dnes je 20.01.2021 a svátek má Ilona

Co když se opravdu ubližuje ovcím kvůli vlně?

Přidat na Seznam.cz
Že už jsou problémy s nevhodným přístupem ke zvířatům kvůli módě zažehnány? Ne ne. Špatné podmínky panují na desítkách farem.

Během minulého roku zveřejnila organizace PETA několik videí, které bohužel vyobrazují kruté chování k ovcím na více jak třiceti světových farmách, mezi nimiž je také Austrálie, jako jedna z největších vývozců vlny do celého světa. Scény připomínající hororové záběry ukazují, jak pracovníci farem šlapou ovcím na hlavy, mlátí je do nich a bouchají je přes hlavu velkými kladivy. Dále ukazují, že je ovcím odepírána strava a voda den před střiháním, za účelem jejich zeslábnutí, aby při bolestivém zacházení kladly co nejmenší odpor. Pracovníci jsou totiž placení za objem vlny, ne za hodiny, a proto pracují co nejrychleji. Často tak useknou ovcím také uši, kůži a bradavky a ano, je to bolestivé. A to jenom kvůli hezkému svetru. Vážně je ten svetr ve vašich očích stále tak hezký?

Značky jako Stella McCartney nebo Vivienne Westwood již potvrdily, že se snaží přeorientovat na citlivěji získávanou vlnu. Zároveň s velkým nárůstem umělých materiálů nebo třeba bambusu se návrháři snaží používat opravdovou vlnu co nejméně. Od nevhodně získávané vlny upustily i řetězce jako Topshop, H&M a Asos. Spousta lidí dále nosí vlnu, protože se mylně domnívá, že zvířatům kvůli tomu nebylo ublíženo a nebyla zabita. Ale teď když máme tolik náhrad, nebylo by namístě vlnu z našich šatníků konečně a nadobro vyřadit?

businessoffashion.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI VLNA MÓDNÍ PRUMYSL

Související články

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

Celý článek

Mladá květinářka Eliška Krejčí váže květiny pouze z toho, co najde volně v přírodě

Pod značkou Plané květy najdete jednu mladou a talentovanou květinářku, která váže kytice úplně jinak, než jak jsme zvyklí z květinářství. Nejde ani tak o techniku vázání, ale o to, z čeho Eliška Krejčí kytice váže. Nepracuje s květinami šlechtěnými nebo dovezenými z velkých dálek. Používá rostliny, třeba i plevel, který najde na louce nebo u cesty.

Celý článek