dnes je 27.07.2021 a svátek má Věroslav

Folklór v módě

Přidat na Seznam.cz
Že se do módy vracejí staré trendy, to ví každá malá holka. Už nás nepřekvapí ledvinky, zvonáče ani ponožky od Diora v lodičkách. Z čeho máme ale opravdu radost, že se vrací i naše národní poklady jako modrotisk nebo česká krajka.

Že jsou tradiční vzory nadčasové a byla by škoda zapomenout na módu, kterou nosily naše babičky, nám dokazují mladí návrháři s velkým přesvědčením. Na folklórní motivy můžeme narazit i v kolekcích Zary nebo HM, ale jestli chcete něco opravdu českého, poctivého a hlavně, vyráběného pečlivě a s láskou, věnujte pozornost několika následujícím zajímavým firmám. 

Trika z Kyjova. Kdo o nich ještě neslyšel, měl by zbystřit. Jejich nejprodávanější produkt jsou, jak název napovídá, originální trička, ale umí třeba i motýlky, kšandy, pouzdra na mobilní telefony a mnoho dalších věcí. A přesto, že jsou patřičně hrdí na město svého původu, nebojí se posílat svoje zboží i přespolákům, takže si je stačí vyhledat a kochat se a kochat se. A kdybyste si přece jen chtěli všechno osahat, než koupíte zajíce v pytli, v Kyjově mají i svou kamennou prodejnu.

Folksofie umí přinést na svět spoustu krásy, ale nás nejvíce zaujaly její vyšívané stuhy do pasu. Jemné květiny, nádherné barvy a precizní zpracování udělají z obyčejných jednoduchých šatů outfit nepřehlédnutelný. Za pozornost také stojí lněné povlečení a doplňky pro domácnost.

Cérečky, dvě talentované dívky z Moravy, vám ušijí třeba krásné kolové sukně z modrotiskové látky nebo vyrobí originální šperky. V nabídce mají také krásné vyšívané čepičky a batohy.

Wrtulka design se specializuje na doplňky, jako jsou čelenky, motýlky a choker náhrdelníky. Tahle slovenská dáma umí krásně sladit mužské a ženské doplňky, takže pokud třeba chystáte svatbu ve folklórním stylu, vřele doporučujeme.

Za zmínku stojí také určitě Čarbičková Bijoux, dnes už ne tak malá firma z Liberce, která nás už delší čas okouzluje svými čelenkami. Anna Čurlejová toho umí hodně, ale její folklórní koruny jsou dechberoucí. Pravda, asi to není na denní nošení, ale když projedete nabídku, najdete i decentnější kousky.

Všechny tyto mladé a nadějeplné návrháře a řemeslníky najdete na sociálních sítích. A nejen je. Zapátrejte po tom, co se vám líbí a podpořte ruční výrobu. Dostanete za odměnu neokoukané kousky, které ve vašem šatníku vydrží klidně i po celý život.

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA FOLKLORSTYL ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI. DESIGN

Související články

Jak vybrat plavky vhodné pro vaši postavu radí Mária Padová, odbornice na aktuální trendy

Chystáte se vyrazit na dovolenou k moři anebo na prodloužený víkend k vodě, ale vaše aktuální plavky ztratily tvar, vybledly anebo už neodpovídají aktuálním trendům? Pořiďte si nové, poradíme jaké.

Celý článek

Udržitelné šaty, které si tohle léto zamilujete

Lehké, prodyšné, trendy a navíc udržitelné? Naštěstí již tyhle požadavky nejsou žádné velké sci-fi a je z čeho vybírat.

Celý článek

Naomi Campbell v 51 letech nafotila kampaň odhalující její skvělé tělo

Třetí kolekce s názvem TB Summer Monogram i tentokrát přináší tři barevné varianty, s nimi také supermodelku Naomi Campbell.

Celý článek

PUMA bude pomáhat chránit pralesy a lesy prostřednictvím partnerství s ekologickou organizací Canopy

Globální sportovní značka PUMA se zavázala, že bude chránit pralesy a lesy po celém světě, a to šetrným získáváním papíru, lepenky a viskózy prostřednictvím nového partnerství s neziskovou ekologickou organizací Canopy.

Celý článek

Dramatická podzimní kampaň značky Dior vyzařuje pohádkovým tématem

Francouzský módní dům nechal svou kampaň pro nadcházející podzim a zimu plně inspirovat pohádkovými designy.

Celý článek

Písecký víkend módy a designu

Pokud jste velkými zastánci módy a rádi podpoříte menší tvůrce Písecký víkend módy a designu stojí rozhodně za návštěvu. Tento víkend módy a designu proběhne dne 25. a 26. září 2021

Celý článek

Herečka Jenovéfa Boková tváří kolekce LEEDA Red Carpet

Česká značka LEEDA přináší jednu kouzelnou kolekci za druhou. K oblíbené Red Carpet se tentokrát přidala i herečka a hudebnice Jenovéfa Boková.

Celý článek

Šetřete vodu v námořnickém tričku Vodáci od Bohempia

Česká značka Bohempia přichází s novou limitovanou kolekcí triček s názvem Vodáci, která vznikla proto, abychom se zamysleli nad spotřebou vody v našich domácnostech, ale především v našich šatnících.

Celý článek