dnes je 02.12.2022 a svátek má Blanka

Český zlatník Michal Kadaník dokáže svými šperky ohromit nemalé publikum

Přidat na Seznam.cz
Michal Kadaník je český zlatník, který se od svých 16 let věnuje výrobě šperků. Za své působení získal několik designových ocenění a vyrobil přes 300 prstýnků, které změnily život více než 200 párům.

foto se svolením Michal Kadaník

Ke šperkům měl vztah již od školních let. Dokonce tehdy vyráběl maličkosti, které mu pomáhaly udělat dojem na dívky v jeho okolí. Nyní je z něj profík s velkým P a šperky tvoří větší část jeho života. Seznamte se s Michalem Kadaníkem.

Lásku ke šperkům jste objevil poměrně brzy. Kdy přišel první impuls vyrábět potažmo i studovat obor zlatník?

No, ze začátku jsem k tomu přistupoval způsobem pokus-omyl. Byla to zábava, ale po čase jsem si uvědomil, že mi to usnadní spoustu práce a nebudu objevovat již objevené. Že se naučím ověřené techniky, které jsem časem ´´zabalil´´ do neotřelého designu.

foto: se svolením Michal Kadaník

Fungovalo balení holek na osobní šperk?

No, ono to takto sofistikované nebylo. Bavilo mě si hrát s materiálem, a tak jsem různě vyráběl prsteny a ozdoby do vlasů a když bylo potřeba zamachrovat, tak jsem tahal trumfy z rukávu.

Jak těžké je vystudovat tento obor? Co nejtěžšího jste během studia musel zvládnout?

Já ho studoval jako rekvalifikaci již po střední průmyslovce, takže jsem vlastně jen doplňoval specializace a praxe. Teda v zásadě pohoda... Vlastně jsem tam moc nechodil.

foto: se svolením Michal Kadaník

Jste ženatý, vyráběl jste své ženě zásnubní a pro Vás oba i snubní prsteny?

Ano jsem. Mezi zlatníky panuje pověra, že si zásnubní prsten nesmí vyrábět sami, přináší to smůlu. Takže jsem poprosil kolegu, to jsem ještě pracoval ve firme Primossa. Ale design jsem samozřejmě vymyslel sám. No a snubní prsteny jsem nadesignoval a nechal vytisknout na 3D tiskárně.

Kdo je zejména Vaším zákazníkem?

Mám celkem široký záběr tvorby, takže těch skupin je víc. Máme tu zásnubní prsteny, takže muži, co chtějí žádat o ruku a shání něco neotřelého. Snubáky pro páry co nechtějí obyčejné kroužky. Šperk z lásky, a to jsou ti ostatní… Dámy, které si chtějí udělat radost. Pozorní manželé, kteří rádi rozmazluji své ženy nebo také rodiny se šperky k jubileu. No a v brzké době doplním web o extravagantní -umělecké šperky pro nejnáročnější nositele.

foto: se svolením Michal Kadaník

S jakými materiály se Vám pracuje nejlépe?

No, kvalita si žádá kvalitu, takže nejde jen o materiál, kameny a vybavení, ale i o spolupracovníky a firmy jejichž služby využívám.

Jak dlouho trvá výroba jednoho unikátního prstenu?

Nemám to nějak změřené, souběžně pracuji na několika zakázkách zároveň. Ale může to být i měsíc. A co se týká již zmiňovaného uměleckého projektu, tak na tom dělám již několik let.

Nejsou to však jenom prsteny, které vyrábíte… Co u Vás ještě najdeme?

Je to v zásadě kompletní nabídka, na co si vzpomenete. Ale má to svá specifika, která si klienti v zásadě sami vyžádali. A to, aby bylo vše pěkně sladěné. Od zásnubního prstenu přes snubáky po náušnice atd. 

foto: se svolením Michal Kadaník

Pokud k Vám přijdu s nejasnou představou, že chci pro své blízké něco naprosto jedinečného, pomůžete mi mou myšlenku zhmotnit?

Většinou potřebuji nějaké mantinely. Čím konkrétnější zadání tím lépe. Mám již celkem široké portfolio. Takže většinou vycházím z nějakého konkrétního designu. Tím myslím kolekci Molekula, Tron a nebo třeba Cocoon.

Co nejvíc „crazy“ jste kdy vyrobil?

Nejvíc úletové věci jsem dělal v úplných začátcích. Od pistolky na semínka ve formě prstenu, přes prsten boxer, náušnice z ptačích pařátků odlitých do stříbra. Přiznám se, že mi to docela chybí a chystám comeback. 

foto: se svolením Michal Kadaník

foto: se svolením Michal Kadaník

foto: se svolením Michal Kadaník

Přidat na Seznam.cz
DOPLŇKY ŠPERKY MICHAL KADANÍK ČESKÝ ZLATNÍK ČESKÝ NÁVRHÁŘ PRSTENY SNUBNÍ PRSTEN ZÁSNUBNÍ PRSTEN NÁUŠNICE

Související články

Návrhář Jan Černý představuje svoji desátou kolekci pod názvem „A boy who plays with fire“

Nejnovější ready-to-wear show představená v pražské Staroměstské tržnici ukazuje Janovu vizi menswearu a unisexwearu na rok 2023. Oslavuje deset sezón, v průběhu kterých návrhář představuje svoji tvorbu pravidelně veřejnosti.

Celý článek

Pandora uvádí novou limitovanou edici přívěsků na podporu organizace UNICEF

Nový visací přívěsek z limitované edice ve tvaru květiny, na které je vyrytý text „learn, grow, love“, byl navržen tak, aby připomínal, že i v tom nejméně očekávaném prostředí mohou vyrůst krásné, silné květiny.

Celý článek
Vánoční kolekce Swarovski

VSTUPTE SE SWAROVSKI DO SVĚTA VÁNOČNÍCH ZÁZRAKŮ

Letos na Vánoce Swarovski otevírá dveře do světa zázraků s představuje novou kolekci plnou jedinečných dárků a dokonalých svátečních doplňků, které okouzlí, inspirují a podněcují nové tradice. 

Celý článek

Nemáte rádi překvapení? Pošlete Ježíškovi nápovědu a najděte pod stromečkem to, co si skutečně přejete

Vánoce klepou na dveře! Vybíráte dárky pro své blízké nebo jste dostali za úkol vybrat třpytivou pozornost pro vás samotné? Poradíme vám, po čem sáhnout. Právě šperky jsou nesmrtelnými dárky, kterými potěšíte malé slečny i ženy.

Celý článek
Bulgari Vánoce

OSLAVTE LETOŠNÍ VÁNOCE S LUXUSNÍMI ŠPERKY BULGARI

Letos na Vánoce představuje klenotnický dům Bulgari kampaň I Believe in Wonder, která nás nabádá, abychom uvěřili na zázraky. Otevřete své srdce i mysl zázrakům a užijte si svátky v novém světle.

Celý článek

Vánoční kampaň Tiffany & Co. x Andy Warhol oslavuje minulost i přítomnost zároveň

Populární značka šperků vypustila do světa svou novou vánoční kampaň pro rok 2022, do které obsadila modelku Hailey Bieber. Tiffany & Co. se vrací do minulosti a zároveň oslavuje přítomnost.

Celý článek

Podzimní styling nejen do kanceláře

Dlouhé korporátní chodby by rozhodně mohly být dobrým pomyslným molem, co myslíte? Tak proč si to jen představovat. Rozzařte s pomocí aktuálních trendů právě tu vaši kancelář a vneste mezi své kolegy trochu svěžího podzimního vánku.

Celý článek

Beyoncé oslnila zlatem a diamanty. Večírkem na speciální pozvánky uzavřela pařížský týden módy

Na konci pařížského týdne módy oslnila Beyoncé zlatem a diamanty od Tiffany & Co. v celkové hodnotě přes 5 milionů korun. Oblékla si k tomu šaty Saint Lauren a pozvala na svůj další večírek jen nejvybranější společnost.

Celý článek