dnes je 09.04.2020 a svátek má Dušan

Christian Dior – módní guru 50. let

Přidat na Seznam.cz
Christian Dior odstranil rovná ramena a zdůraznil štíhlý pas

New Look byla ve znamení módní linie X a vytvářela iluzi přesýpacích hodin. Po této senzaci, nadýchané nádheře s nylonovou spodničkou, ženy dychtivě sáhly. S radostí se zahalovaly do několika desítek metrů látek a opět si začaly stahovat pas korzetem jako na přelomu století. O rok později založil Christian Dior kosmetickou továrnu, která další rok přišla na trh s parfémy Miss Dior a Diorissimo. V době, kdy začal „hospodářský zázrak“ a objevila se i střední společenská vrstva, která kopírovala v oblékání styl bohatých, se Diorovo jméno se stalo symbolem přepychu a elegance.

K tomu mu pomohly tři důležití pomocníci: obchodní domy, umělá vlákna a nový trend zvaný konfekce. Žena žijící společenským životem se denně několikrát převlékala. Poválečná doba nasadila hektické tempo i v proměnách módních siluet, a právě Dior jich během jedenácti let představil dvaadvacet. Linie, ať úzké či bohatě vykládané, měly jedno společné, délku sukně obvykle končící pod koleny.

V roce 1949 vybudoval firmu se svým jménem, která v tom samém roce připravila první módní přehlídku v Hamburgu. Diorovo jméno se stalo symbolem přepychu a elegance. Začal hospodářský zázrak. Objevila se i střední společenská vrstva, která kopírovala v oblékání styl bohatých. 

V roce 1951 přinesl Dior novou princesovou linii s podélnými švy bez přestřižení pasu. V tom samém roce Dior nabídl ženám linii H, vypadala přesně jako písmeno, které označuje rovný „pytel“ s přirozenými rameny, který byl ve výši boků přepásán volným páskem. V roce 1951 přinesl Dior novou princesovou linii s podélnými švy bez přestřižení pasu. V roce 1955 Dior uvedl siluetu s úzkými rameny a rozšířeným rovným okrajem a nazval ji linie A. Ta na dlouhou dobu inspirovala konfekční výrobu šatů a širokých plášťů, které se během let několikrát vrátily.

Paříž se díky Diorovi stala velmi rychle hlavním městem módy a on absolutním „diktátorem“ módního stylu. Veřejnost i odborný tisk daly Diorovi image umělce a získal si i nesmírné mezinárodní renomé. V roce 1949 vyhlásil Gallupův institut Christiana Diora za jednu z pěti nejznámějších světových osobností.

Curricullum vitae
Christian Dior Christian Dior se narodil v roce 1905 na francouzském pobřeží v malém městě Grenville. V pěti letech se s rodinou odstěhoval do Paříže. Po předčasné smrti své matky a bratra odjel do Sovětského svazu. Finančně se mu nedařilo a tak mu jeho starý přítel pomohl v kariéře, tak začal Christian Dior navrhovat své první šaty a klobouky a stával se miláčkem hereček, které si zamilovaly jeho modely. V roce 1941 se Dior vrátil do Paříže a až do roku 1946 navrhoval spolu s dalším designérem Lucienem Lelongem. V roce 1946 odstartoval svoji samostatnou kariéru. Založil si vlastní salon a hned na jeho první módní přehlídce předvedlo šest modelek 90 modelů. Christian Dior zemřel na náhlý infarkt během své vrcholné slávy 24. října roku 1957.

Co přinesl módě Christian Dior ?
Obrovskou rozmanitost módních linií a tedy módu pro různé typy postav žen, až 22 linií. Vytvořil linie, které zvýrazňují krásu ženského těla. Nejznámější linie - princézovou, X linii, A linii, H linii. Zrušil módu „širokých ramen“. Zavedl oblíbenou délku sukní a šatů pod kolena a do půlky lýtek. Prosadil pompézní styl nařasených spodniček a útlého pasu (opět se začaly používat korzety). Umožnil luxusní styl oblékání i pro střední třídu. Začal používat umělá vlákna.

Přidat na Seznam.cz
CHRISTIAN DIOR ŠATY ŽENA ŽENY TREND STYL MÓDNÍ GURU MODNI STYL OBLÉKÁNÍ MODY

Související články

Reebok a Victoria Beckham již potřetí

Rok se s rokem sešel a my vám opět oznamujeme, že vznikla další, již třetí kolekce sportovní značky Reebok ve spolupráci s Victorií Beckham. A opět je z čeho vybírat.

Celý článek

JARNÍ KOLEKCE H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE

Poetická krása a cirkulární inovace. Heslo jarní kolekce H&M Conscious Exclusive. Využití udržitelných procesů a inovativní výroby zabalených do nádherných materiálů a ženských střihů.

Celý článek

Coffee styl oblékání

Jestli netušíte, oč se jedná, tak jde o velmi jednoduchou věc. A to obléci se do bílých, hnědých a černých barev, tedy barev kávy. Kdo by kávu nemiloval? Obklopte se jí i ve svém šatníku.

Celý článek

Jaro volá po šatech! Pojďte se inspirovat!

Také už se nemůžete dočkat až oprášíte jarní šatník? Jsme na tom podobně, proto jsme pro vás připravili jarní inspiraci v podobě šatů, které by vám v šatníku neměly chybět. Nebo alespoň jedny z nich.

Celý článek

SEDMDESÁTÁ LÉTA V PODÁNÍ CELINE

Hedi Slimane, kreativní ředitel módního domu Celine, představil v pátek večer na pařížském týdnu módy novou kolekci na sezonu podzim–zima 2020/2021.

Celý článek
Christian Dior Fall 2020

Christian Dior na pařížském týdnu módy: 70. léta a důsledky rovnoprávnosti žen

Historicky první žena, která vede francouzský dům Christian Dior, dosáhla zadostiučinění práv žen v nové kolekci Fall 2020 Ready-to-Wear. Nechyběla uvolněnost divokých 70. let.

Celý článek

4 úžasné módní knihy, které musíte mít

Zajímáte se o módu a chcete vědět více? Díky těmto úžasným knihám načerpáte nové informace a řádnou dávku inspirace. Nabízíme vám neotřelé knihy, které opravdu stojí za to.

Celý článek

Víte, co je monochromatický styl v módě?

Pravděpodobně každý z nás byl minimálně jednou v životě průkopníkem monochromatického stylu v módě. Tento trend totiž již delší dobu přetváří šatníky mnohých z nás. Co vlastně monochromatický styl znamená a jak si podle něj upravit outfity, se dozvíte v článku.

Celý článek