dnes je 15.12.2019 a svátek má Radana

Co je to minimalismus a jak funguje v praxi

Přidat na Seznam.cz
Minimalismus je hodně omílané téma, ale přesto jej někdo ještě nezná. Ukážeme vám kouzlo minimalismu, uvedeme zajímavé příklady a možná se vám život v minimalistickém měřítku zalíbí.

V dnešní době blahobytu a konzumního světa, to zní jako špatný vtip, ale opak je pravdou. Vlastníme tolik věcí, že už přestáváme rozlišovat, co opravdu potřebujeme a co je zbytečnost.

Alfou a omegou tohoto životního stylu je vlastnit méně věcí, potažmo starostí a raději dávat přednost zážitkům. Nový umělecký styl k nám přišel již v 50. letech 20. století, ale až dnes ho známe se spojením s architekturou, designem či celkovou filozofií. Minimalismus pomáhá zkvalitnit život a protřídit naše věci, majetek i mysl.

Útok na šatník

Začneme tím nejtěžším kalibrem, což jsou (alespoň pro ženy) oblečení, boty a kabelky. Cílem není mít 10 triček a jedny kalhoty, ale unosit opravdu vše, co máte ve skříni. Zde platí pravidlo dvou let, pokud se vám válí v šatně něco, co nespatřilo světlo světa po celé 2 roky, pak už to asi ani nevytáhnete. Jedinou výjimkou jsou šaty na společenské události a těhotenské oblečení. Nálepky na „později“, „až zhubnu“ a „na lítačku“ odtrhněte z krabice i ze své mysli. Takové věci u vás nemají místo. Důkladně si proberte všechno ze své garderoby a ptejte se sama sebe, jak se s určitým kouskem cítíte. Ladí vám k něčemu? A co ty jehly, které vás dřou do krve? Pryč s nimi!

Čistka kuchyně a koupelny

Trávíte hodiny úklidem a nevíte, kde a co máte? I pro vás je minimalismus řešením. Kupujte kvalitní potraviny a mějte v tom systém. Oddělejte z pracovní desky všechny zbytečnosti, ať místnost může dýchat. Potřebujete opravdu tolik nádobí? Máte 20 hrnků, i když žijete v jedné domácnosti jen tři? 

Koupelna přetéká sprchovými gely, různými šampony a šminkami? S tím už je konec! Kupte si raději opravdu kvalitní kosmetiku, která vydrží, než mít 10 přípravků v malém prostoru. A co make-upy? Taky jich máte několik a mícháte je mezi sebou? Co raději jeden, dražší, ale lepší? Mimo jiné tím minimalizujete plasty.

Co další místnosti

Takto postupujte dále a redukujte vše, co je nepotřebné. Velmi často se vymlouváme na to, že nemáme čas. Tak si představte, že s minimalismem ho budeme mít více a už nikdy nestrávíte úklidem celý víkend.

Vztahový minimalismus

Minimalismus se vztahuje úplně na všechno i na přátelství a vztahy. Proč se obklopovat lidmi, se kterými vám není dobře? I zde platí raději kvalita nežli kvantita. Minimalismus můžete aplikovat i na digitální svět a vybrat si, které lidi chcete „sledovat“.

Pár rad závěrem

Závěrem je důležité říci, že vás bez rozmyslu nenabádáme k vyhazování věcí do kontejnerů. Ty, které už nepotřebujete, věnujte těm, kteří to ocení. Svým přátelům, do různých domovů, pro sirotky nebo sociálně slabé. Uděláte dobrý skutek, a navíc tím pomůžete i sami sobě. Situace win-win.

Přemýšlejte o koupi nových věcí. Pokud zvládnete mít své věci pod kontrolou, přestanou vás vlastnit, nezapomínejte, že to vy vlastníte je.

Zdroj foto: Pinterest.com, Pexels.com

Přidat na Seznam.cz
MINIMALISMUS DESIGN BYDLENÍ LIFESTYLE TIPY MINIMALISTICKÉ BYDLENÍ MINIMALISTICKÝ ŽIVOT

Související články

Je čas zapracovat na formě. Jak vypadat skvěle i v posilovně?

Pravidelný pohyb je jednou z cest za krásnou postavou. Ale jak docílit toho, aby vám to slušelo i v posilovně? Nečekejte na novoroční předsevzetí, začněte hned a buďte u toho sexy!

Celý článek

Čočky jsou out, noste brýle jako stylový doplněk

Dříve byly brýle brány jako nehezká nutnost, dnes jsou spíše krásným doplňkem. Ženám zvýrazní oči, orámují obličej a člověk hned vypadá mnohdy chytřejší. I v zimě můžete nosit brýle, jak sluneční, tak klasické.

Celý článek

Pozvánka na vánoční trhy a rozsvícení stromečku

Snad v každém městě a městečku se v adventním čase na náměstí ozdobí krásný strom. V těch větších městech bývá jeho rozsvícení událostí, na které se schází obyvatelé a návštěvníci, vypijí spolu svařené víno a započne tak trhová sezóna.

Celý článek

Baví vás udržitelnost a etika výroby? Kompostovatelné sáčky Frusack vás budou bavit dvojnásob

Kompostovatelné sáčky vyrobené z prvotřídního švýcarského vlákna přináší nejenom útěchu naší planetě a její budoucnosti, ale jsou odrazem toho, co dokážou dvě šikovné české holky dotáhnout až na světovou úroveň.

Celý článek

Hygge aneb šťastný způsob života

Je velmi těžké vysvětlit tento pojem jednou větou a Dánové by to nejspíše svedli lépe. Jde především o umění žít šťastným životem, vytvářet si příjemné prostředí, uklidnit svou duši a užít si šálek kávy.

Celý článek

Designerské sponky do vlasů jsou největším must-have doplňkem sezony

Sponky do vlasů nejsou ničím novým. Oblíbený trend devadesátých let se v minulých sezonách vrátil a jeho obliba stále trvá. Nyní se vyplatí zainvestovat do dražších designerských kousků. 

Celý článek

Globální ambasadoři Vans navrhli jedinečné aukční kousky pro charitativní sbírku na počest Checkerboar Day

Značka Vans se dala dohromady s globální společností eBay, aby exkluzivní charitativní kolekcí oslavili tzv. Checkerboard Day - Šachovnicový den. Více o tomto unikátním svátku, který se slaví v americkém státě Kalifornia a o zbrusu nové a unikátní kolekci se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Cítím se dobře, když jsem dobře oblečená

Jak dalece má oblékání vliv na naše sebevědomí? Platí to, že čím lépe jsem oblečená, tím lépe se cítím? Jak dosáhnout spokojeného outfitu, abyste se opravdu cítila díky oděvu lépe?

Celý článek