dnes je 03.10.2022 a svátek má Bohumil

Co je to minimalismus a jak funguje v praxi

Přidat na Seznam.cz
Minimalismus je hodně omílané téma, ale přesto jej někdo ještě nezná. Ukážeme vám kouzlo minimalismu, uvedeme zajímavé příklady a možná se vám život v minimalistickém měřítku zalíbí.

V dnešní době blahobytu a konzumního světa, to zní jako špatný vtip, ale opak je pravdou. Vlastníme tolik věcí, že už přestáváme rozlišovat, co opravdu potřebujeme a co je zbytečnost.

Alfou a omegou tohoto životního stylu je vlastnit méně věcí, potažmo starostí a raději dávat přednost zážitkům. Nový umělecký styl k nám přišel již v 50. letech 20. století, ale až dnes ho známe se spojením s architekturou, designem či celkovou filozofií. Minimalismus pomáhá zkvalitnit život a protřídit naše věci, majetek i mysl.

Útok na šatník

Začneme tím nejtěžším kalibrem, což jsou (alespoň pro ženy) oblečení, boty a kabelky. Cílem není mít 10 triček a jedny kalhoty, ale unosit opravdu vše, co máte ve skříni. Zde platí pravidlo dvou let, pokud se vám válí v šatně něco, co nespatřilo světlo světa po celé 2 roky, pak už to asi ani nevytáhnete. Jedinou výjimkou jsou šaty na společenské události a těhotenské oblečení. Nálepky na „později“, „až zhubnu“ a „na lítačku“ odtrhněte z krabice i ze své mysli. Takové věci u vás nemají místo. Důkladně si proberte všechno ze své garderoby a ptejte se sama sebe, jak se s určitým kouskem cítíte. Ladí vám k něčemu? A co ty jehly, které vás dřou do krve? Pryč s nimi!

Čistka kuchyně a koupelny

Trávíte hodiny úklidem a nevíte, kde a co máte? I pro vás je minimalismus řešením. Kupujte kvalitní potraviny a mějte v tom systém. Oddělejte z pracovní desky všechny zbytečnosti, ať místnost může dýchat. Potřebujete opravdu tolik nádobí? Máte 20 hrnků, i když žijete v jedné domácnosti jen tři? 

Koupelna přetéká sprchovými gely, různými šampony a šminkami? S tím už je konec! Kupte si raději opravdu kvalitní kosmetiku, která vydrží, než mít 10 přípravků v malém prostoru. A co make-upy? Taky jich máte několik a mícháte je mezi sebou? Co raději jeden, dražší, ale lepší? Mimo jiné tím minimalizujete plasty.

Co další místnosti

Takto postupujte dále a redukujte vše, co je nepotřebné. Velmi často se vymlouváme na to, že nemáme čas. Tak si představte, že s minimalismem ho budeme mít více a už nikdy nestrávíte úklidem celý víkend.

Vztahový minimalismus

Minimalismus se vztahuje úplně na všechno i na přátelství a vztahy. Proč se obklopovat lidmi, se kterými vám není dobře? I zde platí raději kvalita nežli kvantita. Minimalismus můžete aplikovat i na digitální svět a vybrat si, které lidi chcete „sledovat“.

Pár rad závěrem

Závěrem je důležité říci, že vás bez rozmyslu nenabádáme k vyhazování věcí do kontejnerů. Ty, které už nepotřebujete, věnujte těm, kteří to ocení. Svým přátelům, do různých domovů, pro sirotky nebo sociálně slabé. Uděláte dobrý skutek, a navíc tím pomůžete i sami sobě. Situace win-win.

Přemýšlejte o koupi nových věcí. Pokud zvládnete mít své věci pod kontrolou, přestanou vás vlastnit, nezapomínejte, že to vy vlastníte je.

Zdroj foto: Pinterest.com, Pexels.com

Přidat na Seznam.cz
MINIMALISMUS DESIGN BYDLENÍ LIFESTYLE TIPY MINIMALISTICKÉ BYDLENÍ MINIMALISTICKÝ ŽIVOT

Související články

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

Usnadněte návrat do školy sobě i svým dětem. Víme, jak na to!

“Těšíte se do školy?” a „Máte už nakoupené všechny věci?“ Podobné věty slýchávají děti i rodiče často, hlavně v druhé půlce prázdnin a zejména pak budoucí prvňáčci, pro které je škola něčím novým.

Celý článek

Anntracit představuje šperky a doplňky inspirované okolním světem

Design, smysl pro detail i určitý chaos stojí za tvorbou Annemarie Havlíčkové, která postupně zhmotňuje svou lásku a představu k originálním šperkům a doplňkům. Barvy ručně vyráběných broží i náušnic budou jedny z těch, které vás osloví na první dobrou.

Celý článek

Bohéma otevírá kamenný obchod a galerii

Značka Bohéma, která vešla do povědomí stylovými tričky s českými motivy, otevírá  kamenný obchod a galerii.

Celý článek

Jak na správný capsule wardrobe

Už jste někdy zaslechli pojem Capsule wardrobe, neboli minimalistický šatník, ale moc nevíte co si pod tím představit? Nevadí! V našem článku se na tuto módní filozofii podíváme zblízka. Navíc vám poradíme, jak si vybudovat svůj osobní minimalistický šatník a co by vám v něm rozhodně nemělo chybět. Tak jdeme rovnou na to.

Celý článek

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

Nechte své city zazářit se šperky Janja Prokić!

Krásné city, které chováte ke svým nejbližším, byste drobnými maličkostmi měli vyjadřovat každý den. Česká designérka Janja Prokić představuje novou kolekci šperků plnou lásky, elegance, ženskosti a něhy.

Celý článek

Trendy v interiérech v roce 2022

Trendem roku 2022 bude útulnost, pocit bezpečí a vděčnost. Tyto pocity se budou prolínat do barev, vzorů i materiálů. Neopomenutelným prvkem také budou přírodní materiály a udržitelnost.

Celý článek