dnes je 21.02.2019 a svátek má Lenka

E-shop ZOOT čekají velké změny: Snaží se vymanit z finančních potíží

Online obchod Zoot, který má na českém trhu velmi silnou pozici vůči ostatním internetovým obchodům, čelí vážným finančním problémům. Minulý týden ve středu proto vedení firmy požádalo insolvenční soud o ochranu před věřiteli.

Výdejny štěstí přinesly smůlu

Internetový obchod ZOOT je na špičce v zákaznické oblíbenosti a známosti v České republice. Obchod s oblečením funguje totiž na jednoduchém principu, který se snaží eliminovat potíže, se kterými se online nakupování často potýká. Nejčastěji se jedná o objednání či dodání špatné velikosti či jiné představě o střihu oblečení ze strany zákazníka, který následně požaduje vrácení peněz. Oblečení si jednoduše můžete vybrat na internetu, přiřadíte svou velikost a zboží vám bude doručeno do tzv. Výdejny štěstí. V této výdejně si pak zboží můžete přímo vyzkoušet a případně ihned na prodejně vyřešit jakékoli nedostatky. Právě v tomto zdánlivě jednoduše dokonalém konceptu může být zakopaný pes. Princip je snadno zneužitelný a ztrátový. Někteří zákazníci si objednají do výdejny hned deset kusů oblečení, ale nakonec koupí jedno až dvě. Toto tvrzení uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus i ředitel společnosti eRockets Ondřej Klega: „Zoot je v problémech v podstatě od začátku, protože se mu nedaří překlopit do zisku. Velkou roli v tom hrají výdejny, kterých má po Česku 29. Nicméně tento koncept se ukazuje z dlouhodobého pohledu jako ztrátový.“

Ochrana před věřiteli do konce dubna

Finanční problémy společnosti začala média vnímat teprve minulý týden ve středu, kdy vedení společnosti podalo žádost insolvenčnímu soudu pro udělení ochrany před věřiteli. Zoot totiž aktuálně čelí dluhu v částce 472 milionů korun, přičemž závazky 65 milionů korun jsou po splatnosti více než tři měsíce. Mezi věřitele patří firmy jako například Natland Finance investiční fond, Česká pošta či BH Securitires. Natland je přitom majoritním věřitelem. Skoupením několika pohledávek například od Raiffeisenbank a dalších věřitelů shromáždila pohledávky ve výši 123 milionů a v zástavě má i akcie ZOOT. Soud žádosti o ochranu ZOOTu nakonec vyhověl a vyhlásil na majetek firmy tzv. moratorium před zahájením insolvenčního řízení. Firma má tak čas na restrukturalizaci a hledání nových příležitostí a investorů. Tato zvláštní forma ochrany majetku společnosti bude trvat až do konce dubna letošního roku. Soud také ustanovil předběžného insolvenčního správce, který bude na hospodaření s majetkem ZOOTu dohlížet, bude jím Lukáš Zrůst ze společnosti Konreo„Povinností předběžného správce je provést opatření ke zjištění majetku a k jeho zajištění, jakož i k přezkoumání dlužníkova účetnictví,“ uvedl Lukáš Zrůst pro deník E15.

ZOOT poškodilo i teplé počasí

Kromě konceptu, na kterém e-shop ZOOT dodnes fungoval, který je velmi nákladný, se objevují i další faktory, které pravděpodobně zapříčinily stav, ve kterém se společnost nachází. Podle některých ekonomů se na trhu objevila v posledních dvou letech velká konkurence v oblasti online obchodů s oblečením. Za zmínku stojí třeba vstup e-shopu AboutYou či Zalando na české trhy. Podle serveru iDnes.cz zase ZOOT postihl živelný faktor. Loňské první pololetí totiž negativně ovlivnilo teplé počasí, kvůli kterému došlo k vážnému výpadku sezónního prodeje jarního oblečení.

Nový firemní management

Je však nutno podotknout, že vedení firmy ještě nehází flintu do žita. Podle serveru iDnes.cz poskytne ZOOTu provozní financování Natland Group, v čele s podnikatelem Tomášem Raškou. V novém managementu firmy je i nový generální ředitel ZOOTu Lukáš Uhl, který působil i ve vedení známé společnosti zabývající se rozvozem jídel Dáme Jídlo. „Po dlouhodobých jednáních se podařilo dosáhnout dohody s částí věřitelů. Aktuální financování umožní rozšířit portfolio zboží a posunout firmu k profitabilitě. Zákazníků se současné dění nedotkne. Naopak nastavená opatření i do budoucna zlepší a zároveň zefektivní zákaznický servis,“ uvedl nový generální ředitel ZOOTu Lukáš Uhl pro server iDnes.cz.

iDnes.cz; Český rozhlas; E15; justice.cz

ZE SPOLEČNOSTI FINANČNÍ POMOC INSOLVENCE ZOOT.CZ ZOOT ORIGINÁL ZOOT

Související články

Lenka Zahradnická: Dělám maximum proto, abych byla tou nejlepší mámou

Tato žena se s úsměvem na tváři nejspíš již narodila. Cítí velkou náklonnost k přírodě, stejně jako ke zvířatům. Má svého čtyřnohého parťáka, toho nejlepšího muže na světě a k dokonalosti jim nechybí ani nádherná dcera. Jak se daří herečce Lence Zahradnické?

Celý článek

Navždy odešla legenda v rukavičkách a tmavých brýlích, Karl Lagerfeld

Dnes, tedy 19. února, se Paříž a celý módní svět halí do černého hávu. V nemocnici na pařížském předměstí dnes naposledy vydechla legenda nejen oděvního průmyslu, nezapomenutelný a nenahraditelný Karl Lagerfeld. Zemřel ve věku 85 let.

 

Celý článek

Jak se obléká trojnásobná maminka a herečka Michaela Maurerová?

Zastihnout trojnásobnou maminku, herečku a moderátorku, Míšu Maurerovou je téměř nadlidský úkon. Když se to však podaří, dozvíte se o její vášni k teniskám, o tom, jaké projekty jí opravdu baví i to, jak se udržuje v kondici.

Celý článek

Herečku Kristýnu Janáčkovou jsme zastihli na focení nové kolekce Ivety Paulerové

Být v souladu s přírodou, vnímat sebe i své okolí, ctít ženskou krásu a být spokojená sama se sebou, to jsou hlavní motta sympatické herečky Kristýny Janáčkové.

Celý článek

Červený koberec cen Grammy ovládla extravagance

LA bylo po roce opět svědkem přehlídky neskutečně exkluzivních šatů při předávání cen Grammy. Celebrity se tentokrát odvázaly a každý chtěl být za hvězdu.

Celý článek

Převratná kampaň Louis Vuitton mění pohled na módu

Kreativní ředitel Virgil Abloh představil svou první kampaň pro pánskou kolekci ve své funkci. Dojemná, promyšlená a převratná kampaň hýbe světem.

Celý článek

Český ples v Praze navštívil světově uznávaný dánský designér

Jannik Olander, známý designér a šperkař přijel do Prahy, aby byl součástí charitativní dražby zlatého šperku osázeného 300 diamanty.

Celý článek

Chiara Ferragni oslaví 10. výročí svého blogu dokumentárním snímkem

Jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších módních bloggerek světa má nápadů na rozdávání. Pro svůj blog a zároveň i fanoušky po celém světě si pro letošek připravila velmi originální dárek.

Celý článek