dnes je 12.08.2020 a svátek má Klára

Co je to minimalismus a jak funguje v praxi

Přidat na Seznam.cz
Minimalismus je hodně omílané téma, ale přesto jej někdo ještě nezná. Ukážeme vám kouzlo minimalismu, uvedeme zajímavé příklady a možná se vám život v minimalistickém měřítku zalíbí.

V dnešní době blahobytu a konzumního světa, to zní jako špatný vtip, ale opak je pravdou. Vlastníme tolik věcí, že už přestáváme rozlišovat, co opravdu potřebujeme a co je zbytečnost.

Alfou a omegou tohoto životního stylu je vlastnit méně věcí, potažmo starostí a raději dávat přednost zážitkům. Nový umělecký styl k nám přišel již v 50. letech 20. století, ale až dnes ho známe se spojením s architekturou, designem či celkovou filozofií. Minimalismus pomáhá zkvalitnit život a protřídit naše věci, majetek i mysl.

Útok na šatník

Začneme tím nejtěžším kalibrem, což jsou (alespoň pro ženy) oblečení, boty a kabelky. Cílem není mít 10 triček a jedny kalhoty, ale unosit opravdu vše, co máte ve skříni. Zde platí pravidlo dvou let, pokud se vám válí v šatně něco, co nespatřilo světlo světa po celé 2 roky, pak už to asi ani nevytáhnete. Jedinou výjimkou jsou šaty na společenské události a těhotenské oblečení. Nálepky na „později“, „až zhubnu“ a „na lítačku“ odtrhněte z krabice i ze své mysli. Takové věci u vás nemají místo. Důkladně si proberte všechno ze své garderoby a ptejte se sama sebe, jak se s určitým kouskem cítíte. Ladí vám k něčemu? A co ty jehly, které vás dřou do krve? Pryč s nimi!

Čistka kuchyně a koupelny

Trávíte hodiny úklidem a nevíte, kde a co máte? I pro vás je minimalismus řešením. Kupujte kvalitní potraviny a mějte v tom systém. Oddělejte z pracovní desky všechny zbytečnosti, ať místnost může dýchat. Potřebujete opravdu tolik nádobí? Máte 20 hrnků, i když žijete v jedné domácnosti jen tři? 

Koupelna přetéká sprchovými gely, různými šampony a šminkami? S tím už je konec! Kupte si raději opravdu kvalitní kosmetiku, která vydrží, než mít 10 přípravků v malém prostoru. A co make-upy? Taky jich máte několik a mícháte je mezi sebou? Co raději jeden, dražší, ale lepší? Mimo jiné tím minimalizujete plasty.

Co další místnosti

Takto postupujte dále a redukujte vše, co je nepotřebné. Velmi často se vymlouváme na to, že nemáme čas. Tak si představte, že s minimalismem ho budeme mít více a už nikdy nestrávíte úklidem celý víkend.

Vztahový minimalismus

Minimalismus se vztahuje úplně na všechno i na přátelství a vztahy. Proč se obklopovat lidmi, se kterými vám není dobře? I zde platí raději kvalita nežli kvantita. Minimalismus můžete aplikovat i na digitální svět a vybrat si, které lidi chcete „sledovat“.

Pár rad závěrem

Závěrem je důležité říci, že vás bez rozmyslu nenabádáme k vyhazování věcí do kontejnerů. Ty, které už nepotřebujete, věnujte těm, kteří to ocení. Svým přátelům, do různých domovů, pro sirotky nebo sociálně slabé. Uděláte dobrý skutek, a navíc tím pomůžete i sami sobě. Situace win-win.

Přemýšlejte o koupi nových věcí. Pokud zvládnete mít své věci pod kontrolou, přestanou vás vlastnit, nezapomínejte, že to vy vlastníte je.

Zdroj foto: Pinterest.com, Pexels.com

Přidat na Seznam.cz
MINIMALISMUS DESIGN BYDLENÍ LIFESTYLE TIPY MINIMALISTICKÉ BYDLENÍ MINIMALISTICKÝ ŽIVOT

Související články

Podpořte s námi Prahu v týdnu plném architektury

Festival Open House Praha 2020 vypukne za necelý měsíc. Čeká nás otevření 73 budov, které jsou běžně nepřístupné. Prostory některých z nich nabídnou doprovodný program sestávajících se s komentovaných procházek a debat o městské architektuře. Podpořte s námi Prahu a přijďte se podívat.

Celý článek

Značka Burberry v letní kampani na sluneční brýle zachytila svobodného ducha

Svobodný duch i optimismus jsou průvodci letní kolekce #TBSummerMonogram značky Burberry. Nadnesené pojetí, éterická pouštní krajina i surrealismus v digitálním zpracování vás budou bavit.

Celý článek

Nový robotický vysavač Rowenta Explorer Serie 60 vám usnadní práci

Zvířecí chlupy, prach a chmoury nebo třeba rozsypaná čočka, saze a šmouhy… Nepořádek, který je třeba uklidit. Pro ten nejpohodlnější úklid domácnosti vyvinula značka Rowenta nejtenčí a zcela intuitivní robotický vysavač Explorer Serie 60. Takže se už jednou pro vždy obejdete bez kouzel či něčí pomoci.

Celý článek

Pozitivní přístup k životu

Za poslední dobu se mnoha lidem kvůli koronavirové situaci na povrch vydralo několik problémů. Jak pracovních, osobních tak psychických. Jak si zajistit pozitivní přístup za každé situace?

Celý článek

Brýle inspirované lidmi z historie Československa navrhuje mladá česká značka Optiqa

Nová kolekce obrub studia Optiqa bude představena na podzimním Designbloku, již teď má ale značka Optiqa otevřenou vlastní brýlařskou dílnu a obchod s vintage brýlemi, ve kterém si budete moct koupit brýle, jaké nosil Josef Čapek, Jaroslav Ježek, Jan Werich či Milada Horáková.

Celý článek

Nový projekt ukazuje ženy po porodu takové, jaké jsou. S plnými tvary, jizvami i přirozenými nedokonalostmi

Ženské tělo ve většině případů nevypadá tak, jak nám prezentují časopisy a televize. Proto to, co jedni považují za vadu na kráse, jiní vnímají jako přirozenost, kterou nese jejich životní příběh Představíme vám projekt, který je upřímný a skutečně krásný.

Celý článek

Jaké jsou výhody nošení čoček a kdy zvolit brýle, radí odborník

Dvě třetiny české populace trpí problémy se zrakem. Pravděpodobně i proto roste poptávka po kontaktních čočkách nebo alespoň v kombinaci s brýlemi. Jaké výhody skýtají čočky a kdy raději nosit brýle, radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.

Celý článek

Je možné přátelství mezi mužem a ženou?

Na tuhle otázku je těžké jednoznačně odpovědět. Přátelství mezi mužem a ženou někomu zní jako špatný vtip, zatímco jiný to bere jako normální věc. Jak to máte vy?

Celý článek