dnes je 19.09.2021 a svátek má Zita

Česká olympijská kolekce budí rozpaky široké veřejnosti

Přidat na Seznam.cz
Nová česká olympijská kolekce je unikátní tradičním modrotiskem i prvky tradičních českých a moravských krojů. Po zveřejnění kolekce však veřejnost ovládly smíšené pocity. Proto jsme se zeptali na názor právě vás.

Zdroj:se svolením  OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA

Autorkou kolekce na Letní olympijské hry v Tokiu je oděvní designérka a ilustrátorka Zuzana Osako. Ta usilovala především o propojení českého lidového oděvu s moderními střihy. I to je součást japonské módní kultury, ve které se návrhářka pohybuje. Český kroj pro slavnostní zahájení olympijských her je částečně vytvořen tradiční technikou modrotisku, má spojující prvek v barvách české trikolory a dva praktické doplňky v podobě vějíře a tašky.

Zdroj: se svolením OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA

Modrotisk je totiž tradiční technikou právě v Japonsku. Použitým materiálem je jemná bavlna - podle vyjádření sportovců je oblečení maximálně příjemné. Největší změnou oproti ostatním kolekcím je především to, že kolekce není příliš sportovní - kroje jsou sice tradiční, ale ne jako úbor pro Olympijské hry.

Zdroj:se svolením  OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA

Olympijská kolekce je způsob, jak zaujmout hned na začátku Olympijských her. Do poslední chvíle bylo zveřejnění české olympijské kolekce velké tajemství. Jeho odhalení se ale spíše než s nadšením setkalo se smíšenými pocity. Konečně národ se rozdělil na dvě poloviny - někdo oslavuje kolekci jako návrat k tradicím, někdo se jí naopak pro její venkovský vzhled vysmívá. A tak jsme i my vyrazili do ulic, abychom se vás zeptali na váš názor. 

"Osobně kolekci považuji za velmi povedenou. Je důkazem, že naši módní návrháři patří mezi světovou špičku. Naše kolekce je originální, vkusná, pohledná, příjemná, a to říkám ačkoli jsem ji na sobě neměl, je to můj osobní názor. Ale myslím si, že i ti sportovci, kteří ji budou na sobě mít nejen během zahajovacího ceremoniálu, se v ní budou cítit dobře. Když si vzpomenu na minulost našich sportovních kolekcí, tak například v roce 2012 v Londýně byla kolekce také skvělá, vzpomeňme si například na gumáky, které ohromily celý sportovní svět. Pokud bych byl já sám tedy sportovcem, který by měl tu čest závodit na olympijských hrách, tak bych si ji na sebe mile rád oblékl," říká sportovní redaktor  z Olomoucka Petr Komárek.

"Upřímně, kdybych měl v tomto oblečení nastoupit přede všemi jako sportovec, který se kvalifikoval na Olympiádu, tak bych raději odstoupil," pousmívá se nad kolekcí Radek Dvořák z Bystročic.

"V otázce názoru na naši letošní olympijskou kolekci mám vcelku smíšené pocity. Líbí se mi nápad, jak propojit českou a japonskou kulturu pomocí oděvu, idea je to stoprocentně geniální. Nicméně, přestože se považuji za vlastence, celkový dojem z této kolekce ala české kroje se mi na pohled nelíbí. Barvy jsou super, ale motivy a střihy vůbec nelahodí mému oku," míní studentka Patricie Roušová z Brna.

"Nová kolekce českého olympijského týmu se mi moc líbí. Je tradiční, až bych řekl vesnická. Myslím, že bude skvěle reprezentovat naše kulturní bohatství, která je v zemi vycházejícího slunce zatím neznámá," říká živnostník David Vančík z Prostějova.

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI OLYMPIJSKÁ KOLEKCE OLYMPIJSKÉ HRY SPORTOVCI ZUZANA OSAKO

Související články

Původně režisérka, nyní malířka. Veronika Mikalová svými obrazy inspiruje stovky tisíc lidí po celém světě

Když si umělkyně a youtuberka Veronika Mikalová přivydělávala při studiu jako modelka na kresbě aktu, nikdy by ji nenapadlo, že jednou bude sama inspirovat stovky tisíc lidí po celém světě svými malbami a tutoriály na youtube. 

Celý článek

Módní bonbónky z Met Gala 2021

Letošní svátek milovníků vysoké módy Met Gala je již za námi, a nezbývá než si vychutnat módní bonbónky. A že jich bylo! Hvězdy světového formátu ukázaly svůj smysl pro módu i extravaganci.

Celý článek

Ve světě e-commerce jsou džíny a tričko až na výjimky ok, říká generální ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková

Přinášíme vám rozhovor s další nejvlivnější ženou Česka. Tentokrát je jí Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz. Zeptali jsme se jí na módu, konkurenci i poslání budoucím generacím.

Celý článek

Německé módní značky, které možná ještě neznáte

Německo - rodná země jednoho z nejúžasnějších návrhářů naší historie Karla Lagerfelda, domovská země značky Hugo Boss a kolébka Adidas či Puma. Znáte ale i další skvosty německého návrhářství? 

Celý článek

IKEA se chystá na trh s ohromující kolekcí ve spolupráci se Zandrou Rhodes

IKEA v září představí unikátní kolekci KARISMATISK. Podílela se na ní i návrhářka Zandra Rhodes, která spolupracovala například s Freddiem Mercury nebo princeznou Dianou. Zrůžoví i známá IKEA taška.

Celý článek

Iva Kubelková uváděla módní přehlídku v rámci filmového festivalu v Karlových Varech

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu. Červený koberec se prohýbá pod českými i zahraničními známými osobnostmi a kromě filmů jsou součástí i módní přehlídky.

Celý článek

Herečka Markéta Stehlíková změnila image. Za kolekcí účesů nestojí nikdo jiný než její dvorní kadeřník Honza Kořínek

Pro změnu účesu a celkové image měla herečka hned několik důvodů. Nezapomíná však na svoje povinnosti zejména v rámci role v seriálu Ulice.

Celý článek

Osobnosti na letošní filmový festival v Karlových Varech oblékají mimo jiné čeští návrháři. Jaké šaty oblékly Hana Vágnerová, Ewa Farná, Martha Issová a další celebrity?

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je v plném proudu. Střídá se na něm nespočet krásných rób, českých i zahraničních osobností a s nimi i díla mnoha návrhářů.

Celý článek