dnes je 24.08.2019 a svátek má Bartoloměj

E-shop ZOOT čekají velké změny: Snaží se vymanit z finančních potíží

Přidat na Seznam.cz
Online obchod Zoot, který má na českém trhu velmi silnou pozici vůči ostatním internetovým obchodům, čelí vážným finančním problémům. Minulý týden ve středu proto vedení firmy požádalo insolvenční soud o ochranu před věřiteli.

Výdejny štěstí přinesly smůlu

Internetový obchod ZOOT je na špičce v zákaznické oblíbenosti a známosti v České republice. Obchod s oblečením funguje totiž na jednoduchém principu, který se snaží eliminovat potíže, se kterými se online nakupování často potýká. Nejčastěji se jedná o objednání či dodání špatné velikosti či jiné představě o střihu oblečení ze strany zákazníka, který následně požaduje vrácení peněz. Oblečení si jednoduše můžete vybrat na internetu, přiřadíte svou velikost a zboží vám bude doručeno do tzv. Výdejny štěstí. V této výdejně si pak zboží můžete přímo vyzkoušet a případně ihned na prodejně vyřešit jakékoli nedostatky. Právě v tomto zdánlivě jednoduše dokonalém konceptu může být zakopaný pes. Princip je snadno zneužitelný a ztrátový. Někteří zákazníci si objednají do výdejny hned deset kusů oblečení, ale nakonec koupí jedno až dvě. Toto tvrzení uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus i ředitel společnosti eRockets Ondřej Klega: „Zoot je v problémech v podstatě od začátku, protože se mu nedaří překlopit do zisku. Velkou roli v tom hrají výdejny, kterých má po Česku 29. Nicméně tento koncept se ukazuje z dlouhodobého pohledu jako ztrátový.“

Ochrana před věřiteli do konce dubna

Finanční problémy společnosti začala média vnímat teprve minulý týden ve středu, kdy vedení společnosti podalo žádost insolvenčnímu soudu pro udělení ochrany před věřiteli. Zoot totiž aktuálně čelí dluhu v částce 472 milionů korun, přičemž závazky 65 milionů korun jsou po splatnosti více než tři měsíce. Mezi věřitele patří firmy jako například Natland Finance investiční fond, Česká pošta či BH Securitires. Natland je přitom majoritním věřitelem. Skoupením několika pohledávek například od Raiffeisenbank a dalších věřitelů shromáždila pohledávky ve výši 123 milionů a v zástavě má i akcie ZOOT. Soud žádosti o ochranu ZOOTu nakonec vyhověl a vyhlásil na majetek firmy tzv. moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Firma má tak čas na restrukturalizaci a hledání nových příležitostí a investorů. Tato zvláštní forma ochrany majetku společnosti bude trvat až do konce dubna letošního roku. Soud také ustanovil předběžného insolvenčního správce, který bude na hospodaření s majetkem ZOOTu dohlížet, bude jím Lukáš Zrůst ze společnosti Konreo„Povinností předběžného správce je provést opatření ke zjištění majetku a k jeho zajištění, jakož i k přezkoumání dlužníkova účetnictví,“ uvedl Lukáš Zrůst pro deník E15.

ZOOT poškodilo i teplé počasí

Kromě konceptu, na kterém e-shop ZOOT dodnes fungoval, který je velmi nákladný, se objevují i další faktory, které pravděpodobně zapříčinily stav, ve kterém se společnost nachází. Podle některých ekonomů se na trhu objevila v posledních dvou letech velká konkurence v oblasti online obchodů s oblečením. Za zmínku stojí třeba vstup e-shopu AboutYou či Zalando na české trhy. Podle serveru iDnes.cz zase ZOOT postihl živelný faktor. Loňské první pololetí totiž negativně ovlivnilo teplé počasí, kvůli kterému došlo k vážnému výpadku sezónního prodeje jarního oblečení.

Nový firemní management

Je však nutno podotknout, že vedení firmy ještě nehází flintu do žita. Podle serveru iDnes.cz poskytne ZOOTu provozní financování Natland Group, v čele s podnikatelem Tomášem Raškou. V novém managementu firmy je i nový generální ředitel ZOOTu Lukáš Uhl, který působil i ve vedení známé společnosti zabývající se rozvozem jídel Dáme Jídlo. „Po dlouhodobých jednáních se podařilo dosáhnout dohody s částí věřitelů. Aktuální financování umožní rozšířit portfolio zboží a posunout firmu k profitabilitě. Zákazníků se současné dění nedotkne. Naopak nastavená opatření i do budoucna zlepší a zároveň zefektivní zákaznický servis,“ uvedl nový generální ředitel ZOOTu Lukáš Uhl pro server iDnes.cz.

iDnes.cz; Český rozhlas; E15; justice.cz

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI FINANČNÍ POMOC INSOLVENCE ZOOT.CZ ZOOT ORIGINÁL ZOOT

Související články

Chanel zvažuje zrušení své Cruise show v Hong Kongu kvůli eskalujícím protestům

Před více než měsícem oznámila značka Chanel, že chystá speciální módní přehlídku Cruise 2020 v Hong Kongu. Přehlídka měla proběhnout 6. listopadu. Kvůli eskalujícím pouličním protestům však Chanel zvažuje, že přehlídku zruší.

Celý článek

Co jste nevěděli o Coco Chanel

Kdo by neznal geniální návrhářku, která předběhla svou dobu. Dala ženám nezávislost, sebevědomí i důležitost. Některá fakta však veřejnosti unikla. Pojďte se s námi podívat na 10 věcí, které jste nevěděli o Coco Chanel.

Celý článek

Disney objevuje mladé návrhářské talenty

Není Disney jako Disney. Zatímco nejslavnější kreslené pohádky tvoří profesionálové v Disney Productions, hrané disneyovské pohádky můžete zhlédnout na Broadwayi. Právě zde dali šanci mladým návrhářským talentům, aby ukázali svou fantazii.

Celý článek

The White Shirt Project ke vzpomínce na Karla Lagerfelda

Kolegové, přátelé, rodina a příznivci, letos zesnulého módního návrháře a kreativního ředitele Chanel Karla Lagerfelda, se rozhodli na jeho počest vytvořit unikátní MeziThe White Shirt Project. Mezi hlavními iniciátory projektu je spoustu hvězdných jmen.

Celý článek

Letní Letná byla odstartována, navštivte do konce prázdnin nový cirkus

Cirkus tak trošku jinak. Minulý týden odstartoval 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bohatý program plný nejenom divadelních představení si můžete užít každý den až do 1. září 2019.

Celý článek

Šaty by měly být pohodlné, decentní a zároveň rafinovaně sexy, říká návrhářka Lenka Jurigová

Chystáte svatbu? Ať už svou nebo třeba kamarádčinu a sháníte vhodné šaty? Máme pro vás jeden perfektní tip, návrhářka Lenka Jurigová vám ušije pohádkové šaty plné ženskosti a elegance.

Celý článek

Freddie Mercury: královna všech královen

Vyhýbal se všem stereotypům. Svým životem ovlivnil několik generací. Řeč je o frontmanovi kapely Queen, Freddiem Mercury. Extravagantní styl se projevoval i v jeho oblékání a na kontě má tak několik nadpozemských outfitů. Pojďte si s námi připomenout tuto osobnost světové hudby.

Celý článek

Rozhovor s kreativní dvojicí známou jako Ester&Josefina

Ester a Josefina, kreativní duo, které zná nejen český instagram! Instagramerky, autorky knihy, majitelky módních kolekcí, pořadatelky besed. A mnoho dalšího… Co znamená značka Ester&Josefina? Vyzpovídali jsme holky v rozhovoru pro móda.cz.

Celý článek