dnes je 24.08.2019 a svátek má Bartoloměj

Desatero rad, jak rozpoznat rizikový e-shop

Přidat na Seznam.cz
Nebezpečných online míst, které nabízejí fiktivní zboží v České republice, jen přibývá. Desítky webových stránek a e-shopů zkoušejí nalákat důvěřivé zákazníky. Máme pro vás 10 rad, které vám pomohou odhalit nekalé úmysly obchodů na internetu. 

Internet je v dnešní době hlavním zdrojem informací a my mu přirozeně věříme. Když hledáme něco na sebe, tak se často obracíme právě na net. Ví to však i podvodníci, kteří sází na lidskou naivitu. Poslední dobou se v České republice přímo roztrhl pytel s online obchody, které prodávají neexistující zboží nebo levné padělky. Zklamání při zjištění mnohem později po zaplacení je zdrcující. Přečtěte si rady, které vás spolehlivě ochrání před rozčarováním a vaši peněženku před zkázou. 

1. Rada

Nové stránky, které navštěvujete poprvé, si nejdříve prohlédněte, a pak si na ně najděte hodnocení na googlu nebo jiné doméně. Velmi často je možné zjistit z názorů ostatních na webu, o jaké stránky se jedná. 

2. Rada

Najděte si daný e-shop na České obchodní inspekci. Tam je možné stránku vyhledat a zjistit, jestli už patří do rizikových prostor online nákupů a proč.

3. Rada

Pokud uvažujete o nákupu v neznámém e-shopu, tak si detailně prohlédněte sekci kontakt. Je tam napsaný e-mail, jméno, adresa, telefon, kde firma sídlí? Provozovatel by měl mít adresu v ČR a ne v zahraničí. Pokud tam není žádný kontakt, tak je to první signál. Častým trikem je online formulář, který chce vaše jméno, e-mail a případný dotaz na zboží. Nikdy však nedorazí odpověď. Vždy to před nákupem vyzkoušejte. Poznáte tak úmysly e-shopu. 

4. Rada

Přečtete si spotřebitelská práva daného e-shopu. Dávají smysl? Jsou bez chyb a text je souvislý? Často se jedná jen o nesouvislý text a strojový překlad z jiného jazyka, třeba angličtiny. Při bližším prohlédnutí zjistíte spousty chyb. Výjimkou nejsou ani věty bez jakéhokoliv významu. 

5. Rada

Gramatické chyby v popisu zboží, nesmyslný popis a špatné označení produktu jsou na pováženou. Vyvstává otázka, proč jsou tam chyby a nepůsobí to důvěryhodně. Jak by pak vypadalo zboží, když si prodávající ani nedal tu práci, aby měl popis či název v pořádku?

6. Rada

Zboží od světových návrhářských špiček stojí statisíce. Pokud ho český obchod nabízí za stovky korun, je něco špatně. Pozor si dejte i na velikosti. Je známým faktem, že návrháři málokdy dělají velikosti větší než L. Nebo naopak velmi levné oděvy jsou skoro vždy padělky z Číny. A nejsou k nim skoro nikdy akurátní fotografie! Materiál nikdy neodpovídá obrázkům.

 

7. Rada

Nedodržování zákonných povinností jako je popis zboží či dostatek fotografií jsou silným varovným signálem. Je jasně čitelné nebo viditelné, z čeho výrobek je? Kde byl vyroben, ušit, jeho rozměry, fotografie ze všech stran?

8. Rada

E-shop nereaguje na žádné dotazy? Není možné se na nikoho obrátit? V tom případě se riziko zvětšuje. Předem zaslaný dotaz je lepší než velká škoda později. Důvěryhodné e-shopy mají dnes online chat okénko, kde vám poradí okamžitě. Pokud jim nedisponují, tak zajisté odpoví na dotazy v emailu nebo online formuláři.

9. Rada

Název webu neodpovídá prodávanému zboží. Domény se mohou honosit různými jmény, které však nekorespondují s prodávajícím zbožím. Například nabídka oblečení a obuv na doméně s názvem zahrádka, je už na pohled podivná. 

10. Rada

Nemilým nešvarem je i přeprodej kopií nebo továrně nepovedených kusů z Číny. Český obchodník nakoupí v řádek desetikorun na spolehlivém obchodním portálu Ebay či Amazon a pak stejné věci vydává za značkové a v řádech sto až tisíce korun. Používejte proto dostupné domény, kontrolujte si ceny a nakupujte přímo u zdroje a vyhněte se prostředníkovi, který chce jen vydělat. 

pinterest.com, coi.cz

Přidat na Seznam.cz
JAK SE RADY REDAKCE PODVODNÝ ESHOP RIZIKOVÉ ESHOPY PADĚLANÉ FALEŠNÉ PODVOD RIZIKO POZOR ESHOP ONLINE OBCHOD WEBOVÉ STRÁNKY 10 RAD

Související články

Back to school: Vše, co by vám na začátku školního roku nemělo chybět

A že toho je, co je potřeba na přelomu srpna a září pořídit. V tomto článku vynecháme oblečení, ale zaměříme se na ty nejlepší batohy, školní potřeby a další nezbytnosti do vaší lavice.

Celý článek

Mikádo pětkrát jinak, aneb jaký účes zvolit do práce či na oslavu?

Mikádo snad nikdy nevyjde z módy! Milujeme ho se vším všudy, je to jednoduchý, a přitom zatraceně šmrncovní sestřih. Jak si s ním pohrát, abyste neměla moc práce, a přitom vypadala dobře?

Celý článek

Drobnosti, které vám na cestách nesmí chybět

Jestliže patříte mezi milovníky letního cestování a je jedno, jestli se vydáte po krásách České republiky, nebo za většími dálkami, vždy se vám bude hodit pár praktických vychytávek. Perfektní řešení najdete ve 100CLASS concept store.

 

Celý článek

Dokonalé obočí a jak ho dosáhnout

Dnešním trendem je přirozené a husté obočí. K jeho úpravě už tedy nepotřebujeme hlavně pinzetu, ale sérum na růst, tužku na zvýraznění a případně gel nebo řasenku na obočí. Hlavní je ale přirozenost a s tou vám teď poradíme.

Celý článek

Chystáte grilovací párty? Máme pro vás několik BBQ tipů

Jaké by bylo léto bez večerních grilovaček? To snad ani nechceme zjišťovat. Co ale můžeme zjistit je, jak perfektně se na jednu z letních grilovacích párty připravit. Máte rádi soulad dobrého jídla se skvělým párty decorem? Nadýchejte inspiraci v našem článku.

Celý článek

Volné šaty na horké dny

Letní horké dny přinášejí do světa módy omezené množství variací denních outfitů. Dnes se zaměříme na letní vzdušné šaty, které vám mohou usnadnit a zpříjemnit den.

Celý článek
Módní úchylky

Odhaleno! Jaké módní úchylky vedou u nás v redakci?

Každá žena má slabost pro něco jiného. Leckdy to přeroste až v posedlost. Kupujeme nepotřebné věci jen proto, že nám dělá radost je vlastnit. Jaká je vaše módní úchylka?

Celý článek

Džínové sukně - kamarádky žen všech národností i generací

Každá z nás má v šatníku nějakou tu stálici, něco, na co se můžeme vždy spolehnout, i když nemáme tu správnou náladu, něco co se spolehlivě hodí ke všemu. Jedním z těchto kousků, které má každá z nás v šatníku, je jistě i džínová sukně.

Celý článek