dnes je 29.10.2020 a svátek má Silvie

Hana Podolská: Královna české módy

Přidat na Seznam.cz
Tato žena se zapsala do dějin jako královna české módy v meziválečném období a druhé světové války. Její život byl bohužel jedna velká zkouška. Chcete vědět více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

zdroj: upm.cz

Vlastním jménem Johanna Vošáhlíková měla život jak na horské dráze. Radosti střídaly strasti a úspěchy zase pády. Její kariéra začala jako švadlena v pražském krejčovství a pravděpodobně tam začala pomalu snít o vlastním salonu. Začínala šít oblečení doma a o její šikovnosti se brzy vědělo. Vybudovala si stálou klientelu a šetřila peníze na vlastní salon.

Manželé i partneři

Později poznala svého budoucího manžela Viktora Huga Podolského, který ji s nadšením pomáhal s její vizí. Stali se partnery pro život i podnikání a Hana mu porodila 2 syny. Její malá dílna se z domu přestěhovala na Vyšehradskou ulici, pak do Vodičkovy ulice a následně do velkého prostoru Lucerny.

zdroj: upm.cz

Osudové rány

První rána přišla v podobě ztráty manžela, který zemřel nešťastnou náhodou na lovu. V roce 1931 opět svůj salon přestěhovala, a to do paláce Riunione v Jungmannově ulici. Hana častokrát jezdila do Paříže pro inspiraci na různé přehlídky.

zdroj: upm.cz

Významnou společenskou událostí se stala svatba jejího syna Miloše, kdy část svatebčanů oblékla do svých návrhů ze salonu Podolských. Další hrozná zpráva nastala několik let poté, kdy její syn zemřel na otravu krve. Na několik měsíců tak přenechala svůj salon zaměstnancům, aby se z další ztráty vzpamatovala.

zdroj: upm.cz

Velké úspěchy

S příchodem druhé světové války bylo o oblečení i látky nouze, Hana se ale nevzdávala. Film ve válečné době kvetl a herečky si s oblibou oblékaly její šaty. Patřila mezi ně například Lída Baarová, Marie Baťová nebo Adina Mandlová.

zdroj: upm.cz

Vše jí vzali

Další strašlivou životní lekcí bylo, když komunistický režim znárodnil její salon, který budovala desítky let. Podařilo se ji zde pracovat alespoň jako švadlena, nicméně ji salon už nepatřil. Byl přejmenován na salon Eva, kde ji pomáhal i syn Viktor. Ten byl bohužel odsouzen k více než 13 letům vězení kvůli údajnému obvinění z protistátní činnosti. Trest si odpykával také v uranových dolech a po 7 letech požádal o prominutí, bylo mu vyhověno, ale musel se zavázat ke spolupráci s StB. Později roku 1968 syn Viktor emigroval a jeho matka zůstala sama v Praze. Zemřela roku 1972 a zbytek nezabaveného majetku odkázala své přítelkyni a pečovatelce.

zdroj: upm.cz

Přidat na Seznam.cz
HANA PODOLSKÁ MEZIVÁLEČNÁ MÓDA MÓDA MINULÝCH LET IKONA MÓDNÍ IKONA MEZIVÁLEČNÉ OBDOBÍ LÍDA BARROVÁ NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA

Související články

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek

Česká návrhářka Gábina Páralová poprvé vyměnila společenské oděvy za sportovnější styl a sklízí úspěch

Nová módní kolekce s názvem KEEP DRY české módní návrhářky Gábiny Páralové úplně poprvé zahrnuje volnočasový oděv, který je určitou odpovědí na dobu strávenou v „domácí izolaci“ během jarní koronavirové krize. Oceňované společenské modely, které na míru šije například Táně Dykové, nyní návrhářka vyměnila za pohodlnější verzi.

Celý článek

Pavel Berky spojil své vášně a vytvořil kolekci kuchyňských zástěr, utěrek a kvalitních prkének

Móda a vaření jsou paralelně velkými koníčky návrháře Pavla Berky, o čemž nás přesvědčuje nejenom povedenými kolekcemi s nadčasovou módou, ale také svou účastí v MasterChef, kde si vaření naprosto užívá. Nyní si pro své fanoušky připravil kolekci kuchyňských doplňků.

Celý článek

Čeští i slovenští designéři znovu šijí šaty na malé panenky v rámci charitativního projektu Helping Dolls

Charitativní projekt Pink Carpet: Helping Dolls přichází s pátým ročníkem. Na podzim se tak můžeme těšit na šaty českých i zahraničních návrhářů vyrobených na malé panenky.

Celý článek

Značka Zimmermann objevovala v nové kolekci kouzla australské přírody

Nicky Zimmermann vytvořila kolekci nazvanou Divoká botanika. V ní se snoubily florální i zvířecí motivy natištěné na romantických oděvech a oslavovaly tak bohatost australské přírody. 

Celý článek

Odivi zavíralo MBPFW ve velkém stylu

Iva Burkertová a značka Odivi vzbudila nemalý zájem veřejnosti minulý rok, kdy poslala modely během své show na fashion weeku na molo nahé. Není tedy divu, že letošní týden módy uzavírala a tato poslední přehlídka přinesla velká očekávání.

Celý článek

MBPFW: Jiří Kalfař ve své kolekci znázornil čistotu a pravdu

Úspěch spojený se zahraničním přesahem a loňskou prezentací na týdnu módy v New Yorku žene českého návrháře Jiřího Kalfaře dál a dál. Tentokrát opět potěšil domácí publikum a zaměřil se na organické a veganské materiály.

Celý článek

Jitka Klett představila v Teplicích unikátní show

Dlouhá historie módní značky Jitky Klett přináší jak doma, tak v zahraničí ženskost, eleganci, harmonii a energii do módního světa. I tentokrát v rámci módní show Jitka Klett bodovala!

Celý článek