dnes je 04.06.2020 a svátek má Dalibor

Desatero rad, jak rozpoznat rizikový e-shop

Přidat na Seznam.cz
Nebezpečných online míst, které nabízejí fiktivní zboží v České republice, jen přibývá. Desítky webových stránek a e-shopů zkoušejí nalákat důvěřivé zákazníky. Máme pro vás 10 rad, které vám pomohou odhalit nekalé úmysly obchodů na internetu. 

Internet je v dnešní době hlavním zdrojem informací a my mu přirozeně věříme. Když hledáme něco na sebe, tak se často obracíme právě na net. Ví to však i podvodníci, kteří sází na lidskou naivitu. Poslední dobou se v České republice přímo roztrhl pytel s online obchody, které prodávají neexistující zboží nebo levné padělky. Zklamání při zjištění mnohem později po zaplacení je zdrcující. Přečtěte si rady, které vás spolehlivě ochrání před rozčarováním a vaši peněženku před zkázou. 

1. Rada

Nové stránky, které navštěvujete poprvé, si nejdříve prohlédněte, a pak si na ně najděte hodnocení na googlu nebo jiné doméně. Velmi často je možné zjistit z názorů ostatních na webu, o jaké stránky se jedná. 

2. Rada

Najděte si daný e-shop na České obchodní inspekci. Tam je možné stránku vyhledat a zjistit, jestli už patří do rizikových prostor online nákupů a proč.

3. Rada

Pokud uvažujete o nákupu v neznámém e-shopu, tak si detailně prohlédněte sekci kontakt. Je tam napsaný e-mail, jméno, adresa, telefon, kde firma sídlí? Provozovatel by měl mít adresu v ČR a ne v zahraničí. Pokud tam není žádný kontakt, tak je to první signál. Častým trikem je online formulář, který chce vaše jméno, e-mail a případný dotaz na zboží. Nikdy však nedorazí odpověď. Vždy to před nákupem vyzkoušejte. Poznáte tak úmysly e-shopu. 

4. Rada

Přečtete si spotřebitelská práva daného e-shopu. Dávají smysl? Jsou bez chyb a text je souvislý? Často se jedná jen o nesouvislý text a strojový překlad z jiného jazyka, třeba angličtiny. Při bližším prohlédnutí zjistíte spousty chyb. Výjimkou nejsou ani věty bez jakéhokoliv významu. 

5. Rada

Gramatické chyby v popisu zboží, nesmyslný popis a špatné označení produktu jsou na pováženou. Vyvstává otázka, proč jsou tam chyby a nepůsobí to důvěryhodně. Jak by pak vypadalo zboží, když si prodávající ani nedal tu práci, aby měl popis či název v pořádku?

6. Rada

Zboží od světových návrhářských špiček stojí statisíce. Pokud ho český obchod nabízí za stovky korun, je něco špatně. Pozor si dejte i na velikosti. Je známým faktem, že návrháři málokdy dělají velikosti větší než L. Nebo naopak velmi levné oděvy jsou skoro vždy padělky z Číny. A nejsou k nim skoro nikdy akurátní fotografie! Materiál nikdy neodpovídá obrázkům.

 

7. Rada

Nedodržování zákonných povinností jako je popis zboží či dostatek fotografií jsou silným varovným signálem. Je jasně čitelné nebo viditelné, z čeho výrobek je? Kde byl vyroben, ušit, jeho rozměry, fotografie ze všech stran?

8. Rada

E-shop nereaguje na žádné dotazy? Není možné se na nikoho obrátit? V tom případě se riziko zvětšuje. Předem zaslaný dotaz je lepší než velká škoda později. Důvěryhodné e-shopy mají dnes online chat okénko, kde vám poradí okamžitě. Pokud jim nedisponují, tak zajisté odpoví na dotazy v emailu nebo online formuláři.

9. Rada

Název webu neodpovídá prodávanému zboží. Domény se mohou honosit různými jmény, které však nekorespondují s prodávajícím zbožím. Například nabídka oblečení a obuv na doméně s názvem zahrádka, je už na pohled podivná. 

10. Rada

Nemilým nešvarem je i přeprodej kopií nebo továrně nepovedených kusů z Číny. Český obchodník nakoupí v řádek desetikorun na spolehlivém obchodním portálu Ebay či Amazon a pak stejné věci vydává za značkové a v řádech sto až tisíce korun. Používejte proto dostupné domény, kontrolujte si ceny a nakupujte přímo u zdroje a vyhněte se prostředníkovi, který chce jen vydělat. 

pinterest.com, coi.cz

Přidat na Seznam.cz
JAK SE RADY REDAKCE PODVODNÝ ESHOP RIZIKOVÉ ESHOPY PADĚLANÉ FALEŠNÉ PODVOD RIZIKO POZOR ESHOP ONLINE OBCHOD WEBOVÉ STRÁNKY 10 RAD

Související články

Zpověď redakce: Co nejvíce milujeme v našich domovech?

Každý známe ten pocit, kdy nám na určité věci záleží a máme k ní kladný vztah. Naše redakce plná žen se rozhodla ukázat své oblíbené věci a nechá vás nahlédnou do svého soukromí. Dozvíte se, která tráví nejvíce času v kuchyni, která je ponořená ve svých knihách nebo která si jen užívá chvíle pohody s kávou.

Celý článek

Květinové kalhoty: hodí se na business style a lichotí postavě

Blíží se léto a s ním i trend v podobě květinových kalhot, které zná naše móda již od roku 2017. Od té doby se stabilně drží v žebříčku módních trendů. Poradíme, jak tento krásný kousek kombinovat a s jakými outfity v létě zaválíte.

Celý článek

Kdo zvládá karanténu lépe: extroverti nebo introverti?

Pandemie koronaviru zaútočila nejen na naše zdraví, ale i na naši mysl. Většina z nás byla uvězněná doma, a zatímco si to někteří náramně užívali, jiní trpěli. Proč tomu tak je a co si z toho můžeme do budoucna odnést?

Celý článek

Designový speciál: V ložnici si dejte záležet zejména na osvětlení

V druhém dílu designového speciálu jsme si pro vás připravili pár tipů, jak změnit vaši ložnici k nepoznání. Nebo také rady, jak ji postavit od základů, na čem si dát záležet a na co nezapomenout.

Celý článek

Jak nakupovat oblečení online jako profesionál?

Sociální izolace nás staví před nové výzvy a možnosti a směřuje nás více než kdy jindy do virtuálního světa online nákupů. Jak ale nakupovat chytře, bezpečně a ekonomicky?

Celý článek

Košilové šaty jsou must-have letošního jara a léta

Kdo by si v těchto dnech nechtěl udělat alespoň malou radůstku v podobě oživení šatníku. O košilových šatech jste už určitě slyšeli. Tento kousek vás totiž dostane do módní formy zvláště v teplých dnech, které nás teprve čekají. Zde je pár rad, jak si vybrat ty správné.

Celý článek

Designový speciál: Proměna obýváku v pár krocích

Jestli vám v těchto dnech zbývá trochu času navíc, můžete ho investovat do úprav interiéru. Jak na to, jsme se zeptali interiérové designérky Kateřiny Šindelářové.

Celý článek
Jarní odměna

Od sebe pro sebe. Je čas na odměnu!

Je čas na jarní odměnu! Zasloužíte si ji vy, vaše tělo i pleť, ale také váš šatník a domov. Velikonoční čas volá po změně, tak ji nechte dveře dokořán.

Celý článek