dnes je 01.07.2022 a svátek má Jaroslava

Co se děje s vaším prádlem během praní?

Přidat na Seznam.cz
Od poloviny dvacátého století, kdy přišly na trh první automatické pračky, uteklo už hodně vody. Ta voda ale začala obsahovat nebezpečné chemikálie a mikroplasty. Pojďme se podívat na proces, který nám sice ulehčuje práci a šetří spoustu času, ale také ničí naši planetu.

Při klasickém praní v automatické odstředivé pračce jsou nejdůležitější dva faktory, které mají dopad na životní prostředí. Zaprvé kvalitu a původ oblečení, které do ní dáváme a zadruhé prací prostředky, které používáme. Nejen že chemikálie a uvolňované mikroplasty obsažené v levných látkách rapidně zhoršují stav oblečení, ale všechno to odtéká společně s několika pár litry vody do odpadu, přechází do čističek, které ale nemají šanci takovéto částice a látky zachytit. A chemikálie se také navážou na molekuly látek prádla a když na sebe cokoliv oblékneme, naše kůže to začne vstřebávat a jsme tak dlouhodobě, ne-li celoživotně, vystaveni nebezpečí.

Pojďme začít našim oblečením. Kdysi dávno, když se látky vyráběly z přírodních materiálů, jako je len, bavlna nebo konopí, se pralo prádlo velkým mechanickým zatížením. Valcha nebo mlácení o kameny v potoku ani tak nedokázaly prádlo zničit, stále drželo svůj tvar, funkčnost i barvu. Některé dnešní látky jsou také vyráběny z přírodních materiálů, ale jsou chemicky upravovány během procesu (barvení, měkčení). Okolo sedmdesáti procent všech textilních materiálů je vyráběno pouze synteticky, jinými slovy, hlavní složkou látky je plast (polyester, akryl, polyamid).

Jeden z největších problémů dneška je klimatická krize, se kterou souvisí mimo jiné znečištěné oceány. Fotky pet lahví, želviček zamotaných v plastových sáčcích nebo obsah velrybího žaludku obletěly celý svět, ale největší část znečištění nejsme schopni zachytit okem. To neznamená, že je to méně nebezpečné, naopak. Mikroplasty jsou už všude, ve vodě, kterou pijeme, v našich tělech, v našem jídle.

Rozkládají se pomalu, velmi pomalu, a málokdo podstupuje kroky k tomu, aby jejich uvolňování omezil. Přitom stačí nekupovat levné oblečení z fast fashion řetězců, číst pořádně informační cedulky na oblečení a investovat do dražší pračky, která mikroplasty zachycuje. Můžete také vyzkoušet americký vynález Cora Ball z recyklované gumy, který na sebe mikroplasty naváže. No ale co s nimi pak udělat, že. Schovávat ve sklepě? Recyklovat? Nejlepší řešení je mikroplasty prostě nevytvářet.

Do bubnů praček vkládáme deriváty ropných látek, jako jsou tenzidy a fosfáty, nebo chlór a syntetické konzervanty, maskované jako tablety na praní, prací prášek, gel nebo aviváž. Vytáhneme čisté a voňavé prádlo a vlastně se zlobíme na některé kousky z našeho šatníku, že si s nimi musíme dávat práci a prát je ručně jen v mýdle nebo nosit do čistírny. Ale stali jsme se jen obětmi marketingu a špinavého průmyslu, který nám prádlo sice krásně vyčistí a navoní, ale kdybychom doopravdy viděli, z čeho se prášky a tablety skládají, nikdy bychom je dobrovolně nepoužili. To je zázrak chemie, neumíme si pod těmi názvy představit nic konkrétního. Přitom naše babičky věděli, že nejlíp se skvrny vyčistí sodou, prací gel se dá vyrobit ze strouhaného mýdla nebo že na barevné oblečení se používá ocet. 

Jestli máte chuť změnit svůj přístup k praní, nemusíte se nutně vracet k neckám. Dá se najít sousta ekologických prostředků, které jsou neméně účinné než ty chemické. Možná jsou dražší, ale nabídka i poptávka se neustále zvyšují, takže si jen dejte pozor na greenwashing (zneužívání slova ekologický, i když to nemusí být nutně pravda) a pojďte změnit náš svět zas o něco k lepšímu.

 

 

foto: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE ZDRAVÍ A KRÁSA PŘÁNÍ UDRŽITELNOST EKOLOGIE ODĚVNÍ LÁTKY

Související články

Objevte kouzlo ionizace. ION Mist není jen běžný osvěžovač pleti

Pojďte s námi prozkoumat zázračné účinky ION Mist spreje, který pleť ionizuje, hloubkově hydratuje a zanechává ji krásně hladkou a vyživenou.

Celý článek

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek

Domácí přírodní lékárnička je novinkou značky Cannor

Plzeňská značka 100% přírodní konopné kosmetiky Cannor přichází s novinkou do domácí lékárničky. Otestovali jsme ji za vás a tady jsou naše výsledky.

Celý článek

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

Péče o pleť pro muže: hýčkejte svou přednost

Péče o pleť je důležitá nejen pro ženy, ale v dnešní době se začínají angažovat v tomto odvětví i muži. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se starat o mužskou pleť a co jste o ní možná nevěděli.

Celý článek

5 účinných silových cviků pro ženy. Neboj se zvedat váhy!

I v dnešní době ženy stále bojují se názorem, že při zvedání vah se z nich stane svalovec. Opak je pravdou. Silový trénink rozvíjí převážně sílu, ale také tvaruje postavu, pomáhá při prevenci zranění a zlepšuje psychiku. Jaké jsou nejlepší cviky a na co je dobré při tréninku myslet?

Celý článek

Kolekce C&A jaro/ léto 2022

Dámskou kolekcí na jaro/léto nám C&A umožňuje snít o jarním probuzení, o prvních slunečních paprscích, vzdušných materiálech a teplých letních večerech.

Celý článek

Trendy v interiérech v roce 2022

Trendem roku 2022 bude útulnost, pocit bezpečí a vděčnost. Tyto pocity se budou prolínat do barev, vzorů i materiálů. Neopomenutelným prvkem také budou přírodní materiály a udržitelnost.

Celý článek