dnes je 20.11.2019 a svátek má Nikola

Eva Jiřičná v pražském DOXu

Přidat na Seznam.cz
V Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích právě probíhá výstava u příležitosti významného životního jubilea Evy Jiřičné. Nechte se zlákat a inspirovat elegancí a lehkostí, kterou do svých děl první dáma české architektury vkládá.

Eva Jiřičná pracovala na velkých a významných architektonických projektech po celém světě. V roce 1984 založila v Londýně, kam v roce 1968 emigrovala, své studio Eva Jiricna Architects a v roce 1999 s architektem Petrem Vágnerem studio AI DESIGN sídlící v Praze. V jejím portfoliu najdeme několik stovek návrhů a realizací. Za jednu z vlajkových lodí její práce mohou být označeny skleněná schodiště, která předčila svou dobu a diktovala technické parametry a možnosti jejím budoucím následovníkům.

Jedno z jejích schodišť, které bylo původně umístěno v pařížském obchodu, který zkrachoval (jistojistě ne kvůli nedostatkům designu interiéru), najdeme i v hlavním sále expozice. Monumentální výška, technická preciznost a působivé nasvícení vás ohromí a vy se do děl naší nejznámější české architektky okamžitě zamilujete. Prohlédnout si můžete modely jejich návrhů, fotografie zrealizovaných staveb, rysy a nákresy. Můžete shlédnout i několik dokumentů a filmů natočených o paní Jiřičné nebo její práci.

Dozvíte se také, v jakých městech stojí její budovy. Jednou z těch známějších českých realizací je Kongresové centrum ve Zlíně nebo Oranžerie v Královských zahradách, za jejímž vznikem stála Olga Havlová. Nejenom seznam staveb, měst a států, které krášlí naši planetu, je úctyhodný. Také výčet ocenění, které paní Jiřičná získala, je sáhodlouhý a mimořádný. Zmiňme alespoň Řád Britského impéria, Jane Drew Prize nebo Medaile za celoživotní přínos v architektuře.

Eva Jiřičná ve své profesi kloubí své technické i umělecké vzdělání a výstava nám dává nahlédnout do obou těchto aspektů její tvorby. Můžete se kochat lehkostí a elegancí nebo se detailně ponořit do kouzla statiky a konstrukcí. Každopádně budete odcházet pyšní na to, že je jedna z nejlepších světových architektek právě z České republiky a budete víc rozumět tomu, proč jsou její budovy tak výjimečné.

 

photos: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI ARCHITEKTKA ARCHITEKTURA MODERNÍ ARCHITEKTURA EVA JIŘIČNÁ DOX

Související články

Co je to minimalismus a jak funguje v praxi

Minimalismus je hodně omílané téma, ale přesto jej někdo ještě nezná. Ukážeme vám kouzlo minimalismu, uvedeme zajímavé příklady a možná se vám život v minimalistickém měřítku zalíbí.

Celý článek

Globální ambasadoři Vans navrhli jedinečné aukční kousky pro charitativní sbírku na počest Checkerboar Day

Značka Vans se dala dohromady s globální společností eBay, aby exkluzivní charitativní kolekcí oslavili tzv. Checkerboard Day - Šachovnicový den. Více o tomto unikátním svátku, který se slaví v americkém státě Kalifornia a o zbrusu nové a unikátní kolekci se dozvíte v našem článku.

Celý článek

Mariana Prachařová se zasnila, co by bylo, kdyby nebyla revoluce

I když dobu před revolucí nezažila, uvědomuje si Mariana Prachařová, jak důležité pro nás toto období bylo, je a stále bude. A proto se společně s make-up artistkou a fotografkou Kateřinou Koki Mlejnkovou zamyslela nad tím, jaké by to bylo, kdyby revoluce neproběhla…

Celý článek

Londýnská Bond Street jen září: díky Louis Vuitton

Chcete vidět ráj? Pak si určitě udělejte výlet do Londýna. Tam byl totiž znovuotevřen obchod Louis Vuitton. Slibujeme vám, že jste dlouho nic podobného neviděli.

Celý článek

Herec Pavel Liška se stal tváří Jedinečného kalendáře. Kdo z dalších celebrit je jeho součástí?

V příštím životě by chtěl být Pavel Liška, jak jinak než liškou. Jeho herecký kolega Vašek Neužil by zvolil život orangutana, zatímco Erika Stárková by chtěla být ptákem nebo mořskou pannou.

Celý článek

Simona Krainová a Karolína Kurková se potkaly v supermarketu v Miami

Jak se říká, svět je malý. To si potvrdily i dvě TOP modelky Simona Krainová a Karolína Kurková, když se potkaly při nákupu pečiva na dovolené v Miami. Jsou to dva dny, kdy se vrátily, ale zážitky si ponesou celý život.

Celý článek

Britská královna Alžběta II. bojuje za módu bez zvířecí kožešiny

Téma udržitelné módy dorazilo i do Buckinghamského paláce. Královna Alžběta II. se rozhodla zasadit o udržitelnou módu, konkrétně bojuje za konec zvířecím kožešinám. 

Celý článek

Při otevření nového showroomu Zalando nechyběly známé tváře

Aňa Geislerová se sestrou Ester, Taťána Gregor Brzobohatá, Nikol Moravcová, Michaela Štoudková a mnoho dalších tváří českého showbyznysu si nenechaly ujít jedinečnou příležitost slavnostního otevření pražského showroomu Zalando.

Celý článek