem i jejich rodičům s netoxickými lampičkami a světýlky.

Celý článek

Známé osobnosti tváří tvář vlkům. Dojemný projekt každoročně podporují známé české i slovenské osobnosti

Zastat se psů, ve kterých dřímá část vlka, se stává tradicí. Již počtvrté se několik známých osobností rozhodlo podpořit projekt, který pomáhá československým vlčákům. Dojemný projekt společně s krásným národním plemenem vás chytí za srdce.

Celý článek

Chtěla jsem se stát šéfredaktorkou ELLE, přiznává generální ředitelka SAP ČR Hana Součková

Hana Součková je generální ředitelkou české obchodní divize SAP.  Kromě vášně k businessu sdílí i smysl pro módu. Jak sladit business s mateřstvím? A kde vznikla její láska k módě? Dozvíte se v článku.

Celý článek

Výstava Dechem fotografa Martina Stranky vám vezme dech

Nechte se okouzlit originálními fotografiemi talentovaného fotografa, kterými dobyl svět a nyní je můžete obdivovat do konce listopadu v Galerii Mánes.

Celý článek

Apartmán Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě si nyní můžete pronajmout za 23 dolarů na noc

První díly ikonického seriálu Sex ve městě byly k vidění před 23 lety. Nyní si můžete na noc pronajmout byt Carrie Bradshaw za symbolickou cenu 23 dolarů na noc.

Celý článek

Je důležité si v těžkých časech udělat život sladší, proto cukrařina žije dál, říká Martina Březinová

Zmrzlinářka Martina Březinová dala letos pomyslnou korunu českému zmrzlinářství, zabodovala totiž na nejprestižnější soutěži zmrzlin světového formátu.

Celý článek