Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Tahle prapodivná doba nám ukázala, že je v naší společnosti něco v nepořádku. Mluví se o ekonomické krizi, o stavu mysli v karanténě, který může být extrémně náročný pro jakéhokoliv jedince, o nezodpovědných politických krocích, o možnosti zneužití nedostatku informací a jiných katastrofách. Ale na povrch se dostala i vlna solidarity. Šily se roušky, šili je návrháři, šila je divadla a jejich zaměstnanci, šili je lidé zavření doma. Rozdávali jsme je zadarmo. Vykoupili jsme galanterie. A spousta lidí se naučila se starým šicím strojem.

Miroslav Bárta ušil se svými pomocníky velké množství roušek.

 

Nyní si tedy umíme představit, co všechno se skrývá za tím, ušít šaty nebo košile. Jak někdo musí střih vymyslet, zdokonalit, najít velikost, nakreslit na látku, stříhat, špendlit, sešít, přetočit, sešít, přetočit, zkontrolovat, vyzkoušet, přešít, nažehlit, vyprat, nažehlit, obléct a dlouho nosit. Víme, kolik stojí metr bavlny.

Šila také Kateřina Geislerová.

 

Takže, když víme tohle všechno, tak nám musí dojít, že tričko za dvě stě korun nedává smysl. Kdo ho ušil? Jak ho šil? Nemohl to přece dělat pořádně, vždyť nám by to trvalo aspoň tři hodiny, plus látka, nedej bože doprava z jiné země... Velkořetězcové obchody si stěžují, že přišly o zisk. Ano, přišly. Ale pro naše lokální návrháře, švadleny a designéry je krize nejen otázka zisku, ale otázka přežití. 

Roušky Hany Zárubové.

 

Naši ekonomiku bude samozřejmě potřeba probudit. Proto vás všechny snažně prosíme, nekupujte si oblečení z Číny, ty peníze stejně neuvidí lidé, kterým látky procházejí rukama. Kupte si něco českého. Věřte nám, máme na výběr úplně ze všeho, co budete potřebovat. Tepláky, plesové šaty, kostýmky do práce, džíny, basic trička, odvážné kousky, komplikované střihy, minimalistické střihy, prostě všechno, na co si vzpomenete. Kabelky, boty, batohy, šperky, doplňky do bytu, všechno. A navíc vás čeká obrovská zábava během objevování tohoto trhu.

Iva Burkertová z Odivi nám hned po vypuknutí pandemie připravila video, jak si ustřihnout roušky ze starého trička. Nyní se mimo jiné věnuje velkému projektu zaměřenému na udržitelnou módu.

 

A kdo je odvážnější, může z šití roušek přejít na další kusy oblečení. Zkuste si ty letní šatečky ušít, jen do toho. Nebo si přešijte něco, co najdete v second-handu. Buďme hrdí na to, že nenakupujeme věci s cedulkou 80% polyester. Podělte se se svými kamarádkami o tipy na šití, na second-handy, na nové obchůdky. Zabrouzdejte třeba do našich starších článků a rozhovorů, určitě si najdete značku, která vám přiroste k srdci a svým nákupem ji podpoříte. Společně to zvládneme, tak nějak se to teď říká, přece.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram