dnes je 22.09.2020 a svátek má Darina

Folklór v módě

Přidat na Seznam.cz
Že se do módy vracejí staré trendy, to ví každá malá holka. Už nás nepřekvapí ledvinky, zvonáče ani ponožky od Diora v lodičkách. Z čeho máme ale opravdu radost, že se vrací i naše národní poklady jako modrotisk nebo česká krajka.

Že jsou tradiční vzory nadčasové a byla by škoda zapomenout na módu, kterou nosily naše babičky, nám dokazují mladí návrháři s velkým přesvědčením. Na folklórní motivy můžeme narazit i v kolekcích Zary nebo HM, ale jestli chcete něco opravdu českého, poctivého a hlavně, vyráběného pečlivě a s láskou, věnujte pozornost několika následujícím zajímavým firmám. 

Trika z Kyjova. Kdo o nich ještě neslyšel, měl by zbystřit. Jejich nejprodávanější produkt jsou, jak název napovídá, originální trička, ale umí třeba i motýlky, kšandy, pouzdra na mobilní telefony a mnoho dalších věcí. A přesto, že jsou patřičně hrdí na město svého původu, nebojí se posílat svoje zboží i přespolákům, takže si je stačí vyhledat a kochat se a kochat se. A kdybyste si přece jen chtěli všechno osahat, než koupíte zajíce v pytli, v Kyjově mají i svou kamennou prodejnu.

Folksofie umí přinést na svět spoustu krásy, ale nás nejvíce zaujaly její vyšívané stuhy do pasu. Jemné květiny, nádherné barvy a precizní zpracování udělají z obyčejných jednoduchých šatů outfit nepřehlédnutelný. Za pozornost také stojí lněné povlečení a doplňky pro domácnost.

Cérečky, dvě talentované dívky z Moravy, vám ušijí třeba krásné kolové sukně z modrotiskové látky nebo vyrobí originální šperky. V nabídce mají také krásné vyšívané čepičky a batohy.

Wrtulka design se specializuje na doplňky, jako jsou čelenky, motýlky a choker náhrdelníky. Tahle slovenská dáma umí krásně sladit mužské a ženské doplňky, takže pokud třeba chystáte svatbu ve folklórním stylu, vřele doporučujeme.

Za zmínku stojí také určitě Čarbičková Bijoux, dnes už ne tak malá firma z Liberce, která nás už delší čas okouzluje svými čelenkami. Anna Čurlejová toho umí hodně, ale její folklórní koruny jsou dechberoucí. Pravda, asi to není na denní nošení, ale když projedete nabídku, najdete i decentnější kousky.

Všechny tyto mladé a nadějeplné návrháře a řemeslníky najdete na sociálních sítích. A nejen je. Zapátrejte po tom, co se vám líbí a podpořte ruční výrobu. Dostanete za odměnu neokoukané kousky, které ve vašem šatníku vydrží klidně i po celý život.

 

Přidat na Seznam.cz
MÓDA DÁMSKÁ MÓDA DOMÁCÍ TVORBA FOLKLORSTYL ČEŠTÍ NÁVRHÁŘI. DESIGN

Související články

Kouzlo nadčasovosti: Trendy, které nestárnou

Někdy je malé poohlédnutí do minulosti příjemnou záležitostí. A v módním průmyslu to platí obzvlášť! Vybrali jsme pro vás jen hrstku trendů, které byly vytvořeny v 70. letech a spousta z nich obstojí i dnes.

Celý článek

Podzim klepe na dveře. Jaké trendy ho ovládnou?

Babí léto je v plném proudu, a jestli se stejně jako my těšíte na podzim, který už klepe na dveře, věříme, že po tom, co vám ukážeme několik trendů následujících měsíců, se budete těšit mnohem víc.

Celý článek

Odivi zavíralo MBPFW ve velkém stylu

Iva Burkertová a značka Odivi vzbudila nemalý zájem veřejnosti minulý rok, kdy poslala modely během své show na fashion weeku na molo nahé. Není tedy divu, že letošní týden módy uzavírala a tato poslední přehlídka přinesla velká očekávání.

Celý článek

MBPFW: Vanda Janda předvedla dramatické siluety i hravé barvy

Poslední přehlídkový den pražského týdne módy předvedla svou kolekci i čerstvě třiadvacetiletá návrhářka Vanda Janda. Při vytváření kolekce se inspirovala divami, které ji nejvíce inspirují, a především pak svou babičkou Alicijou. 

Celý článek

MBPFW: Jiří Kalfař ve své kolekci znázornil čistotu a pravdu

Úspěch spojený se zahraničním přesahem a loňskou prezentací na týdnu módy v New Yorku žene českého návrháře Jiřího Kalfaře dál a dál. Tentokrát opět potěšil domácí publikum a zaměřil se na organické a veganské materiály.

Celý článek

Brad Pitt v podzimní kampani značky Brioni jako neodolatelný elegán

V úterý byla představena nová kampaň značky Brioni, v jejíž popředí stojí herec a producent Brad Pitt. Lehké strniště, polodlouhé vlasy a svůdný pohled berou ženy po celém světě.

Celý článek

Dechberoucí přehlídka Jakuba Polanky na MBPFW

Třetí den fashion weeku se smíchovská Gabriel Loci naplnila téměř k prasknutí. Svou kolekci předvedl talentovaný a renomovaný návrhář Jakub Polanka. A všem vyrazil dech.

Celý článek

Tipy a triky, jak nosit košile na podzim

Ani na podzim či v zimě nemusíte košile odkládat hluboko do skříně. Existuje několik způsobů, jak je zařadit do každodenního života i v chladnějším období. Mrkněte na pár tipů a košile už nebudete chtít sundat.

Celý článek