dnes je 16.06.2019 a svátek má Zbyněk

Desatero rad, jak rozpoznat rizikový e-shop

Přidat na Seznam.cz
Nebezpečných online míst, které nabízejí fiktivní zboží v České republice, jen přibývá. Desítky webových stránek a e-shopů zkoušejí nalákat důvěřivé zákazníky. Máme pro vás 10 rad, které vám pomohou odhalit nekalé úmysly obchodů na internetu. 

Internet je v dnešní době hlavním zdrojem informací a my mu přirozeně věříme. Když hledáme něco na sebe, tak se často obracíme právě na net. Ví to však i podvodníci, kteří sází na lidskou naivitu. Poslední dobou se v České republice přímo roztrhl pytel s online obchody, které prodávají neexistující zboží nebo levné padělky. Zklamání při zjištění mnohem později po zaplacení je zdrcující. Přečtěte si rady, které vás spolehlivě ochrání před rozčarováním a vaši peněženku před zkázou. 

1. Rada

Nové stránky, které navštěvujete poprvé, si nejdříve prohlédněte, a pak si na ně najděte hodnocení na googlu nebo jiné doméně. Velmi často je možné zjistit z názorů ostatních na webu, o jaké stránky se jedná. 

2. Rada

Najděte si daný e-shop na České obchodní inspekci. Tam je možné stránku vyhledat a zjistit, jestli už patří do rizikových prostor online nákupů a proč.

3. Rada

Pokud uvažujete o nákupu v neznámém e-shopu, tak si detailně prohlédněte sekci kontakt. Je tam napsaný e-mail, jméno, adresa, telefon, kde firma sídlí? Provozovatel by měl mít adresu v ČR a ne v zahraničí. Pokud tam není žádný kontakt, tak je to první signál. Častým trikem je online formulář, který chce vaše jméno, e-mail a případný dotaz na zboží. Nikdy však nedorazí odpověď. Vždy to před nákupem vyzkoušejte. Poznáte tak úmysly e-shopu. 

4. Rada

Přečtete si spotřebitelská práva daného e-shopu. Dávají smysl? Jsou bez chyb a text je souvislý? Často se jedná jen o nesouvislý text a strojový překlad z jiného jazyka, třeba angličtiny. Při bližším prohlédnutí zjistíte spousty chyb. Výjimkou nejsou ani věty bez jakéhokoliv významu. 

5. Rada

Gramatické chyby v popisu zboží, nesmyslný popis a špatné označení produktu jsou na pováženou. Vyvstává otázka, proč jsou tam chyby a nepůsobí to důvěryhodně. Jak by pak vypadalo zboží, když si prodávající ani nedal tu práci, aby měl popis či název v pořádku?

6. Rada

Zboží od světových návrhářských špiček stojí statisíce. Pokud ho český obchod nabízí za stovky korun, je něco špatně. Pozor si dejte i na velikosti. Je známým faktem, že návrháři málokdy dělají velikosti větší než L. Nebo naopak velmi levné oděvy jsou skoro vždy padělky z Číny. A nejsou k nim skoro nikdy akurátní fotografie! Materiál nikdy neodpovídá obrázkům.

 

7. Rada

Nedodržování zákonných povinností jako je popis zboží či dostatek fotografií jsou silným varovným signálem. Je jasně čitelné nebo viditelné, z čeho výrobek je? Kde byl vyroben, ušit, jeho rozměry, fotografie ze všech stran?

8. Rada

E-shop nereaguje na žádné dotazy? Není možné se na nikoho obrátit? V tom případě se riziko zvětšuje. Předem zaslaný dotaz je lepší než velká škoda později. Důvěryhodné e-shopy mají dnes online chat okénko, kde vám poradí okamžitě. Pokud jim nedisponují, tak zajisté odpoví na dotazy v emailu nebo online formuláři.

9. Rada

Název webu neodpovídá prodávanému zboží. Domény se mohou honosit různými jmény, které však nekorespondují s prodávajícím zbožím. Například nabídka oblečení a obuv na doméně s názvem zahrádka, je už na pohled podivná. 

10. Rada

Nemilým nešvarem je i přeprodej kopií nebo továrně nepovedených kusů z Číny. Český obchodník nakoupí v řádek desetikorun na spolehlivém obchodním portálu Ebay či Amazon a pak stejné věci vydává za značkové a v řádech sto až tisíce korun. Používejte proto dostupné domény, kontrolujte si ceny a nakupujte přímo u zdroje a vyhněte se prostředníkovi, který chce jen vydělat. 

pinterest.com, coi.cz

Přidat na Seznam.cz
JAK SE RADY REDAKCE PODVODNÝ ESHOP RIZIKOVÉ ESHOPY PADĚLANÉ FALEŠNÉ PODVOD RIZIKO POZOR ESHOP ONLINE OBCHOD WEBOVÉ STRÁNKY 10 RAD

Související články

Přírodní kosmetika

Bez jakého kosmetického produktu se nedokážeme obejít?

Ženy a kosmetika. Never ending story. Opravdu potřebujeme všechny ty krémy na den, na noc, pod make-up? Nestačil by jeden? Bez jakého produktu opravdu nemůžete být? V redakci už v tom máme jasno! 

Celý článek

Neexistuje nic lepšího než dobrý příběh, říká René Nekuda na svých kurzech kreativního psaní

Náš mozek strukturuje vzpomínky jako příběh, neumíme žít a myslet bez příběhu, protože neexistuje nic lepšího než dobrý příběh. Ano, vše je o PŘÍBĚHU a jeho světem vás provede René Nekuda.

Celý článek

Neplastuj! Pij zásaditou vodu ze skla!

Všichni jistě víme, že voda je základem života. Bez ní bychom dlouhodobě nepřežili a společně s ní v těle funguje vše, jak má. Zkuste pít vodu jinak než z plastů, ulevíte planetě, ale zejména sobě!

Celý článek

Sandálky na léto 2019 aneb, které musíte mít

Teplé dny už se sem tam objevily, ale jejich hlavní čas přichází právě teď. Jak skvěle doladit s touto letní sezónou své botníky, na to vám odpovíme v našem článku.

Celý článek

Tip na výlet: Budapešť

Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na výlet za hranice, jedním z našich redakčních typů je maďarská metropole Budapešť. Okouzlující hlavní město, které si zamilujete i vy.

Celý článek
Cestování

Östersund: srdce Švédska

Malebné město ve středu Švédska v provincii Jämtland. Proč navštívit právě tuto oblast? Důvodů je hned několik!

Celý článek
Cestování

Švédsko: země vlídných lidí

Ty nejkrásnější zážitky života pramení z cestování. Tentokrát se vydáme do středního Švédska. Co nabízí tato severská země?

Celý článek

Den matek 2019: Nápady na dárečky

Den matek se opět blíží, pořiďte svým maminkám dáreček. Zaručeně je to potěší! Nadýchejte inspiraci u nás...

Celý článek