dnes je 10.08.2020 a svátek má Vavřinec

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

Přidat na Seznam.cz
První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

zdroj: archiv Erikulum

O kolekci minimalistických batohů, které jsou vyrobené takzvanou upcyklací odřezků podlahového lina PVC, jsme vám již psali. Nyní jsme se zaměřili na to, jak těžké je takové batohy vyrobit, jaký ohlas mají a co nového můžeme od značky ERIKULUM v tomto roce očekávat.

Hned ve své první kolekci, která byla současně Vaší diplomovou prací, jste se vrhnul na výrobu batohů. Nebyl to velký oříšek?

Byl a stále ještě tak trochu je. Ale to člověk dopředu neví a pořádně to zjistí teprve, až když se do toho pustí. Pokud chcete vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, tak je to prostě náročný proces. Nechci si ale stěžovat. Mimochodem já ani jinou cestu nevidím, protože vyrábět rychle, levně, nekvalitně - kdesi v Číně nebo Bangladéši a ještě tím třeba aktivně podporovat neférový přístup k tamním pracovníkům prostě nechci. Než dělat něco takového, tak to radši vůbec nic navrhovat a produkovat nebudu.

Materiál, který používáte je dále nerecyklovatelný, pro planetu tak děláte velmi ohleduplný krok, pro lidi pak skvělý módní doplněk. Jste více ekolog nebo designer?

Upřímně se necítím ani jako ekolog, ani jako designér. Ale jsem přesvědčený, že určitý vztah k ekologii nebo environmentálním otázkám by měl mít každý designér nebo designérka. Designéři totiž mají v tomto ohledu obrovskou zodpovědnost a já myslím, že v dnešní době už prostě nestačí navrhovat a vyrábět hezké věci. Je třeba začít je dělat zodpovědně a s ohledem na socioekonomické, etické i environmentální dopady. Jinak myslím, že můj projekt je pro planetu taková kapka v moři. Ale i tak mi dává smysl, protože může inspirovat, otevřít debatu a ukázat jiné přístupy, což může vést k systémovější změně. Velmi ohleduplný krok k planetě by udělali ti, co by přestali denně vyrábět a produkovat kilometry a kilometry PVC lina, které v budoucnu nikdy nepůjde recyklovat. Přitom už existují alternativy a jsou firmy, které umí vyrobit umělou podlahovinu, která se po konci své životnosti může recyklovat a nemusí skončit na skládce, kde pak bude stovky let zatěžovat naše životní prostředí. Mimochodem úplně největším znečišťovatelem naší planety je hned po ropném průmyslu ten oděvní.

zdroj: archiv Erikulum

Jaké je podle Vás řešení?

Můj profesor na umprumce vždycky říkal, že nejlepší způsob, jak dělat udržitelný design, je vyrábět vysoce kvalitní produkty, protože takové se mohou dědit i po generace a nikdo nemá důvod se jich zbavovat. Já s ním souhlasím, nicméně v módě mnohem více než třeba v produktovém designu nastal fenomén trendů. Takže si lidé kontinuálně mění svůj šatník nejen proto, že jednotlivé kusy oděvů nejsou dobře vyrobené a ztrácí kvalitu, ale protože už třeba nezapadají do nejnovějších trendů. Takže pokud se nezmění náš přístup k trendovosti, tak nás vysoká kvalita oblečení nebo produktů vůbec nezachrání, protože lidé se jich možná stejně budou chtít zbavit. Já v tomto ohledu vsázím na popírání trendů navrhováním kvalitních minimalistických a nadčasových produktů, které v tomto ohledu mohou obstát a přežít - fyzicky i duševně.

Prozradíte nám, jaký ohlas Vaše první kolekce získává? Vím, že je vše v začátku, ale přeci jen...

Úplně první zákazníci a zákaznice byli návštěvníci loňského Designbloku, kde jsem první kolekci batohů oficiálně představil. Lidé se tam hodně zastavovali, mnoho z nich si myslelo, že batohy jsou vyrobené z kůže a pak byli pozitivně překvapeni, když zjistili, že se dá takto šít i z lina. Celé mě to dost nakoplo a dalo mi to pocit, že moje práce a snažení má smysl.

zdroj: František Svatoš / Erikulum

Často, když máme práci hotovou, zjistíme, co jsme mohli udělat jinak - lépe, což nás posouvá dál... Kam se plánujete posunout teď Vy?

Nyní chci pracovat na nové kolekci a krom toho bych rád vylepšoval i produkty té stávající. Například od zpětné vazby zákazníků nebo na základě mých nápadů, jak to všechno dělat ještě líp než doposud.

Na co se můžeme v průběhu letošního roku od Vás ještě těšit?

Musím se přemáhat, ale ještě vám to neprozradím. Snad jen to, že se bude určitě opět jednat o minimalistické kousky navržené tak, aby naší planetě příliš neubližovaly. Všechny novinky se určitě objeví na webu erikulum.com.

zdroj: František Svatoš / Erikulum

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI ERIKULUM ERIK BARTOŠ ROZHOVOR ČESKÁ TVORBA ČESKÝ NÁVRHÁŘ UMPRUM RECYKLACE

Související články

Rozhovor s českou farmářkou vám dovolí nahlédnout do tajů permakultury a hospodaření bez postřiků

Vyměnit život v Praze za malou vesničku, vlastní farmu a komplexnější přístup k hospodaření i cestu k určité soběstačnosti, může znít, jako náročná volba. Když však máte jasno, od vašich snů vás neodradí ani nepříjemný úředník. Jak vzniká malé hospodářství, a jaké to je obrátit svůj život naruby, nám v rozhovoru prozradila Jana Šuterová, majitelka farmy Henrieta.

Celý článek

Šárka Strnadová a její nová kolekce: BABY OR LADY

Česká designérka Šárka Strnadová nyní přichází se svou kolekcí BABY OR LADY. Je nabitá tradicí a ženskou silou bez rozdílu věku nebo tělesných proporcí. Za nás se jedná o symbol tohoto léta.

Celý článek

Česká značka Circlle představuje etické plavky z recyklovaných plastů

Toužíte-li na českém trhu najít udržitelné, etické a zároveň estetické plavky, nebudete mít snadnou práci. My jsme to za vás udělali a představujeme kolekci From Ocean To Ocean.

Celý článek

Prohřešky královské rodiny - 10 případů, kdy členové britské královské rodiny porušili královský protokol

Často vídáme britskou královskou rodinu jako mantru správnosti. Ale i oni někdy poruší tzv. královský protokol. A to se pak dějí věci! Naše redakce pro vás připravila 10 případů, kdy královská rodina porušila královský protokol britské monarchie od Meghan přes lady D, po samotnou královnu.

Celý článek

Odvážné fotky budoucí maminky: Nicki Minaj je v očekávání

Zpěvačka, rapperka, textařka a držitelka několika významných hudebních cen Nicki Minaj je těhotná. Své těhotenství oznámila světu odvážnými uměleckými fotografiemi s těhotenským bříškem.

Celý článek

Strhující show Valentino 2020 v nejslavnějším filmovém studiu Evropy

Souboj reality a snů. I tak by se dala popsat kolekce Valentino podzim / zima 2020 haute couture. Celá koncepce však musela být přetvořena na základě opatřeních, která souvisejí s koronavirem. Módní domy se připravují na to, že sezóní přehlídky již nebudou, co bývaly.

Celý článek

Módní značky podporují LGBT komunitu i Pride 2020

Pride 2020, červnový happening na podporu LGBT komunity, je po celém světě rušen jako většina akcí kvůli pandemii, koronaviru. Módní průmysl se však rozhodl, že tuto akci podpoří. Přinášíme vám přehled módních domů, které svými akcemi podporují Pride 2020.

Celý článek

Virginie Viard vytvořila excentrickou couture kolekci Chanel s nádechem osmdesátých let

Hravá sbírka plná odkazů na osmnácté století a osmdesátá léta dvacátého století. I tak by se dala charakterizovat nová podzimní couture kolekce kreativní ředitelky Virginie Viard pro francouzský módní dům Chanel. 

Celý článek