dnes je 25.08.2019 a svátek má Radim

Eva Jiřičná v pražském DOXu

Přidat na Seznam.cz
V Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích právě probíhá výstava u příležitosti významného životního jubilea Evy Jiřičné. Nechte se zlákat a inspirovat elegancí a lehkostí, kterou do svých děl první dáma české architektury vkládá.

Eva Jiřičná pracovala na velkých a významných architektonických projektech po celém světě. V roce 1984 založila v Londýně, kam v roce 1968 emigrovala, své studio Eva Jiricna Architects a v roce 1999 s architektem Petrem Vágnerem studio AI DESIGN sídlící v Praze. V jejím portfoliu najdeme několik stovek návrhů a realizací. Za jednu z vlajkových lodí její práce mohou být označeny skleněná schodiště, která předčila svou dobu a diktovala technické parametry a možnosti jejím budoucím následovníkům.

Jedno z jejích schodišť, které bylo původně umístěno v pařížském obchodu, který zkrachoval (jistojistě ne kvůli nedostatkům designu interiéru), najdeme i v hlavním sále expozice. Monumentální výška, technická preciznost a působivé nasvícení vás ohromí a vy se do děl naší nejznámější české architektky okamžitě zamilujete. Prohlédnout si můžete modely jejich návrhů, fotografie zrealizovaných staveb, rysy a nákresy. Můžete shlédnout i několik dokumentů a filmů natočených o paní Jiřičné nebo její práci.

Dozvíte se také, v jakých městech stojí její budovy. Jednou z těch známějších českých realizací je Kongresové centrum ve Zlíně nebo Oranžerie v Královských zahradách, za jejímž vznikem stála Olga Havlová. Nejenom seznam staveb, měst a států, které krášlí naši planetu, je úctyhodný. Také výčet ocenění, které paní Jiřičná získala, je sáhodlouhý a mimořádný. Zmiňme alespoň Řád Britského impéria, Jane Drew Prize nebo Medaile za celoživotní přínos v architektuře.

Eva Jiřičná ve své profesi kloubí své technické i umělecké vzdělání a výstava nám dává nahlédnout do obou těchto aspektů její tvorby. Můžete se kochat lehkostí a elegancí nebo se detailně ponořit do kouzla statiky a konstrukcí. Každopádně budete odcházet pyšní na to, že je jedna z nejlepších světových architektek právě z České republiky a budete víc rozumět tomu, proč jsou její budovy tak výjimečné.

 

photos: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI ARCHITEKTKA ARCHITEKTURA MODERNÍ ARCHITEKTURA EVA JIŘIČNÁ DOX

Související články

Značka Versace vytvořila nové luxusní cestovní balíčky pro leteckou společnost Turkish Airlines

Turecká letecká společnost Turkish Airlines opravdu na svých zákaznících ani zaměstnancích nešetří. Od července totiž svým cestujícím nabízí speciální cestovatelské balíčky od značky Versace. Podívejte se, na co se můžete těšit až příště s touto společností poletíte.

Celý článek

Chanel zvažuje zrušení své Cruise show v Hong Kongu kvůli eskalujícím protestům

Před více než měsícem oznámila značka Chanel, že chystá speciální módní přehlídku Cruise 2020 v Hong Kongu. Přehlídka měla proběhnout 6. listopadu. Kvůli eskalujícím pouličním protestům však Chanel zvažuje, že přehlídku zruší.

Celý článek

Co jste nevěděli o Coco Chanel

Kdo by neznal geniální návrhářku, která předběhla svou dobu. Dala ženám nezávislost, sebevědomí i důležitost. Některá fakta však veřejnosti unikla. Pojďte se s námi podívat na 10 věcí, které jste nevěděli o Coco Chanel.

Celý článek

Disney objevuje mladé návrhářské talenty

Není Disney jako Disney. Zatímco nejslavnější kreslené pohádky tvoří profesionálové v Disney Productions, hrané disneyovské pohádky můžete zhlédnout na Broadwayi. Právě zde dali šanci mladým návrhářským talentům, aby ukázali svou fantazii.

Celý článek

The White Shirt Project ke vzpomínce na Karla Lagerfelda

Kolegové, přátelé, rodina a příznivci, letos zesnulého módního návrháře a kreativního ředitele Chanel Karla Lagerfelda, se rozhodli na jeho počest vytvořit unikátní MeziThe White Shirt Project. Mezi hlavními iniciátory projektu je spoustu hvězdných jmen.

Celý článek

Trendy decor bytu aneb Co právě frčí?

Zařizujete si právě nový byt nebo aspoň jeho nový vzhled? Chcete se ve svém bytě cítit nejen příjemně a útulně, ale i inspirativně? Rady a nápady jak na to, najdete u nás v článku...

Celý článek

Letní Letná byla odstartována, navštivte do konce prázdnin nový cirkus

Cirkus tak trošku jinak. Minulý týden odstartoval 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bohatý program plný nejenom divadelních představení si můžete užít každý den až do 1. září 2019.

Celý článek

Back to school: Vše, co by vám na začátku školního roku nemělo chybět

A že toho je, co je potřeba na přelomu srpna a září pořídit. V tomto článku vynecháme oblečení, ale zaměříme se na ty nejlepší batohy, školní potřeby a další nezbytnosti do vaší lavice.

Celý článek