dnes je 15.07.2020 a svátek má Jindřich

Chryzantémy – květiny podzimu

Přidat na Seznam.cz
Chryzantémy jsou mezi květinami královny podzimu

Chryzantémy jsou mezi květinami pro svou dlouho kvetoucí korunu květů zvány královny podzimu. Mají mnoho tvarů a odstínů barev od bílé, žluté, přes purpurovou až po fialovou a dokonce i zelenou. Chryzantéma je oblíbená po tisíciletí, především v zemích východní Asie a Dálného východu, kde ji uctívali jako symbol Slunce.

Na Dálném východě mají dokonce festival chryzantém, který bývá také označován jako svátek dvou devítek, protože se slaví devátý den devátého měsíce lunárního roku, to je 9. září. Naše babičky chryzantémám říkaly listopadky a představovaly pro ně především hřbitovní dekoraci. U nás tyto květiny spojujeme totiž zejména se svátkem Všech svatých začátkem listopadu, při němž „listopadkami“ zdobíme hroby.

Jsou ale i vytrvalou dekorací našich domovů, protože málokterá řezaná květina dovede tak dlouho vydržet svěží ve váze jako právě chryzantéma - v nepřetopené místnosti i déle než dva týdny. Jsou vhodné na aranžování, dokonce i svatebních a slavnostních kytic. V jejich domovině, Číně a Japonsku, z květů speciální drobnokvěté odrůdy už po staletí připravují chutný květinový čaj, ale také víno a dávají je do salátů.

Chryzantémy pocházejí z Asie, jejich šlechtění má své kořeny v Číně a Japonsku, v Evropě se objevily až v 18. století. Dnešní šlechtěné chryzantémy se zařazují do čeledi astrovitých rostlin, jejich květ vzniká až v době zkracujícího se dne, v druhé polovině jejich vegetace. Chryzantémy se dělí na dvě základní skupiny, a to na velkokvěté, které se pěstují nejčastěji ve sklenících a kupujeme si je do váz a na drobnokvěté, které rostou i ve volné přírodě a jsou dostatečně mrazuvzdorné. Zdobí nejen záhonky, ale takzvané hrnkové můžeme mít v nádobách na terasách, a pokud je umístíme na kryté verandě, vydrží i mrazíky.

Drobnokvěté a velkokvěté chryzantémy mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků z mateřské rostliny, které zapichujeme do substrátu. Když rostlinky začnou po šesti týdnech na teplém místě růst, můžeme je přesadit do skleníků. Drobnokvěté chryzantémy, které dorůstají výšky až jednoho metru, vysazujeme do okrasných záhonů, kde kvetou začátkem podzimu. Rozmnožují se dělením trsů, které provádíme vždy po několika letech, obyčejně po třech až pěti.

Pro rostliny musíme zajistit vhodné místo na výsadbu a dostatečný přísun živin, nejlépe v podobě vyzrálého kompostu či suchého organického hnojiva. Ať už pro chryzantémy vybereme jakékoliv místo, vždy tam vytvoří nádhernou podzimní atmosféru. Barevná škála květů dokáže okouzlit na terasách, balkónech či v zahradách. Chryzantéma se stala v Evropě oblíbenou květinou, svědčí o tom i to, že zatímco v 19. století bylo známo okolo 400 odrůd, dnes jich je více než 10 000.

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Přidat na Seznam.cz
DŮM A ZAHRADA PODZIM CHRYZANTÉMY ROSTLINY SUBSTRÁT VÝSADBA LISTOPADKY

Související články

Pokojové rostliny jsou nejen stylová dekorace

Chcete mít krásný a moderní interiér? Díky pokojovým rostlinám toho můžete docílit. Pokojové rostliny se tak mohou stát neodmyslitelným doplňkem a s jejich pomocí vykouzlíte tu pravou atmosféru.

Celý článek

Vylepšete svou terasu či balkón pomocí stylových květináčů

Ať už máte verandu nebo balkón, určitě vám právě v těchto dnech krásně rozkvétá, plody pomalu zrají a vše se zelená. Co si kousek své zeleně vyšperkovat tím, že si pořídíte nový stylový květináč?

Celý článek

Podzimní deprese? Jak si zlepšit náladu

Podzim je pro mnohé pouze pochmurné období bez slunce a radosti. Jak se na podzim dívat jinýma očima, a vlastně si ho i užít? Chcete zabránit podzimnímu splínu a depresím?

Celý článek

Vybrali jsme tři podzimní sukně, které si zamilujete

Co je víc ženského než skvěle padnoucí sukně? Existuje několik typů, střihů i barev. My jsme pro vás vybrali tři nejlepší, které vás budou bavit. Jakým sukním na podzim dáváte přednost vy?

Celý článek

Co vám na podzim nesmí chybět v kabelce

Začalo sychravé počasí a s ním období svetrů a stále větší touha zůstat doma na gauči s teplým čajem. Pokud ale doopravdy ven musíte, podívejte se na seznam věcí, které byste měla mít ve své kabelce.

Celý článek

My.pled v kolekci podzim/zima 2019 představuje jednoduchost, kvalitní materiál a nové střihy

Pokud také patříte mezi milovnice šál, šátků, přehozů či plédů, tak si jistě přijdete na své u originální české módní značky my.pled

Celý článek

Máte pocit, že máte úzký dům? Pak jste ještě neviděli tento

Toto mikro bydlení najdete v Tokiu, hrdě si za ním stojí architekt Takeshi Hosaka s manželkou a nazvali ho Love2 House.

Celý článek

V bývalém domě kouzelníka Houdini můžete strávit noc

Tohle kouzlo je skutečné. Noc strávená v domě legendárního kouzelníka Harryho Houdini nevyjde zrovna levně, zato bude určitě plná vzrušení.

Celý článek