dnes je 20.01.2021 a svátek má Ilona

Folklór v módě

Přidat na Seznam.cz
Že se do módy vracejí staré trendy, to ví každá malá holka. Už nás nepřekvapí ledvinky, zvonáče ani ponožky od Diora v lodičkách. Z čeho máme ale opravdu radost, že se vrací i naše národní poklady jako modrotisk nebo česká krajka.

Že jsou tradiční vzory nadčasové a byla by škoda zapomenout na módu, kterou nosily naše babičky, nám dokazují mladí návrháři s velkým přesvědčením. Na folklórní motivy můžeme narazit i v kolekcích Zary nebo HM, ale jestli chcete něco opravdu českého, poctivého a hlavně, vyráběného pečlivě a s láskou, věnujte pozornost několika následujícím zajímavým firmám. 

Trika z Kyjova. Kdo o nich ještě neslyšel, měl by zbystřit. Jejich nejprodávanější produkt jsou, jak název napovídá, originální trička, ale umí třeba i motýlky, kšandy, pouzdra na mobilní telefony a mnoho dalších věcí. A přesto, že jsou patřičně hrdí na město svého původu, nebojí se posílat svoje zboží i přespolákům, takže si je stačí vyhledat a kochat se a kochat se. A kdybyste si přece jen chtěli všechno osahat, než koupíte zajíce v pytli, v Kyjově mají i svou kamennou prodejnu.

Folksofie umí přinést na svět spoustu krásy, ale nás nejvíce zaujaly její vyšívané stuhy do pasu. Jemné květiny, nádherné barvy a precizní zpracování udělají z obyčejných jednoduchých šatů outfit nepřehlédnutelný. Za pozornost také stojí lněné povlečení a doplňky pro domácnost.

Cérečky, dvě talentované dívky z Moravy, vám ušijí třeba krásné kolové sukně z modrotiskové látky nebo vyrobí originální šperky. V nabídce mají také krásné vyšívané čepičky a batohy.

Wrtulka design se specializuje na doplňky, jako jsou čelenky, motýlky a choker náhrdelníky. Tahle slovenská dáma umí krásně sladit mužské a ženské doplňky, takže pokud třeba chystáte svatbu ve folklórním stylu, vřele doporučujeme.

Za zmínku stojí také určitě Čarbičková Bijoux, dnes už ne tak malá firma z Liberce, která nás už delší čas okouzluje svými čelenkami. Anna Čurlejová toho umí hodně, ale její folklórní koruny jsou dechberoucí. Pravda, asi to není na denní nošení, ale když projedete nabídku, najdete i decentnější kousky.

Všechny tyto mladé a nadějeplné návrháře a řemeslníky najdete na sociálních sítích. A nejen je. Zapátrejte po tom, co se vám líbí a podpořte ruční výrobu. Dostanete za odměnu neokoukané kousky, které ve vašem šatníku vydrží klidně i po celý život.

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA FOLKLORSTYL ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI. DESIGN

Související články

Sarah Jessica Parker oznámila návrat Sexu ve městě

Bude pokračování! Dlouho očekávaný návrat oznámila Sarah J. Parker na svém Instagramu. Nová série ponese název And Just Like That. Dámy se mají na co těšit.

Celý článek

Nový seriál verze Gossip Girl mění módní trendy

Je to už více než deset let, co Blair a Serena ovlivnily nejen módní pohled spousty teenagerů. Seriál z Upper East Side vykresluje místní smetánku, kterou na každém kroku sleduje Gossip Girl.

Celý článek

H&M odhaluje svou další designerskou spolupráci. Tentokrát s oblíbenou irskou návrhářkou SIMONE ROCHA

Již tradičně se společnost H&M pouští do oblíbených kolekcí ve spolupráci s největšími světovými designéry. Jinak tomu není ani tentokrát, za letošní kolekcí stojí uznávaná irská návrhářka působící v Londýně, Simone ROCHA.

Celý článek

Online móda jde opět vpřed, jaké internetové obchody vedou?

V dnešní nelehké době nemůžeme vědět, co očekávat, jedno je ale jisté, bez online světa se neobejdeme! Samá opatření, zavírání a bankroty. Jaká je cesta ven? Jedině online prostředí.

Celý článek

Pohodová domácí móda

Mnozí z nás si užili více domácího pohodlí, než by možná chtěli. K tomu neodmyslitelně patří i pohodlné domácí oblečky. Jaké si vybírat a se kterými můžete i do města? To se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Variace možností ukazuje česká značka Petiteé v kolekci pro rok 2021

Kolekce, která tentokrát není zaměřena pouze na svatební šaty, zahrnuje i luxusní kousky na slavnostní příležitosti. Návrhářka Petra Pitelková se ohlíží i na životní prostředí, například metodou upcyclingu.

Celý článek

Maximalistický luxus s kapkou vášně pro hory. To je spolupráce Gucci a The North Face

Extravagantní outdoorový piknik. Přesně tak si představte novou kolekci, která vznikla ve spolupráci značky Gucci a The North Face. 

Celý článek

Džínový speciál: 8 typů džín, ze kterých si vybere každá žena

Mom jeans, boyfriend, slouchy, skinny. Také se ve všech těch střizích a pojmenování nevyznáte? Stále tápete, jaký střih je pro vás ten pravý a jak ho nejlépe kombinovat, aby vynikly vaše přednosti, a naopak o nedostatcích jste věděla jen vy?

Celý článek