dnes je 27.05.2022 a svátek má Valdemar

Česko si zamilovalo tepláky od holek z advokacie, seznamte se se značkou Jamie Collection!

Přidat na Seznam.cz
Jana Potůčková a Michala Smelíková spolu pracují v advokátní kanceláři a jsou zvyklé na vysoké nasazení. Během loňského lockdownu najednou zjistily, že mají trochu více volného času, a tak nelenily a založily vlastní značku volnočasového oblečení Jamie Collection.

Zdroj: se svolením Jamie Collection

Vybírání látek, barev, tvorba střihů a celá kreativní produkce se pro ně stala příjemným únikem z konzervativního prostředí právní kanceláře. Dlouho slýchaly od svých kamarádek, že nemohou sehnat kvalitní tepláky, kterým se po prvním praní nevytahají kolena, a že vůbec na českém trhu chybí ucelená hezká koncepce volnočasové módy. Jana a Míša se rozhodly, že budou šít pouze v Čechách u českých švadlenek, tak aby podpořily náš pracovní trh a vybírat látky, co něco vydrží, jako bio bavlnu, bambusovou viskózu nebo bavlnu s elastanem. Hotové produkty pak samy testují, proto aby se za ně mohly zaručit. Když Jana zkoušela odolnost prvních tepláků, dělala v nich několik dní po sobě série dřepů. A testování přežila jak kolena tepláků, tak Jana. Značka Jamie Collection má za sebou rok a půl existence, přičemž se postupně rozrostla o pánskou řadu a v rámci podzimní kolekce nově nabízí i kousky pro formálnější příležitosti jako pouzdrové a košilové šaty nebo kalhotovou sukni.

Seznámily jste se v advokátní kanceláři nebo jste se znaly už předtím? Co vás spojuje?

Ano, seznámily jsme se v kanceláři a jako kolegyně jsme si hned od začátku padly do noty. Tvoříme dobrý tým. Jedna druhou skvěle doplňujeme, a ještě se u toho dobře bavíme. Obě nás spojuje především velké pracovní nasazení až workoholismus, smysl pro pořádek, organizační schopnosti, ale také smysl pro humor a pohled na svět. Umíme jedna druhou nakopnout a zároveň vycítit, kdy potřebujeme pauzu.


Zdroj: se svolením Jamie Collection

Jak se vám daří tvořit značku společně? Máte rozdělené úlohy nebo se obě zapojujete do všech činností?

Jak kdy. Co se týče praktických věcí, tak si většinou jednou týdně sedneme, řekneme si, co je potřeba zařídit a udělat a nějak si to rozdělíme. Obě víme o všem, takže jedna druhou lehce zastoupíme. Na tvorbě samotné kolekce se vždycky domlouváme a děláme ji společně. Každá si řekne, co by se jí líbilo a pak se rozhodneme, co zařadíme do novinek. Naštěstí máme stejný vkus, takže co se líbí jedné, tak se většinou líbí i té druhé. Snažíme se rozšiřovat stávající kolekci tak, aby se nám novinky hodily zároveň i ke starším kouskům. 

V současné době je velmi složité podnikat. Ovlivňuje současná covidová situace nějak vaši tvorbu? Je problém sehnat materiály a zajistit švadlenky?

Ano, situace tento rok není jednoduchá a myslíme, že nás ještě čeká těžké období. Je pravda, že dostupnost látek, galanterie, ale i obalových materiálů a jejich ceny se skokově mění. Co jeden měsíc v pohodě seženete, druhý měsíc není a zároveň ani nákupní zvyklosti zákazníků nejsou úplně standardní. Je potřeba plánovat mnohem víc dopředu. Ale věříme, že se zase všechno vrátí do starých kolejí.  

Vytvořit střih je pro mě něco naprosto nepředstavitelného. Tuším za tím spoustu měření, přeměřování, zkoušení, šítí a párání. Můžete popsat, jak vzniká nová kolekce? Jak probíhá proces tvorby střihu a kolik času si taková příprava vezme?

Tvorba kolekce zabere vždy poměrně dost času. Není to jednoduché skloubit ještě s dalšími pracovními povinnostmi. Proto také máme v každé kolekci pouze pár nových kousků. Zaměřujeme se na udržitelnou módu, takže se snažíme, aby se vše dobře kombinovalo, a to napříč jednotlivými kolekcemi. Spolupracujeme s týmem skvělých lidí. Zaměstnáváme několik švadlenek, studentek a v týmu se neobejdeme také bez technoložky střihu. Naši představu a základní náčrt nejprve prodiskutujeme s technoložkou, která naši představu přenese do střihu, pak teprve ušijeme vzorky. Ty se někdy i několikrát předělávají, aby byla finální podoba podle našich představ. Pak ještě nějakou dobu věci testujeme, abychom si byly jisté, že je daný kousek opravdu pohodlný, má správnou délku a podobně. Teprve pak se pouštíme do finální výroby. Není to pro nás jednoduché, protože ani jedna nemáme vzdělání v oboru. Na druhou stranu, když člověk něco chce a dá tomu dostatek času, snahy a práce, tak to jde. Každou kolekcí se učíme.


Zdroj: se svolením Jamie Collection

 

Jaké máte koníčky? Respektive, máte na nějaké při vašem pracovním nasazení čas? Vím, že Míša je zároveň maminkou čtyř dětí, což je samo o sobě "fulltimové" nasazení.

Máme štěstí, že se nám daří propojovat, to co nás baví s pracovním i rodinným životem. Naše práce je zároveň naším největším koníčkem. Práce na naší značce Jamie Collection nás obě naplňuje, je pro nás relaxem a únikem od každodenní rutiny. Je pravda, že jinak samy na sebe, moc času nemáme.

Máte za sebou vaši první módní přehlídku, která se konala v září v rámci Píseckého víkendu módy a designu. Byla pro vás veřejná prezentace přínosem? A jak náročné je něco takového připravit?

To byla výzva, která se neodmítá. Vzhledem k tomu, že máme rády vše perfektně připravené a dotažené, tak jsme si na sebe přes prázdniny trochu naložily. Nicméně akce se nesmírně vydařila. Přišla se na nás podívat spousta lidí, dostaly jsme krásné recenze a lidem se naše tvorba moc líbila. Pro nás to byla úplná euforie štěstí. Potvrzení, že má naše práce smysl a děláme ji dobře..


Zdroj: se svolením Jamie Collection

Focení vaší poslední kolekce se ujala přední módní fotografka Laura Kovanská. Laura má za sebou například i spolupráci s italským magazínem Vogue a je bezesporu nesmírně talentovaná. Vzniklé fotografie jsou ale hodně odlišné od vaší dosavadní tvorby. Co vás vedlo k tomuto pojetí?

Chtěly jsme ukázat Jamie zase trochu jinak. V nové kolekci jsme navíc představily i pouzdrové šaty, kalhotovou sukni nebo košilové šaty, které již nejsou jen volnočasovou módou, ale se správným stylingem si naše zákaznice vytvoří outfit vhodný třeba na romantickou večeři. K tomu se hodilo i tak trochu jiné focení. 


Zdroj: se svolením Jamie Collection

Oblékáte již dámy i pány. Plánujete do budoucna rozšířit nabídku i o dětskou kolekci? Míša by pro ni mohla dodat modely z řad vlastní rodiny.

No, to nevím, moje děti jsou ve věku, kdy se moc s maminkou spojovat nechtějí. Ale na druhou stranu pro ně ráda tvořím a baví mě, když naše oblečení nosí. Zatím se však soustředíme pouze na dámy a pány a máme pro tyto segmenty ještě hodně nápadů. Takže vyloženě dětskou kolekci zatím neplánujeme. Na přání ale ušijeme cokoliv z naší kolekce i ve zmenšenině. 

Jaké máte se značkou Jamie Collection cíle? Přejete si věnovat se jí jednou naplno?

Naším cílem je především tvorba pohodlného a udržitelného oblečení z kvalitních materiálů. Máme mnoho nápadů, které chceme zahrnout do kolekcí Jamie. Od rozšiřování naší klasické nabídky, po tvorbu spodního prádla nebo bytových doplňků. Líbí se nám i myšlenka propojení se studenty oděvních škol, kteří si sami netroufnou vstoupit do oděvního businessu. Uvidíme, jak nám to vše půjde. Nicméně věříme, že se jednou dostaneme do fáze, kdy se náš největší koníček stane naším fulltime zaměstnáním. 

Nezadržitelně se blíží vánoční svátky. Jak je budete trávit? A co byste popřáli k Vánocům zákaznicím a zákazníkům Jamie Collection?

Obě budeme se svými rodinami, přes vánoční svátky si dáváme pauzu a užíváme si rodinnou pohodu. Těšíme se na procházky, pohádky, relax a nicnedělání. Našim zákazníkům, ale i všem ostatním, z celého srdce přejeme především pevné zdraví a aby mohli trávit svátky se svou rodinou. Do nového roku pak věříme v lepší časy a přejeme všem mnoho radosti, lásky a úspěchu.

 

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA JAMIE COLLECTION UDRŽITELNOST TEPLÁKY ROZHOVOR

Související články

Proč dívce nabídnout menstruační kalhotky?

Připravovat děti na rychle se měnící svět kolem nás je stále náročnější. Rodiče dívek mají úkol navíc – s první menstruací jim nabídnout hygienické pomůcky.

Celý článek

Nákupní tipy: Oversize letní šaty značky Jamie Collection jako must have letošního léta

Novinkou v nabídce letních modelů české značky Jamie Collection jsou šaty na špagetová ramínka ve dvou délkách, ke kotníkům a ke kolenům. Jejich oversize pojetí sluší doslova všem typům postav a všem věkovým kategoriím.

Celý článek

Tenisová kolekce Michael Kors x Ellesse nemá chybu

Tentokrát se módní velikán rozhodl spojit se sportovní značkou a vytvořit kolekci plnou aktivního oblečení, doplňků, plavek a dalšího. Mrkněte, jak to vypadá, když se spojí vintage a sport.

Celý článek

Černé legíny nejen do posilovny

Černé legíny jsou již delší dobu módním světem vyzdvihovány. Pokud jde o jejich nošení, jako součást skutečného outfitu (ne, nemluvíme zde o cvičení jógy), buď je milujete, nebo ne. 

Celý článek

Monique Lhuillier povýšila svatební šaty na nadpozemské

Svatební kolekce inspirovaná romantickou Sicílií je plná objemu, textury i barevných detailů. Užijte si La Dolce Vita, neboli sladký život společně s pohledem na tyto krásné svatební kousky.

Celý článek

PUMA x Winnie Harlow: nová kolekce plavek a spodního prádla

Puma v nové kolekci plavek a spodního prádla Radiate Boldness společně s Winnie Harlow oslavuje sebevědomí

 

Celý článek

Jak na správný capsule wardrobe

Už jste někdy zaslechli pojem Capsule wardrobe, neboli minimalistický šatník, ale moc nevíte co si pod tím představit? Nevadí! V našem článku se na tuto módní filozofii podíváme zblízka. Navíc vám poradíme, jak si vybudovat svůj osobní minimalistický šatník a co by vám v něm rozhodně nemělo chybět. Tak jdeme rovnou na to.

Celý článek

Louis Vuitton přivolává jaro prostřednictvím energické městské kolekce

Kolekce Spring in the City je prosycená energií kalifornského jara. Přináší dokonalé sezónní modely, které se hodí do města i na výlet na pobřeží. 

Celý článek