dnes je 01.03.2021 a svátek má Bedřich

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

Přidat na Seznam.cz
První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

zdroj: archiv Erikulum

O kolekci minimalistických batohů, které jsou vyrobené takzvanou upcyklací odřezků podlahového lina PVC, jsme vám již psali. Nyní jsme se zaměřili na to, jak těžké je takové batohy vyrobit, jaký ohlas mají a co nového můžeme od značky ERIKULUM v tomto roce očekávat.

Hned ve své první kolekci, která byla současně Vaší diplomovou prací, jste se vrhnul na výrobu batohů. Nebyl to velký oříšek?

Byl a stále ještě tak trochu je. Ale to člověk dopředu neví a pořádně to zjistí teprve, až když se do toho pustí. Pokud chcete vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, tak je to prostě náročný proces. Nechci si ale stěžovat. Mimochodem já ani jinou cestu nevidím, protože vyrábět rychle, levně, nekvalitně - kdesi v Číně nebo Bangladéši a ještě tím třeba aktivně podporovat neférový přístup k tamním pracovníkům prostě nechci. Než dělat něco takového, tak to radši vůbec nic navrhovat a produkovat nebudu.

Materiál, který používáte je dále nerecyklovatelný, pro planetu tak děláte velmi ohleduplný krok, pro lidi pak skvělý módní doplněk. Jste více ekolog nebo designer?

Upřímně se necítím ani jako ekolog, ani jako designér. Ale jsem přesvědčený, že určitý vztah k ekologii nebo environmentálním otázkám by měl mít každý designér nebo designérka. Designéři totiž mají v tomto ohledu obrovskou zodpovědnost a já myslím, že v dnešní době už prostě nestačí navrhovat a vyrábět hezké věci. Je třeba začít je dělat zodpovědně a s ohledem na socioekonomické, etické i environmentální dopady. Jinak myslím, že můj projekt je pro planetu taková kapka v moři. Ale i tak mi dává smysl, protože může inspirovat, otevřít debatu a ukázat jiné přístupy, což může vést k systémovější změně. Velmi ohleduplný krok k planetě by udělali ti, co by přestali denně vyrábět a produkovat kilometry a kilometry PVC lina, které v budoucnu nikdy nepůjde recyklovat. Přitom už existují alternativy a jsou firmy, které umí vyrobit umělou podlahovinu, která se po konci své životnosti může recyklovat a nemusí skončit na skládce, kde pak bude stovky let zatěžovat naše životní prostředí. Mimochodem úplně největším znečišťovatelem naší planety je hned po ropném průmyslu ten oděvní.

zdroj: archiv Erikulum

Jaké je podle Vás řešení?

Můj profesor na umprumce vždycky říkal, že nejlepší způsob, jak dělat udržitelný design, je vyrábět vysoce kvalitní produkty, protože takové se mohou dědit i po generace a nikdo nemá důvod se jich zbavovat. Já s ním souhlasím, nicméně v módě mnohem více než třeba v produktovém designu nastal fenomén trendů. Takže si lidé kontinuálně mění svůj šatník nejen proto, že jednotlivé kusy oděvů nejsou dobře vyrobené a ztrácí kvalitu, ale protože už třeba nezapadají do nejnovějších trendů. Takže pokud se nezmění náš přístup k trendovosti, tak nás vysoká kvalita oblečení nebo produktů vůbec nezachrání, protože lidé se jich možná stejně budou chtít zbavit. Já v tomto ohledu vsázím na popírání trendů navrhováním kvalitních minimalistických a nadčasových produktů, které v tomto ohledu mohou obstát a přežít - fyzicky i duševně.

Prozradíte nám, jaký ohlas Vaše první kolekce získává? Vím, že je vše v začátku, ale přeci jen...

Úplně první zákazníci a zákaznice byli návštěvníci loňského Designbloku, kde jsem první kolekci batohů oficiálně představil. Lidé se tam hodně zastavovali, mnoho z nich si myslelo, že batohy jsou vyrobené z kůže a pak byli pozitivně překvapeni, když zjistili, že se dá takto šít i z lina. Celé mě to dost nakoplo a dalo mi to pocit, že moje práce a snažení má smysl.

zdroj: František Svatoš / Erikulum

Často, když máme práci hotovou, zjistíme, co jsme mohli udělat jinak - lépe, což nás posouvá dál... Kam se plánujete posunout teď Vy?

Nyní chci pracovat na nové kolekci a krom toho bych rád vylepšoval i produkty té stávající. Například od zpětné vazby zákazníků nebo na základě mých nápadů, jak to všechno dělat ještě líp než doposud.

Na co se můžeme v průběhu letošního roku od Vás ještě těšit?

Musím se přemáhat, ale ještě vám to neprozradím. Snad jen to, že se bude určitě opět jednat o minimalistické kousky navržené tak, aby naší planetě příliš neubližovaly. Všechny novinky se určitě objeví na webu erikulum.com.

zdroj: František Svatoš / Erikulum

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI ERIKULUM ERIK BARTOŠ ROZHOVOR ČESKÁ TVORBA ČESKÝ NÁVRHÁŘ UMPRUM RECYKLACE

Související články

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

KIPLING VZDÁVÁ HOLD IKONĚ V NOVÉ KOLEKCI COCA-COLA

Nový rok přináší nové příležitosti! Letos se Kipling rozhodl spojit módu s optimistickým poselstvím a navázal spolupráci s jednou z nejuznávanějších značek na světě, společností Coca-Cola. V současných nejistých dobách tak vsadil na sílu soudržnosti, která ve světě stále dokáže dosáhnout velkých změn.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

Celý článek

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

Celý článek