dnes je 01.03.2021 a svátek má Bedřich

Christian Dior – módní guru 50. let

Přidat na Seznam.cz
Christian Dior odstranil rovná ramena a zdůraznil štíhlý pas

New Look byla ve znamení módní linie X a vytvářela iluzi přesýpacích hodin. Po této senzaci, nadýchané nádheře s nylonovou spodničkou, ženy dychtivě sáhly. S radostí se zahalovaly do několika desítek metrů látek a opět si začaly stahovat pas korzetem jako na přelomu století. O rok později založil Christian Dior kosmetickou továrnu, která další rok přišla na trh s parfémy Miss Dior a Diorissimo. V době, kdy začal „hospodářský zázrak“ a objevila se i střední společenská vrstva, která kopírovala v oblékání styl bohatých, se Diorovo jméno se stalo symbolem přepychu a elegance.

K tomu mu pomohly tři důležití pomocníci: obchodní domy, umělá vlákna a nový trend zvaný konfekce. Žena žijící společenským životem se denně několikrát převlékala. Poválečná doba nasadila hektické tempo i v proměnách módních siluet, a právě Dior jich během jedenácti let představil dvaadvacet. Linie, ať úzké či bohatě vykládané, měly jedno společné, délku sukně obvykle končící pod koleny.

V roce 1949 vybudoval firmu se svým jménem, která v tom samém roce připravila první módní přehlídku v Hamburgu. Diorovo jméno se stalo symbolem přepychu a elegance. Začal hospodářský zázrak. Objevila se i střední společenská vrstva, která kopírovala v oblékání styl bohatých. 

V roce 1951 přinesl Dior novou princesovou linii s podélnými švy bez přestřižení pasu. V tom samém roce Dior nabídl ženám linii H, vypadala přesně jako písmeno, které označuje rovný „pytel“ s přirozenými rameny, který byl ve výši boků přepásán volným páskem. V roce 1951 přinesl Dior novou princesovou linii s podélnými švy bez přestřižení pasu. V roce 1955 Dior uvedl siluetu s úzkými rameny a rozšířeným rovným okrajem a nazval ji linie A. Ta na dlouhou dobu inspirovala konfekční výrobu šatů a širokých plášťů, které se během let několikrát vrátily.

Paříž se díky Diorovi stala velmi rychle hlavním městem módy a on absolutním „diktátorem“ módního stylu. Veřejnost i odborný tisk daly Diorovi image umělce a získal si i nesmírné mezinárodní renomé. V roce 1949 vyhlásil Gallupův institut Christiana Diora za jednu z pěti nejznámějších světových osobností.

Curricullum vitae
Christian Dior Christian Dior se narodil v roce 1905 na francouzském pobřeží v malém městě Grenville. V pěti letech se s rodinou odstěhoval do Paříže. Po předčasné smrti své matky a bratra odjel do Sovětského svazu. Finančně se mu nedařilo a tak mu jeho starý přítel pomohl v kariéře, tak začal Christian Dior navrhovat své první šaty a klobouky a stával se miláčkem hereček, které si zamilovaly jeho modely. V roce 1941 se Dior vrátil do Paříže a až do roku 1946 navrhoval spolu s dalším designérem Lucienem Lelongem. V roce 1946 odstartoval svoji samostatnou kariéru. Založil si vlastní salon a hned na jeho první módní přehlídce předvedlo šest modelek 90 modelů. Christian Dior zemřel na náhlý infarkt během své vrcholné slávy 24. října roku 1957.

Co přinesl módě Christian Dior ?
Obrovskou rozmanitost módních linií a tedy módu pro různé typy postav žen, až 22 linií. Vytvořil linie, které zvýrazňují krásu ženského těla. Nejznámější linie - princézovou, X linii, A linii, H linii. Zrušil módu „širokých ramen“. Zavedl oblíbenou délku sukní a šatů pod kolena a do půlky lýtek. Prosadil pompézní styl nařasených spodniček a útlého pasu (opět se začaly používat korzety). Umožnil luxusní styl oblékání i pro střední třídu. Začal používat umělá vlákna.

Přidat na Seznam.cz
CHRISTIAN DIOR ŠATY ŽENA ŽENY TREND STYL MÓDNÍ GURU MODNI STYL OBLÉKÁNÍ MODY

Související články

I domácí oblečení může být šik a trendy

Doma momentálně trávíme více času než jindy. Ať už máte homeoffice nebo trávíte čas s dětmi, i doma se můžete oblékat nejen pohodlně, ale i šik. Chcete vědět, jak na to? Poradíme vám v následujících řádcích.

Celý článek

Tělo s příběhem ve spodním prádle české značky Paon

Tak, jak je v poslední době vykreslováno ženské tělo, bývá velice často vzdálené realitě. Spodní prádlo a modelky jdou obvykle dohromady jen v případě, že jsou tyto ženy hubené a celkově perfektní. 

Celý článek

Co si obléci na Vánoce?

Do Štědrého dne zbývá už jen pár dní a vy stále přemýšlíte co na sebe? V dnešním článku naleznete potřebnou inspiraci. Nenechávejte vše na poslední chvíli, ať nejste ve stresu. Na Vánoce to musí každému slušet...

Celý článek

Každý během života mění své názory, ale i módní trendy, proč tomu tak je?

Móda i názory se během života mění. Člověk se vyvíjí, a tak i jeho vkus a priority s ním. Móda se střídá v našem životě možná více než si uvědomujeme. Začíná to v dětství a končí stářím.

Celý článek

Nejlepší móda hipsterů

Každý jedinec má rád různé jídlo, má jiný vkus na hudbu a také odlišný styl oblékání. Pokud neznáte módu hipsterů, tak zaostřete na dnešní článek. Nejde už o žádný alternativní styl, jde spíše o volbu života a šetrné zacházení k přírodě.

Celý článek

Nejnovější kolekce značky Dior odráží nový životní styl nakupujících

Maria Grazia Chiuri předvedla v rámci pařížského týdne módy kolekci domu Dior, která byla zaměřena na komfort a intimitu. Chiuri sbírkou zároveň oslavila kvalitní řemeslné zpracování.

Celý článek

Svetry, které budete chtít nosit pořád

S letními kousky se pomalu ale jistě loučíme. Tedy některé nám poslouží i během podzimních měsíců, třeba právě v kombinaci se svetrem. A že není svetr jako svetr, se můžete přesvědčit v dnešním článku. Vybrali jsme totiž pro vás několik z nich, které budou letošní zimu hrát prim.

Celý článek

Jak nosit letní kousky na podzim

Podzim o sobě už pomalu začíná dávat vědět a vy se musíte připravit na chladnější počasí. Nechcete schovávat letní šatník? Ani nemusíte, některé kousky skvěle poslouží i na podzim. Více se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek