dnes je 23.10.2020 a svátek má Teodor

Christian Dior – módní guru 50. let

Přidat na Seznam.cz
Christian Dior odstranil rovná ramena a zdůraznil štíhlý pas

New Look byla ve znamení módní linie X a vytvářela iluzi přesýpacích hodin. Po této senzaci, nadýchané nádheře s nylonovou spodničkou, ženy dychtivě sáhly. S radostí se zahalovaly do několika desítek metrů látek a opět si začaly stahovat pas korzetem jako na přelomu století. O rok později založil Christian Dior kosmetickou továrnu, která další rok přišla na trh s parfémy Miss Dior a Diorissimo. V době, kdy začal „hospodářský zázrak“ a objevila se i střední společenská vrstva, která kopírovala v oblékání styl bohatých, se Diorovo jméno se stalo symbolem přepychu a elegance.

K tomu mu pomohly tři důležití pomocníci: obchodní domy, umělá vlákna a nový trend zvaný konfekce. Žena žijící společenským životem se denně několikrát převlékala. Poválečná doba nasadila hektické tempo i v proměnách módních siluet, a právě Dior jich během jedenácti let představil dvaadvacet. Linie, ať úzké či bohatě vykládané, měly jedno společné, délku sukně obvykle končící pod koleny.

V roce 1949 vybudoval firmu se svým jménem, která v tom samém roce připravila první módní přehlídku v Hamburgu. Diorovo jméno se stalo symbolem přepychu a elegance. Začal hospodářský zázrak. Objevila se i střední společenská vrstva, která kopírovala v oblékání styl bohatých. 

V roce 1951 přinesl Dior novou princesovou linii s podélnými švy bez přestřižení pasu. V tom samém roce Dior nabídl ženám linii H, vypadala přesně jako písmeno, které označuje rovný „pytel“ s přirozenými rameny, který byl ve výši boků přepásán volným páskem. V roce 1951 přinesl Dior novou princesovou linii s podélnými švy bez přestřižení pasu. V roce 1955 Dior uvedl siluetu s úzkými rameny a rozšířeným rovným okrajem a nazval ji linie A. Ta na dlouhou dobu inspirovala konfekční výrobu šatů a širokých plášťů, které se během let několikrát vrátily.

Paříž se díky Diorovi stala velmi rychle hlavním městem módy a on absolutním „diktátorem“ módního stylu. Veřejnost i odborný tisk daly Diorovi image umělce a získal si i nesmírné mezinárodní renomé. V roce 1949 vyhlásil Gallupův institut Christiana Diora za jednu z pěti nejznámějších světových osobností.

Curricullum vitae
Christian Dior Christian Dior se narodil v roce 1905 na francouzském pobřeží v malém městě Grenville. V pěti letech se s rodinou odstěhoval do Paříže. Po předčasné smrti své matky a bratra odjel do Sovětského svazu. Finančně se mu nedařilo a tak mu jeho starý přítel pomohl v kariéře, tak začal Christian Dior navrhovat své první šaty a klobouky a stával se miláčkem hereček, které si zamilovaly jeho modely. V roce 1941 se Dior vrátil do Paříže a až do roku 1946 navrhoval spolu s dalším designérem Lucienem Lelongem. V roce 1946 odstartoval svoji samostatnou kariéru. Založil si vlastní salon a hned na jeho první módní přehlídce předvedlo šest modelek 90 modelů. Christian Dior zemřel na náhlý infarkt během své vrcholné slávy 24. října roku 1957.

Co přinesl módě Christian Dior ?
Obrovskou rozmanitost módních linií a tedy módu pro různé typy postav žen, až 22 linií. Vytvořil linie, které zvýrazňují krásu ženského těla. Nejznámější linie - princézovou, X linii, A linii, H linii. Zrušil módu „širokých ramen“. Zavedl oblíbenou délku sukní a šatů pod kolena a do půlky lýtek. Prosadil pompézní styl nařasených spodniček a útlého pasu (opět se začaly používat korzety). Umožnil luxusní styl oblékání i pro střední třídu. Začal používat umělá vlákna.

Přidat na Seznam.cz
CHRISTIAN DIOR ŠATY ŽENA ŽENY TREND STYL MÓDNÍ GURU MODNI STYL OBLÉKÁNÍ MODY

Související články

Nejnovější kolekce značky Dior odráží nový životní styl nakupujících

Maria Grazia Chiuri předvedla v rámci pařížského týdne módy kolekci domu Dior, která byla zaměřena na komfort a intimitu. Chiuri sbírkou zároveň oslavila kvalitní řemeslné zpracování.

Celý článek

Svetry, které budete chtít nosit pořád

S letními kousky se pomalu ale jistě loučíme. Tedy některé nám poslouží i během podzimních měsíců, třeba právě v kombinaci se svetrem. A že není svetr jako svetr, se můžete přesvědčit v dnešním článku. Vybrali jsme totiž pro vás několik z nich, které budou letošní zimu hrát prim.

Celý článek

Jak nosit letní kousky na podzim

Podzim o sobě už pomalu začíná dávat vědět a vy se musíte připravit na chladnější počasí. Nechcete schovávat letní šatník? Ani nemusíte, některé kousky skvěle poslouží i na podzim. Více se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Módní dům Dior se nechává vézt láskou

Luxusní francouzský módní dům zveřejnil svou novou kolekci hned po odprezentování kolekce Cruise 2021. Kolekce DIORAMOUR přináší nové zpracování klasických módních kousků, zejména doplňků zahalených láskou.

Celý článek

Šárka Strnadová a její nová kolekce: BABY OR LADY

Česká designérka Šárka Strnadová nyní přichází se svou kolekcí BABY OR LADY. Je nabitá tradicí a ženskou silou bez rozdílu věku nebo tělesných proporcí. Za nás se jedná o symbol tohoto léta.

Celý článek

Haute couture kolekce módního domu Dior byla zasazena do pohádkového světa

Kreativní ředitelka Maria Grazia Chiuri představila novou couture kolekci domu Dior prostřednictvím krátkého filmu s názvem Mýtus o Diorovi. Chiuri novou podzimní a zimní sbírkou originálně vzdala hold vysokému krejčovství. 

Celý článek

Šaty a léto: nejlepší kombinace. Jaké barvy letos vybrat?

Trendy letošního léta jsou plné zářivých barev. Kdy jindy je také ten pravý čas na to, se trochu odvázat a popustit pomyslnou uzdu všem barvám. Nechte se inspirovat outfity, které jsme pro vás vybrali.

Celý článek

Úhel pohledu ženy a muže na vztah

Rozdíly mezi mužem a ženou jsou hlavní témata ve všech milostných knihách nebo příbězích. To, že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše je známo a odlišností je bez pochyb hodně.

Celý článek