dnes je 23.01.2022 a svátek má Zdeněk

Červený kotlík proslavila například Phoebe ze seriálu Přátelé. Letos je tomu 130 let, co pomáhá potřebným

Přidat na Seznam.cz
Armáda spásy tak jako každý rok bude i letos pořádat celosvětově známou kotlíkovou sbírku, která pomáhá potřebným. Typický červený kotlík byl proslaven nejednou známou celebritou jako například Mr. Beanem či Phoebe z oblíbeného seriálu Přátelé.

foto: se svolením Armády spásy

V letošním roce bude probíhat sbírka tradičně na mnoha místech po celé České republice, kde najdete „zvoníky“ Armád Spásy přímo na ulicích. Velkou novinkou pro tento rok je i založení online veřejné sbírky prostřednictvím portálu darujme.cz, kde se ke sbírce mohou dárci přidat pohodlně odkudkoliv.

Lidé budou moci vhozením libovolného příspěvku do kotlíku podpořit misijní práci s dětmi a mládeží, rodinami, seniory a osamělými lidmi. Výtěžek sbírky bude letos využit například na nákup didaktických her pro trénink paměti seniorů, knih pro čtenářské kroužky, obnovení vybavení hudebních kroužků pro děti a mládež či zajištění pomoci potřebným. 

foto: se svolením Armády spásy

Veřejnost bude moci přispět na dobrou věc v Praze u stanice metra Můstek, a to každý prosincový pátek od 12 do 16 hodin a sobotu od 10 do 15 hodin. V Brně budou zvoníci od 1. do 22. prosince na ulici Česká, v Havířově bude kotlíková sbírka probíhat v obchodním domě Globus 3., 4., 17., 18., 21. a 23. prosince. V Globusu budou zvoníci i v Karlových Varech, a to 20. – 22. prosince. V Krnově a Opavě může veřejnost přispět v rámci vánočních trhů, v Přerově bude pro letošní rok kotlík umístěn na náměstí T. G. Masaryka ve dnech 3. a 4. 12., 10. a 11. 12 a 17. a 18. 12., v Šumperku bude vánoční kotlík na křižovatce ulic Hlavní třída a Gen. Svobody 22. a 23. 12 a v Kopřivnici bude umístěna sbírka před komunitní centrum na ulici Francouzská 1181, a to po celou dobu adventu.

„Myšlenka vánoční kotlíkové sbírky Armády spásy se zrodila v roce 1891 v San Franciscu, kde ji vymyslel důstojník Armády spásy. Viděl, že nejchudší lidé ve městě potřebují pomoc a trpí hladem. Chtěl jim na Vánoce zajistit dobré jídlo, ale potřeboval získat peníze, a tak postavil polní kotlík jako symbol jídla pro chudé, aby veřejnost mohla přispět tím, že do něj vhodí svůj příspěvek. Ony první Vánoce dostalo dobré vánoční jídlo 1000 nejchudších lidí ve městě,“ říká Pplk. Frank Gjeruldsen, národní velitel Armády spásy a doplňuje: „Tato myšlenka se šířila dál a přenesla se i do dalších zemí a brzy se vánoční sbírka Armády spásy rozšířila po celém světě. Nyní, přesně o 130 let později, je vánoční kotlíková sbírka Armády Spásy po celém světě symbolem naděje a péče o osoby v nouzi.“

foto: se svolením Armády spásy

A Armáda spásy v České republice v tomto duchu stále pokračuje a pomáhá potřebným.

„Známý slogan Armády spásy „Srdce Bohu, ruce lidem“ výborně vystihuje naši podstatu. Jsme tu pro ty, kteří potřebují pomoc. Ale bez podpory veřejnosti to nedokážeme. Zakladatel Armáda spásy William Booth vystoupil v Carnegie Hall, kde hovořil o práci Armády spásy a vyzýval veřejnost k podpoře. Řekl: „Měřítko, v jakém se budou moci naše záměry uskutečnit, záleží na veřejné podpoře. Proto věříme, že i v letošním roce se najde mnoho příznivců a podporovatelů. Tímto bychom chtěli poděkovat všem za jejich dary,“ říká Por. František Pekárek, národní ředitel sborové práce Armády spásy.

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KOTLÍKOVÁ SBÍRKA ARMÁDA SPÁSY DOBROČINNOST

Související články

NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT ZÍSKALA ITALSKÉ OCENĚNÍ PREMIO EUROPEO ST. OSCAR DELLA MODA 2021

I když si na ocenění museli všichni nominovaní kvůli pandemii chvíli počkat, výsledek rozhodně stál za to. Florencie nedávno ožila při slavnostní příležitosti oficiálního ceremoniálu, kde byla oceněna i návrhářka Jitka Klett.

Celý článek

Iniciativou k odpovědnosti: kauza nucených prací Ujgurů v čínských továrnách volá po udržitelnosti a odpovědnosti módního průmyslu

Světem módy hýbe kauza nucených prací v čínských továrnách v provincii Sin-ťiang. Tato oblast je známá produkcí bavlny a tyto továrny byly donedávna významnými dodavateli předních módních značek.

Celý článek

Luxusní auta Rolls Royce návrháře Karla Lagerfelda byla prodána za téměř 30 milionů korun, k mání bylo i oblečení a portréty

Zatímco se většina světa připravuje na Vánoce a příchod nového roku, módní svět žije největším prodejem osobního majetku velikána světového návrhářství Karla Lagerfelda. A my víme co, kde a za kolik!

Celý článek

Miss Lucie Šlégrová doslova září

Miss Lucie Šlégrová doslova září. A má své důvody. Se svým mužem Jiřím Šlégrem užívají předvánoční dny v novém domě, který stihli za tři čtvrtě roku z hrubé stavby předělat v zařízený domov.

Celý článek

Návrat do práce po mateřské je těžký, stát v tomto selhal, říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová

Eva Zamrazilová je předsedkyní Národní rozpočtové rady. Mimo to je však také schopnou manažerkou, milující matkou, módní fanynkou i celoživotním konzervativcem. Rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka vám přinášíme zde.

Celý článek

Mezinárodní hvězdy na Fashion Awards 2021 i porota a soutěžící na Superstar zazářili v nové exkluzivní kolekci H&M Circular Design Story!

Už tento týden jste mohli vidět některé kousky z nové exkluzivní kolekce Circular Design Story, kterou značka H&M uvede příští týden 9. prosince.

Celý článek

Díky celoživotnímu soužití se psy jsem měla šanci pochopit zodpovědnost vůči zvířeti, říká úspěšná herečka a zpěvačka Hanka Holišová

Zpěvačka a herečka Hana Holišová zažívá velmi úspěšné roky, nejenom na divadelní scéně, ale i v televizi. Nedávno se také objevila ve dvou projektech, které nadchnou všechny pejskaře.

Celý článek

Jsem žena, jsem kněžka

V Centru současného umění DOX se uskutečnila výstava  uměleckých velkoformátových fotografií Jsem žena, jsem kněžka z charitativně-edukativního cyklu historičky Lilie Khousnoutdinové, partnerky Karla Janečka. Akce spojená s dražbou uměleckých fotografií pomohla navíc získat přes 155 tisíc Kč ve prospěch tří neziskových organizací.

Celý článek