dnes je 01.07.2022 a svátek má Jaroslava

Druhy vlny aneb vyznáte se ve svých svetrech?

Přidat na Seznam.cz
Je vlna jenom ovčí vlna nebo se říká vlně i té velbloudí nebo kozí? Co je to angora, alpaka nebo mohér? Právě nyní, na podzim, kdy se člověk rád zachumlá do heboučkého svetru, je ideální doba na to, abychom se o těchto zázračných vláknech dozvěděli víc.

zdroj: pinterest.com

O vlně se vedou velké diskuze a málokdo se umí shodnout. Jeden tábor tvrdí, že vlna je jen ovčí, zbytek je prostě zpracovaná srst a za vlnu by se označovat neměla. Druzí nejsou tak radikální a kašmírový svetr označují za vlněný. Kde je pravda, to se asi nedozvíme, každopádně je stále větší a větší tendence pojem vlna rozšiřovat, a proto tedy budeme mluvit o vlně ve spojitosti se všemi zvířaty, které svou srst člověku dávají a on z nich může uplést svetr. 

Novozélandská merino ovce jménem Shrek, která na šest let utekla svým majitelům a vyhla se tak stříhání / zdroj: pinterest.com

Každý chovatel ovcí domácích vám potvrdí, že ovce se musí stříhat pravidelně, a je to pořádná fuška. Jenže zpracování obyčejné vlny tohoto plemene je poněkud neefektivní a tento materiál už téměř nikdo nevykupuje. Na vlnu se totiž chovají speciální plemena, jejichž srst se vyznačuje lehkou gramáží, jemností a vysokou hřejivostí. Plemeno ovce merino, které se přes severní Afriku dostalo do Španělska, a bylo poté uměle vysazeno v hornatých částech celého světa, je považováno za nejlepší plemeno na chování vlny. Nyní jsou merino stáda rozšířená hlavně na Novém Zélandě a v Austrálii. Dokonce i v Čechách najdeme pár malých chovatelů, kteří se snaží tomuto plemeni vytvořit ideální podmínky, každopádně pro velkochovy to není v našem pásmu možné.

Napůl vystříhaná ovce / zdroj: pinterest.com

Jak se ale z ostříhané vlny stane svetr? Ostříhané rouno se rozdělí podle kvality vlákna do různých tříd. Poté se postup začíná měnit podle toho, jestli se chceme k přízi dostat tradičním způsobem nebo průmyslovým. Ten tradiční je samozřejmě časově náročnější a poctivější, používá co nejmenší množství chemikálií a postupů, které by mohly kvalitu vlákna poškodit. Každopádně se musí pokračovat praním, protože ve vlně jsou nejen nečistoty, které na sebe ovce pochopitelně zachytí, ale i velké množství potu a vlhkosti. Mimochodem, odstraněný pot se nazývá lanolin a dá se dál využít např. v kosmetickém průmyslu.

Plstěný klobouk tradiční české značky Tonak / zdroj: tonak.cz

Dále existuje několik možností, jak s tímto materiálem naložit. Dva základní procesy jsou plstění a předení. Pokud znáte aspoň trochu princip kolovrátku, už je vám asi jasné, co je princip předení. Z vláken s omezenou délkou se urovnáním a následným zakroucením stává vlákno bez omezené délky. Plstění je proces, kdy propletením vláken a působením vlhkosti a / nebo prudkými změnami teplot vzniká celistvá pevná látka.

Lama vikuňa / zdroj: pinterest.com

Pojďme si ale něco říct k dalším zvířatům, jejichž srst také využíváme. Kromě ovcí se totiž vlna získává z koz, známý je velice jemný a lehký kašmír z kozy kašmírské nebo mohér z kozy angorské. Mohér je specifický tím, že se strukturou podobá lidskému vlasu a používá se i při výrobě dětských hraček. Pak tady máme ještě lamy, jihoamerické velbloudovité sudokopytníky. Lama alpaka je již domestikovaná a chová se nejen kvůli vlně, ale i kvůli masu a kůži, kdežto lama vikuňa je považována za divoké zvíře a po šetrném stříhání by měla být znovu vypuštěna do volné přírody. I srst velblouda patří k jedněm z nejdražších vln a rozpoznáte ji mimo jiné svou charakteristickou barvou. Také srst angorského králíka je velmi jemná a hebká a vyznačuje se chmýřím, které z vláken vystupuje.

Angorský králík / zdroj: pinterest.com

Co se týče přírodní vlny, má člověk obrovské množství zdrojů, ze kterých může kvalitní textilní vlákno sbírat. Vždy by si ale měl uvědomit jedno, pokud kupuji nějaký výrobek, měl bych znát příběh jeho zpracování od začátku do konce, měl bych si vybírat zboží, které je prokazatelně vyrobeno eticky a ekologicky. Protože jedině kvalitně zpracovaná vlna vám vydrží dlouhá léta, a pokud se o ni vy budete dobře starat, ona se na oplátku postará dobře o vás.

 

Přidat na Seznam.cz
#moda LIFESTYLE VLNA MERINO VLNA KAŠMÍR MOHÉR ANGORA ALPAKA VELBLOUDÍ OVČÍ VLNA

Související články

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

Maličkosti plné lásky najdete u značky Louis Vuitton

Málokterá značka v těchto dnech nepředstavila aktuální novinky. Nakonec právě svátek svatého Valentýna i pomalu se blížící jaro jsou dva perfektní důvody k tomu, vytvořit něco nového, láskyplného a krásného.

Celý článek

Hailey Bieber oblékla kašmírovou kolekci spodního prádla Victoria's Secret

Uvolněné pohledy supermodelky a andílka Victoria's Secret v nejnovější kampani Cashmere Collection 2021 odráží maximální pohodlí.

Celý článek

Neumíte si Vánoce bez knížek představit? My také ne, proto přinášíme aktuální knižní novinky

KNIHOMÁNIE je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách.

Celý článek

Nová kolekce české značky Leeda je pro sebevědomé a nezávislé ženy

Odvažte se v originálním oversize kimonu nebo bomberu z nové kolekce české značky Leeda, mezi jejíž zákaznice patří (nejen) hollywoodské a české hvězdy.

Celý článek

Pletenina vládne aktuálním trendům

Z komfortních kousků se aktuálně díky designérským kolekcím stávají modely, které nejsou jen do třeskutých mrazů, ale hravě v nich zvládnete proplout celým dnem. Jak nosit objemné svetry a dlouhé pletené šaty?

Celý článek

Značka Chatty představuje novou kolekci New Season, která hraje barvami

Návrhářská dvojice Anna Tušková a Radka Sirková uvádějí téma své poslední kolekce, kterým se tentokrát stala práce švédské módní ilustrátorky Liselotte Watkins. 

Celý článek

Podpora české gastronomie v podání Markéty Pavleje alias Kitchenette

Kitchenette SoMe - nový projekt, který podpoří českou gastronomii a její prezentaci na sociálních sítích. Nestojí za ním nikdo jiný než známá foodblogerka Markéta Pavleje.

Celý článek