dnes je 05.12.2020 a svátek má Jitka

Druhy vlny aneb vyznáte se ve svých svetrech?

Přidat na Seznam.cz
Je vlna jenom ovčí vlna nebo se říká vlně i té velbloudí nebo kozí? Co je to angora, alpaka nebo mohér? Právě nyní, na podzim, kdy se člověk rád zachumlá do heboučkého svetru, je ideální doba na to, abychom se o těchto zázračných vláknech dozvěděli víc.

zdroj: pinterest.com

O vlně se vedou velké diskuze a málokdo se umí shodnout. Jeden tábor tvrdí, že vlna je jen ovčí, zbytek je prostě zpracovaná srst a za vlnu by se označovat neměla. Druzí nejsou tak radikální a kašmírový svetr označují za vlněný. Kde je pravda, to se asi nedozvíme, každopádně je stále větší a větší tendence pojem vlna rozšiřovat, a proto tedy budeme mluvit o vlně ve spojitosti se všemi zvířaty, které svou srst člověku dávají a on z nich může uplést svetr. 

Novozélandská merino ovce jménem Shrek, která na šest let utekla svým majitelům a vyhla se tak stříhání / zdroj: pinterest.com

Každý chovatel ovcí domácích vám potvrdí, že ovce se musí stříhat pravidelně, a je to pořádná fuška. Jenže zpracování obyčejné vlny tohoto plemene je poněkud neefektivní a tento materiál už téměř nikdo nevykupuje. Na vlnu se totiž chovají speciální plemena, jejichž srst se vyznačuje lehkou gramáží, jemností a vysokou hřejivostí. Plemeno ovce merino, které se přes severní Afriku dostalo do Španělska, a bylo poté uměle vysazeno v hornatých částech celého světa, je považováno za nejlepší plemeno na chování vlny. Nyní jsou merino stáda rozšířená hlavně na Novém Zélandě a v Austrálii. Dokonce i v Čechách najdeme pár malých chovatelů, kteří se snaží tomuto plemeni vytvořit ideální podmínky, každopádně pro velkochovy to není v našem pásmu možné.

Napůl vystříhaná ovce / zdroj: pinterest.com

Jak se ale z ostříhané vlny stane svetr? Ostříhané rouno se rozdělí podle kvality vlákna do různých tříd. Poté se postup začíná měnit podle toho, jestli se chceme k přízi dostat tradičním způsobem nebo průmyslovým. Ten tradiční je samozřejmě časově náročnější a poctivější, používá co nejmenší množství chemikálií a postupů, které by mohly kvalitu vlákna poškodit. Každopádně se musí pokračovat praním, protože ve vlně jsou nejen nečistoty, které na sebe ovce pochopitelně zachytí, ale i velké množství potu a vlhkosti. Mimochodem, odstraněný pot se nazývá lanolin a dá se dál využít např. v kosmetickém průmyslu.

Plstěný klobouk tradiční české značky Tonak / zdroj: tonak.cz

Dále existuje několik možností, jak s tímto materiálem naložit. Dva základní procesy jsou plstění a předení. Pokud znáte aspoň trochu princip kolovrátku, už je vám asi jasné, co je princip předení. Z vláken s omezenou délkou se urovnáním a následným zakroucením stává vlákno bez omezené délky. Plstění je proces, kdy propletením vláken a působením vlhkosti a / nebo prudkými změnami teplot vzniká celistvá pevná látka.

Lama vikuňa / zdroj: pinterest.com

Pojďme si ale něco říct k dalším zvířatům, jejichž srst také využíváme. Kromě ovcí se totiž vlna získává z koz, známý je velice jemný a lehký kašmír z kozy kašmírské nebo mohér z kozy angorské. Mohér je specifický tím, že se strukturou podobá lidskému vlasu a používá se i při výrobě dětských hraček. Pak tady máme ještě lamy, jihoamerické velbloudovité sudokopytníky. Lama alpaka je již domestikovaná a chová se nejen kvůli vlně, ale i kvůli masu a kůži, kdežto lama vikuňa je považována za divoké zvíře a po šetrném stříhání by měla být znovu vypuštěna do volné přírody. I srst velblouda patří k jedněm z nejdražších vln a rozpoznáte ji mimo jiné svou charakteristickou barvou. Také srst angorského králíka je velmi jemná a hebká a vyznačuje se chmýřím, které z vláken vystupuje.

Angorský králík / zdroj: pinterest.com

Co se týče přírodní vlny, má člověk obrovské množství zdrojů, ze kterých může kvalitní textilní vlákno sbírat. Vždy by si ale měl uvědomit jedno, pokud kupuji nějaký výrobek, měl bych znát příběh jeho zpracování od začátku do konce, měl bych si vybírat zboží, které je prokazatelně vyrobeno eticky a ekologicky. Protože jedině kvalitně zpracovaná vlna vám vydrží dlouhá léta, a pokud se o ni vy budete dobře starat, ona se na oplátku postará dobře o vás.

 

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE VLNA MERINO VLNA KAŠMÍR MOHÉR ANGORA ALPAKA VELBLOUDÍ OVČÍ VLNA

Související články

Nejžhavější knižní novinky

K podzimním a zimním dlouhým večerům patří kromě svařáku a krbu hlavně knihy. V naší redakci jsme daly hlavy dohromady a vybraly jsme pro vás to nejlepší, co bylo během letošního podzimu vydáno. Pojďte se s námi nechat inspirovat buď tipem na vánoční dárek nebo udělejte radost sobě a obstarejte si zábavu na klidné a pohodové večery.

Celý článek

Historie časopisu Elle

Jeden z nejoblíbenějších módních magazínů, jehož původ začínal ve Francii. Název Elle znamená z francouzštiny „ona“. Dnes už časopis vychází v několik jazycích a je známý po celém světě.

Celý článek

Tipy pro příjemný a produktivní home office

Home office se v poslední době stal součástí života mnoha z nás a často soupeříme s tím, jak se k práci z domova odhodlat. Přinášíme vám proto několik důležitých tipů, jak si udělat home office příjemný, ale zároveň produktivní.

Celý článek

Lucie Vondráčková nafotila kalendář s vlky

Pes křížený s vlkem po boku dvanácti českých a slovenských osobností je hlavním tématem dobročinného kalendáře. Letos se do něj zapojili například Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Bára Mottlová, Milan Peroutka, Monika Absolonová, Pepa Kůrka nebo také herci Jiří Dvořák a Igor Orozovič.

Celý článek

Jednoduché tipy na lepší a kvalitnější spánek

Kvalitní spánek je jednou z největších investic do produktivity a duševního zdraví zítřka. Jen v dnešní, tolik uspěchané době, spánek odsouváme a věnujeme mu stále menší pozornost, a proto máme pro vás několik jednoduchých tipů, díky kterým se opravdu lépe vyspíte.

Celý článek

Kašmír: na jedné straně luxusní svetry, na straně druhé ekologická katastrofa

Koza kašmírská dává lidem tu nejkvalitnější a nejjemnější vlnu ze všech. Kašmír byl ještě donedávna symbolem luxusu a jen málokdo si ho mohl dovolit. Když se ale dnes podíváme do kolekcí fast-fashion řetězců, můžeme v nich toto zázračné přírodní vlákno objevit za zlomek někdejší ceny. Jak je to možné? A má smysl si něco takového pořídit?

Celý článek

Límec nemusí být jen součástí oděvu, ale také skvostným doplňkem

Límec je symbolem elegance a střídmosti. Podle límce poznáte, jak se kdo umí postarat o svoje oblečení. Pokud je špatně ohnutý nebo nedostatečně nažehlený, je vám hned jasné, že oné osobě na vzhledu asi pramálo záleží. Co si tak ale zkusit nasadit límec falešný a povznést ho z obyčejné součásti košile na nápaditý doplněk?

Celý článek

Odivi zavíralo MBPFW ve velkém stylu

Iva Burkertová a značka Odivi vzbudila nemalý zájem veřejnosti minulý rok, kdy poslala modely během své show na fashion weeku na molo nahé. Není tedy divu, že letošní týden módy uzavírala a tato poslední přehlídka přinesla velká očekávání.

Celý článek