dnes je 21.03.2019 a svátek má Radek

Fotografie odhalující „Tajný život tužek“

Přidat na Seznam.cz
Alex Hammond a Mike Tinney se rozhodli pomocí fotek představit 500 let starý kreslicí nástroj a jeho význam v dnešním, stále více technologicky zaměřeném světě.

Nejsou to úplně obyčejné tužky, autoři se zaměřili na tužky, které používají architekti, designéři a další umělci včetně Davida Adjaye, Tracey Emin, Philippe Starcka, Normana Foresta, Jamese Dysona a Paula Smitha.

Například architekt David Adjaye, který byl nedávno jmenován vítězem soutěže o vytvoření britského Národního památníku holokaustu v Londýně, má mezi snímky svou modrou tužku Rexel Cumberland, kterou má ořezanou nožem.

Britský módní návrhář Paul Smith do fotogalerie přidal svou klasickou mechanickou tužku Wahl-Eversharp, která je vyrobena z černého a perlového mramoru se zlatými povrchy a její hodnota je 3 tisíce liber. Návrhář ji dostal darem od kreativního designéra značky Apple Jonathan Ive. „Jednoduché nástroje jako tužka jsou méně formální, což znamená, že výsledky jsou zajímavější,“ řekl Smith.

Umělci David Shrigley a Tracey Emin pracují s jednoduchými tužkami Staedtler Noris, které jsou v kontrastu s pečlivě čistou sadou tužek architekta Normana Fostera úplně obyčejné.

Tužka Thomase Heatherwick má časem opotřebovanou kovovou rukojeť, zatímco John Pawson si zakládá na ostrém hrotu tužky.

Alex Hammond a Mike Tinney se pustili do fotografického projektu poté, co zjistili, že mají stejnou obavu ze způsobu, jakým se kreativní průmysl mění, přičemž rychle se rozvíjející technologie někdy poškozují „čistou" kreativitu. „ Dokáže dnešní generace pocítit při dotykových displejích radost z čerstvě ořezané tužky nebo frustrace ze zlomené tuže?"


 

Dvojice poprvé představila své fotky na výstavě v roce 2015, z níž výtěžek darovali na charitativní aktivity dětem. Fotografie byly nyní sjednoceny do knihy, která vyšla na začátku tohoto týdne. „Tajný život tužek“ obsahuje více než 100 podrobných, detailních záběrů, stejně jako náčrtky, citace a rozhovory, které nabízejí hlubší pohled na vztah mezi umělci a tužkami.

dezeen.com

 

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE DESIGN TUŽKA TAJNÝ ŽIVOT TUŽEK

Související články

Qubus: Světoznámý český design

Jedni z nejvýraznějších českých designových návrhářů Jakub Berdych a Maxim Velčovský společně založili v roce 2002 Qubus Design studio. Pod hlavičkou Qubus vznikla řada kolekcí a produktů, které se úspěšně prodávají po celém světě.

 

Celý článek

Designové vychytávky na březen

S pomalu probouzejícím se jarem se zlepšuje i nálada. K ní vám dopomůže i český design, který ve všech směrech pohladí po duši a pomůže k pozitivnímu naladění. 

Celý článek

Nezaměnitelný styl Grace Kelly

Americká herečka, držitelka Oscara a monacká kněžna, ale především žena, od které se můžeme učit sebevědomí, eleganci a jedinečnému módnímu stylu. Během svého života okouzlila kněžna Grace miliony mužů i žen. Co nás na ní tak láká?

Celý článek

Papírovou nebo igelitovou tašku? My jsme pro starou dobrou klasiku v podobě síťovky!

Možná stále váháte mezi klasickou igelitkou a papírovou taškou. Mediální masáž podpořená ekologickými příznivci nás tlačí do určitých změn a rozhodnutí. Nám se ale od srdce zalíbil krásný český výrobek obohacený moderním designem.

Celý článek

Kam na wellness chvilky v České republice?

Milujete bublinkovou koupel, masáže nebo relax? Pak jste těmi pravými kandidáty na pozici wellnessáka. Kam si pro krásné chvilky přes víkend nebo ve volných dnech v týdnu zajet? 

Celý článek

Marek Musil: Nejlepší fotky z cest vznikají v místech, kde jsou podmínky k focení trochu bojové

Marek Musil je fotograf, jehož portfolio vás naprosto pohltí. Snímky ze tří rozdílných pouští na třech světadílech, podvodní fotografie ale také ucelené, černobílé soubory ze zákulisí Mercedes-Benz Prague Fashion Week mají mnoho co říct!

Celý článek

Výstavba nového domu v rámci starší městské kultury v Belgii je složitá, přesto ne nemožná

Architektka Sophie van Nonet přinesla do městského centra Belgie novou možnost postavení domu z cihel a s velkými okny. 

Celý článek

Designové vychytávky na únor

Krutá zima se drží České republiky zuby nehty. Proč si neudělat radost něčím výjimečným z dílen českým umělců a návrhářů? Zahřeje vás to i na duši!

Celý článek