dnes je 19.01.2019 a svátek má Doubravka

Fotografie odhalující „Tajný život tužek“

Alex Hammond a Mike Tinney se rozhodli pomocí fotek představit 500 let starý kreslicí nástroj a jeho význam v dnešním, stále více technologicky zaměřeném světě.

Nejsou to úplně obyčejné tužky, autoři se zaměřili na tužky, které používají architekti, designéři a další umělci včetně Davida Adjaye, Tracey Emin, Philippe Starcka, Normana Foresta, Jamese Dysona a Paula Smitha.

Například architekt David Adjaye, který byl nedávno jmenován vítězem soutěže o vytvoření britského Národního památníku holokaustu v Londýně, má mezi snímky svou modrou tužku Rexel Cumberland, kterou má ořezanou nožem.

Britský módní návrhář Paul Smith do fotogalerie přidal svou klasickou mechanickou tužku Wahl-Eversharp, která je vyrobena z černého a perlového mramoru se zlatými povrchy a její hodnota je 3 tisíce liber. Návrhář ji dostal darem od kreativního designéra značky Apple Jonathan Ive. „Jednoduché nástroje jako tužka jsou méně formální, což znamená, že výsledky jsou zajímavější,“ řekl Smith.

Umělci David Shrigley a Tracey Emin pracují s jednoduchými tužkami Staedtler Noris, které jsou v kontrastu s pečlivě čistou sadou tužek architekta Normana Fostera úplně obyčejné.

Tužka Thomase Heatherwick má časem opotřebovanou kovovou rukojeť, zatímco John Pawson si zakládá na ostrém hrotu tužky.

Alex Hammond a Mike Tinney se pustili do fotografického projektu poté, co zjistili, že mají stejnou obavu ze způsobu, jakým se kreativní průmysl mění, přičemž rychle se rozvíjející technologie někdy poškozují „čistou" kreativitu. „ Dokáže dnešní generace pocítit při dotykových displejích radost z čerstvě ořezané tužky nebo frustrace ze zlomené tuže?"


 

Dvojice poprvé představila své fotky na výstavě v roce 2015, z níž výtěžek darovali na charitativní aktivity dětem. Fotografie byly nyní sjednoceny do knihy, která vyšla na začátku tohoto týdne. „Tajný život tužek“ obsahuje více než 100 podrobných, detailních záběrů, stejně jako náčrtky, citace a rozhovory, které nabízejí hlubší pohled na vztah mezi umělci a tužkami.

dezeen.com

 

LIFESTYLE DESIGN TUŽKA TAJNÝ ŽIVOT TUŽEK

Související články

Hotelový resort Kudadoo je oslavou udržitelného luxusu

Místo zasazené do Indického oceánu, postavené tak, aby splňovalo přísné požadavky na udržitelné zdroje, je malým rájem na zemi.

Celý článek

Toužíte po malém pracovním prostoru? Využít můžete i kousek zahrady

Obvykle se snažíme snoubit podnikání společně s výchovou dětí a vedením domácnosti. Ne vždy si však můžeme pronajímat drahé a často spousty kilometrů vzdálené kanceláře…

Celý článek

Studio Tham & Videgård navrhlo zahradní vesnici ve Švédsku

Není to vlastně první projekt tohoto studia, tento má za svým názvem římskou číslici dvě, ale to mu na perfektním propracování ani fantazii rozhodně neubírá.

Celý článek

Budoucnost přináší oblečení šité na míru bez standardizovaných velikostí

Není snad již nikdo, kdo by neuvažoval nad konkrétními potřebami svých zákazníků. Tyto značky však myslí ještě o krok dál…

Celý článek

Nejhezčí interiéry posledních dvanácti měsíců

Je libo dům na pobřeží, byt s terasou v Miláně nebo starožitný interiér v Barceloně? Tady jsou…

Celý článek

Korálové fashion must have velí lednu

Barvou roku 2019 je korálová, to už víme. Poohlédli jsme se proto ke konci roku po trendech v tomto odstínu růžové a už teď víme, že vládnout bude nejenom prvnímu měsíci nového roku.

Celý článek

Módní vychytávky pro domácí mazlíčky

Pejsci a kočičky... Máme je doma, rozmazlujeme je a chceme pro ně jen to nejlepší. Co pro ně přináší móda a design?

Celý článek

TOP účesy nejen na silvestrovskou párty

Silvestrovské oslavy přicházejí... Jaké účesy vám poradíme? Máme pár tipů, ve kterých budete zářit celý večer.

Celý článek